Garderoba to marzenie każdej pani domu, dobrze zorganizowana i dopasowana do potrzeb zmieści odzież wszystkich domowników. Można ją urządzić w oddzielnym pomieszczeniu, wydzielić z korytarza, łazienki, sypialni lub pralni. Do wyboru mamy garderobę z otwartymi półkami i drążkami, a także z całymi systemami do przechowywania. Jedni wybierają dużą przestronną garderobę dla całej rodziny, inni stawiają na kilka mniejszych, zamkniętych w przesuwnych szafach lub narożnikach sypialni.
Zobacz, jak dopasować garderobę do swoich potrzeb, jak zorganizować przestrzeń wewnątrz niej oraz jak ją wygospodarować w istniejącym już mieszkaniu.
Co to jest garderoba?
Garderoba to jest oddzielne pomieszczenie na odzież i obuwie - z prawdziwego zdarzenia ma kilka drążków na koszule i T-shirty; przynajmniej jeden wysoko zamontowany drążek na garnitury, sukienki i płaszcze. Ponadto w garderobie nie może zabraknąć otwartych półek różnej wysokości i głębokości na odzież, która się nie gniecie i może być złożona w kostkę, a także szuflad na bieliznę. W takim dobrze zorganizowanym miejscu nie powinno zabraknąć również dedykowanych półek na obuwie, zamontowanych pod odpowiednim kątem, na których każda para butów jest pięknie wyeksponowana. Czasami warto pokusić się o odpowiednie wieszaki na kapelusze, apaszki i krawaty - oczywiście gdy właściciele korzystają z takich elementów ubioru.
Najlepsze miejsce na garderobę w domu
Stanowczo najlepszym miejscem jest prywatna część domu, oddalona od salonu i kuchni, czyli stref dziennych. Jeśli to możliwie garderobę warto urządzić przy ścianie zewnętrznej, wówczas będzie dodatkową barierą termiczną. Inną możliwością jest zorganizowanie niej na ścianie działowej między sypialnią a pokojem dziennym lub pomiędzy dwiema sypialniami główną i gościnną. Garderoba na ścianie działowej będzie izolatorem akustycznym.
W idealnym projekcie domu garderoba znajduje się w głównej sypialni, tuż obok łazienki lub salonu kąpielowego. Niestety, w projektach starszych domów i mieszkań garderoby nie było, a to oznacza, że trzeba ją wydzielić z innego pomieszczenia. Takim doskonałym miejscem jest poddasze, na którym można zaaranżować pomieszczenie na ubrania bez dużego nakładu finansowego, wstawiając gotowe systemy do przechowywania odzieży. Jeśli mamy zdolności manualne i odrobinę czasu - możemy samodzielnie zamontować drążki (relingi) i półki, i umieścić na nich dedykowane organizery. W domach, w których nie ma strychu, jedyną możliwością jest wydzielenie garderoby z istniejącego już pomieszczenia.
Garderoba w sypialni
Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie. Do wyboru mamy budowę dużej szafy na wymiar na jednej ze ścian, która będzie pełnić funkcję "przechowywacza ubrań". Inna możliwość to wygospodarowanie jednego z narożników sypialni. W tym wypadku zamiast szafy stawiamy ścianki działowe lub modne portfenetry (szklane ścianki, przypominające duże okna) i oddzielamy nimi sypialnię od garderoby. W pierwszym przypadku można zastosować gotowe systemy do przechowywania odzieży lub wstawić ruchome drążki i półki na kółkach dostępne w sprzedaży internetowej. Jeśli garderoba jest wydzielona szklanymi ścianami, warto zainwestować w porządne półki, wieszaki, drążki i organizery, dzięki którym w tej przestrzeni domowej będzie panował porządek.
Garderoba w łazience
Jeśli z sypialnią graniczy łazienka, a jej powierzchnia jest wystarczająca na wydzielenie garderoby, można zaadaptować część łazienki. Najlepszym rozwiązaniem będzie budowa nowej ścianki działowej w łazience i wykucie wejścia do garderoby z sypialni bądź korytarza. Łazienka to pomieszczenie, w którym jest podwyższona wilgotność powietrza, a wilgoć jak wiadomo, nie służy odzieży i sprawia, że ubrania zaczynają brzydko pachnieć. Jeśli ze względów technicznych nie można zrobić wejścia do garderoby z innego pomieszczenia niż łazienka, należy zadbać o bardzo dobrą wentylację i ustawić na półkach pochłaniacze wilgoci (dedykowane słoiczki absorbujące wilgoć).
Garderoba w pralni
Podobnie jak w poprzednim przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest oddzielenie pralni od garderoby ścianą działową i wejście z innego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku wentylacja będzie miała kluczowe znaczenie dla funkcjonalności tego pomieszczenia.
Garderoba na korytarzu
W domach, w których znajduje się duży przestronny hol lub przedpokój, garderobę można wygospodarować na korytarzu. Co nie zawsze musi oznaczać, że drzwi będą znajdowały się na korytarzu. Nawet jeśli zabudowa części korytarza i montaż drzwi z sypialni oznacza remont, takie rozwiązanie będzie procentować przez lata.
Garderoba w salonie
W wielu domach salon zajmuje około ⅓ - ¼ powierzchni całego parteru i jest to od 30 do 40 m2. Na takiej powierzchni bez problemu wygospodarujemy przestrzeń na komfortową pełnowymiarową garderobę. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość wydzielenia obok takiego miejsca niewielkiego gabinetu lub buduaru. Przy tak dużym metrażu pokoju dziennego, salon nie straci na funkcjonalności i nadal będzie sporym pomieszczeniem, a miejsce na odzież sprawi, że wzrośnie funkcjonalność i wartość domu.
Garderoba w kawalerce czy to możliwe?
Mini garderoba coraz częściej pojawia się również w kawalerkach, czyli w mieszkaniach, w których pozornie nie ma na nią miejsca. Pozornie, ponieważ zagospodarowanie tylko części pokoju, korytarza lub wnęki charakterystycznej dla kawalerek w starym budownictwie, pozwala ograniczyć ilość mebli zagracających całe mieszkanie. Sprytnie urządzona garderoba w kawalerce, może mieć zaledwie 1,5 szerokości i dowolną długość. Oczywiście im dłuższa, tym lepsza. W takim miejscu montujemy półki pod sufitem, przy czym te najwyżej położone powinny mieć głębokość około 90 cm. A ostatnie schowki np. na buty czy chemię możemy ukryć w podłodze. Szafki podłogowe o wysokości 30-40 centymetrów, ukryte na całej podłodze to schowek wielkości sporej szafy.
Garderoba ogólna czy oddzielna dla każdego domownika?
Myśląc o zorganizowaniu garderoby, stajemy przed dylematem, czy zorganizować jedno miejsce dla wszystkich domowników, czy kilka mniejszych. W idealnym projekcie domu każda sypialnia powinna mieć swoje miejsce na przechowywanie odzieży. Jednak w nawet nowo budowanych domach ze względu na koszt dodatkowego metrażu, inwestorzy często rezygnują z takiego rozwiązania i decydują się na jedną dużą i kilka szaf wnękowych w sypialniach. Natomiast w istniejących już domach czy mieszkaniach - wygospodarowanie więcej niż jednej garderoby jest niemożliwe ze względu na zbyt mały metraż.
Ogólna garderoba dla wszystkich domowników niesie niebezpieczeństwo chaosu i bałaganu, szczególnie jeśli umieścimy w niej obok ubrań rodziców odzież dorastających dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie ogólnej garderoby na ubranie rodziców i mini w każdej sypialni. Taki podział przestrzeni do przechowywania wymusza zorganizowanie dodatkowego schowka, najlepiej w miejscu ogólnie dostępnym dla wszystkich domowników na ręczniki, pościel i koce. Inną możliwością jest zorganizowanie bieliźniarki w pomieszczeniu głównym.
Wspólna garderoba dla wszystkich domowników
Wspólna garderoba dla wszystkich domowników sprawdzi się natomiast w mieszkaniach i domach, w których ze względu na mały metraż w sypialniach nie ma miejsca na szafy. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest, wygospodarowanie ogólnej garderoby dla wszystkich domowników z drugiej łazienki, korytarza lub dodatkowego pokoju. W takim miejscu warto wprowadzić ścisły podział na strefy: strefa rodziców i strefy dla dzieci np. półki i drążki po lewej stronie to strefa rodziców, środkowa ściana z różowymi półkami to miejsce na odzież dziewczynki, a ściana po prawej stronie z niebieskimi półkami to przestrzeń syna. W dziecięcych strefach można zamontować głębokie otwarte półki pod sufitem na odzież sezonową, pościel gościnną, zapasowe koce itp. W przechowalni odzieży nie powinno również zabraknąć miejsca na ręczniki i pościel, które należy umieścić w takim miejscu, do którego każdy z domowników ma dostęp.
Ogólna garderoba w mieszkaniu o małym metrażu, nawet urządzona kosztem dodatkowego pomieszczenia pozwala zaoszczędzić przestrzeń we wszystkich pokojach i sprawić, że będą bardziej funkcjonalne.
Oddzielna garderoba w każdej sypialni
Budowa garderoby w każdej sypialni nie musi od razu oznaczać utraty połowy pokoju na przechowywanie odzieży. Główna przestrzeń przechowalni odzieży powinna być miejscem do przechowywania odzieży dwóch osób, dlatego też powinna być największa. W takim miejscu - oprócz odzieży i dodatków dla gospodarzy domu - powinno znaleźć się miejsce na bieliźniarkę (pościel, ręczniki itp.) Pozostałe garderoby można urządzić w narożnikach sypialni lub montując szafę wnękową. Ubrania dzieci zajmują mniej miejsca, więc nawet niewielka, ale funkcjonalna szafa będzie praktyczna. Warto pamiętać, że dzieci lubią proste rozwiązania, więc zamiast półek w szafie zdecydowanie lepiej sprawdzą się wysuwane kosze oraz dwa drążki ma koszulki, bluzy i kurtki.
Jaki kształt garderoby sprawdzi się najlepiej?
Optymalny kształt garderoby to kwadrat lub szeroki prostokąt. W takim pomieszczeniu będzie można komfortowo znaleźć i przymierzyć każde ubranie. Jednak fakt, że nie dysponujemy przestronnym kwadratowym pomieszczeniem - nie oznacza, że trzeba z niej rezygnować. Funkcjonalną garderobę można urządzić nawet w wąskim pomieszczeniu. Wówczas większość półek montujemy tylko na dwóch ścianach, a na trzeciej tylko półki i szafki na takiej wysokości, żeby po wąskiej garderobie można było się swobodnie przemieszczać. Pamiętajmy, że minimalne przejście to 80 cm, niektórzy decydują się na pozostawienie tylko 60 cm wolnej przestrzeni. Jednak w takim miejscu nie będzie możliwości przymierzenia ubrań i swobodnego przemieszczania się.
Jaką powierzchnię powinna mieć garderoba?
Funkcjonalną garderobę można urządzić już na 3-4 m2, taka powierzchnia wystarczy na zamontowanie otwartych półek, przesuwnych szaf i drążków na wieszaki. Na nieco większej przestrzeni wystarczy miejsca na szuflady i szafy rozwarte oraz wysuwane kosze. Jeśli chcemy komfortowo korzystać z naszej garderoby, warto pamiętać, że należy pozostawić około od 80 do 100 cm na przejście, jeśli dysponujemy większym metrażem, warto zarezerwować na przejście nawet 120 cm, czyli mniej więcej tyle ile potrzebujesz na swobodne przymierzenie kreacji. Im bardziej to miejsce będzie przestronne, tym dostęp do wszystkich ubrań i przedmiotów w nim przechowywanych będzie łatwiejszy. W dużej przechowalni warto wygospodarować dodatkową przestrzeń na deskę do prasowania, żelazko i szczotkę parową. Takie rozwiązanie pozwala na kompleksowe przygotowanie całej stylizacji w jednym miejscu. Czasami również można spotkać się z sytuacją (ostatnio coraz częściej), w której w takim miejscu można znaleźć mini sofę, fotel lub pufę, na której zdecydowanie wygodniej zakłada się obuwie.
Idealna głębokość szafek i półek oraz rozstaw drążków w garderobie
Chcesz stworzyć idealną garderobę, koniecznie dopasuj głębokość i wysokość półek do swoich potrzeb, tylko wówczas w takim miejscu będzie łatwo utrzymać porządek, a półki nie będą grozić lawiną. Optymalna głębokość półek na ubrania, z których codziennie korzystasz to:
- otwarta półka na ubrania 30-40 cm głębokości i wysokość od 30 do 35 cm;
- półka na małe ręczniki 35 × 35 cm;
- półka na większe ręczniki 40 × 40 cm;
- półka na pościel 45 × 45 cm;
- półka na koce i kołdry 50 × 50 cm;
- pod sufitem można zamontować głębokie półki i szafki na przedmioty rzadko używane wówczas optymalna głębokość to 70-90 cm. Do głębokich szafek podsufitowych koniecznie kup kosze i organizery, które warto dokładnie opisać. Wówczas korzystanie z pawlaczy w garderobie będzie łatwe i przyjemne. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, zapasowe kołdry i koce przechowuj w pojemnikach próżniowych;
- optymalne szuflady i kosze na bieliznę powinny mieć 60 × 65 głębokość od 10 do 12 cm wysokości. Taka szuflada doskonale sprawdza się, jeśli wyposażymy ją w organizer na bieliznę;
- kosze na bieliznę 45 cm x 43 × 17 cm. Kosze doskonale sprawdzają się w mini garderobie dla dzieci, a także zestawione z organizerami w "dorosłej" wersji;
- W zależności od potrzeb w garderobie montujemy od 2 do nawet 6 drążków różnej długości. Drążki na bluzki, T-shirty i koszule można zamontować piętrowo. W miejscu o minimalnej wysokości 180 cm zmieścimy drążki na trzech poziomach, a to pozwala na 60 cm uzyskać aż 180 cm drążka. W takim miejscu nie powinno również zabraknąć drążków na długie ubrania jak sukienki, garnitury i płaszcze. Wówczas drążek montujemy na optymalnej dla nas wysokości, a nad nim półkę. Pod drążkiem zmieszczą się jeszcze, szuflady, szafki lub otwarte półki np. na buty czy innego przedmioty;
- wieszak na spodnie, czyli wysuwany wieszak, zajmujący mniej więcej tyle miejsca co półka, to kolejne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo miejsca. W garderobie o wysokości 180 cm zmieścimy 3 rzędy wieszaków na różnej wysokości, a na każdym z nich można zawiesić od 9 do 18 par spodni. Warto pamiętać, że we wszystkich niewykorzystanych zakamarkach, które są zbyt wąskie na tradycyjną szufladę, można zamontować wąską półkę np. na torebki lub dedykowane wieszaki np. na czapki, szaliki lub torebki.
Jak zaprojektować wnętrze garderoby?
Dobra miejsce to przede wszystkim funkcjonalne miejsce - nie ma zatem jednego uniwersalnego i najlepszego wyposażenia garderoby. Wszystko zależy od potrzeb osób, które z niej korzystają. Od tego, jaki prowadzą styl życia i jaki wykonują zawód, a także jakie mają zwyczaje i upodobania. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy lubimy i chcemy składać ubrania oraz, czy potrafimy na półkach utrzymać porządek. Zastanawiasz się nad tym, jak zaprojektować przestrzeń, by maksymalnie wykorzystać powierzchnię? Zacznij od analizy swoich potrzeb, kolejna kwestia to predyspozycje osób, które będą korzystać z garderoby. Jeśli nie lubisz szuflad i półek, zastanów się nad dużą ilością drążków, na których powiesisz większość ubrań. Miłośnicy równo poukładanych ubrań mogą zdecydować się na kilkadziesiąt otwartych półek i dedykowane wieszak oraz organizery na bieliznę i dodatki. Na rynku dostępne są gotowe systemy, z których można samodzielnie stworzyć garderobę. Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wówczas, jeśli do dyspozycji mamy oddzielne pomieszczenie. W domach, w których taka przestrzeń nie jest oddzielona ścianami i drzwiami, konieczna będzie budowa dużej szafy wnękowej. Wiele osób zupełnie niesłusznie rezygnuje z powierzchni pod sufitem, która idealnie sprawdza się do przechowywania rzadko używanej odzieży i innych przedmiotów.
Wyposażenie garderoby dla osób zabieganych i bałaganiarzy
- Ubrania na wieszakach - jeśli nie lubisz składać ubrań, warto postawić na przewagę drążków. W tym wypadku półki montujemy na odzież, której nie należy wieszać na wieszaku, jak swetry czy dzianinowe sukienki. Pozostałe ubrania mogą znaleźć się na drążku, będą zawsze pod ręką i nie trzeba będzie ich składać. Drążki na T-shirty montujemy piętrowo, w garderobie pełnej wysokości zmieszczą się aż trzy rzędy takich drążków. Dwa wyższe drążki można zamontować ze specjalnym systemem umożliwiającym opuszczenie na wybraną wysokość.
- Wieszak na spodnie - na rynku dostępne są specjalne drążki na spodnie, na którym każda para jest przewieszona przez drążek i widoczna.
- Organizer na bieliznę - dobrym pomysłem dla bałaganiarzy i osób żyjących w pośpiechu są organizery na bieliznę. Organizery wstawiamy do szuflady lub kosza na bieliznę. Są to otwarte materiałowe pudełka, podzielone na kilkanaście lub kilkadziesiąt niewielkich przegródek, w których umieszczamy tylko jedną sztukę bielizny. W podobny sposób można również przechowywać skarpetki.
- Organizer na obuwie - jeśli twoje buty zawsze stoją w nieładzie, a Ty nie masz czasu ich ustawiać, wykorzystaj przezroczysty organizer na obuwie. Jest to przezroczyste pudełko na kilkanaście par butów. Każda para butów znajduje się w oddzielnej przegrodzie, dzięki czemu buty się nie rysują, a Ty nie musisz szukać w pośpiechu buta do pary.
- Drążek na kurtki - jeśli żyjesz w pośpiechu, prawdopodobnie nie masz czasu na sezonowe porządki. Wygospodaruj zatem miejsce na długi drążek, na którym powiesisz wszystkie kurtki na każdy sezon, w ten sposób wszystko będziesz mieć pod ręką.
- Wieszak na krawaty lub apaszki to kolejne udogodnienie, dzięki któremu wszystkie dodatki będą widoczne i w zasięgu ręki.
- Wieszak na czapki, zamontowany w garderobie wygląda jak mini ekspozycja wszystkich twoich czapek, bez konieczności przeszukiwania całej szuflady lub szafki.
- Wieszak na torebki - jesteś fanką torebek, ale w swojej kolekcji nigdy nie możesz znaleźć tej właściwej? Zamontuj w garderobie wieszak na torebki, dzięki któremu wszystkie torebki będą widoczne.
- Organizer na ręczniki i pościel - jeśli w swojej garderobie zamierzasz również przechowywać ręczniki i pościel, utrzymanie porządku na otwartych półkach ułatwią Ci organizery na pościel i ręczniki. W takich organizerach możesz przechowywać zrolowane ręczniki i gotowe zestawy pościeli, wówczas będziesz wyjmować tylko to, czego potrzebujesz.
- Organizer na biżuterię - do wyboru mamy przezroczyste kasetki z licznymi przegrodami i szufladami lub eleganckie pluszowe organizery do szuflady na pierścionki, kolie, kolczyki i bransoletki, a także spinki koszuli i krawata.
Wyposażenie garderoby dla dwojga
Funkcjonalna garderoba dla dwojga powinna być na tyle szeroka, żeby umożliwić swobodny dostęp do półek i szuflad dwóm osobom jednocześnie. Ważny jest również podział na strefę damską i męską, który pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania.
Ubrania damskie najczęściej są mniejsze niż męskie i zajmują mniej miejsca, ale jest ich więcej. Zatem w damskiej części można zamontować więcej półek, wieszaków i szuflad na drobiazgi. W męskiej części natomiast najważniejsza jest funkcjonalność więc, zamiast półek warto postawić na dedykowane drążki na spodnie, drążek na koszule, kolejny na garnitury, na T-shirty i jeszcze jeden na bluzy oraz okrycia wierzchnie. W damskiej strefie nie powinno zabraknąć dedykowanej półki na buty, a w męskiej organizera na obuwie. W obu strefach warto zamontować szuflady z organizerami na bieliznę, skarpetki oraz dodatki. Wieszaki na paski, krawaty, apaszki i czapki. Tak zorganizowana garderoba w obu strefach będzie nie tylko piękna, funkcjonalna, ale też zawsze będzie w niej zawsze panował porządek.
W podwójnej garderobie warto pomyśleć o dwóch oddzielnych lustrach, po obu stronach pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne o poranku, kiedy każda sekunda ma znaczenie.
Wentylacja w garderobie
Odpowiednie wentylacja w garderobie jest bardzo ważna, w przeciwnym razie ubrania będą miały nieprzyjemny zapach. Dlatego planując garderobę, zadbaj o to, by w pomieszczeniu znalazła się sprawna kratka wentylacyjna lub okno, które będzie można uchylić i przewietrzyć to miejsce. Uwaga - w takim pomieszczeniu jak garderoba, w oknie koniecznie montujemy moskitierę zatrzymującą owady na zewnątrz, ponieważ przez okno może wpaść mol, a do garderoby na parterze może wejść nawet mysz.
Jakie oświetlenie w garderobie najlepiej się sprawdzi?
Najlepiej sprawdzi się mocne oświetlenie o neutralnej barwie. Ważne jest skierowanie światła na półki i drążki z ubraniami. W tym celu doskonale sprawdzi się kilka halogenów kierunkowych, które można ustawiać w dowolnym kierunku. Drugim równie ważnym miejscem, które wymaga odpowiedniego oświetlenia, jest lustro - wówczas wybór stylizacji i dobranie wszystkich dodatków będzie o wiele prostsze.
Organizacja przestrzeni do przechowywania w garderobie
Organizacja przestrzeni do przechowywania w garderobie ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonalności. Dobrze zorganizowane przechowywanie odzieży pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, dlatego zacznij od pogrupowania swoich ubrań, na te które nosisz często, ubrania, które nosisz w domu i takie, które zakasz do pracy. Kolejna grupa to ubrania, które zakładasz na specjalne okazje, oraz ubrania funkcyjne jak kostiumy plażowe, pareo czy kombinezon narciarski. Teraz każdą z grup podziel na grupy sezonowe. Jeśli wiosną nosisz inne ubrania niż jesienią i zimą, wprowadź podział na cztery grupy. Ubrania na daną porę roku powieś obok siebie. Następnie umieść ubrania zgodnie z częstotliwością ich noszenia. Te, które najczęściej zakładasz umieść tuż przy wejściu, te, które nosisz rzadziej nieco dalej, a kreacje na specjalne okazje w głębi garderoby. W ten sposób wchodząc do sypialni, od razu będziesz się kierować w odpowiednie miejsce i nie będziesz musiała/ł przeszukiwać całej przechowalni.
Źródła:
Komentarze