Domowa biblioteczka na książki - jak ją urządzić?

Domowa biblioteczka na książkiJakie książki powinny musowo znaleźć się na domowej półce? Może wielkie dzieła obcej literatury pięknej - twórczość Marcela Prousta, Lwa Tołstoja, Jane Austen, czy J.R.R. Tolkiena, dzieła Williama Szekspira i poezja Edgara Allana Poe? A może - jak na patriotę przystało - klasyki literatury polskiej z utworami polskich Noblistów na czele: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta czy - o wiele bliższej nam - Olgi Tokarczuk? Wiersze Jana Twardowskiego, ballady Adama Mickiewicza, tomik poezji Cypriana Kamila Norwida?

W każdym katolickim domu swoje miejsce musi znaleźć Biblia. U poszukiwaczy głębszego sensu istnienia dzieła filozoficzne zajmują bardzo ważną pozycję. Poza tym, choć dostęp do Internetu mamy dziś nieograniczony i wszystkie informacje mamy w zasięgu ręki, encyklopedie, poradniki, książki kucharskie i atlas grzybów też, jak najbardziej, powinny być w domu obecne. Rodzaj obowiązkowych książek może być rzeczą sporną, grunt to je mieć i co więcej - mieć je gdzie trzymać. Pomyślmy, jak urządzić domową bibliotekę - taką dla zapalonego czytelnika pochłaniającego każdy tekst pisany, jak i dla czytelnika "od święta".

Jak urządzić domową biblioteczkę na książki?

Tony literatury - niepohamowana chęć posiadania, gromadzenia i czytania książek prowadzi do przeładowania przestrzeni domowej drogocennymi kartkami papieru, co - nieokiełznane - może skutkować trudnościami w odnalezieniu konkretnej lektury i - co najgorsze - niszczeniem się książek. Duży metraż daje również duże możliwości. Domowa biblioteka - osobne pomieszczenie przeznaczone na książki i czytanie - to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Wybierając pokój dla księgozbioru należy pamiętać o dwóch prostych prawdach: książki nie lubią wilgoci i przesuszonego powietrza, a wzrok ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje światła. Najczęściej okaże się, że zdecydowana większość pomieszczeń spełnia kryteria dobrego dostępu do światła i właściwej wilgotności powietrza, jednak zawsze warto jest mieć kwestie na uwadze. Umiejscowienie książek w pokoju również wymaga przemyślenia. Sąsiedztwo kaloryfera lub kominka to nie najlepszy pomysł. Pod wpływem ciepła książki mogą z czasem zacząć się rozklejać. Chodź dobre nasłonecznienie jest zaletą, ułożenie księgozbioru na ścianie dobrze wyeksponowanej na promienie słoneczne może skutkować blaknięciem książkowych grzbietów. Po dobrym zastanowieniu się i wyborze miejsca czas na ciągnące się po całej długości zastępy solidnych, wytrzymałych półek i regałów. Jedną z możliwości są gotowe biblioteczki i regały książkowe. Ich wielkości są różne, więc z pomyślnością będą w stanie pokryć całą długość ściany, jak i przedstawić się w formie krótszych szaf książkowych, np. na ścianach z drzwiami lub oknem. Mniejsze meble można ustawić pojedynczo albo stworzyć dużą, łączoną zabudowę. Innym pomysłem jest użycie wieszanych półek. Solidne, drewniane półki umieszczone na mocnych hakach to długoczasowe rozwiązanie. Trzecią opcją na stworzenie domowej biblioteki są meble na wymiar. Dokładnie wymierzone, dopasowane i idealnie zgrane z pomieszczeniem, a dodatkowo z możliwością wyboru oryginalnego stylu - to bardzo kuszące i właściwie najlepsze rozwiązanie. Niestety, zawsze musi być jakieś "ale" - rozwiązanie również najbardziej kosztowane.

O wiele trudniej jest w mieszkaniach małych rozmiarów. Pewną propozycją dla bibliofilów zamieszkujących niewielkie przestrzenie domowe jest zagospodarowanie miejsca na książki w kuchni lub nawet… w łazience. Jeśli jednak się dobrze zastanowić… czy naprawdę w małometrażowym mieszkaniu, w którym zaczyna brakować przestrzeni na literaturę, znajdzie się miejsce na książki w niewielkiej łazience, w której czasem trudno się obrócić i ciasnej kuchni, gdzie dwie osoby to już zdecydowany tłok? Możliwe - jednak wątpliwe. A jeśli do tego dochodzi chęć utrzymania książek w dobrym stanie, taka opcja w ogóle nie wchodzi w grę. Na taką ekstrawagancję można pozwolić sobie, mając większe możliwości mieszkaniowe. Należy pamiętać przy tym o zachowaniu odpowiednich odległości od kuchenki, wanny i prysznica oraz o zabezpieczeniu książek np. poprzez umieszczenie ich za szybą. Taka biblioteczka to z pewnością innowacyjne i zaskakujące podejście. Jeśli jednak brak miejsca na ukochane lektury stanowi dla nas prawdziwy problem, należy uciec się do środków ostatecznych i zagospodarować każdą możliwą do zagospodarowania, wolną przestrzeń. Jeśli jest to wykonalne, warto zaopatrzyć się w choć jedną, choćby najwęższą szafkę książkową do salonu lub sypialni. Bogata oferta mebli tego typu pozwala na odnalezienie pojemnego, acz zgrabnego regału. Dodatkowo z pomocą przychodzą górne rejony pomieszczenia, czyli miejsce "pod sufitem". Jeżeli miejsce na podłodze dla regału książkowego blokuje kanapa, stół lub łóżko, z powodzeniem możemy wykorzystać drewniane półki, solidnie umocowując je na ścianie. Taka półka może ciągnąć się przez całą długość ściany. Interesująco prezentuje się też narożna półka wisząca - równie ciekawa, co praktyczna. Zasadniczo dość sporo niewykorzystanej przestrzeni znajduje się w przedpokoju lub w powierzchniach przejściowych. To miejsca, w których można odrobinę "zaszaleć".

W gruncie rzeczy, każdy ma jakieś zasoby książek: większe lub mniejsze - na pewno coś się znajdzie, aby stworzyć małą domową biblioteczkę, ozdabiając przy okazji pomieszczenie. Oczywiście, możemy postawić na prostotę klasycznych, drewnianych regałów, które w połączeniu z książkami i paroma dekoracyjnymi dodatkami będą prezentować się bardzo przyjemnie i świetnie dopasują się właściwie do każdego stylu wnętrza. Bardziej oryginalna jest półka industrialna. Półki lub regały industrialne wykonane są z drewna i metalu albo z samego metalu. Te przeznaczone na książki mogą być bardziej tradycyjne, tzn. mieć formę klasycznej szafki stojącej lub wieszanej albo całkiem nowoczesne i nietypowe w postaci wiszących metalowych form geometrycznych, metalowych półek i bardzo oryginalnych, zaskakujących prostotą metalowych konstrukcji. Takie elementy dodają pomieszczeniu nowoczesności i industrialnego charakteru. Subtelniejsze, ale równie oryginalne są regały w różnych kształtach. Do wyboru są np. szafki w kształcie serca, jabłka lub drzewa. Niezwykle ciekawą propozycją jest drewniany regał w formie łodzi. Stojąca łódka skierowana dziobem w górę jest efektownym i interesującym dodatkiem.

Podobno każda książka zostawia w nas jakiś ślad, z każdej lektury wychodzimy inni, odmienieni. Widzimy dalej, wyraźniej, z innej perspektywy, odczuwamy mocniej, rozumiemy więcej. Czytanie książek ma wpływ na nasz rozwój, intelekt i charakter, a my tworzymy rzeczywistość, w której się znajdujemy. To sprawia, że z wystroju wnętrza domowego zacisza możemy czytać jak z książki o osobowości jego mieszkańca. A co można wyczytać z wnętrza Twojego domu?

Komentarze