Biokominek - właściwości, cena, zalety, wady, aranżacje, opinie

BiokominekBiokominek to dość nowatorski pomysł, stanowiący alternatywę dla tradycyjnych kominków, które niestety nie wszędzie można zastosować. Jeżeli w jesienne czy zimowe wieczory chciałbyś się relaksować przy cieple domowego kominka, jednak mieszkasz w bloku, to takie rozwiązanie może być idealne dla Ciebie. Jakie są zalety takiego kominka oraz co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego zakupie?

Czym jest biokominek?

Biokominek to nowoczesne wcielenie kominka, w którym paliwem jest tzw. biopaliwo na bazie alkoholu etylowego. Sama budowa takiego kominka nie jest zbyt skomplikowana - obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, która pokryta jest odpowiednimi farbami cechującymi się przede wszystkim odpornością na działanie wysokim temperatur. Nowoczesne biokominki przyjmują niezwykle różnorodne, czasem futurystyczne formy, a do ich produkcji stosuje się często szkło hartowane, płyty MDF czy nawet beton - połączenie tego typu materiałów ze stalą nierdzewną to naprawdę nieograniczone możliwości różnorodnych aranżacji.

Rodzaje biokominków

  • wolnostojący

Biokominek wolnostojący

  • do zabudowy

Biokominek do zabudowy

    Mogą być też automatyczne (zapłon sterowany) lub manualne (zapłon manualny).

    Gaszenie i rozpalanie płomienia w tego typu kominkach wiąże się z dopływem tlenu - gdy zbiornik na paliwo jest uzupełniony, poprzez użycie specjalnej rączki regulujemy dopływ tlenu i podkładamy ogień, natomiast jeżeli chcemy zgasić płomień, wystarczy, że odetniemy źródło tlenu (również sterując pokrętłem). Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to biokominek można pozostawić włączony na noc - większość dostępnych na rynku rozwiązań daje możliwość regulacji wysokości płomienia, więc taki kominek da się po prostu nieco "przygasić". Biokominki podczas spalania paliwa nie wydzielają żadnego dymu ani sadzy, nie zostawiają też popiołu, nie ma więc obaw o zdrowie użytkowników. Produktem spalania się paliwa jest para wodna oraz dwutlenek węgla, zatem typowa wentylacja i wietrzenie pomieszczenia wystarczają do sprawnego i bezpiecznego działania systemu.

    Dlaczego warto zdecydować się na biokominek?

    Zalety biokominków

    Podstawową jest to, że może być zainstalowany nie tylko w domu, ale również bloku, dzięki czemu każdy może się nim cieszyć, dodatkowo jego instalacja jest niezwykle prosta i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Taki nowoczesny kominek to ponadto niezwykle efektowna dekoracja wnętrza, a duża ilość możliwych rozwiązań sprawia, że z powodzeniem można go wykorzystać do aranżacji mieszkań zarówno w stylu nowoczesnym jak i przy wystroju klasycznym.

    Biokominek - aranżacja w stylu skandynawskim

    Biokominek - aranżacja nowoczesna

    Rozwiązanie to można stosować zarówno we wnętrzach, jak i np. na tarasie czy balkonie, co jest praktycznie nieosiągalne w przypadku klasycznych kominków. Posiadając kominek mobilny (wolnostojący), możemy go ponadto schować - np. po okresie zimowym. Może być również doskonałym dodatkowym źródłem ciepła w chłodne jesienne wieczory, natomiast latem, kiedy nie jest potrzebny, umieszczamy go po prostu w piwnicy lub innym miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał.

    Ważny jest również aspekt związany z ekologią - biokominki są przyjazne dla środowiska. Z uwagi na bezdymne i bezwonne spalanie nie mają negatywnego wpływu na otoczenie. Istotną informacją jest to, że korzystanie z takiego kominka nie powoduje konieczności częstszego czyszczenia mebli czy malowania ścian.

    Cena biokominków

    Cena biokominków to z pewnością kolejna zaleta, o której należy wspomnieć - koszty zalezą oczywiście od ich wielkości i materiału, z jakich są wykonane, jednak najprostsze modele można kupić już za kilkaset złotych. Przed zakupem zwrócić jednak należy uwagę na posiadane przez nie certyfikaty i atesty (nie można zapominać o tym, że tu pali się ogień).

    Wady biokominków

    Wad biokominków nie jest wiele, zalicza się do nich przede wszystkim wysoką ceną biopaliwa - za litr zapłacimy od 11 do 16 zł, natomiast jego zużycie wynosi około 1,5 litra na trzy godziny użytkowania kominka. Należy również pamiętać, że urządzenia te mają stosunkowo małą moc grzewczą i nie służą do kompleksowego ogrzewania domu - konieczne jest posiadanie np. ogrzewania centralnego. Wnętrze, w którym znajduje się taki kominek, powinno być również regularnie wietrzone - wiąże się to z tym, że podczas spalania biopaliwa powstają niewielkie ilości dwutlenku węgla.

    „Żywy ogień” wprowadza do domów pozytywną aurę, a także pozwala się zrelaksować i lepiej znieść długie, jesienne czy zimowe wieczory. Biokominki pomimo swoich kilku wad stanowią naprawdę ciekawe rozwiązanie, które z pewnością warto rozważyć.

    Komentarze