Doniczkowe kaktusy i sukulenty - gatunki, rodzaje, pielęgnacja

KaktusyKaktusy i inne sukulenty, które hodujemy na parapecie w doniczkach eksportowane zostały z suchych i gorących miejsc świata, przez co mają specyficzne cechy, ale nie mają wielu wymagań. Cechują się grubymi mięsistymi pędami, niektóre gatunki mają kamienny wygląd. Nie wymagają częstego podlewania - idealne dla osób zabieganych lub ludzi zapominalskich. Są idealną ozdobą pasującą do każdej stylizacji wnętrz.

Pielęgnacja kaktusów i innych sukulentów

Rośliny tego typu są zbudowane w taki sposób, że mają możliwość przechowywania wody w pędach. Dzięki temu radzą sobie w warunkach o niskiej wilgotności powietrza i małej ilości wody.

Substancje, które potrzebne są do ich rozwoju magazynowane są w grubych liściach i pędach. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy ich podlewać oraz odpowiednio nawozić. Wodę należy dostarczyć w momencie spękania ziemi w donice.

W czasie wegetacji raz lub dwa razy na miesiąc powinniśmy dostarczyć im nawozu w postaci środka służącego do dokarmiania kaktusów i sukulentów.

W momencie gdy wrócimy np. z wakacji i zauważymy, że pędy się lekko pomarszczyły, nie powinniśmy się tym na to martwić, ponieważ jest to oznaka braku wody. Należy dostarczyć im wody, pędy powinny wrócić do poprzedniej formy.

Nadmiar jak i jego brak może im zaszkodzić. Sukulenty potrzebują dobrego nasłonecznienia i dobrze czują się w jasnych pomieszczeniach. W okresie letnim wystawiajmy je na dwór lub balkon - one również potrzebują świeżego powietrza, ale gdy tylko się ochłodzi zabierajmy je z powrotem do środka.

Gatunki kaktusów i innych sukulentów - egzotyczne, popularne

1. Eszeweria (Echeveria)

Posiada ponad 150 gatunków jej charakterystyczną cechą są grube liście powstają przy samym podłożu. Jej liście występują w różnych barwach - zielonym, srebrzystym i niebieskim, nie które gatunki są owłosione. Sukulenty nie należą do kłopotliwych roślin, nie wymagają dużego doświadczenia w hodowli roślin. Kwiaty do odpowiedniego rozwoju potrzebują jasnego i umiarkowanej temperatury oraz nie zbyt dużej ilości wody - tak jak wszystkie sukulenty.

Eszeweria - Echeveria

Eszeweria

2. Niczym kamień - Żywy kamień (Lithops)

Nazwa wywodzi się od charakterystycznego wyglądu, ponieważ wygląda jak kamień - ma jego kolor i kształt.

Ma grube liście przylegające do siebie i spłaszczone od góry. Liście oddzielone są niewielką szczeliną, zdarza się, że wyrastają pomiędzy nimi kwiaty. Podczas podlewania nie powinniśmy dopuścić do tego aby woda zalegała w liściach, ponieważ im to szkodzi, może doprowadzić do gnicia.

Niczym kamień - Lithops

Niczym kamień, żywy kamień

Znaleźć możemy wiele gatunków tego sukulenta, ale tylko kilka z można hodować w domowych warunkach. Gatunki między sobą różnią się trochę wyglądem liści, a także nie które rosną pojedynczo, a nie które poprzez ich sposób rośnięcia mogą tworzyć dywan

3. Faucaria (Faucaria tigrina)

Ma mięsiste liście, które tworzą rozetę, nie posiada łodygi. Liście przypominające małą łódkę zrastają się ku podstawie. Są lekko ciernikowate przy brzegach. Okres kwitnienia zaczyna się od sierpnia aż do późnej jesieni. Faucaria kwitnie wtedy na jasnożółty kolor. W mieszkaniu powinniśmy dostarczyć jej dużo słońca. W okresie letnim podlewać duża ilością wody, za to w okresie zimowym podlewać o wiele rzadziej, ponieważ roślina nie potrzebuje wtedy tak dużo wody, woli suchszą ziemie. Gdy na zewnątrz spada temperatura należy sukulentowi zapewnić minimum 6 stopni Celsjusza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Wytypować możemy ponad 30 gatunków.

Faucaria tigrina

Faucaria

4. Pleiospilos (Pleiospilos nelli)

W tym przypadku również nie odnajdziemy łodyg. Powstaje z dwóch lub nawet zrośniętych ze sobą u podstawy liści.

Pleiospilos nelli

Pleiospilos

Jest rośliną, która pięknie kwitnie - ma duże, żółte lub różowe kwiaty. W maju i czerwcu jet w okresie wegetacji należy ją wtedy często podlewać, ale ziemia nie może być wilgotna. Na czas zimy przestajemy ją podlewać, zapewniamy wtedy tylko temperaturę około 15 stopni Celsjusza. Tego typu sukulenty najlepiej czują się w ziemi z liśćmi, wymieszanej z piaskiem.

Sukulenty doniczkowe - gatunki

1. Grubosz (Crassula)

Rodzimym domem tej rośliny jest Afryka znaleźć tam można 300 gatunków tej rośliny.

Grubosz - Crassula

Drzewko szczęścia, grubosz jajowaty

Uprawiana jest często w naszych domach, ponieważ charakteryzują ją walory dekoracyjne, ale i niewielka pielęgnacja.

Grubosz składa się z rozgałęzionej kory i grubych, połyskujących liści w kształcie przypominający jajko. Kwitną tylko starsze rośliny. Potrzebują dobrze nasłonecznianego miejsca, a na ilość dostarczanej wody ma wpływ wysokość temperatury w mieszkaniu. Im niższa temperatura tym mniej wody potrzebuje. Nie lubi zbyt wysokiej temperatury. Do rozmnażania tej rośliny potrzeby jest jej nie wielka część pędu, która umieszczona w ziemi szybko zapuszcza korzenie

2. Gasteria brodawkowata (Gasteria carinata)

Liście tej rośliny rosną w dwóch rzędach, jest jej główną cechą charakterystyczną. Bardzo mięsiste, długie liście z ostrym zakończeniem. Nazwa wiąże się z białymi brodawkami, wpływa to na jej walory zdobnicze. Roślina ta ma także czerwono-zielone grono kwiatów - wyrastających z pomiędzy liści. W okresie zimy temperatura nie powinna zejść poniżej 10 stopni Celsjusza. Kwiaty podlewamy w zależności od temperatury.

Gasteria brodkowata - Gasteria carinata

Gasteria brodkowata

3. Stapelia pstra (Orbea variegata)

Występuje w różnych barwach łodyg - zielonym, szarym, a czasami czerwonym, są bardzo mięsiste. Kwiaty są niewiele mniejsze niż w stapelii wielokwiatowych. Ma owalne płatki z plamkami w kolorze żółtym lub brązowym. Kwiaty są poprzecznie wygięte. W tym przypadku roślina nie stwarza większych problemów w uprawie i pielęgnacji.

Stapelia pstra - Orbea variegata

Stapelia pstra

Jeśli zaoferujemy im naszą uwagę i opiekę to z pewnością będą przykuwać uwagę naszych gości.

Komentarze