Kaktusy to jedne z najczęściej uprawianych domowych roślin doniczkowych. Cieszą się one tak dużą popularnością nie tylko ze względu na swoją niezwykle oryginalną urodę, ale również dlatego, że wiele gatunków kaktusów to rośliny mało wymagające i bardzo łatwe w pielęgnacji. Największą zaletą kaktusów jest to, że nie wymagają one częstego podlewania, co czyni je idealnymi roślinami doniczkowymi dla osób, które często wyjeżdżają lub po prostu mają dużo obowiązków i zdarza im się zapomnieć o podlewaniu kwiatów w mieszkaniu.
Gatunków i odmian kaktusów, które możemy uprawiać w mieszkaniu, jest naprawdę bardzo dużo. Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny miniaturowe, jak i kaktusy naprawdę sporych rozmiarów. Rośliny te mają ozdobny kształt, bardzo często także dekoracyjne są ich ciernie, a wiele gatunków również przepięknie kwitnie. Podpowiadamy, jakie kaktusy wybrać do domu.
3 dekoracyjne, łatwe w uprawie kaktusy
Kaktusy to rośliny długowieczne, które w swoim naturalnym środowisku mogą żyć nawet ponad 100 lat. Również w uprawie doniczkowej, jeśli zapewnimy im dobre warunki wzrostu i odpowiednią pielęgnację, rośliny mogą cieszyć oko przez wiele lat. Wśród kaktusów znajdziemy zarówno gatunki o dosyć pospolitym wyglądzie, które nie wyróżniają się niczym specjalnym, jak i takie, które są naprawdę bardzo oryginalne, a jednocześnie łatwe w pielęgnacji.
Z bardziej dekoracyjnych kaktusów do najpopularniejszych należą takie gatunki jak:
Kaktus wężowy
Aporocactus Mallisonii, czyli kaktus wężowy to jeden z najłatwiejszych w uprawie gatunków. Ponadto jest on też jednym z najpiękniejszych i najoryginalniejszych, ponieważ jest to roślina o zwisającym pokroju o długich pięknych pędach, które mogą odrastać nawet do 1 metra. Są one pokryte bardzo gęsto krótkimi jasnymi cierniami, przez co sprawiają wrażenie biało owłosionych. Kaktus wężowy także przepięknie kwitnie. Późną wiosną lub wczesnym latem pojawiają się na roślinie licznie jaskrawo różowe kwiaty o gwiaździstym kształcie.
Kaktus wężowy
Aporokaktus najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, ale bardzo dobrze radzi sobie także w warunkach światła rozproszonego. Ten gatunek możemy uprawiać przez cały rok w mieszkaniu, ale roślina bardzo dobrze czuje się również na dworze. Możemy więc w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków wystawić kaktusa wężowego na balkon, taras lub do ogrodu. Pamiętajmy jedynie o tym, by na dworze zapewnić roślinie miejsce osłonięte od opadów deszczu, ponieważ bardzo nie lubi ona nadmiaru wody w podłożu.
W jakiej ziemi uprawiać kaktusy wężowe?
Najlepiej sprawdzi się specjalne podłoże. Jeśli nie mamy możliwości jego zakupu, to posadźmy rośliny w dobrej jakości ziemi kwiatowej wymieszanej w proporcjach pół na pół z piaskiem, ponieważ podłoże do uprawy kaktusów powinno być lekkie i przepuszczalne. Na dnie doniczki koniecznie wyłóżmy 2-centymetrową warstwę drenażu w postaci żwirku lub keramzytu ogrodniczego. W okresie kwitnienia warto wspomóc roślinę nawozem do kaktusów, który stosuje się 2-3 razy w roku właśnie wiosną i latem. Aporocactus najładniej prezentuje się w wiszących doniczkach.
Głowa starca
Cefalocereus to przepiękny kulisty kaktus pokryty długimi białymi lub srebrzystymi włoskami. Cephalocereus senilis, czyli głowa starca jest kwiatem pochodzącym z Meksyku, który w naturze jest ogromną rośliną osiągającą nawet do 15 metrów wysokości. W uprawie doniczkowej roślina jest o wiele niższa - dorasta do wysokości od 30 do 70 cm. Kwitną jedynie bardzo stare egzemplarze w warunkach naturalnych. W mieszkaniu głowa starca nie zakwita, nie zmienia to jednak faktu, że kaktus jest przepiękny.
Cefalocereus uwielbia stanowiska słoneczne. Najlepiej więc postawić go na parapecie okiennym. Roślina doskonale radzi sobie w temperaturze pokojowej (pomiędzy 20 a 24⁰C), ale latem nie przeszkadzają jej również wyższe temperatury. Zimą natomiast roślina przechodzi okres spoczynku i warto wtedy nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi. Podłoże do uprawy tego gatunku powinno być lekkie, suche i mieć odczyn lekko kwaśny. Najodpowiedniejsza będzie ziemia do uprawy kaktusów lub podłoże kompostowe wymieszane z piaskiem w proporcji 1 do 1. Głowę starca podlewamy bardzo rzadko - nawet raz na kilka tygodni. Podłoże w doniczce powinno całkowicie przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Roślina jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody w podłożu, dlatego trzeba bardzo uważać, by jej nie przelewać. Aby tego uniknąć, możemy nawet zastąpić tradycyjne podlewanie zamgławianiem rośliny. Na czym polega ten zabieg pielęgnacyjny? Jest to spryskiwanie kaktusa przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. Używamy do tego spryskiwacza do kwiatów ustawionego na jak najdrobniejsze krople wody przypominające delikatną mgiełkę. Raz na 4-6 miesięcy możemy podlać roślinę wodą z nawozem do sukulentów lub kaktusów.
Czapka biskupa
Astrophytum myriostigma to wywodzący się z Meksyku gatunek kaktusa, który w naturze jest naprawdę ogromną rośliną dorastającą nawet do 20 metrów wysokości. W uprawie doniczkowej jest jednak o wiele niższy i rzadko przekracza 50 cm. Czapka biskupa to bardzo charakterystyczna roślina o walcowatym żebrowanym kształcie, która ma zielono- szary kolor i jest bardzo gęsto pokryta drobnymi białymi włoskami. Gatunek ten kwitnie zarówno w naturze, jak i w mieszkaniu. Jego kwiaty pojawiają się latem w okresie od czerwca do sierpnia, mają oryginalny promienisty kształt i wyrazisty żółty kolor. Są przepiękne, lecz nietrwałe - utrzymują się na roślinie zaledwie przez kilka dni.
Kaktus Czapka biskupa
Astrofytum podobnie jak aporokaktus i cefalocereus potrzebuje słonecznego i ciepłego stanowiska. Wybierając dla niego miejsce w mieszkaniu, zwróćmy uwagę na to, że roślina nie lubi przeciągów. Idealne podłoże dla tego gatunku stanowi lekka przepuszczalna ziemia. Na dno doniczki, w której roślinie kaktus koniecznie wyłóżmy drenaż, gdyż czapka biskupa jest wrażliwa na zastój wody w podłożu i jej korzenie łatwo gniją. Roślinę podlewamy umiarkowanie i rzadko - najlepiej wlać do doniczki odrobinę wody raz na 3-4 tygodnie. Raz w roku na wiosnę możemy zastosować nawóz do kaktusów.
Kaktusy możemy uprawiać pojedynczo po jednym gatunku w donicy lub w grupach składających się z kilku różnych gatunków rosnących w jednej większej ozdobnej doniczce, lub skrzynce. Jedynie kaktusowi wężowemu powinniśmy zapewnić samodzielną doniczkę, natomiast głowę starca czy czapkę biskupa możemy posadzić na przykład w towarzystwie takich również łatwych w uprawie jak cereus peruwiański, poduszka do igieł, mammilaria, czy szlumbergera.
Komentarze