Szkło lakierowane i przezroczyste osłaniające kolorową tapetę, grafiki na szkle, panele szklane z fakturą, tynk dekoracyjny, beton architektoniczny, mozaika, lustro, blacha, farba zmywalna, panele PCV, drewniane deski, cegła lakierowana, naturalny kamień, kompozyt i konglomerat sprawdzą się doskonale na ścianie w kuchni zamiast płytek ceramicznych. Każde z tych rozwiązań ochroni ścianę przed tłuszczem, wilgocią i oparami z gotowania. Różnią się właściwościami, ceną i sposobem montażu, Sprawdź, co na ścianę w kuchni wybrać i które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu. Jakie materiały najczęściej stosują dekoratorzy wnętrz w Europie, a jakie za oceanem?
Co na ścianę w kuchni - różne trendy aranżacyjne na świecie
Płytki ceramiczne na kuchennej ścianie przez wiele lat były traktowane jako etatowy materiał wykończeniowy nad blatem kuchennym. Wybierano je ze względu na wyjątkową funkcjonalność, łatwość w utrzymaniu w czystości i wreszcie sporą odporność na uszkodzenia i wilgoć. Inwestorzy w późnych latach 80, 90 i pierwszej dekadzie bieżącego stulecia nie tylko na nie stawiali, ale też wybierali je w takich barwach, na których nie widać było żółtych zacieków z gotowania, tłustych oparów i kropli zaschniętej pary. To właśnie brązowe, beżowe, kremowe i w odcieniach żółci płytki ostatecznie przypieczętowały pożegnanie z tym jakże oklepanym już i przewidywalnym wykończeniem kuchni. Obecnie zastępujemy je całą gamą różnorodnych materiałów, które - jak pokazuje praktyka - są równie funkcjonalne, ale różnią się estetyką i sposobem montażu. Za największy grzech płytek ceramicznych uważa się ich cenę i sposób montażu, który wymaga sporego nakładu czasu, pracy generuje niemały bałagan, a efekt ani nie zachwyca, ani też nie zaskakuje współczesnych inwestorów. Są jednak wyjątki, które sprawiają, że patrzymy na nie bardziej przychylnym okiem. Podpowiadamy co wybrać na ścianę nad blatem roboczym zamiast płytek i które kafelki obroniły się w bogatej ofercie nowoczesnych materiałów wykończeniowych.
Trendy kuchenne w Europie i za oceanem bardzo się różnią, na co wpływ ma nie tylko gust inwestorów, ale też powierzchnia pomieszczeń, jakimi dysponujemy. O ile w Polsce i Europie oszczędnie podchodzimy do kwestii przestrzeni i kuchnie są najczęściej zbyt ciasne, a w najlepszym wypadku wystarczająco duże do swobodnego przygotowania posiłków i ich spożycia. To w USA i Australii są one pomieszczeniami przestronnymi i na tyle dużymi, że nie trzeba się martwić o wizualne wydłużenie ścian i optyczne powiększenie pomieszczenia. Z tego też powodu na naszym kontynencie króluje jednolity materiał ponad blatem. Za oceanem bardzo często ten element aranżacji składa się z dwóch lub trzech różnych materiałów. Tamtejsi dekoratorzy wnętrz łączą szkło z mozaiką, blachę z płytkami, cegły z drewnem lub panelami PCV. Z założenia ściana nad płytą do gotowania i zlewozmywakiem jest wykończona materiałem trwalszym, a przestrzeń nad blatem roboczym jest dekorowana materiałem umiarkowanie odpornym na wilgoć czy opary z gotowania, ale bardzo dekoracyjnym. W Polsce ze względu na znacznie mniejszą powierzchnie, stosujemy najczęściej tę samą okładzinę ścienną nad blatem, dzięki czemu wydaje się ona dłuższa, a pomieszczenie bardziej przestronne.
Co położyć na ścianie w kuchni? - 20 propozycji
Wśród modnych materiałów, którymi możemy, zastąpić płytki ceramiczne się znalazły:
- lakierowane szkło lacobel;
- kolorowa tapeta lub fototapeta osłonięta przezroczystym szkłem;
- szkło z wtopioną dekoracją;
- grafika na szkle;
- drewniane panele ścienne;
- panele PCV;
- blacha na ścianie;
- stal nierdzewna polerowana lub drapana;
- stare prostokątne kafle z odzysku;
- tynk dekoracyjny;
- beton architektoniczny;
- cegła prawdziwa lub gipsowa;
- naturalny kamień i jego imitacje;
- kompozyt i konglomerat;
- płyta meblowa;
- szklana mozaika;
- płytki ceramiczne heksagon;
- lustro na ścianie w kuchni;
- farba odporna na zmywanie;
- klasyczne płytki ceramiczne.
Lakierowane szkło lacobel
Lakierowane szkło lacobel to dosyć popularne rozwiązanie, które ze względu na ogromną paletę barw nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ponadto takie szkło można kupić nie tylko w kolorze, ale też z wybraną fakturą, co czyni panel kuchenny jeszcze ciekawszym. Oczywiście dodatkowa dekoracja oznacza wyższą cenę, ale efekt jest wart każdej ceny. Do głównych zalet takiego rozwiązania należy szybki i czysty montaż. Szklany panel jest przyklejany do ściany na dedykowany klej lub przytwierdzony za pomocą dedykowanych wkrętów. Równie szybka jest jego wymiana, kiedy się znudzi, a koszt takiego panela jest niższy niż cena wyszukanych płytek i ich montażu. Jako gładka tafla szkła: jest on łatwiejszy w utrzymaniu w czystości niż płytki chociażby dlatego, że nie ma fug i innych zakamarków.
Kolorowa tapeta lub fototapeta osłonięta przezroczystym szkłem
Kolorowa tapeta lub fototapeta osłonięta przezroczystym szkłem hartowanym to rozwiązanie stosowane już od wielu lat. Nad blatem zostaje przyklejona tapeta, a następnie przykręcony panel ochronny z przezroczystego gładkiego szkła, które chroni tapetę przed wilgocią i zabrudzeniem. Jest to rozwiązanie pozwalające na szybką i niedrogą metamorfozę kuchni, gdyż wystarczy tylko przykleić nowy pas tapety i ponownie przykręcić szkło. Jest to rozwiązanie tańsze od grafiki na szkle i równie łatwe w utrzymaniu w czystości. Najczęściej wystarczy spryskać panel płynem do mycia okien i wytrzeć do sucha.
Szkło z wtopioną dekoracją
Szkło z wtopioną metalową siatką, polnymi kamieniami czy morską trawą to już wykwintna wersja szklanego panela ściennego. Zamawiamy go na wymiar i możemy wybrać ozdobne wypełnienie, które jest osłonięte przezroczystą szybą. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie niepowtarzalnej dekoracji do kuchni, a także zatopienie pod szkłem pamiątek z wakacji lub innych przedmiotów, które darzymy sentymentem. Panel jest gładki i równie łatwy w utrzymaniu w czystości, jak klasyczna szyba, chroni ścianę równie skutecznie, jak płytki ceramiczne.
Grafika na szkle
Na rynku jest kilka metod wytwarzania grafik na szkle a każda z nich jest równie efektowna. Najczęściej inwestorzy wybierają grafikę, którą można kupić w banku zdjęć. Inną możliwością jest wykorzystanie zdjęcia z prywatnego albumu, jednak musi być ono bardzo wysokiej rozdzielczości. Panel powstaje na zamówienie, jest klejony lub przykręcany do ściany. To kolejne rozwiązanie, które umożliwia łatwe utrzymanie w czystości nad blatem.
Drewniane panele ścienne
Drewniane panele ścienne to rozwiązanie, które po wielu latach powraca do łask w zupełnie nowej odsłonie. W niczym nie przypomina znienawidzonej boazerii, którą pamiętamy z lat 80 i początku 90 ubiegłego stulecia. Nowoczesne panele drewniane najczęściej występują w formie lakierowanych lub olejowanych desek, odpornych na wilgoć i łatwych w utrzymaniu w czystości. Ściana nimi ozdobiona wygląda bardzo estetycznie i idealnie komponuje się z czarnymi minimalistycznymi meblami kuchennymi. Są przyklejane lub przykręcane, ich montaż zajmuje od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, można je dowolnie malować, zmieniając aranżację kuchnię.
Panele PCV
Panele PCV, które najczęściej imitują drewno, naturalny kamień lub korek. Są odporne na wilgoć i parowanie, bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości i montażu. Łatwo można je wymienić na inne, co nie generuje dużego bałaganu i nie wymaga wynoszenia mebli kuchennych.
Blacha na ścianie
Blacha, dokładnie arkusze blachy przykręcane na dedykowane wkręty to dosyć nowatorskie rozwiązanie, które najczęściej jest stosowane we wnętrzach w stylu loftowych. W Europie nadal blachę traktujemy jako chłodny fabryczny materiał, dlatego też znajduje ona zastosowanie głównie w ultranowoczesnych loftach. Za oceanem została ona już dawno odczarowana i gości nad płytą do gotowania w kuchniach klasycznych, wiejskich i minimalistycznych, a nawet rustykalnych. Jest to materiał odporny na wysoką temperaturę, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i szorowanie. Pod względem funkcjonalności kładzie na łopatki każdą inną okładzinę w kuchni. Jej cena jest przystępna a montaż szybki, można ją łączyć z białym lakierem, mlecznym szkłem optiwhite, oraz drewnem, naturalnym kamieniem i betonem strukturalnym. W każdym z tych duetów dobrze się prezentuje i jest równie funkcjonalny, a nawet bardziej niż płytki i szkło.
Stal nierdzewna polerowana lub drapana
Stal nierdzewna polerowana lub drapana to rozwiązanie zaczerpnięte z gastronomii - pojawia się w restauracjach najznakomitszych szefów w kuchni. Będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz zachować sterylność w kuchni. Na jej powierzchni nie namnażają się żadne bakterie, jest odporna na wilgoć, parowanie i uszkodzenia mechaniczne oraz jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Jej montaż jest czysty i szybki. Cena stali nierdzewnej -niestety - kosztuje więcej niż blachy, ale efekt wizualny jest znacznie lepszy.
Stare prostokątne kafle z odzysku
Stare prostokątne kafle z odzysku to tegoroczny hit we wnętrzach z charakterem. Coraz więcej osób poszukuje takich kafli z historią, którym można dać drugie życie, a pozyskujemy je z rozbiórki starych pieców i kuchni kaflowych. Doskonale prezentują się zestawione z nowoczesnymi zabudowami kuchennymi. Są odporne na wilgoć, parowanie, można je szorować, ale posiadają fugi, które zachodzą od oparów z gotowania, a na ich powierzchni powstają pleśń i grzyby. Fugi są również idealnym środowiskiem dla bakterii. Utrzymanie ich w czystości będzie trudniejsze i bardziej pracochłonne niż wyżej opisanych materiałów. Za to kuchnia zyskuje wyjątkowy charakter i możemy mieć pewność, że takie kafle spotkamy w niewielu pomieszczeniach. Ich położenie na ścianie jest pracochłonne i generuje spory bałagan.
Tynk dekoracyjny
Tynk dekoracyjny występuje w wielu kolorach i fakturach, może imitować modny beton lub drogie kamienie naturalne. Jest piękny, niestety jego położenie jest również bardzo pracochłonne a czas schnięcia może wynosić od kilku godzin do kilku dni w zależności od produktu. Plusem tego rozwiązania jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i szorowanie. Tynki ozdobne doskonale chronią ścianę przed wilgocią, parowaniem i trwałymi zabrudzeniami.
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny to bardzo modne i popularne rozwiązanie, można go kupić pod postacią płyt betonowych, które przyklejamy lub przykręcamy do ściany, a następnie lakierujemy. Inną metodą jest nakładanie betonowej masy bezpośrednio. Gładka powłoka lakieru ułatwia utrzymanie go w czystości i zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów. Taki beton idealnie pasuje do kuchni nowoczesnych i glamour - przełamuje szorstką strukturą, tworząc ciekawy kontrast.
Cegła prawdziwa lub gipsowa
Cegła prawdziwa lub gipsowa wygląda uroczo, doskonale komponuje się z czarnymi i antracytowymi meblami kuchennymi. W zestawieniu z drewnem tworzy wyjątkowo piękny wiejski duet. Jeśli jednak często gotujecie, warto zabezpieczyć ją dedykowanym lakierem bezbarwnym, który zapewni jej odpowiednią impregnację i umożliwi szybkie czyszczenie z tłuszczu.
Naturalny kamień i jego imitacje
Naturalny kamień i jego imitacje to prawdziwy hit. W 2022 roku aranżacja kuchni powinna być nie tylko funkcjonalna, piękna, ale też wyjątkowo elegancka, a zatem kamień naturalny (tak piękny jak marmur biały lub czarny) to doskonała alternatywa dla płytek ceramicznych. Połączenie go z czarnym lub białym lakierem sprawia, że wnętrze nabiera wykwintnego iście królewskiego charakteru. Czy może być coś przyjemniejszego niż gotowanie w pięknym i ergonomicznym otoczeniu?
Kompozyt i konglomerat
Kompozyt i konglomerat może imitować dowolny materiał, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, szorowanie, wilgoć, tłuszcz i doskonale chroni powierzchnię. Niestety, cena tego materiału jest wysoka, dlatego decyzja o wykończeniu nim ściany kuchennej, powinna być dobrze przemyślana, a motyw panela uniwersalny.
Płyta meblowa
Płyta meblowa to dosyć nowe rozwiązanie, które zawdzięcza swoją popularność modzie na czarne i antracytowe fronty meblowe w macie. Ten nowoczesny, oryginalny i nieco zaskakujący duet sprawia, że wnętrze wygląda ultra nowocześnie, ale też ekskluzywnie. Laminowana płyta meblowa (dobrze zabezpieczona na brzegach) jest równie odporna na wilgoć i parowanie jak płytki ceramiczne, a wzorów do wyboru mamy znacznie więcej. Zaletą takiego rozwiązania jest również łatwy i czysty montaż oraz niższa cena. Płytę można przykleić lub przykręcić i wymienić na inną bez konieczności demontażu całej kuchni.
Szklana mozaika
Szklana mozaika to trend, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych: drobne połyskujące kwadraty, prostokąty i heksagony wyglądają niczym biżuteria na tytułowej powierzchni. Zdobią całą aranżację i sprawiają, że wnętrze w każdym oświetleniu wygląda zjawisko. Niestety, nie jest ona tania, a jej montaż jest równie pracochłonny, jak klasycznych ceramicznych płytek, cena jest zacznie wyższa. Mozaika to całe mnóstwo drobnych elementów, pomiędzy którymi występują zagłębienia, a to oznacza, utrzymanie jej w czystości jest niezwykle pracochłonne.
Płytki ceramiczne heksagon
Płytki ceramiczne heksagon, czyli modny od kilku sezonów plaster miodu, występuje obecnie w wielu kolorach i rozmiarach. Takie płytki wyglądają pięknie, nowocześnie i oryginalnie, ale nadal są to płytki, które wcześniej lub później wyjdą z mody. Ich demontaż będzie równie pracochłonny, jak montaż, a ściana po ich zdjęcia nierówna i zniszczona.
Lustro na ścianie w kuchni
Lustro na ścianie w kuchni to nadal mało popularne rozwiązanie, ale doskonałe do małych przestrzeni lub tych, które chcemy optycznie powiększyć. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wybrać lustro grafitowe, na którym widać znacznie mniej zabrudzeń niż na klasycznym białym. Przytwierdzamy je na klej (podobnie jak to w łazience). Jest równie łatwe w utrzymaniu w czystości, jak lacobel i grafika na szkle. Zalet ma nieskończenie wiele: po pierwsze optycznie powiększa pomieszczenie, po drugie pięknie rozświetla zabudowę kuchenną i sprawia, że to pomieszczenie o każdej porze roku wygląda wiosennie i jest widne.
Farba odporna na zmywanie
Farba odporna na zmywanie to rozwiązanie, w którym wiele osób pokładało jeszcze kilka lat temu wielkie nadzieje. Niestety, tłuste plamy najczęściej wnikają w głąb ściany, a wszelkie zabrudzenia po pewnym czasie zmywamy razem z kolorem, dlatego jest to praktyczne rozwiązanie, ale tylko w domach, w których gotujemy okazjonalnie i na wzór kuchni zza oceanu nad płytą do gotowania zamontujemy szklany lub ze stali nierdzewnej panel, który ochroni powierzchnię przed tłustymi plamami.
Klasyczne płytki ceramiczne
Klasyczne płytki ceramiczne z roku na rok tracą na popularności, coraz więcej inwestorów zastępuje je nowoczesnymi materiałami. Wyjątkiem są tradycyjne białe kafle, które przed laty oglądaliśmy w kuchniach i piecach kaflowych. Kafle z odzysku cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Inną dość popularną możliwością są śródziemnomorskie, amerykańskie i meksykańskie, ręcznie malowane z wyraźnym wzorem, który na każdej płytce jest inny.
Komentarze