Biel i drewno - idealne połączenie

Biała kuchnia - biel i drewnoPołączenie lakieru koloru białego i drewna gości w naszych domach od dobrych kilku lat. Dekoratorzy wnętrz i architekci pod koniec ubiegłego roku obstawiali, że duet ten nie znajdzie się w trendach na nadchodzący rok. Czy zatem rok 2018 zakończy to harmonijne połączenie połyskującej, schludnej bieli i naturalnego drewnianego akcentu?

Czy zestawienie bieli i drewna jest nadal trendy?

Jak pokazują najnowsze trendy kolorystyczne przestawione przez Instytut Pantone na rok 2018 nadal pozostaniemy przy tym jakże bezpiecznym zestawieniu zimnego lakieru i ciepłego drewna. Wśród propozycji kolorystycznych światowego giganta w dziedzinie barw wspomnianego już instytutu Pantone znalazła się paleta Sincerity, w której znajdziemy:

  • szarości,
  • beże, które mogą być przedstawione w postaci drewna, lub jego imitacji
  • ciepłe brązy - to również odpowiednik niektórych gatunków drewna
  • kokosową biel, która z powodzeniem może być przedstawiona jako biały lakier, tym bardziej, że od kilku sezonów mamy do wyboru wiele odcieni lakierowanej bieli.

Podobne połączenie opublikował portal Pinterest w najpopularniejszych trendach na rok 2018. W tym wypadku została przedstawiona łazienka aranżowana na domowe SPA, będąca połączeniem połyskującej bieli i drewna.

Drewniane ramy i bryły geometryczne

W roku 2018 nadal najpopularniejsze wnętrza powstają z połączenia bieli i drewna. Nowością natomiast jest wykorzystanie nowych drewnianych elementów. Dotychczas drewno i materiały drewnopodobne gościły głównie na podłogach i w postaci blatów meblowych. W salonach pojawiały się jako pojedyncze elementy ocieplające chłodne białe aranżacje. W tym roku drewno stało się elementem podkreślającym połysk białego lakieru, kontrastującym zarówno z meblami jak i ścianami. Jak zatem modnie stworzyć drewniany akcent? Subtelne wprowadzenie drewna to już historia. W tym roku modne są mocne akcenty, podkreślające trwałość tego materiału.

Biała kuchnia

Jeśli wybieramy meble będące połączeniem drewna i białego lakieru na wysoki połysk dekoratorzy proponują ujarzmienie nieskończonej bieli grubą, masywną drewnianą ramą, która okala całą zabudową. Rozwiązanie to jest odpowiednie zarówno w pokojach dziennych jak i kuchniach. Ponadto nadal modne pozostają znane już z ubiegłych sezonów drewniane blaty kuchenne do białej zabudowy. Rozwiązanie to zostało zaczerpnięte ze stylu skandynawskiego. Nowością są natomiast wyspy kuchenne w całości wykonane z drewna lub laminowanej płyty meblowej. Ten element zabudowy wykonywany jest z pogrubionej płyty imitującej masywne deski.

Producenci płyt meblowych wychodząc naprzeciw modzie i oczekiwaniom rynku stworzyli pod koniec ubiegłego roku płyty z fakturą, do złudzenia przypominające deskę. Charakterystyczne dla tych płyt są pory i rowki, a także chropowata faktura do złudzenia przypominająca drewno. Ponadto modne jest zestawienie dwóch rodzajów materiału w jednej zabudowie np. białe szafki kuchenne, drewniany blat i takie też szafy kuchenne. W 2018 roku w trendach wnętrzarskich pojawiły się bryły geometryczne dodające lekkości i nowoczesności aranżacjom. Dlatego też wszelkie wariacje z tymi dwoma materiałami są na topie i pewnie pozostaną na długo - jednakże w nowym wydaniu. Warunkiem koniecznym natomiast jest użycie obu kolorów z zachowaniem proporcji 80% bieli i 20% drewna lub odwrotnie. Przy czym ten materiał, z którego tworzymy bazę (jest go więcej) to tradycyjne meblowe szafki i szuflady w zależności od przeznaczenia. Drugi materiał jest uzupełnieniem aranżacji i powinien być zastosowany w postaci brył geometrycznych, np. w formie ukrytych schowków.

Białe meble do salonu

Meble do salonu będące połączeniem połyskującej bieli i drewna to również wszelkie kombinacje z użyciem tych dwóch kolorów. Jedni dekoratorzy proponują zestawy składające się z szafek i półek w dwóch różnych kolorach, inni preferują łączenie ich w jednym meblu.

Modne drewniane dodatki do białych mebli na wysoki połysk

W roku 2018 z pomocą przychodzi kolejny trend. Krzesła, stoły i stoliki kawowe z PRL-u, które najlepiej prezentują się w kolorze naturalnego drewna. Ponadto drewniane dodatki są doskonałym uzupełnieniem białych ścian i połyskującej bieli mebli. Dzięki "drewnianej" kolorystyce doskonale ocieplają białe, chłodne i nowoczesne wnętrza. Wspomniane krzesła i stoliki są dostępne w każdej sieciówce meblowej w różnych wariantach.

Połyskująca biel nadal w przewadze

Dekoratorzy wnętrz i specjaliści od barw stawiają drewno i połyskującą biel na tym samym poziomie estetycznym. Jednak statystyki pokazują, że Polacy nadal wybierają biały lakier jako bazę do drewnianych dodatków. Rozwiązanie to, choć jest już trochę oklepane jest uważane za bardzo bezpieczne. Do tak neutralnej bazy dodatki można wybierać wielokrotnie, zgodnie z najnowszymi trendami kolorystycznymi. Praktyczne podejście Polaków do aranżacji wnętrz sprawia, że białe meble nadal królują w naszych domach. Ponadto dużą zaletą białego lakieru jest optyczne powiększanie pomieszczeni, a co jak co, ale duże wnętrza są marzeniem większości z nas.

Komentarze