Aranżacja przedpokoju - pomysły, inspiracje

Aranzacja przedpokoju - mebleAranżacja przedpokoju na pozór wydaje się być prosta, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę w jak dużym stopniu dobrze zaprojektowany korytarz ułatwia codzienne życie i sprawia iż całe mieszkanie nabiera funkcjonalności.

Bez względu na rozmiar tego pomieszczenia należy zadbać o jego schludny wygląd i łatwość trzymania porządku, ponieważ jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wprowadzamy gości i przeważnie zapada w ich pamięci. Zarówno osoby z zewnątrz jak i domownicy nie przywiązują dużej wagi do metrażu tylko do funkcjonalności.

Zadbajmy zatem by w przedpokoju znalazło się miejsce na okrycia wierzchnie najlepiej jeśli jest to szafa dzięki czemu wnętrze wydaje się być poukładane, ponadto nie należy zapominać, że na naszej szerokości geograficznej występują cztery pory roku, w tym dwie mokre, a więc aby zachować funkcjonalność tego pomieszczenia dobrze jeśli znajdzie się w nim wycieraczka by wytrzeć zabłocone lub ośnieżone obuwie, a także niewielki dywanik lub specjalna podstawka na mokre buty, dzięki czemu nasi goście nie będą się czuli zakłopotani zabrudzoną podłogą, a domownicy nie będą kojarzyli wejścia do domu z koniecznością jej mycia.

Pomysły na aranżację przedpokoju

Ponadto jest kilka pomysłów na aranżację przedpokoju dzięki którym staje się on funkcjonalny dla domowników:

  • duża szafa wnękowa z wbudowanymi pólkami lub szufladami na szaliki i czapki
  • wieszaki na kurki i płaszcze na każdą porę roku, dzięki czemu co kwartał nie będzie trzeba przekładać kurtek z jednej szafy do drugiej
  • duże lustro możliwie blisko drzwi, tak by przed wyjściem każdy z domowników mógł się przejrzeć w obuwiu
  • półka lub szufladka na klucze, pilota od bramy czy garażu - to rozwiązanie pomoże uniknąć codziennego poszukiwania kluczy przed wyjściem z domu
  • szuflady lub półki z gustownymi koszami na drobiazgi takie jak szczotka lub rolka do czyszczenia ubrań, grzebień czy ulubiona pomadka dla pani domu, z której zawsze korzysta przed wyjściem z domu
  • szafka na buty, w tym wypadku należy zwrócić uwagę do jakich rozmiarów obuwia szafka jest przystosowana, gdyż niektóre szafki nie domykają się kiedy umieścimy w nich buty powyżej rozmiaru 43
  • siedzisko do zakładania butów, nie musi być duże, ale jeśli wygospodarujemy na nie miejsce będzie ulubionym meblem w przedpokoju - o ile wychodząc z domu jesteśmy najczęściej wypoczęci to po powrocie ten niewielki mebel jest już bardzo doceniany przez zmęczonych domowników
  • półka, na którą można odłożyć torebkę i drobne sprawunki, by przy rozbieraniu z odzieży wierzchniej i obuwia mieć puste ręce i nie martwić się, że pozostawione na podłodze zakupy mogą się przewrócić i rozsypać.

Długi wąski przedpokój - inspiracje, pomysły aranżacyjne

Długi wąski przedpokój jest wspomnieniem minionej epoki i ówczesnej sztuki projektowania mieszkań, na pierwszy rzut oka wydaje się być nieustawny i mało estetyczny. Stosując jednak kilka dekoratorskich trików nawet takie wnętrze może nabrać uroku i funkcjonalności. Aby pomieszczenie wydawało się szersze i krótsze należy podzielić je na kilka stref kolorystycznych. W tym celu stosuje się inny kolor farby lub tapetę na 1/3 długości przedpokoju.

Doskonałym rozwiązaniem jest również zastosowanie dużych luster na przeciwległych ścianach, dzięki czemu pomieszczenie będzie wyglądało na przestronniejsze. Szafki i szuflady w wąskim korytarzu również można zmieścić, jednak w tym wypadku bardzo pomocne jest wykorzystanie warunków konstrukcyjnych. Każda wnęka może być wykorzystana na zabudowę meblową, jeśli takowe nie istnieją z pomocą przychodzą nowoczesne systemy montowane w meblach.

Przeciętna szafa na kurki powinna mieć głębokość od 60 do 80 cm, wówczas swobodnie na standardowym 50 cm wieszaku na ubrania zmieści się puchowa kurtka lub pikowany płaszcz, jednak w wąskim wnętrzu można zamontować szafę o głębokości 38 - 45 cm dzięki zastosowaniu wysuwanego drążka na ubrania, na którym będą wieszane kurtki nie bokiem, a przodem w stosunku do drzwi szafy.

Kolejnym rozwiązaniem jest szafka na buty ze skośnymi pólkami, w sprzedaży można znaleźć modele o głębokości od 35 cm. Dzięki tym rozwiązaniom nawet długi wąski przedpokój może być dość funkcjonalny.

Komentarze