Eklektyzm

EklektyzmMimo tego, iż obecnie popularne są wnętrza minimalistyczne i awangardowe, sporo osób stawia na gustowny i oryginalny styl eklektyczny - stylowy miszmasz. Wnętrza eklektyczne to swoista mieszanka stylów - to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się niespójne oraz chaotyczne, jest tak naprawdę modnym sposobem na urządzenie praktycznie każdego wnętrza.

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Istotą stylu eklektycznego jest czerpanie z wielu nurtów oraz łączenie ich w jednym pomieszczeniu. To korzystanie ze zdobyczy wielu epok, stylów i pomysłów oraz tworzenie z nich ciekawej, wysmakowanej całości. Eklektyzm zakłada też łączenie kolorów, faktur, typów wykończenia, a nawet kolorów i rodzajów drewna. To miks starego i nowego, gładkiego i szorstkiego, jasnego i ciemnego, ciepłego i zimnego. Eklektyzm pozwoli nam w jednym wnętrzu skontrastować nowoczesny telewizor ze starym gramofonem po babci i stworzyć z tego ciekawą całość. To z jednej strony ciekawy pomysł na zabawę z aranżacjami ale z drugiej niełatwe zadanie, zwłaszcza dla początkującego architekta amatora.

Kuchnia w stylu eklektycznym

Kuchnia to serce domu: z pewnością wielu z nas zgodzi się w tym stwierdzeniem. W pomieszczeniu tym powinna panować harmonia oraz cechować je musi funkcjonalność, aby doskonale spełniało swoją funkcję. Jak ma się to do eklektyzmu? Czy możliwe jest stworzenie w kuchni wnętrza eklektycznego, które będzie funkcjonalne oraz jednocześnie estetyczne? Ciekawym pomysłem na eklektyczną kuchnie jest łączenie klasyki z nowoczesnością, czyli klasycznych, prostych, wręcz stylizowanych mebli z nowoczesnymi sprzętami kuchennymi. Proste, drewniane szafki z jasnymi blatami skontrastujmy z nowoczesną lodówką, kuchenką indukcyjną i urządzeniami w zabudowie. Dodajmy do tego prosty minimalistyczny stół i klasyczne, proste krzesła: doskonały efekt murowany! A może odwrotnie? W takim razie postawmy na prosty, drewniany stół i awangardowe, nieco fikuśne krzesła: całość będzie wyjątkowo ciekawa! Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z miksowaniem, jeśli łączymy style, nie szalejmy z kolorami. W kuchni stawiajmy na stosowane, cieplejsze kolory: jeśli chcemy poprawić apetyt lub chłodniejsze: jeśli dbamy o linię. Nie zapominajmy o dodatkach: wybieramy kwiaty i nowoczesne, minimalistyczne dekory: ciekawie dopełnią całości. W kuchni możemy również podzielić pomieszczenie na strefy, np. strefa kuchenna klasyczna i nowoczesna jadalnia lub odwrotnie. To dość łagodniejsza odmiana eklektyzmu, doskonała dla rozpoczynających przygodę z tym nurtem.

Eklektyzm w łazience

Łazienka to z założenia pomieszczenie, które ma być przede wszystkim funkcjonalne ale nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić łazienkę w nurcie eklektycznym. Możemy zdecydować się na nowoczesną armaturę w połączeniu z klasyczną formą i dodatkami. Z doborem sprzętu nie będziemy mieli problemów: wybierzmy nowoczesna wannę o opływowym kształcie lub minimalistyczny prysznic z deszczownicą. Do tego podwieszaną baterię WC oraz minimalistyczną miskę umywalkową. Całości dopełni lustro w antycznej ramie, stylizowana szafka pod umywalkę oraz wieszaki na ręczniki. Kafelki niech będą proste, aby nie przytłoczyły całości. Nie w tę stronę? W takim razie skoncentrujmy się na stylizowanych meblach łazienkowych, doskonałym rozwiązaniem będzie wanna na nóżkach, przywodząca na myśl czasy antyczne. Dopełni ja prosta bateria WC oraz tapeta w stylu retro. W tym wypadku to dodatki będą nowoczesne, wręcz minimalistyczne. Na podłodze połóżmy proste, duże kafle, wybierzmy lustro bez ram oraz nowoczesne oświetlenie. W stylistykę eklektycznej łazienki doskonale wpisze się toaletka.

Salon w stylu eklektycznym

Jeśli dominującym stylem w naszym pokoju dziennym będzie eklektyzm… czeka nas ciekawe wyzwanie ale i dużo radości z aranżowania tego pomieszczenia. Jeśli salon jest duży, możemy pokusić się o wykonanie podłogi w dwóch różnych kolorach, co pozwoli nam wydzielić w pomieszczeniu strefy, np. gościnną czy wypoczynkową. Prosta, drewniana podłoga w jodełkę plus proste, minimalistyczne meble i firanki z woalu? Takie zestawy tylko w stylu eklektycznym. W salonie ciekawie zaprezentują się jasne kolory na ścianach w połączeniu ze stylizowanymi meblami oraz nowoczesnym kompletem wypoczynkowym i współczesnymi sprzętami RTV. Dodatki mogą być klasyczne, stworzą ciekawy kontrast. Eklektyczny salon może być pomieszczeniem pełnym kontrastów: z jednej strony jasna ściana i nowoczesny telewizor plazmowy, z drugiej klasyczna kanapa i ściana z imitacji cegły. Pomiędzy nimi klasyczny dywan, a na nim nowoczesny stół kawowy z przeszklonym blatem. A co z dodatkami? W eklektycznym salonie znajdzie się miejsce na wszystko ale z umiarem. Zdecydujmy się na jedną konwencję, nie mieszajmy sztuki nowoczesnej z klasykami na jednej ścianie, bo stworzymy bałagan, a nie gustowną całość. Jeśli salon jest w większości urządzony z użyciem klasycznych nurtów, postawmy na nowoczesne dodatki i abstrakcje na ścianach. jeśli zaś przeważa w nim nowoczesny minimalizm, przełamiemy go z użyciem klasycznych dzieł sztuki i dodatków, w tym klasycznych żyrandoli oraz dużej ilości kwiatów.

Sypialnia jako mieszanka stylów

Urządzenie sypialni w stylu eklektycznym jest doskonałym pomysłem ale należy uważać, by nie przesadzić z mieszanką stylów, aby pomieszczenie nie było nimi przytłoczone. Pamiętajmy, ze w sypialni najważniejsze jest łózko. jeśli zdecydujemy się na klasyczne, małżeńskie łoże, możemy poszaleć z nowoczesnymi dodatkami, na przykład prostą wręcz minimalistyczną szafą, nowoczesnymi roletami oraz dodać do sypialni egzotyczne rośliny jako dodatki. Jeżeli zaś postawimy na nowoczesne i proste w konstrukcji łóżko lub tylko materac, resztę urządźmy klasyczniej. Postawmy w sypialni prostą szafę, stylizowaną toaletkę, na ścianie możemy powiesić klasyczne dzieło sztuki lub wspólne zdjęcia.

Nie da się ukryć, że aranżowanie wnętrz w stylu eklektycznym nie należy do najłatwiejszych. Łączyć możemy praktycznie wszystko: kolory, faktury, style, konwencje, dodatki. Czerpmy z tego, co najlepsze w każdym stylu, łączmy je, inspirujmy się stylem kolonialnym, antykiem, sięgajmy o dodatki minimalistyczne, które ciekawie uporządkują pomieszczenie. Jeśli nie masz pewności, czy Twój pomysł nie jest kiczem, skorzystaj z rady kogoś z rodziny czy znajomego. Nie zrażaj się niepowodzeniami, pamiętaj, że wybranie eklektyzmu jako stylu w Twoim wnętrzu to przede wszystkim… doskonała zabawa.

Komentarze