Drewniane okna - rodzaje, wady i zalety, cena

Drewniane oknaTradycyjne drewniane okna wróciły do łask. Pasują one do każdego wnętrza i mogą być wykonane praktycznie w każdym potrzebnym rozmiarze. Jeszcze kilka lat temu większość osób budujących dom lub wymieniających okna w mieszkaniu decydowało się na profile plastikowe. Okna drewniane to bardzo dobre rozwiązanie. Specjaliści uważają je za zdrowsze i bardziej funkcjonalne niż te z ramą plastikową. Drewniane profile okienne są bardzo wytrzymałe i mocne, a ich parametry termoizolacyjne są podobne do tych w oknach plastikowych.

Ich przewaga polega na tym, że są wykonane z naturalnego materiału i przy odpowiedniej konserwacji mogą nam służyć nawet przez sto lat. Okna drewniane są jednak droższe od tych z tworzywa sztucznego, ponieważ ich wykonanie jest bardziej pracochłonne ze względu na mniejszy stopień automatyzacji procesu produkcji.

Rodzaje okien drewnianych i ich cena

Aby okna drewniane były dobrej jakości, drewno musi być odpowiednio wyselekcjonowane i wysuszone. Jeśli więc planujemy zakup nowych okien, wybierzmy dobrego sprawdzonego producenta, który cieszy się pozytywnymi opiniami klientów i wykorzystuje do produkcji stolarki okiennej drewno z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). Dzięki temu mamy pewność, że drewno jest wysokiej jakości i pochodzi z prawidłowo zarządzanych lasów.

Cena okien drewnianych jest w dużej mierze uzależniona od tego, z jakiego drewna są one wykonane. W Polsce najpopularniejsze są sosnowe profile okienne. Ich cena jest korzystna ze względu na dużą dostępność drewna sosnowego w naszym kraju.

Charakterystyka najpopularniejszych typów okien drewnianych

Okna sosnowe
Drewno sosnowe ma jasny kolor i usłojenie. Jest ono łatwe w obróbce i sprężyste, ale również trwałe. Jego cechą charakterystyczną jest naturalna zawartość żywicy chroniącej drewno przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Choć jest to cecha korzystna, to przy dużej ekspozycji okien na słońce zdarza się, że żywica przedostaje się nawet przez powłokę malarską. Okna sosnowe są łatwe w impregnacji. Można je pomalować lub polakierować.

Okna świerkowe
Drewno świerkowe ma odrobinę gorsze właściwości niż sosnowe, ale jest od niego tańsze, dlatego również ono bywa używane w produkcji profili okiennych. Drewno tego rodzaju jest bardzo jasne i lekkie, słabo żywiczne i miękkie. Niestety ma ono liczne sęki i dosyć łatwo pęka, co czyni je trudnym w obróbce. Jeśli decydujemy się na okna świerkowe, warto poszukać takich wykonanych ze świerka górskiego, ponieważ jego drewno wykazuje większą odporność na korozję biologiczną oraz zawilgocenie. Okna świerkowe najczęściej malowane są farbami kryjącymi.

Okna modrzewiowe
Drewno modrzewiowe jest droższe i nieco rzadziej stosowane, choć jest ono bardzo odporne na wilgoć, nie ulega odkształceniom i korozji biologicznej. Ma ono bardzo dużą gęstość (550 kg/m³). Podobnie jak sosna zawiera ono sporo żywicy, która pod wpływem działania wysokich temperatur może przenikać przez lazurę. Profile modrzewiowe pokrywane są najczęściej powłokami transparentnymi, aby zachować piękne usłojenie, którym charakteryzuje się ten rodzaj drewna.

Okna dębowe
Drewno dębowe jest twarde, ciężkie i ma dużą gęstość. Jest ono dosyć trudne w obróbce, ale bardzo wytrzymałe, a jego dodatkową zaletą jest wysoka zawartość garbników, które zabezpieczają drewno przed nasiąkaniem wodą. Okna dębowe powlekane są przezroczystym lakierem ze względu na wyjątkową urodę drewna. Ma ono piękny kolor i niezwykle dekoracyjne usłojenie. Dębowe profile okienne są bardzo drogie i uchodzą za luksusowe, ze względu na swoje bardzo dobre parametry użytkowe oraz wysoką wartość ozdobną.

Okna meranti
Drewno meranti pochodzi z Azji. Do Polski trafia ono głównie z Indonezji. Cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ po zabarwieniu przypomina do złudzenia luksusowy mahoń. Niekiedy okna nazywane przez sprzedawców mahoniowymi, są w istocie wykonane właśnie z meranti. Zwróćmy na to uwagę i dokładnie dopytajmy, ponieważ meranti i mahoń, to dwa inne drewna o skrajnie wręcz różnych właściwościach. Drewno meranti sprowadzane do Polski może mieć gęstość od 400 do nawet 800 kg/m³. Oczywiście im wyższy ten parametr, tym lepsze będą jego właściwości. W praktyce jednak meranti funkcjonalnością i trwałością można porównać do drewna sosnowego. Jest to drewno dosyć trwałe i wytrzymałe oraz odporne na wilgoć. Pokrywa się je lazurami lub powłokami kryjącymi.

Zalety okien drewnianych

Do plusów okien drewnianych możemy zaliczyć to, że:

  • są ciężkie, masywne i solidne,
  • mają dużą wytrzymałość,
  • drewno nadaje się do produkcji nawet bardzo dużych skrzydeł okiennych bez konieczności zastosowania wzmocnień w postaci przewiązek,
  • okna drewniane są smuklejsze i wyglądają lżej niż te plastikowe,
  • nie wypaczają się. Z tym problemem kojarzy nam się stara stolarka okienna w domach naszych dziadków pradziadków. Obecnie całkowicie go wyeliminowano, stosują warstwowe klejenie profili. Są one zbudowane z 4 grubych warstw i dobierane tak, aby układ słojów w warstwach był naprzemianległy. Właśnie dzięki temu drewno jest mniej podatne na odkształcenia niż plastik.
  • porowata struktura drewna sprawia, że okna drewniane mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną,
  • podczas odnawiania okien, można dowolnie zmienić ich kolor (przemalować).

Wady okien drewnianych

Minusów okien drewnianych jest znacznie mniej niż plusów. Decydując się na drewnianą stolarkę okienną, trzeba wziąć pod uwagę to, że konieczne jest jej odnawianie co kilka lub kilkanaście lat. Musimy również pamiętać o tym, że drewniane okna można montować dopiero po ułożeniu tynków wewnętrznych, gdyż nadmierna wilgoć podczas prac, zaszkodzi nawet profilom zabezpieczonym powłokami ochronnymi. Oczywiście cena okien drewnianych zależy od rodzaju wybranego przez nas drewna, ale z reguły trzeba się liczyć z większym wydatkiem niż na profile plastikowe.

Montaż okien drewnianych

W przypadku okien drewnianych fachowy montaż to jedna z najważniejszych kwestii dlatego wybierzmy naprawdę dobrą doświadczoną w tym zakresie firmę. Jeśli okna zostaną nieprawidłowo zamontowane, to nawet w przypadku wyboru bardzo dobrego drogiego drewna, ich parametry techniczne mogą niestety nie być najlepsze. Najbezpieczniej więc wybrać firmę, która zarówno produkuje okna drewniane, jak i oferuje usługę ich montażu. Takie rozwiązanie pozwoli nam nie tylko spać spokojnie, ale również zaoszczędzić.

Komentarze