Na czym dokładnie polega cyklinowanie parkietu? Kiedy jest ono rekomendowane, a kiedy nie powinno się go prowadzić? Jakie są główne zalety i wady tego procesu? Jak przebiega cyklinowanie parkietu krok po kroku?
Drewniany parkiet może być efektownym uzupełnieniem wielu wnętrz o tradycyjnym i nowoczesnym wystroju. Jednak z czasem może on przestać wyglądać atrakcyjnie ze względu na naturalne zużycie, plamy i zarysowania. W takim przypadku dobrym sposobem na jego odnowienie jest cyklinowanie.
Cyklinowanie podłogi - czym jest?
- Cyklinowanie jest procesem polegającym na szlifowaniu podłogi wykonanej z drewna, aby usunąć z niej wierzchnią, zniszczoną warstwę tego surowca.
- Głównym celem cyklinowania jest renowacja podłogi, na przykład podłogi wykonanej z desek albo parkietu drewnianego. Dzięki niemu może ona odzyskać swój pierwotny wygląd albo uzyskać całkowicie nowy styl.
- Podczas cyklinowania na początku stosuje się ściernice o większej ziarnistości - gradacji, a następnie o coraz mniejszej, by dzięki czemu dokładnie oczyścić i wypolerować drewno.
- Po wykonaniu cyklinowania przeprowadza się dalsze prace renowacyjne - lakierownie, woskowanie albo olejowanie podłogi. Cyklinowanie może być również połączone z usuwaniem różnych uszkodzeń podłogi, na przykład głębokich zarysowań.
Odnawianie parkietu
Jakie urządzenia używane są do cyklinowania parkietu?
Do wykonania cyklinowania stosowane są odpowiednie rodzaje urządzeń, które powodują zeszlifowanie wierzchniej warstwy drewna. Zaliczane są do nich:
Cykliniarki
Cykliniarka jest rodzajem szlifierki, która została skonstruowana specjalnie do cyklinowania. To elektryczne urządzenie, które wyposażone jest w silnik elektryczny, ściernicę oraz pojemnik służący do zbierania powstałego podczas szlifowania pyłu drzewnego. Mają one również uchwyty, które pozwalają na ich łatwe prowadzenie.
Obecnie stosuje się cykliniarki bezpyłowe, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się pyłu drewnianego w pomieszczeniu, dlatego nie powodują jego zabrudzenia.
Cykliniarki są dzielone na dwie główne kategorie pod względem budowy:
- Cykliniarki tarczowe albo cykliniarki talerzowe - wyposażone są one w obracającą się okrągłą tarczę szlifierską,
- Cykliniarki taśmowe - wyposażone są w przesuwającą się taśmę szlifierską wykonaną z papieru ściernego.
Maszyny te pozwalają na zmianę ściernicy pod kątem jej gradacji, dzięki czemu można na początku wykonać szlifowanie zgrubne, a następnie wykańczanie oraz polerowanie z użyciem polerek.
Duża powierzchnia szlifująca cykliniarek powoduje, że praca z parkietami i innymi podłogami drewnianymi przebiega dość szybko.
Szlifierki krawędziowe
W celu obróbki trudno dostępnych miejsc stosowane są szlifierki krawędziowe, która również określane są jako szlifierki brzegowe.
Za ich pomocą można szlifować przestrzenie znajdujące się przy listwach podłogowych, w narożnikach, drewniane listwy podłogowe czy schody wykonane z drewna.
Jakie podłogi można cyklinować?
Cyklinowanie jest procesem, który może być wykonany tylko w przypadku określonych rodzajów podłóg.
Szlifować można jedynie podłogi wykonane z drewna, które mają odpowiednią grubość. Zaliczane są do nich:
- podłogi z desek litych,
- parkiety drewniane,
- mozaiki drewniane,
- wybrane panele podłogowe z drewna, gdy taką renowację dopuszcza producent,
- listwy przypodłogowe z drewna,
- schody drewniane.
Zasadniczo cyklinować można wszystkie rodzaje gatunków drewna rodzimego oraz egzotycznego, na przykład podłogi sosnowe, dębowe czy bukowe.
Warto pamiętać o tym, że każde cyklinowanie powoduje ubytek drewna, najczęściej wynoszący około 0,5 mm, dlatego też procesu tego nie można prowadzić w nieskończoność. Nadmierne cyklinowanie parkietu powoduje, że podłoga drewniana staje się cieńsza i podatna na uszkodzenia, na przykład pękanie, złamania. Z tego powodu nie przeprowadza się tytułowego zabiegu na podłożu, które wykonane jest z paneli podłogowych laminowanych, winylowych.
Cyklinowanie parkietu
Kiedy cyklinować parkiet?
Przeprowadzenie cyklinowania parkietu drewnianego rekomendowane jest wtedy, gdy przestaje on wyglądać atrakcyjnie, ale też w sytuacji, gdy planuje się nadać mu nowy wygląd.
Przeprowadzenie cyklinowania parkietu drewnianego wskazane jest w poniższych sytuacjach:
- parkiet jest zniszczony, na przykład jest on zarysowany, wytarty, może mieć niewielkie wgniecenia;
- parkiet nie wygląda atrakcyjnie, na przykład ma on przebarwienia, które powstały na skutek rozlania się wody lub innych napojów;
- zamierza się zmienić wygląd parkietu, na przykład nadać mu inny odcień drewna albo pomalować go na nowy kolor;
- planuje się nałożyć nową warstwę lakieru na parkiet drewniany;
- parkiet został dopiero położony i nadal jest lity i niewyszlifowany, dlatego należy przygotować go do użytkowania przez cyklinowanie.
Okres przeprowadzenia cyklinowania parkietu zależny jest przede wszystkim od rodzaju zastosowanego drewna oraz od tego, jak intensywnie użytkowana jest podłoga. W przypadku drewna, które jest miękkie, na przykład sosnowego, cyklinowanie może być konieczne szybciej, niż w przypadku twardego drewna dębowego albo egzotycznego. Również parkiet, który będzie znajdował się w miejscu intensywnie użytkowanym, na przykład w salonie albo w pokoju dziecięcym, będzie wymagał szybszego cyklinowania, niż ten, który znajduje się w sypialni.
Kiedy nie zaleca się cyklinować parkietu?
Cyklinowanie parkietu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Nie jest ono zalecane głównie wtedy, gdy podłoga jest mocno zniszczona, na przykład ma duże wgłębienia, jest niestabilna, odpadają od niej drewniane klepki, a także była ona już cyklinowana wielokrotnie i warstwa drewna jest bardzo cienka.
Również nie poleca się cyklinowania parkietu, który został zalany albo jest spleśniały, zagrzybiony, ponieważ drewno jest uszkodzone na wskroś. W takich sytuacjach zalecane jest wymienienie podłogi drewnianej na nową, ponieważ prace renowacyjne nie są możliwe do wykonania.
Zalety i wady cyklinowania parkietu
Przeprowadzenie cyklinowania podłogi drewnianej związane jest z wieloma zaletami, jednak również ma ono kilka wad.
Zalety cyklinowania
- Renowacja podłogi - dzięki temu, że usuwa się wierzchnią warstwę drewna, a następnie pokrywa się podłogę lakierem albo olejem, może ona wyglądać jak nowa;
- Nowy wygląd podłogi - cyklinowanie można być znakomitą okazją do tego, aby zmienić wygląd podłogi poprzez zastosowanie farby, wosku, oleju albo lakieru w innym odcieniu niż dotychczas, dzięki czemu wnętrza mogą uzyskać całkowicie nowy wymiar;
- Usunięcie uszkodzeń z podłogi - za pomocą cyklinowania można usunąć z podłogi różne rodzaje uszkodzeń, na przykład zarysowania, wgłębienia czy przebarwienia, do których może dojść z upływem czasu. Dzięki temu podniszczona podłoga może znów prezentować się efektownie;
- Wygładzenie podłogi - w trakcie cyklinowania używane są tarcze z papierów ściernych o malejącej gradacji i tarcze polerskie, co pozwala na uzyskanie jej idealnej gładkości. Pozwala to na usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, zadziorów z drewna, by było ono przyjemne w użytkowaniu i bezpieczne;
- Niska cena w porównaniu do nowej podłogi - przeprowadzenie cyklinowania jest na ogół tańszym procesem niż kładzenie nowej podłogi z drewna. Właśnie dlatego jest to ekonomiczny wybór;
- Możliwość wykonania prac we własnym zakresie - cyklinowanie podłóg drewnianych można zlecić firmie, ale również zrealizować prace samodzielnie.
Wady cyklinowania
- Inny wygląd podłogi - cyklinowanie i dodatkowe prace prowadzone razem z nim powodują, że podłoga zmienia swój kolor, dlatego może być ona jaśniejsza albo ciemniejsza niż dotychczas. W efekcie nie zawsze pasuje wtedy do obecnej aranżacji wnętrza. Trudno więc ocenić, jaki będzie ostateczny efekt renowacji przed jej zakończeniem;
- Długi czas trwania renowacji - przeprowadzenie kompletnego procesu renowacji podłogi składającego się z cyklinowania i lakierowania, woskowania albo olejowania najczęściej trwa kilka dni, dlatego wtedy dane pomieszczenie nie może być używane;
- Ograniczone zastosowanie - cyklinowanie nie może być wykonane w przypadku każdej podłogi, na przykład tej zbyt cienkiej albo mocno zniszczonej.
Kto zajmuje się cyklinowaniem podłóg drewnianych?
Cyklinowanie jest usługą świadczoną przez firmy zajmujące się renowacją podłóg drewnianych. Firmy te oferują kompleksową obsługę obejmującą wykonanie cyklinowania, usunięcie ubytków w drewnie, a także lakierowanie, woskowanie albo olejowanie podłogi zgodnie z życzeniem klienta. Dysponują one odpowiednim zapleczem przeznaczonym do wykonania prac - profesjonalnymi cykliniarkami, szlifierkami brzegowymi, a także sprzedają niezbędne materiały nawierzchniowe - oleje, woski, lakiery, farby.
Czy można samodzielnie cyklinować parkiet?
Tak, istnieje możliwość samodzielnego cyklinowania parkietu, przy czym konieczne jest zaopatrzenie się w przeznaczony do tego sprzęt. Cykliniarki i szlifierki można wynająć w wypożyczalniach. Jest to tańsze rozwiązanie niż zakupienie tego typu sprzętu, który jest dość drogi. Należy też zaopatrzyć się w materiały renowacyjne i nawierzchniowe. Przed samodzielnym prowadzeniem cyklinowania warto też dokładnie zapoznać się z samym procesem, aby nie popełnić w jego trakcie żadnych błędów, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia podłogi.
Co jest potrzebne do cyklinowania podłogi drewnianej?
Do przeprowadzenia cyklinowania parkietu drewnianego konieczne są:
- cykliniarka - tarczowa albo taśmowa;
- szlifierka krawędziowa;
- papiery ścierne o zróżnicowanej gradacji - im niższa gradacja papieru ściernego, tym gładsze jest wykończenie nawierzchni;
- polerka do polerowania drewna;
- szpachla do wypełniania ubytków w drewnie;
- materiały nawierzchniowe - lakier, olej, wosk, farba zależnie od oczekiwanego wykończenia nawierzchni;
- narzędzia - kuweta malarska, szpachelka, wałek, paca, pędzel i inne.
Cyklinowanie podłogi krok po kroku
Przeprowadzenie cyklinowania parkietu odbywa się w kilku etapach, do których zaliczane są:
1. Przygotowanie pomieszczenia
Na początku konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, aby wykonać w nim cyklinowanie podłóg. Należy wynieść z niego meble, dywany, zdjąć firanki, zasłony, a także zdemontować listwy przypodłogowe.
2. Przygotowanie narządzi i materiałów
W następnym kroku konieczne jest przygotowanie niezbędnego wyposażenia do prac, czyli maszyn oraz materiałów, które będą używane podczas renowacji podłogi.
3. Cyklinowanie parkietu
Po przygotowaniach można przystąpić do szlifowania podłogi w celu usunięcia z niej starych powłok i warstwy drewna. Na początku stosuje ściernice o gradacji 36-40, prowadząc maszynę pod kątem 45 stopni do włókien drewna lub klepek parkietu. Potem należy powtórzyć ten proces, stosując gradację 60 i ustawić maszynę pod kątem 90 stopni. Ostatnie szlifowanie wykonuje się gradacją 80-100. Należy pamiętać o tym, aby równomiernie przesuwać cykliniarkę, ponieważ w przeciwnym razie na podłodze mogą pojawić się nadmierne wgłębienia. Do miejsc, do których nie udało się dotrzeć za pomocą cykliniarki, stosuje się szlifierki krawędziowe.
4. Usunięcie pyłu
Nowoczesne cykliniarki pozwalają na zebranie większości pyłu powstałego podczas tego procesu, pozostałości należy dodatkowo usunąć go za pomocą odkurzacza przemysłowego.
5. Wypełnienie ubytków w drewnie
Na tym etapie wypełnia się ubytki w podłodze, na przykład głębsze rysy albo szpary. Do tego celu stosuje się szpachle mieszane z pyłem drewnianym. Nakłada się je na ubytki i szlifuje.
6. Polerowanie
Następnie przeprowadza się polerowanie całej nawierzchni za pomocą materiałów polerskich, najczęściej siatek o gradacji 120 na niskich obrotach maszyny.
Polerowanie parkietu
7. Wykończenie nawierzchni
Na koniec podłoga pokrywana jest wybranym materiałem nawierzchniowym - olejem, lakierem, woskiem albo farbą. Są one rozprowadzane wałkiem, pędzlem albo pacą i pozostawiane do wyschnięcia.
Cena cyklinowania parkietu
Koszt cyklinowania parkietu zależny jest przede wszystkim od jego powierzchni, czyli wielkości pomieszczenia, a także od aktualnego stanu podłogi i prac wykończeniowych, jakie zamierza się wykonać. Najczęściej cyklinowanie parkietu jest wydatkiem na poziomie od 25 do 35 zł za m2. W przypadku podłóg drewnianych malowanych olejnymi farbami cena może być wyższa i dochodzić nawet do 50 zł za m2. Dodatkowo do ceny cyklinowania należy dodać koszt związany z wykończeniem podłogi za pomocą lakieru, oleju, wosku albo farby. Dokładne informacje dotyczące ceny cyklinowania parkietu można znaleźć na stronach firm świadczących takie usługi albo skontaktować się z nimi w celu uzyskania indywidualnej wyceny.
Komentarze