Fiolet i czerwień we wnętrzach? Fioletowa, czerwona sypialnia

Fioletowa sypialniaFiolet został wybrany kolorem roku 2022, a czerwień już od jakiegoś czasu króluje w modzie i wystroju wnętrz. Połączenie tych dwóch pięknych barw daje niesamowite efekty. Energetyczna silna szkarłatna barwa jest idealnie równoważona przez spokojną i nastrojową purpurę. Ten duet warto wykorzystać w aranżacji nie tylko salonu. Dowiedz się, co pasuje do koloru czerwonego i fioletowego oraz jak urządzić sypialnie w czerwieni i fiolecie.

Czerwień i fiolet - najmodniejsze kolory we wnętrzach

Kolory bezpośrednio oddziałują na nasze samopoczucie. Jedne działają pobudzająco, inne wyciszają i uspokajają. Łącząc te dwie barwy o przeciwstawnym działaniu, stworzymy piękną, elegancką i harmonijną całość. Możemy je wykorzystać jako barwy dominujące lub zastosować je tylko w formie dodatków. Możliwości jest naprawdę wiele.

Czerwień w aranżacji wnętrz

To bardzo energetyczna mocna barwa, która symbolizuje siłę życiową, ogień, szczęście i powodzenie. Kolor ten występuje w wielu interesujących odcieniach, dzięki czemu możliwości jego wykorzystania w aranżacji wnętrz są wręcz nieograniczone. Do wyboru mamy subtelne blade  rozmyte bielą i wpadające w róż, ale także zdecydowane ogniste barwy, jak makowa czy strażacka oraz luksusowe ciemne nasycone odcienie, jak wino i wiśnia. Czerwień we wnętrzach możemy wykorzystać w różnym zakresie i w wielu ciekawych formach. Jeśli lubimy ten kolor i chcemy dodać wnętrzu więcej energii, wówczas warto zastosować go na większych powierzchniach jak ściany, zasłonki czy duży mebel - przykładowo elegancka sofa kojarząca się z nasyconą wiśnią. Natomiast jeżeli podobają nam się wnętrza w spokojniejszych tonach, to warto wykorzystać barwę miłości w postaci dodatków na przykład świec, serwetek na stole czy wazonu.

Fiolet w aranżacji wnętrz

To z kolei barwa bardzo elegancka i prestiżowa, ale o zupełnie innej wibracji niż czerwień. Fiolet to stoicki spokój, cierpliwość i harmonia, to duchowość i ukojenie. Pomaga odnaleźć emocjonalną równowagę i skupić się na sobie, zamiast ulegać podszeptom niespokojnego świata. Również ta barwa występuje w wielu przepięknych odcieniach. Na uwagę z pewnością zasługuje blady liliowy, lawendowy i delikatny wrzos, ale także mocna nasycona purpura i dojrzała śliwka. Coraz częściej pojawiają się one na ścianach, a dodatki w postaci poduszek, pokrowców na sofę, zasłonek czy obrusu sprawią, że w naszym mieszkaniu będzie panowała przyjemna pozytywna atmosfera.

Modna czerwona sypialnia
Czerwona sypialnia

Urządzamy salon i sypialnię w czerwieni i fiolecie

Tytułowy kolor liliowy to taki, który powstaje poprzez domieszanie do barwy miłosnej odrobiny błękitu. Fioletowy i czerwony są więc ze sobą nierozerwalnie połączone - z tego powodu tak pięknie ze sobą współgrają we wnętrzach. Jeden działa wyciszająco i uspokajająco, więc będzie idealny do sypialni. Z kolei drugi wprowadzi do wnętrza nieco więcej życia i energii, więc będzie wymarzony do salonu. Oba pomieszczenia będą pięknie wyglądać w połączeniu tych dwóch barw. Trzeba tylko dobrać odpowiednie proporcje. Zobacz, jak to zrobić.

1. Sypialnia w czerwieni i fiolecie

Sypialnia to nasz azyl, który ma służyć przede wszystkim odpoczynkowi i regeneracji, dlatego nie zaleca się koloru zakochanych jako barwy dominującej w tym pomieszczeniu. Jej działanie jest bardzo silnie pobudzające i w nadmiarze może powodować trudności z zasypianiem, niepokój, a nawet agresję. W sypialni lepiej zdecydować się na przewagę spokojnego i kojącego filetu z dodatkami w stonowanych odcieniach czerwieni.

Fioletowa sypialnia
Fioletowa sypialnia

Czy fioletowe ściany w sypialni to dobry pomysł?
Zdecydowanie tak. Jeśli pokój jest niewielki, wówczas na ścianach sprawdzą się najlepiej jasne odcienie, jak wrzosowy czy lawendowy. Na ciemniejszy na przykład śliwkowy odcień możemy pomalować jedną ścianę w pomieszczeniu. Ciekawy efekt uzyskamy, wybierając ścianę za łóżkiem.

W dużych sypialniach możemy sobie pozwolić na zastosowanie ciemnych odcieni na większych powierzchniach. Można pomalować w ten sposób 2-3 ściany, a także powiesić zasłonki czy położyć dywan w tym kolorze. Nie bójmy się łączyć ze sobą kilku różnych odcieni. Będą one prezentować się znacznie ciekawiej niż aranżacja w tylko jednym odcieniu.

Do urządzonej na fioletowo sypialni będą pasować dodatki w różu, bladej wiśni czy czerwonego wina. Mogą to być na przykład świece, osłonki na doniczki z roślinami bądź lampki nocne z abażurami. Jeśli nie masz problemów ze snem, ale jesteś dużym zmarzluchem, to warto pomyśleć również o kocu na łóżko lub pościeli w tej tonacji - coś takiego rozgrzewa nie tylko emocje, ale także realnie wpływa na odczucie ciepła w ciele.

Specjaliści od feng shui polecają również takie dodatki w sypialni parom, które na nowo chcą rozbudzić namiętność w związku.

2. Salon w czerwieni i fiolecie

Salon to pomieszczenie o zupełnie innym charakterze niż sypialnia - jest miejscem, w którym tętni życie. To właśnie w salonie spotykamy się z rodziną i znajomymi, spędzamy czas z dziećmi, ale także relaksujemy się przed telewizorem czy przy dobrej książce. To pomieszczenie dzienne, dlatego możemy sobie pozwolić na jego aranżację w bardziej pobudzających energetycznych barwach. Taka właśnie jest wiśnia, która będzie pasować do każdego salonu, niezależnie od tego, w jakim stylu jest on urządzony.

Czerwienie wpisują się bardzo ładnie w minimalistyczne i modernistyczne aranżacje, ale również w ten klasyczne, eleganckie czy luksusowe. Kolor szczęścia i radości, który zajmuje bardzo ważne miejsce w tradycjach ludowych wielu krajów (również naszych rodzimych), pięknie wkomponuje się też we wnętrza urządzone w ciepłym i przytulnym stylu rustykalnym.

Kolor ten możemy zastosować na ścianach lub podłodze (na przykład w postaci dywanu) albo zdecydować się na neutralne wykończenie wnętrza i meble w różnych odcieniach. Duża szkarłatna sofa lub narożnik w salonie to prawdziwy hit. Bardzo ładnie wygląda też taka oprawa okien w postaci zasłonek lub rolet. Pięknym dopełnieniem takiego wystroju w salonie będzie też elegancki wiśniowy obrus na stole lub ławie albo serwetki na stoliku kawowym.

Czerwień w salonie pięknie łączy się z fioletem i to nie tylko w formie dodatków. Możliwości aranżacji są tutaj właściwie nieskończone. Fioletową barwę możemy wykorzystać w salonie w formie dodatków, takich jak na przykład dekoracyjne poduszki czy świece, ale może on także zostać wykorzystany w takim samym zakresie jak odcień ognia. Przykładowo na dużym metrażu obie barwy (nawet w ciemnych odcieniach) świetnie sprawdzą się na ścianach. Inną opcją jest duży dywan w etniczne wzory czy zasłonki w takim właśnie stylu. Możemy też zestawić szkarłatną sofę z fiołkowym dywanem lub odwrotnie. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Miejmy jednak cały czas na uwadze to, że barwa zakochanych jest bardzo silna. Jeśli więc jesteśmy z natury nerwowi czy łatwo wpadamy w złość, wówczas lepiej urządzić salon w jasnych naturalnych barwach - takich jak biele, beże czy szarości i połączyć je z dodatkami w tytułowych kolorach.

Z jakimi kolorami łączyć czerwień i fiolet?

Najlepiej wyglądają one w klasycznych eleganckich i spokojnych połączeniach kolorystycznych z takimi barwami jak:

  • biele,
  • beże,
  • czerń,
  • brązy,
  • szarości,
  • złoto,
  • srebro.

Obie barwy pięknie łączą się również z błękitem oraz bardziej nasyconymi odcieniami koloru niebieskiego. Jeżeli lubimy odważniejsze połączenia kolorystyczne, to możemy zdecydować się na ich zestawienie z różnymi odcieniami koloru żółtego oraz pomarańczowego.

Chcesz wprowadzić do salonu lub sypialni trochę modnych fioletów i czerwieni, ale bez konieczności malowania czy tapetowania ścian, ani wymiany mebli na nowe? Wystarczy, że dokupisz kilka ciekawych budujących nastój wnętrz dodatków w tych kolorach, a całkowicie odmienisz energię tych pomieszczeń.

Poza klasycznymi dodatkami jak poduszki, narzuta na łóżko, szklane naczynia ozdobne czy zasłonki, warto pomyśleć także o żywych roślinach, które mają liście lub kwiaty w odcieniach koloru szkarłatnego bądź fiołkowego. Ich wybór jest naprawdę ogromny. Mogą to być na przykład:

  • trzykrotka;
  • koleus;
  • hibiskus;
  • cyklamen;
  • fuksja;
  • anturium.

Komentarze