Czym jest grandmillennial style we wnętrzach?

Styl grandmillennial we wnętrzuUSA jest ojczyzną wielu różnych stylów wnętrzarskich, które aktualnie powracają w aranżacjach. Jednym z nich jest grandmillennial style, który całkowicie odrzuca od lat modny minimalizm w urządzaniu mieszkań. Co sprawiło, że estetyka sprzed dziesięcioleci ponownie jest na topie? Jaka jest charakterystyka stylu grandmillennial i jak wprowadzić go do swojego wnętrza? Co zrobić, by babciny szyk rzeczywiście był gustowny i funkcjonalny? Odpowiadamy!

Grandmillennial style - czym jest?

Skandynawski, chłodny minimalizm nie jest rozwiązaniem, jakie spodoba się każdemu. Obecnie, zarówno w trendach odzieżowych, jak i wnętrzarskich, obserwuje się powrót do korzeni. Millennialsi, przełamując ramy współczesnego minimalizmu, upodobali sobie estetykę rodem z minionych dziesięcioleci i adaptują ją do swych wnętrz. Wynikiem tego zjawiska jest m.in. wnętrzarski styl grandmillennial. Stanowi on połączenie współczesnych, intensywnych odcieni oraz wysokiej jakości tworzyw z cukierkową, pełną ciepła i miękkości estetyką kojarzącą się z spotkaniem na herbatę, pitą w babcinym salonie.

Pierwszy opis stylu grandmillennial pojawił się w amerykańskim magazynie "House Beautiful". Artykuł, w którym wyszczególniono to pojęcie, opisywał pojawiającą się grupę młodych dorosłych, opierających się współczesnym, minimalistycznym trendom i zwracającym się raczej ku tradycyjnym wzorniczym rozwiązaniom. Użyte tam pojęcie "grandmillennial" jest szerokie. Charakteryzuje nie tylko gusta w aranżacji wnętrz, ale też specyficzne dla ubiegłych dekad pasje i styl życia.

Osoby zainteresowane stylem grandmillennial często podkreślają negatywny wpływ mediów społecznościowych na design. Internetowe portale, przez lansowanie określonych rozwiązań estetycznych, sprzyjają utrwalaniu pewnej monotonii w projektach. Warto jednak zauważyć, że social media dają szansę na upowszechnienie i promocję nowych pomysłów, jeśli chodzi o aranżację wnętrz.

Styl grandmillennial we wnętrzu

Grandmillennial style we wnętrzach - charakterystyka

Styl grandmillennial to hołd złożony ubiegłym epokom. Docenia on osiągnięcia minionych lat i odważnie nawiązuje do klasycznych sposobów aranżacji wnętrz. Co istotne, mieszkania grandmillennial nie są dokładnym odwzorowaniem wystrojów sprzed dekad, ale raczej nową ich interpretacją i wybranym zbiorem najciekawszych, najbardziej estetycznych rozwiązań wnętrzarskich. Wobec tego, grandmillennial to styl silnie eklektyczny, łączący różne wpływy estetyczne. We wnętrzach urządzonych w taki sposób spotkamy zarówno meble, jak i akcesoria odziedziczone w spadku po członkach rodziny, perełki znalezione na targowisku staroci, ale również własnoręcznie stworzone elementy wyposażenia.

Współczesny babciny styl aranżacji wnętrz pozwala na urządzenie mieszkania zarówno maksymalistycznie, jak i gustownie. Tradycyjne rozwiązania zostały w nim odświeżone i unowocześnione, jednak nadal oscylują wokół falbanek, tapicerek, frędzli i tekstylnych dodatków. Kolorystyka grandmillennial to zazwyczaj jasne, pastelowe barwy - biel, odcienie różu i fioletu, delikatne żółcie i pomarańcze.

Grandmillennial style - jakie meble i dodatki wykorzystać?

Styl "babciny" w wersji współczesnej może być skutecznie kreowany zarówno z wykorzystaniem sprzętów nowych, jak i tych pochodzących z drugiej ręki. Najczęstszym tworzywem wykorzystywanym do produkcji mebli grandmillenniel jest drewno. Doskonale też sprawdzą się wszelkie tapicerki - zarówno gładkie, jak i wzorzyste. Częstym wyborem są meble przypominające modele ogrodowe - wykonane z rattanu i wikliny. Pozwalają one na uzyskanie wakacyjnego, letniego charakteru wnętrza, a przy tym są także praktyczne i lekkie.

Aby wnętrze nabrało charakteru, należy zaopatrzyć się w wiele tekstylnych dodatków. Tutaj pole do popisu mają rękodzielnicy - do grandmillennial style nic nie pasuje lepiej niż własnoręcznie wykonane na szydełku poduszki, pledy i serwety na stół. Sprawdzą się również tekstylia z haftami oraz nadrukami. Szczególnie dobrze dopasowanymi wzorami są te roślinne - szczególnie kwiatowe, a także motywy zwierzęce. Wspaniałym uzupełnieniem wnętrza może być kolekcja porcelany widoczna zza szyby serwantki czy wiekowego kredensu. Piękny komplet zastawy może być nie tylko gustowną ozdobą czy pamiątką rodzinną, ale również posłużyć podczas uroczystych spotkań w gronie najbliższych.

Styl grandmillennial we wnętrzu

Grandmillennial style - co zrobić, by wnętrze było estetyczne?

Styl grandmillennial pozwala na ogromną dowolność w aranżacji. Jednak mnogość rozwiązań może sprawić, że wykreowana przestrzeń będzie wyglądać staroświecko, ciężko lub niezbyt estetycznie. Warto zatem poznać kilka reguł pozwalających uniknąć nieestetycznego chaosu. Po pierwsze, warto ograniczyć paletę kolorystyczną do kilku barw, wybierając spośród nich tę dominującą. Pozwoli to na zachowanie harmonii i zmniejszy ryzyko stworzenia "pstrokatego" i przytłaczającego wnętrza. Warto także ograniczyć wzorzyste dodatki - lepiej zdecydować się na jeden lub dwa elementy z wyraźnym deseniem i uzupełniać je akcesoriami o gładkiej fakturze, pozbawionej wzorów. Korzystne jest również ograniczenie w kwestii różnego rodzaju dodatków - lepiej trzymać się jednego motywu, co pozwoli na uniknięcie wizualnego chaosu.

Jeśli szukamy inspiracji do różnych stylów, możemy skorzystać z Platformy Woodlove.to, która pomoże w znalezieniu odpowiednich inspiracji.

Komentarze