Fioletowe i różowe kwiaty na balkon

Różowo-fioletowe kwiaty na balkonieRóżne odcienie różu (od delikatnego cukierkowego po amarantowy) oraz fioletu (od liliowego po głęboką purpurę) to najmodniejsze kolory tegorocznego sezonu letniego. Wiele łatwych w uprawie obficie kwitnących roślin balkonowych i tarasowych ma kwiaty właśnie w tych pięknych kolorach. Możemy je wykorzystać do stworzenia modnej letniej aranżacji kwiatowej na swoim balkonie.

Różowe lub fioletowe kwiaty wytwarza wiele roślin jednorocznych, bylin, a także szczególnie dużo miododajnych uwielbianych przez owady ziół. Fiolet i róż mogą zdobić nasz balkon od wczesnej wiosny aż do jesieni. Wybór roślin jest naprawdę spory, więc każdy znajdzie coś odpowiadającego swoim gustom i dopasowanego do warunków panujących na balkonie lub tarasie. Wiosną będą przepięknie wyglądać hiacynty oraz bratki, od wiosny do jesieni pelargonie, petunie, kosmosy, begonie, fuksje czy astry oraz liczne gatunki ziół. Z kolei jesienią posadzimy przepiękne wrzosy w różnych odcieniach różu i fioletu. Dowiedz się, jak stworzyć letni balkon pełen różowych i fioletowych kwiatów.

Rośliny balkonowe kwitnące na fioletowo i różowo

Balkon tonący w delikatnie różowych, amarantowych, liliowych, fioletowych czy purpurowych kwiatach będzie wyglądać przepięknie i niezwykle oryginalnie. Wybór gatunków, które wytwarzają kwiaty w tych kolorach, jest ogromny. Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny o wzniesionym oraz zwisającym pokroju, kochające słońce, jak i takie, które wolą rosnąć w cieniu. Nasz balkon będzie obsypany kwiatami od wiosny aż do późnej jesieni. Najbardziej atrakcyjne gatunki roślin letnich o różowych lub fioletowych kwiatach to:

 • bratek;
 • fuksja;
 • lobelia;
 • heliotrop;
 • niecierpek;
 • lawenda;
 • wrzos.

1. Bratki (Viola x wittrockiana)

Popularne bratki to zdecydowanie najczęściej wybierane wiosenne rośliny balkonowe. Są one niedrogie i powszechnie dostępne, bardzo łatwe w uprawie, dosyć odporne na niskie temperatury i obficie kwitną od wczesnej wiosny aż do początku lata.

Bratki - Viola x wittrockiana

Bratki

Bratki najlepiej rosną w przepuszczalnej próchnicznej lekko wilgotnej ziemi. Preferują one stanowiska słoneczne, ale poradzą sobie także w półcieniu. Rośliny podlewamy umiarkowanie. Często, kiedy wiosna jest deszczowa, nie jest to konieczne nawet przez kilka dni. Sprawdzajmy po prostu na bieżąco stan podłoża w skrzynce lub doniczce i podlejmy bratki, wtedy, gdy zaczyna ona przesychać.

Jeżeli chcemy, aby nasze bratki intensywnie kwitły przez całą wiosnę i wczesne lato, warto zasilać je regularnie nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących. Pamiętajmy również o usuwaniu przekwitniętych kwiatów, co pobudzi rośliny do zawiązywania następnych pąków kwiatowych.

Odmiany bratków

 • Beaconsfield - przepiękna odmiana, której dolne płatki są ciemnofioletowe, a górny u nasady ma kolor liliowy, a jego brzeg jest biały;
 • Lavender Surprise w kolorze lawendowym;
 • Marina o purpurowo-liliowych płatkach;
 • Neon Violet - odmiana o płatkach intensywnie fioletowych z purpurową plamką;
 • Pure Rose w kolorze słodkiego różu;
 • Pure Violet - bratki o kwiatach w pięknym liliowym kolorze;
 • Rose with Bloth o intensywnie różowych kwiatach z fioletową plamką;
 • Violet and White, której kwiaty są purpurowo-liliowo-białe;
 • White with Bloth, której płatki są białe z dużą fioletową plamką;
 • Yellow with Purple Wing - odmiana o kwiatach trójbarwnych fioletowo-żółto-białych z dużym udziałem barwy fioletowej.

2. Fuksja (Fuchsia)

Fuksja, znana też jako ułanka, to jeden z najpiękniejszych gatunków letnich roślin balkonowych. Jej kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne, a okres kwitnienia bardzo długi (od czerwca aż do października). Kwiaty mogą być jedno lub dwubarwne, a dominujące kolory to róż, amarant, fiolet, wiśniowa czerwień oraz biel. Fuksja to roślina o zwisających pędach, które mogą osiągać nawet ponad metr długości.

Jest to gatunek, który najlepiej rośnie w świetle rozproszonym, a więc świetnie sprawdzi się na balkonach półcienistych. Nie nadaje się natomiast na stanowiska, gdzie słońce silnie operuje przez cały dzień, jak ma to miejsce na balkonach i tarasach o wystawie południowej.

Fuksja - Fuchsia

Fuksja

Ułanka preferuje żyzną umiarkowanie wilgotną glebę. Roślina ma spore potrzeby wodne. Bardzo nie lubi przesuszania, dlatego, jeśli chcemy, aby była zdrowa i ładnie kwitła, powinniśmy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Ziemia w doniczce lub skrzynce powinna być przez cały czas lekko wilgotna, nie dopuszczajmy do jej całkowitego wyschnięcia, ponieważ fuksja łatwo więdnie.

Aby pobudzić kwitnienie, warto zasilać rośliny raz na dwa tygodnie nawozem do balkonowych roślin kwitnących lub raz na tydzień biohumusem, który fuksja bardzo lubi. Nie zapominajmy też o usuwaniu przekwitniętych kwiatów.

Odmiany fuksji

 • Adalbert Bogner o bardzo dużych purpurowych kwiatach;
 • Blue Angel - wyjątkowo dekoracyjna odmiana, której kwiaty są częściowo białe, a częściowo liliowo-niebieskie;
 • Diana Princess of Wales, której kwiaty są dwubarwne jasnoróżowe na zewnątrz i liliowo-fioletowe w środku;
 • Deep Purple o kwiatach kremowo-purpurowych;
 • Improved Rosela o kwiatach biało-różowych i krzaczastym pokroju;
 • Miss California o kremowo-różowych kwiatach;
 • Pink Marshmallow o dużych pełnych kwiatach w kolorze bardzo delikatnego jasnego różu;
 • Red Spider o niewielkich, ale pojawiających się bardzo licznie intensywnie różowych kwiatach;
 • South Gate o kwiatach jasnoróżowych;
 • Swing Time o kwiatach różowo-białych.

3. Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Lobelia, znana również jako stroiczka, to bardzo popularna łatwa w uprawie roślina, która kwitnie nieustannie od czerwca do września. Kwiaty lobelii są malutkie, ale bardzo liczne. W zależności od odmiany mogą one mieć kolor biały, fioletowy, różowy lub niebieski.

Pędy roślin są lekko zwisające lub płożące. Lobelia bardzo ładnie się rozrasta, tworząc przepiękne gęste kobierce usłane mnóstwem małych kwiatków.

Gatunek ten lubi miejsca słoneczne i ciepłe, ale nie bezpośrednie bardzo silne promieniowanie słoneczne. Dlatego lobelia nie będzie dobrze rosła na upalnym południowym balkonie, gdzie może szybko więdnąć i zasychać.

Lobelia przylądkowa - Lobelia erinus

Lobelia przylądkowa

Najlepsze podłoże dla lobelii to przepuszczalna próchniczna ziemia ogrodowa. Pamiętajmy też o wyłożeniu warstwy drenażu na dno doniczki lub skrzynki, w której rosną rośliny.

Lobelia jest rośliną wrażliwą na suszę. Jej delikatne pędy szybko więdną, gdy zapomnimy o podlewaniu. W czasie letnich upałów codzienne jej podlewanie jest koniecznością, a gdy temperatury są bardzo wysokie, konieczne może okazać się nawet dwukrotne podlewanie w ciągu dnia.

Warto również raz na dwa tygodnie zasilić lobelie nawozem do roślin kwitnących.

Jeśli rośliny pod koniec lata zaczynają słabo kwitnąć, wówczas należy je mocno przyciąć, co spowoduje, że ładnie się rozkrzewią i zaczną ponownie wytwarzać pąki kwiatowe.

Odmiany lobelii przylądkowej

 • Fountain Liliac w kolorze liliowo-różowym;
 • Purple Star o kwiatach w kolorze purpurowym;
 • Riveira Blue Eyes, której kwiaty są fioletowo-niebieskie z białym oczkiem.

4. Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens)

Heliotrop to duża roślina o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatostanach, które pięknie pachną wanilią i przyciągają motyle. Gatunek ten może osiągać wysokość do 90 cm. Rośliny kwitną od lipca do września, a kwiaty u większości odmian mają kolor intensywnie fioletowy. Rzadziej spotyka się odmiany kwitnące na niebiesko lub biało.

Heliotrop peruwiański - Heliotropium arborescens

Heliotrop peruwiański

Heliotrop preferuje stanowiska ze światłem rozproszonym. Świetnie sprawdzi się na balkonach i tarasach o wystawie wschodniej lub zachodniej. Gatunek ten wymaga dobrej żyznej ziemi oraz regularnego podlewania i nawożenia.

Odmiany heliotropów

 • Chatsworth, której kwiaty są intensywnie fioletowe i mocno pachnące;
 • Frangrant Delight o fioletowych kwiatach oraz liściach z purpurowymi przebarwieniami;
 • Princess Marina o kwiatach w kolorze nasyconej purpury.

5. Niecierpek (Walleriana impatiens)

Ta pięknie kwitnąca roślina doskonale nadaje się na stanowiska półcieniste, a nawet mocno zacienione. Niecierpki to byliny wywodzące się z Afryki, które w naszym klimacie uprawiane są jako rośliny jednoroczne.

Niecierpek - Walleriana impatiens

Niecierpek

Niecierpki mają kępiasty pokrój i osiągają do 60 cm wysokości. Ich liście są intensywnie zielone, owalne, ząbkowane i ostro zakończone, natomiast kwiaty osiągają średnicę od 2 do 4 cm i mogą mieć kolor biały, różowy, łososiowy, pomarańczowy, czerwony lub fioletowy. Rośliny są łatwe w uprawie i bardzo długo kwitną, bo od maja aż do października.

Niecierpki najlepiej rosną w świetle rozproszonym w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. Preferują one podłoże próchniczne oraz piaszczysto-gliniaste.

Niecierpki podlewamy umiarkowanie. Nie lubią one zarówno przelewania, jak i przesuszenia. Będą ładnie kwitły, jeśli w okresie od wiosny do późnego lata będziemy je regularnie co dwa tygodnie nawozić odżywką do roślin kwitnących. Pamiętajmy też o usuwaniu na bieżąco przekwitniętych kwiatów.

Odmiany niecierpków

 • Blackberry Ice o fioletowych kwiatach;
 • Elfin o kwiatach różowych, białych oraz czerwonych;
 • Lachs Baby o kwiatach różowo-łososiowych;
 • Novette Star o fioletowo-różowo-czerwonych kwiatach;
 • Victorian Rose kwitnąca na różowo.

6. Lawenda (Lavandula)

Lawenda to aromatyczny półkrzew wywodzący się z południa Europy. Rośliny mają wzniesione pędy i dorastają do 1 metra wysokości. Do wyboru mamy dwa ciekawe gatunki lawendy. Są to lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia oraz lawenda francuska Lavandula stoechas.

Kwiaty lawendy w zależności od odmiany mogą mieć kolor intensywnie fioletowy lub liliowy. Bardzo interesujące są kwiaty lawendy francuskiej. Kwiatostany tego gatunku mają ciekawy beczułkowaty kształt i składają się z maleńkich bardzo gęsto osadzonych kwiatków i dekoracyjnych podsadek, które mają długość do 1 cm i wyglądają jak płatki kwiatów.

Lawenda - Lawendula

Lawenda

Lawenda jest rośliną łatwą w uprawie i odporną. Dobrze znosi czasowy niedobór wody, a lawenda wąskolistna powinna też bez większych problemów przezimować w naszym klimacie. Lawenda francuska jest nieco bardziej wrażliwa na niskie temperatury.

Rośliny najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i bardzo słonecznych. Preferują podłoże próchniczne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne o neutralnym odczynie. W czasie upalnego alta lawendę rosnącą w pojemniku najlepiej podlewać codziennie. Natomiast jeśli lato jest chłodne i deszczowe, wówczas wystarczy nawadniać je raz na kilka dni.

Odmiany lawendy wąskolistnej

 • Blue Scent o fioletowo-niebieskich kwiatach;
 • Lavender Lady, której kwiaty mają kolor liliowy;
 • Lille Lady, której kwiaty są fioletowo-różowe i pięknie pachną;
 • Pink Perfume o różowych intensywnie pachnących kwiatach;
 • Rosea również kwitnąca na różowo.

Odmiany lawendy francuskiej

 • Bella Rose o szerokich różowych podsadkach;
 • Ballerina, której kwiaty są intensywnie fioletowe, a podsadki kremowe;
 • Bandera Purple o fioletowych kwiatach i różowych podsadkach;
 • Giant Summer, u której zarówno kwiaty, jak i podsadki są fioletowe;
 • Papillon o intensywnie fioletowych kwiatach i pięknych liliowo-różowych podsadkach.

7. Wrzosy (Calluna)

Nie bez powodu wrzosy uważane są za jedne z najpiękniejszych jesiennych kwiatów. Są one wyjątkowo dekoracyjne, a także bardzo łatwe w uprawie i wytrzymałe. Te niewielkie krzewinki kwitną od sierpnia aż do listopada i dostępne są w kolorach: białym, kremowym, różowym, łososiowym, czerwonym, purpurowym, liliowym oraz fioletowym.

Wrzosy osiągają do 40 cm wysokości i mają charakterystyczny krzewiasty pokrój. Ich kwiaty w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne, a listki są małe zielone i łuskowate. Wrzosy są roślinami zimozielonymi.

Wrzosy - Calluna

Wrzosy

Gatunek ten dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Decydując się na uprawę wrzosów, pamiętajmy, że mają one specyficzne wymagania glebowe. Potrzebują umiarkowanie wilgotnej przepuszczalnej ziemi o kwaśnym odczynie (pH 3,5 do 4,5).

Uważajmy, żeby ani zanadto nie przelewać wrzosów, ani ich nie wysuszać. Roślin nie trzeba nawozić.

Odmiany wrzosów

 • Allegretto o kwiatach w kolorze ciemnoróżowym,
 • Allegro o kwiatach jasnoróżowych,
 • Amethyst - kwiaty o barwie amarantowo-fioletowej,
 • Anne Marie, której kwiaty mają kolor cukierkowego różu,
 • Carmen o kwiatach liliowych,
 • Silver Knight - kwiaty tej odmiany są barwy srebrzysto-fioletowej.

Inne gatunki różowych i fioletowych kwiatów na balkon

Bardzo dekoracyjne kwiaty w różnych odcieniach fioletu i różu mają również takie gatunki nadające się do uprawy balkonowej jak:

 • astry,
 • begonia stale kwitnąca,
 • groszek pachnący,
 • jeżówka purpurowa,
 • kocimiętka,
 • lewkonia dwurożna (maciejka),
 • petunia,
 • pelargonia,
 • rozmaryn,
 • tymianek,
 • tytoń,
 • werbena,
 • żeniszek.
 • Astry - Astereae

  Astry

Gatunki o fioletowych lub różowych kwiatach to bardzo często rośliny miododajne, które przyciągają pszczoły, trzmiele i inne owady. Są one także szczególnie lubiane przez motyle, dlatego sadząc na balkonie lub tarasie takie gatunki jak lawenda, heliotrop, fuksja czy kocimiętka możemy się spodziewać częstych odwiedzin tych pięknych owadów.

Sadzonki roślin kwitnących na fioletowo i różowo z łatwością znajdziemy wiosną w każdym centrum ogrodniczym, kwiaciarni czy na bazarku. Możemy również sami wysiać w doniczkach lub skrzynkach nasiona. Siewu nasion większości popularnych gatunków dokonuje się w kwietniu wprost do skrzynek lub donic na balkonie. Z kolei, jeśli kupujemy gotowe sadzonki, możemy wystawić rośliny na balkon, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków, czyli w połowie maja. Wyjątkiem są tutaj bratki, które są dosyć odporne na niskie temperatury i na zaciszny osłonięty od wiatru balkon, można je postawić już nawet na początku marca.

Komentarze