Garderoba - projekt, aranżacja. Sypialnia z garderobą

Garderoba - projekt, aranżacjaGarderoba - projekt, aranżacja. Sypialnia z garderobą. Aranżacja garderoby w domu do niedawna jeszcze wydawało się niedoścignionym marzeniem niemalże każdej kobiety i w pewnym sensie kaprysem, jednak wraz z pożegnaniem znienawidzonych przez dziesięciolecia regałów i ogromnych meblościanek garderoba stała się koniecznością.

Czy jest możliwe zatem urządzenie garderoby w mieszkaniu lub domu w którym nie przewidziano dodatkowego pomieszczenia na nią? Jak najbardziej, ponieważ nie chodzi tu o metraż, a o dobrze rozplanowaną, funkcjonalną powierzchnię do przechowywania. Można więc przerobić część korytarza, dodatkową łazienkę lub poświęcić na ten cel niewielką część sypialni.

Funkcjonalny projekt garderoby

  • Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garderoba znajdująca się w bliskim sąsiedztwie sypialni, czyli miejsca, w którym najczęściej się ubieramy, jednak równie funkcjonalna będzie ta urządzona na strychu, w piwnicy domu jednorodzinnego, czy nawet w niewykorzystanej części pralni. Aby uzyskać dodatkową powierzchnię do przechowywania warto wykorzystać wszelkie elementy konstrukcyjne wnęki, skosy, uskoki.
  • Garderoba w sypialni wcale nie oznaczać, że pokój pomniejszony o dużą szafę będzie się wydawał klaustrofobiczny, gdyż zlikwidowanie wolno stojących, masywnych szaf, komód, pudełek pod łóżkiem i za zasłonami doda pomieszczeniu lekkości i sprawi, iż wnętrze już na pierwszy rzut oka będzie wyglądało na dobrze zorganizowane i harmonijne. Tym bardziej, iż przestrzeń niezbędna by swobodnie poruszać się wokół łóżka to zaledwie 50 cm po obu jego stronach.
  • Funkcjonalność garderoby to nie tylko jej wygląd zewnętrzny, dlatego warto się zastanowić czego tak naprawdę oczekujemy od tej powierzchni. Wiele osób decyduje się na montaż dużej ilości szuflad, które w przypadku garderoby nie sprawdzają się najlepiej, gdyż szuflady są potrzebne jedynie do przechowywania bielizny i drobiazgów, znacznie bardziej funkcjonalne okazują się półki, różnej wysokości, nie warto wprowadzać oszczędności w postaci kliku długi i wysokich półek, gdyż znacznie trudniej jest zaprowadzić i utrzymać porządek na dużej przestrzeni, aniżeli w przypadku niewielkich sekcji.
  • Najlepiej zorganizowane miejsce powinno być tym, z którego najczęściej korzystamy, dlatego też warto zadbać by w garderobie znalazły się oddzielne półki odpowiadające systemowi sortowania ubrań np.: półka na bluzki z krótkim rękawem, na bluzki z długim rękawem, na długie spodnie, na krótkie itp. Ponadto warto wykorzystać powierzchnię pod samym sufitem, na przedmioty rzadziej używane np.: dodatkowe koce, pościel dla gości itp. Istnieje również możliwość zamontowania drążków na ubrania wiszące z systemem opuszczania do wybranej wysokości, dzięki czemu na 1 m 2 można zmieścić aż 3 m2 na ubrania wiszące.

Jeśli garderoba jest wystarczająco duża doskonałym pomysłem jest rozdzielenie jej na część damską i męską, ponieważ dzięki temu każdy z domowników będzie mógł przystosować do własnych potrzeb wysokość półek i drążków. Oprócz typowych miejsc do przechowywania odzieży w dobrze zaprojektowanej garderobie powinno się znaleźć miejsce na bieliznę pościelową, rzadko używane obuwie i liczne drobiazgi, które najlepiej przechowywać w szufladach lub dostępnych w sieciówkach plastikowych pudełkach i wiklinowych koszykach. Nie obawiajmy się wykorzystywania worków próżniowych, koszy, skrzynek i pudełek gdyż jest to jednorazowy zakup, który ułatwi organizację i poniesie funkcjonalność w garderobie na długie lata.

Komentarze