Dom na wsi - dla kogo? Wady i zalety

Dom na wsiMarzy Ci się mały, piękny domek na wsi, z dala od miejskiego zgiełku, gdzie zregenerujesz siły po męczącym dniu? Takie pragnienia ma wiele osób, które są już zmęczone mieszkaniem w mieście, zanieczyszczonym powietrzem oraz hałasem za oknem. Śladem odważnej Judyty z powieści Katarzyny Grocholi, marzy o tym, aby kupić lub zbudować niewielki domek na wsi. Jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie?

Domek na wsi - marzenie z dala od miasta

Dom to ważne miejsce dla każdego z nas: to bezpieczna przystań, do jakiej wracamy po męczącym dniu, gdzie możemy się wyciszyć i zrelaksować. Mieszkać możemy w różnych miejscach: w aglomeracji, niewielkim miasteczku czy na przedmieściach. Wiele osób decyduje się na zamieszkanie na wsi. Dom na wsi to alternatywa dla domu czy mieszkania w mieście. Jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie? Czy warto inwestować w kameralny domek na wsi?

Zalety mieszkania na wsi - cisza, spokój i własny ogród

Jakie zalety ma mieszkanie na wsi? Z pewnością jedną z nich stanowi czynnik finansowy, czyli ekonomiczny: zarówno domy, jak i działki na wsi są o wiele tańsze niż w mieście. Jeśli marzy się nam nieruchomość na spokojnej wsi, możemy znaleźć piękną działek czy domek do remontu za niewielką kwotę pieniędzy i przekształcić go w dom naszych marzeń. Może być on o wiele większy niż w mieście, na wsi działki są większe, możemy więc pozwolić obie na zaaranżowanie pięknego ogrodu czy placu zabaw dla naszych pociech. Warto pokusić się także o urządzenie miejsca do wypoczynku, również aktywnego, np. wykopać niewielki basen lub przygotować sprzęt do ćwiczeń, co zastąpi nam wyjścia na pływalnię czy fitness. Gotowy domek również o wiele łatwiej utrzymać, nie mamy obowiązku przyłączać się do kanalizacji, możemy np. zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, co jest rozwiązaniem tańszym ale i ekologicznym.

Wiejski dom
Wiejski dom

Kolejna zaleta domku na wsi to spokój i cisza, jaką nam daje mieszkanie z dala od miasta. Na wsi czas biegnie wolniej, wszechobecna przyroda pozwala nam na szybsze i bardziej efektywne regenerowanie sił. Zamiast wyjazdu do SPA możemy doskonale zrelaksować się we własnym ogrodzie, słuchając śpiewu ptaków i pijąc kawę na tarasie. Nie musimy stać w korkach, a hałas samochodów czy tramwajów już nie budzi nas każdego ranka. Domek na wsi to także doskonały pretekst do urządzania przyjęć dla rodziny i znajomych. Można zapraszać bliskich na garden party czy wakacyjnego grilla. Nie musimy też tak bardzo przejmować się godzinami ciszy nocnej, jak w mieście, zwłaszcza, gdy sąsiednie domy znajdują się w większej odległości. Urządzenie imprezy z muzyką nie będzie dla nich tak uciążliwe niż gdybyśmy zorganizowali ją w mieszkaniu w bloku. Poza tym, mieszkanie na wsi sprzyja wielu aktywnościom oraz odkrywaniu własnych pasji. Możemy poświecić się uprawianiu sportu, np. uprawiać jazdę na rowerze, rolkach, spacerować ale i zacząć malować (np. naturę), majsterkować.

Trzecią zaletą jest czyste powietrze, co jest szczególnie istotne dla alergików oraz możliwość uprawiania ogrodu, posiadania własnych warzyw i owoców. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie na zakupach, a zyskamy zdrowe i smaczne produkty do przygotowywania posiłków czy zapasów, np. w formie przetworów. Można zastanowić się także nad hodowlą ptactwa, np. kur czy indyków lub posiadaniem pszczół. Dzięki temu zyskamy zdrowe jajka, mięso ale i staniemy się posiadaczami pysznego miodu. Możemy także regularnie wybierać się na grzyby, zbierać owoce leśne czy zioła i przygotowywać z nich zdrowotne nalewki. Wieś daje ogromne możliwości, należy je tylko wykorzystywać.

Życie na wsi pozwala nam również na posiadanie większej ilości zwierząt, niż gdybyśmy mieszkali w mieście. Możemy dać dom psu, kotu, posiadać królika, a nawet kozę. Zwierzęta będą o wiele szczęśliwsze niż w mieście, bliskość natury oraz większa przestrzeń sprawią, że ich życie będzie radosne, a my zyskamy wiernych przyjaciół.

Nowoczesny dom na wsi
Nowoczesny dom na wsi

To jednak nadal nie wszystko. Mieszkając na wsi, również mamy szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wiele osób decyduje się nawet na porzucenie pracy na etacie i rozpoczęcie działania na własną rękę. Czym możemy się zajmować, posiadając domek na wsi? Możemy założyć gospodarstwo agroturystyczne, proponując wygodne noclegi, smaczną kuchnię oraz dodatkowe atrakcje, np. jazdę konną. Możemy oczywiście pokusić się o posiadanie mniej popularnych zwierząt, w tym świnek wietnamskich. Te urocze stworzenia są łatwe w utrzymaniu, a z pewnością okażą się wyjątkową atrakcją dla odwiedzających nas turystów z małymi dziećmi. Bardzo popularne jest produkowanie żywności ekologicznej czy oferowanie zajęć dla szkół z zakresu zdrowego żywienia i zdrowego życia. Naszym gościom oferować możemy, wspomniane wcześniej, zdrowe warzywa, jajka czy miód, produkowane przez nas.

Wady mieszkania na wsi - dużo pracy i daleko od rozrywek

Czy mieszkanie na wsi ma więc jakieś wady? Z pewnością mówić można o pewnych nieudogodnieniach, które mogą być istotne dla wielu osób. Pierwszą z nich stanowi dojazd do miasta. Jeśli mieszkamy w niewielkiej wsi, może posiadać ona nie najlepsze połączenie komunikacyjne z najbliższym miastem. Dostęp do niego jest nam potrzebny, aby zrobić większe zakupy w markecie, dotrzeć na pocztę, do lekarza czy załatwić sprawy urzędowe. Jest to istotne także z punktu widzenia dojazdu do pracy czy dowozu dzieci do szkoły. Zwykle na wsi znajduje się kameralna szkoła podstawowa, jednak później dziecko musi dojeżdżać do placówki w mieście we własnym zakresie. Jeśli nie posiadamy samochodu, dojazd do miasta może być problematyczny. Własne auto również może nie wystarczyć, np. w śnieżne i mroźne zimy albo gdy się zepsuje. W mieście możemy skorzystać z komunikacji miejskiej lub zdecydować się na dojście do pracy czy szkoły na piechotę.

Kolejna wada mieszkania na wsi to odległość od wielu form spędzania wolnego czasu, w tym galerii handlowych, kin, teatru, restauracji, kawiarni, klubów, basenu, siłowni, hali sportowej. Korzystamy z wielu form aktywności, mamy wiele pasji i dostęp do tych miejsc umożliwia nam rozrywkę oraz realizowanie pasji. Mieszkając na wsi, musimy liczyć się z tym, że dojazd do wyżej wymienionych miejsc zajmie nam więcej czasu.

Dom na wsi
Dom na wsi

Mieszkając na wsi, musimy liczyć się również z tym, że utrzymanie domu może być dla nas większym kosztem niż opłacenie mieszkania w mieście. Posiadłość może być oczywiście większa i bardziej okazała, posiadać ogród ale jej opłacenie i utrzymanie w porządku może nas kosztować więcej pracy i pieniędzy. Musimy liczyć się także z tym, że przybędzie nam wielu zajęć, w tym porządkowanie ogrodu wiosną, podlewanie latem, grabienie liści i porządki jesienią czy odśnieżanie zimą. W mieście zwykle za te prace odpowiedzialne są konkretne służby. Musimy także sami zadbać o opał i ogrzać dom, np. kominkiem czy poprzez rozpalenie w piecu. Poza tym, sami odpowiadamy za wszelkie remonty i renowacje, w mieście może zająć się tym właściciel mieszkania (jeśli je wynajmujemy) lub spółdzielnia mieszkaniowa.

Przeprowadzka na wieś - kto się tam odnajdzie?

Dla kogo jest więc domek na wsi? Kto odnajdzie się w tej rzeczywistości i będzie tam szczęśliwy? To idealne rozwiązanie dla osób spokojnych, ceniących ciszę i bliskość natury. Mieszkanie na wsi będzie marzeniem lubi starszych, którzy z chęcią oderwą się od miejskiego zgiełku ale i młodych, którzy pragną wyciszyć się po męczącym dniu. Na wsi odnajdą się też ludzie pracujący w branżach, które pozwalają na założenie tam biznesu, np. sprzedawcy (założenie własnego sklepu), fryzjerzy. Na wsi doskonale będzie mieszkać się dużym rodzinom z dziećmi: maluchy będą miały zawsze świeże powietrze i wiele atrakcji, np. ogrodowy basen czy weekendowe wypady nad pobliskie jezioro. Na wieś mogą wyprowadzić się również ludzie po kryzysach życiowych, np. rozwodzie, szukający kontaktu z naturą i miejsca, gdzie mogą oddać się refleksji na temat swojego życia.

Kto powinien unikać wymiany mieszkania w mieście na dom na wsi? Takie rozwiązanie nie sprawdzi się u osób żyjących szybko, dynamicznie, robiących zawrotna karierę, korzystających na co dzień z dobrodziejstw miasta oraz dla ludzi nieposiadających samochodu. Na wsi mogą mieć problem z zaaklimatyzowaniem ludzie ceniący wygodę i luksus.

Na wieś czy do miasta?

Mieszkanie na wsi ma swoje zalety i wady. Dom na wsi to cudowne miejsce, pełne odgłosów natury, na co dzień towarzyszy nam świeże powietrze i możemy uprawiać ekologiczne warzywa we własnym ogrodzie. Musimy jednak liczyć się z tym, że dojazd do miasta zajmie nam więcej czasu, a utrzymanie domku będzie wiązało się ze sporym nakładem prac z naszej strony.

Każdy z nas musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie powinien stanąć dom jego marzeń, gdzie poczuje się naprawdę szczęśliwy.

Komentarze

Ola
Bez wątpienia jest to trudny wybór, ale mimo wszystko domek na wsi to marzenie :)
https://kb-london.com