Ciepłe kolory: pomarańczowy, czerwony, żółty, ciepłe brązy, ciepła zieleń

Barwy ciepłeKolory ciepłe to takie barwy, które kojarzą się nam z ciepłem, w tym tonacje żółci, pomarańczy, czerwieni ale i ciepłe odcienie brązów, zieleni, odcienie kremowe i pastelowe. Jak działają? Przede wszystkim ocieplają wnętrze ale też dodają energii, poprawiają humor, apetyt, sprzyjają pracy twórczej.

Ciepłe kolory, czyli jakie?

Ciepłe kolory są bardzo często i na wiele sposobów wykorzystywane w architekturze wnętrz. Ich główną zaletą jest to, że ocieplają pomieszczenie, więc korzysta się z nich w pomieszczeniach małych, ciemnych, nieustawnych. Dodają również energii i poprawiają nastrój, co sprawia, że są doskonałymi barwami do gabinetów, sal lekcyjnych oraz pokoi dziennych: pozwalają nam naładować akumulatory oraz sprzyjają pracy twórczej. Rodzicom niejadków z pewnością spodoba się fakt, że kolory ciepłe dodają apetytu. Dlatego właśnie odwiedzane przez nas restauracje i kawiarnie pomalowane są na ciepłe kolory, co zachęcić ma nas do skosztowania większej ilości serwowanych dań. Korzystajmy z ciepłych kolorów podczas urządzania swoich domów, mieszkań, biur i innych miejsc. Pamiętajmy również o oświetleniu: ciepło kolorów wydobywają odpowiednie ustawione lampy z żarówkami o ciepłej, mlecznej barwie. Dzięki temu stworzymy gustowną ale i przytulną całość.

Ciepłe kolory we wnętrzach

Za co lubimy kolory ciepłe? Przede wszystkim za to, że większość z nich kojarzy się nam z czymś przyjemnym: ciepłem, latem, spacerami po lesie, kolorem liści wiosną, barwami kwiatów. Sprawdzają się praktycznie w każdym wnętrzu, nadając mu odpowiedni charakter dzięki wykorzystaniu konkretnych barw i ich odcieni możemy wpływać na nasze zachowanie w pomieszczeniu. Niewiarygodne? Co ciekawe psychologia potwierdza te doniesienia i wiele teorii mówi o wpływie kolorów na nasze zdrowie i życie. Nie da się ukryć, że największą zaletą kolorów ciepłych we wnętrzach jest to, że sprawiają, że są przytulne. Kolory ciepłe są doskonałym wyborem przede wszystkim w przypadku ciemnych pomieszczeń, w tym zlokalizowanych po stronie wschodniej i północnej. Niestety ciepłe kolory potrafią także optycznie zmniejszyć pomieszczenie.

Kolory ciepłe dla energii

Barwy ciepłe jako kolory na ścianach, podłodze oraz dodatkach dodają energii. W ten sposób działają odcienie czerwieni, która jest dynamiczna, energetyczna, sprzyja działaniu, pracy oraz wzmaga aktywność. Energii dodaje także pomarańcz, kolor optymistów i pozytywnej energii. Barwą podobną jest żółty, zwłaszcza nasycone jego odcienie. Takie kolory doskonale sprawdzają się więc w pokojach dziennych, w których spędzamy najwięcej czasu ale i w kuchni, gdzie zwykle rozpoczynamy dzień. Kolory dynamiczne są polecane do gabinetów ale nie należy z nimi przesadzać, gdyż pomogą nas przytłoczyć. Dobrym pomysłem jest wybranie barwy dynamicznej do przedpokoju: już od progu zyskujemy pozytywną energię do działania, udziela się ona również naszym gościom. Z kolei czerwony, jako kolor ruchu, polecany jest także do siłowni, sal tanecznych, gimnastycznych. Nie oszukujmy się, czerwony to także kolor dodający energii i… namiętności. Polecany jest więc do sypialni, jednak nie w nadmiarze, gdyż może utrudniać zasypianie. Stawiajmy więc na czerwone detale, na przykład koc czy poduszki. Sprawią, że nasze wieczory i noce będą jeszcze bardziej romantyczne i namiętne.

Ciepłe kolory na poprawę humoru

Ciepłe kolory sprzyjają nie tylko działaniu ale i poprawiają humor. Kolorem naczelnym w tej grupie jest wspomniany już wcześniej pomarańcz, uważany za kolor osób optymistycznie patrzących do świata. Sprawdza się tam, gdzie spotykają się ludzie, nastraja do dobrej zabawy. podobnie działa żółty. Pomarańczowe i żółte detale sprawdzą się w pokoju dziennym ale i kuchni czy jadalni. Doskonale rozładowują napięcie, co sprawia, że są polecane do gabinetów. Są dobrym pomysłem jako kolor dominujący w sypialni dziecka, zwłaszcza młodego ucznia. Humor poprawia również różowy, doskonały do pokoju dziewczynki ale i jako kolor występujący na dekoracjach w kobiecej sypialni czy gabinecie. Można wykorzystać je w aranżacji sali tanecznej czy klubu dla młodzieży.

Ciepłe kolory na lepszy apetyt

Ciepłe kolory poprawiają apetyt: sprawiają, że jemy chętniej ale i więcej. Są doskonałym rozwiązaniem dla niejadków ale powinny na nie uważać osoby na diecie. Nie mniej jednak ciepłe kolory, takie jak żółty czy soczyste odzienie zieleni, polecane są do kuchni i jadalni. Sprawdzają się także w restauracjach, barach i innych obiektach gastronomicznych, w tym na szkolnych stołówkach, aby zachęcić do jedzenia wszystkich niejadków.

Relaks z ciepłymi kolorami

Kolory ciepłe sprzyjają nie tylko przypływowi energii ale również… wspomagają odpoczynek i relaks. Jakie barwy ciepłe tak działają? Przede wszystkim pastelowe ale i odcienie zieleni i barwy ziemi, w tym spokojne, stonowane brązy. Odpoczynkowi sprzyjają więc m.in. jasne odcienie żółtego, odcienie mleczne, kolor zielony, zwłaszcza jego ciepłe, soczyste odcienie oraz wszelkie odcienie brązów. Ich magia polega na tym, że uspokajają, koją nerwy oraz pozwalają na relaks, nawet po ciężkim dniu w pracy. Gdzie wykorzystywać te kolory? Sprawdzą się praktycznie wszędzie, a doskonale spełnia swoją rolę w sypialni, łazience oraz pokoju dziennym. W sypialni możemy skorzystać z odcieni pastelowych ale i brązu. Z kolei w pokoju dziennym postawmy na pastele z domieszką zieleni, najlepiej w postaci świeżych roślin. A łazienka? Możemy urządzić ją w kolorach jasnych z dodatkami w bardziej zdecydowanych kolorach, na przykład soczystej zieleni czy żółci. Ciepłe kolory sprzyjające odpoczynkowi wykorzystuje się także w gabinetach SPA oraz salonach kosmetycznych i zakładach fryzjerskich.

Ciepłe kolory a praca twórcza

Kolory ciepłe sprzyjają pracy twórczej, wspomagają kreatywność oraz sprawiają, że mamy doskonałe pomysły. Tak działają żółty, pomarańczowy oraz zielony. Zieleń dodatkowo wspomaga mózg, obniża napięcie oraz niweluje stres. Takie kolory polecane są w gabinetach ale i w szkołach oraz wszelkich innych miejscach, gdzie wykonujemy dzieła twórcze. W tych kolorach możemy urządzić swoje pracownie. Z pewnością powstaną w nich piękne dzieła. Z co z pracą umysłową? Ciepłe ale nasycone kolory mogą rozpraszać dlatego warto postawić na ich pastelowe odcienie, na przykład jasny żółty. W połączeniu z niebieskim tworzy idealny duet sprzyjający skupieniu i koncentracji. Ten zestaw rewelacyjnie sprawdzi się w pokoju dziecka lub w biurze.

Komentarze