5 sposobów na schowanie wiszących kabli

Aranżacja mieszkaniaWiszące kable od telewizora lub sprzętu RTV potrafią zepsuć efekt nawet najlepszego remontu. W tym artykule podpowiadamy jak najlepiej ukryć okablowanie, aby poprawić estetykę salonu.

Urządzając salon zależy nam, żeby pokój był nie tylko funkcjonalny, ale także estetycznie zaaranżowany. Zastanawiamy się, jakie kolory ścian wybrać i które dodatki najlepiej uzupełnią wystrój wnętrza. Chcemy, żeby pomieszczenie tworzyło jedną, spójną całość i sprzyjało odpoczynkowi w rodzinnym gronie.

Co jednak zrobić, gdy nasza starannie przemyślana wizja zostaje przekreślona przez poplątane kable od telewizora, które wprowadzają niepotrzebny chaos do naszego salonu?

Jeżeli problem znasz z autopsji, a nadmiar przewodów skutecznie psuje Twój nastrój, poznaj 5 pomysłów na to, jak poradzić sobie ze wszędobylskimi kablami!

Propozycja nr 1, schowaj kable w ścianie

To rozwiązanie popularne, jednak dość angażujące. Najlepiej sprawdzi się, gdy jesteśmy na etapie planowania remontu. Należy wykuć w ścianie korytko, w którym umieszczone zostaną wszystkie przewody. Całość trzeba zamaskować płytą kartonowo-gipsową lub sklejką, a następnie zagipsować na równi ze ścianą. Zarówno przy wlocie, jak i wylocie należy zostawić niewielkie otwory, które będą potrzebne przy dodawaniu lub wymienianiu kabli.

Zalety rozwiązania:

 1. kable są zupełnie niewidoczne;
 2. ściana wygląda estetycznie;
 3. nie trzeba kupować specjalnych maskownic;

Wady:

 1. duża ingerencja, kucie ścian wiąże się z bałaganem i dodatkowymi kosztami;
 2. chowanie kabli w ścianie często wymaga pomocy fachowca;
 3. utrudniony dostęp do kabli;

Relaks w mieszkaniu

Propozycja nr 2, ukryj kable w maskownicy lub w meblach

Jeżeli Twój salon został niedawno odświeżony, a kucie malowanych kilka tygodni temu ścian przyprawia Cię o dreszcze, postaw na maskownicę do kabli. Na rynku znajdziesz ogromny wybór tego typu produktów. Postaw na kolor i kształt, który najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu. Maskownice plastikowe możesz ze sobą łączyć, natomiast te, stworzone z aluminium bez problemu przytniesz do właściwego rozmiaru i pomalujesz na wybrany kolor. Dzięki temu, z łatwością dopasujesz maskownicę do ściany. Zwisające przewody skutecznie ukryjesz także w meblach. Jeżeli Twój odbiornik otoczony jest półkami możesz podpiąć do nich widoczne kable przy użyciu pinezek, haczyków lub gwoździ.

Zalety rozwiązania:

 1. duży wybór maskownic w sklepach;
 2. skuteczne ukrycie kabli;
 3. niska cena;

Wady:

 1. podczepione pod meblami przewody mogą być widoczne,
 2. utrudniony dostęp do kabli, które biegną za meblościanką,

Na zdjęciu: Maskownica Meliconi Ghost Cube

Propozycja nr 3, ukryj kable w funkcjonalnym panelu do zarządzania przewodami

To wygodne rozwiązanie sprawi, że nie tylko pozbędziesz się z widoku nieestetycznych kabli, ale również zyskasz miejsce do postawienia dodatkowego sprzętu RTV oraz wygodny uchwyt na telewizor. Kupując gotowy produkt, nie musisz martwić się kuciem ścian i przedłużać męczącego remontu. Decydując się na tego typu sprzęt, weź pod uwagę zarówno jego funkcjonalność, solidność wykonania, jak i walory estetyczne. Ważne, żeby panel pasował do Twojego salonu. Duży wybór kolorów oferuje produkt Ghost Design 2000 (aż 6!) oraz Ghost Design 3000. Ten designerski mebel doskonale wygląda we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym, klasycznym oraz industrialnym stylu.

Zalety rozwiązania:

 1. brak remontu;
 2. mebel pod TV może być zamontowany w wykończonym już wnętrzu, bez konieczności wykonywania zmian i przeróbek;
 3. wybierz produkt wielofunkcyjny, który posiada uchwyt, maskownice, system do zarządzania kablami oraz dodatkowe półki na sprzęt RTV;
 4. możliwość wyboru produktu, który stanie się doskonałym uzupełnieniem salonu;
 5. uporządkowane kable;

Wady:

 1. wielofunkcyjny panel do zarządzania meblami jest droższy niż standardowa maskownica;

Propozycja nr 4, poprowadź kable do innego pokoju

Irytujące kable możesz poprowadzić przez ścianę do sąsiedniego pokoju. Wówczas, mogą zostać schowane na przykład w dużej szafie na wymiar. Pamiętaj jednak, aby zadbać o swobodny dostęp do kabli. Niewątpliwym minusem tej propozycji jest fakt, że nie zawsze jest ona możliwa do zrealizowania. Wszystko zależy od układu mieszkania.

Rodzina

Zalety rozwiązania:

 1. brak widocznych kabli w salonie;
 2. nie trzeba kupować specjalnych maskownic;

Wady:

 1. propozycja wymaga kucia ścian i pomocy fachowca;
 2. trzeba zadbać o ukrycie kabli w innym pomieszczeniu;
 3. utrudniony dostęp do przewodów;
 4. opcja możliwa tylko w sytuacji, gdy ściana telewizyjna sąsiaduje z odpowiednim pomieszczeniem;

Propozycja nr 5, czyli myśl kreatywnie!

Jeżeli lubisz niebanalne rozwiązania i designerskie nowinki, zamiast ukrywać kable spróbuj je...podkreślić! Zaakcentowane przewody nie sprawdzą się w klasycznym i eleganckim wnętrzu, ale za to świetnie uzupełnią wystrój salonu zaaranżowanego w industrialnym i nowoczesnym stylu. Przy pomocy kabli możesz stworzyć intrygujący obraz na ścianie. Pomysłowe podejście do tematu i parę godzin wolnego czasu, może zaowocować oryginalną ozdobą ścienną!

Zalety rozwiązania:

 1. zyskasz nietuzinkową ozdobę ścienną, która zrobi wrażenie na Twoich gościach,
 2. sprawisz, że poplątane niegdyś kable, przestaną irytować, a zaczną zachwycać;

Wady:

 1. to rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym wnętrzu;
 2. wymaga kreatywności, pomysłowości i zaangażowania;
 3. najlepiej prezentuje się na pustej ścianie;

Przewody

Wszędobylskie kable nie muszą Cię dłużej irytować! Wybierz najlepszy sposób na uporządkowanie i schowanie przewodów i ciesz się schludną i atrakcyjną ścianą, bez kabli zwisających z telewizora. Postaw na proste rozwiązanie, które sprawi, że Twój salon będzie wyglądać schludnie i pięknie, a poplątane przewody zostaną skutecznie ukryte.

Autor: portal.domid.pl.

Komentarze