Co to jest wykusz? Wady i zalety

WykuszPlanując budowę domu, szukamy wymarzonego projektu. Zwracamy uwagę nie tylko na usytuowanie i rozkład pomieszczeń, ale również na wygląd zewnętrzny domu.

Należy tutaj podkreślić, że nawet domy o prostej bryle i konstrukcji mogą wyglądać pięknie i oryginalnie, a to m.in. za sprawą wykusza/ryzalitu.


Wykusz/ryzalit według definicji

Zgodnie z definicją wykusz jest to forma architektoniczna wystająca poza ścianę budynku poszerzająca przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej parteru na wysokości jednej lub kliku kondygnacji, zazwyczaj projektowany jest na piętrze. Natomiast występ z lica elewacji budynku prowadzony od fundamentów po dach to ryzalit. Dawniej stosowanie ryzalitów cechowało przede wszystkim pałacową architekturę. Występowały one w kształcie półkola, prostokąta lub trapezu.

Obecnie zamiennie stosuje się oba nazewnictwa, z tymże bardziej popularne i czasami niewłaściwie używane stało się słowo wykusz . Nie mniej jednak obie formy stanowią element dekoracyjny ściany zewnętrznej, który dość często wykorzystywany w dzisiejszej architekturze. Wykusz/ryzalit projektowany i wykonywany jest zarówno w domach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. W nowoczesnym budownictwie wykusze częściej projektowane są na parterze i występują w różnych formach. Obecnie dzięki różnorodnym rozwiązaniom technicznym wykusz/ryzalit może mieć prostokątną konstrukcję, jak i być połączeniem trzech, a nawet pięciu ścian ustawionych pod odpowiednim kątem względem siebie.

Zalety

Do głównych zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkich zaliczyć lepsze doświetlenie pomieszczenia, a dodatkowo decydując się na duże przeszklenia, np.: już od samej podłogi, optycznie powiększamy wnętrze. Dzięki wykuszowi/ryzalitowi zwiększa się nam również powierzchnia użytkowa pomieszczenia. Ta forma architektoniczna nadaje szczególny charakter wnętrza domu jak i urozmaica budynek od zewnątrz niejako ożywiając konstrukcję i wzbogacając bryłę domu. Wykusz/ryzalit można zaaranżować na wiele sposobów zgodnie z naszymi potrzebami. Wykusz/ryzalit może być częścią salonu, gdzie powstanie miejsce wypoczynku czy też kąt do czytania. Innym rozwiązaniem może być przeznaczenie tej powierzchni na jadalnię, dzięki temu stół nie będzie zabierał powierzchni salonu. Natomiast miłośnicy roślin mogą to miejsce wykorzystać jako namiastkę domowego ogrodu. Zastosowanie wykusza/ryzalitu pozwala ciekawiej zaaranżować wnętrze, jednoczenie wyznaczając jego przeznaczenie.

Wykusz

Wady

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór projektu z wykuszem/ryzalitem, należy rozważyć minusy takiego rozwiązania. Budowa domu z wykuszem będzie bardziej skomplikowana i pracochłonna, niż budowa domu o prostej bryle. Nieregularne kształty domu już od fundamentów spowodują, że zużyjemy więcej materiału na wybudowanie i docieplenie ścian oraz wykończenie wnętrza. Dodatkowe okna i nadproża, również wpłyną na podniesienie kosztów budowy. Wykusz/ryzalit zwiększa wymiary domu, co będzie miało ogromne znaczenie w przypadku inwestorów, którzy dysponują wąskimi działkami.

Wykusz

W dzisiejszej architekturze wykusz/ryzalit to popularne rozwiązanie. Domy z wykuszem/ryzalitem w istotny sposób podkreślają charakter domu oraz stanowią jego ozdobę. Nic więc dziwnego, że mimo wyższych kosztów wykonania wykusz/ryzalit jest dość powszechnie stosowany w naszym budownictwie i ma swoich zwolenników zarówno wśród architektów, jak i samych inwestorów.

Autor: www.hbstudio.pl.

Komentarze