Gres wielkoformatowy we wnętrzach

Gres wielkoformatowyPłytki wielkoformatowe to obecnie jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Są one efektowne, eleganckie i uniwersalne. Pasują do każdego wnętrza i każdego metrażu. Dzięki nim stworzymy niepowtarzalne monolityczne powierzchnie o nowoczesnym lub nawiązującym do natury charakterze.

Nowoczesne gresowe płytki wielkoformatowe osiągają obecnie naprawdę duże rozmiary. Dostępne są nawet w tak ogromnych formatach, jak 280 cm długości, 120 cm szerokości oraz 6 mm grubości. Takie płyty będą idealne do dużych eleganckich i przestronnych wnętrz. Oczywiście znajdziemy również sporo mniejsze, które idealnie sprawdzą się na niewielkim metrażu. Gres niegdyś był wykorzystywany głównie jako okładzina do pomieszczeń gospodarczych czy mocno eksploatowanych jak przedpokój. Nowoczesny gres wielkoformatowy jest tak piękny i praktyczny, że wkracza śmiało nie tylko do łazienek i kuchni, ale również do luksusowych salonów czy sypialni. Sprawdź, jak wykorzystać gres w aranżacji mieszkania lub domu.

Gres wielkoformatowy - zalety

Ogromną zaletą wielkoformatowych płyt oraz dużych płytek gresowych jest to, że pozwalają one na stworzenie spektakularnej gładkiej powierzchni bez żadnych łączeń i fug. Dzięki największym dostępnym formatom jedną płytą jesteśmy w stanie wykończyć całą powierzchnię ściany, co pozwala na uzyskanie naprawdę oryginalnego i ekskluzywnego look’u. Takie rozwiązanie sprawdzi się w aranżacjach:

  • nowoczesnych,
  • industrialnych,
  • modernistycznych,
  • luksusowych,
  • eleganckich i
  • prestiżowych.

Płytki dostępne są w wielu bardzo modnych wzorach nawiązujących do natury. Ich powierzchnia może imitować naturalny kamień, beton, marmur czy drewno. Płytki te są jednak tańsze niż te materiały, a także są bardzo łatwe w pielęgnacji i trwałe. Gres jest niesamowicie wytrzymały, odporny na zmienne temperatury, wilgoć, zarysowania oraz uderzenia. Przetrwa lata, a w neutralnym kolorystycznie ponadczasowym wzorze nigdy nie wyjdzie z mody.

Inwestując w gres wielkoformatowy, nie musimy się więc martwić o to, że za kilka lat znowu konieczny będzie kosztowny remont mieszkania lub domu. Gres to także materiał łatwy w montażu. Choć trzeba przyznać, że tak duże formaty mogą sprawiać pewne trudności w transporcie i montażu ze względu na swoją dużą wagę. Doświadczona ekipa remontowa nie powinna jednak mieć z ich położeniem najmniejszych problemów.

Jak wykorzystać gres wielkoformatowy we wnętrzach?

Duże płytki możemy położyć w:

  • łazience,
  • kuchni,
  • przedpokoju,
  • salonie,
  • sypialni,
  • gabinecie,
  • oczywiście sprawdzą się one również na terenach zewnętrznych na przykład na tarasie.

Gres wielkoformatowy w łazience
Gres wielkoformatowy w łazience

Źródło zdjęcia: https://miradalfa.pl/pl/c/Plyty-Wielkoformatowe/495

Gres jest uniwersalny i wytrzymały. Wybierając neutralną kolorystykę płytek, stworzymy idealną harmonijną bazę do dalszej stylizacji pomieszczeń. Takie spójne tło bardzo łatwo spersonalizować. Możemy dzięki niemu także w dowolnej chwili całkowicie odmienić wnętrze bez konieczności wykonywania gruntowego remontu.

Typowe zastosowanie gresu to wyłożenie nim podłóg, jednak coraz częściej w projektach mieszkań pojawiają się również odważniejsze pomysły jak na przykład zastosowanie na ścianach - najczęściej w łazience, holu, przedpokoju czy kuchni, ale materiał ten wkracza też powoli na ściany w innych pomieszczeniach domu. Ponadto możemy go wykorzystać także choćby do zabudowy wanny czy jako okładzinę schodów .Właściwie wszystkie rodzaje gresu są ponadczasowe. Warto jednak znać najnowsze trendy i wykorzystać je w aranżacji mieszkania.

Najmodniejszy gres w dużym formacie to:

1. Czarny gres

Czerń to klasyka, elegancja, szyk, ale też mistycyzm, nastrojowość, tajemnica. Czarny gres będzie sprawiał we wnętrzach bardzo prestiżowe wrażenie. Jego klasyczna elegancja idealnie wpisze się zarówno w klasyczne wnętrza w stylu pałacowym, jak i modernistyczne domy i mieszkania. Do wyboru mamy klasyczny jednolity czarny lub bardzo efektowny imitujący czarny marmur, na którego powierzchni wyraźnie widoczne są jaśniejsze żyłki. Dostępne są jego różne wersje na przykład z żyłkami w kolorze białym i szarym lub ocieplający wnętrze czarny gres ze złocistymi i beżowymi inkluzjami.

Czarny gres będzie idealny do eleganckiego salonu, kuchni czy jadalni. Ostatnio podbija on również łazienki, w których coraz częściej wykorzystujemy odważne kolory. Pamiętajmy jednak, że czerń optycznie zmniejsza pomieszczenia. Dlatego nie zaleca się go stosowania na sporych powierzchniach w niewielkich pomieszczeniach. Zarówno na podłodze, jak i ścianach w łazience o małym metrażu po prostu nie będzie wyglądać dobrze. Taka aranżacja jeszcze bardziej optycznie zmniejszy pomieszczenie i je zaciemni.

Czarny gres stosujmy więc z rozwagą.

2. Gres imitujący biały marmur

Biały marmur jest już od kilku sezonów prawdziwym hitem w wystroju wnętrz. Ten prestiżowy materiał wykończeniowy kojarzy nam się z niesamowicie eleganckimi wnętrzami pałaców i rezydencji śródziemnomorskich. Naturalny biały marmur jest jednak drogi. Ponadto na co dzień wymaga specjalnej pielęgnacji. Bardzo dobrą alternatywą dla naturalnego kamienia są wielkoformatowe płytki gresowe o wyglądzie białego marmuru. Duże płyty umożliwiają stworzenie jednolitych jasnych świetlistych powierzchni, które sprawiają naprawdę nieziemskie wrażenie. Płytki imitujące biały marmur świetnie dobijają światło, rozświetlają więc pomieszczenia i optycznie je powiększają.

Jeśli chcemy, aby pomieszczenie sprawiało chłodne i surowe wrażenie, wybierzmy biały gres imitujący marmur z szarymi lub czarnymi żyłkami. Z kolei, jeśli chcemy ocieplić wnętrze i sprawić, by było ono bardziej przytulne, to najlepiej sprawdzi się wersja płytek ze złotymi lub beżowymi żyłkami.

3. Gres onyksowy

Onyks to naturalny minerał w odcieniach błękitu. Jego barwa wpisuje się w najmodniejsze trendy w aranżacji wnętrz stąd rosnąca popularność gresu o wyglądzie onyksowym. Błękitny onyks uważano niegdyś za kamień magiczny, który miał wprowadzać do domu spokój, harmonię, przynosić równowagę emocjonalną i przyciągać szczęśliwy los. Błękit to faktycznie kolor uspokajający i kojący, ale pamiętajmy także, że może on wychładzać, dlatego stosujmy go we wnętrzach z wyczuciem i umiarem.

Gresowe wielkoformatowe płytki onyksowe to połączenie błękitów w różnych odcieniach z delikatną mleczną bielą, a także często z elementami szarości. Takie wykończenie sprawdzi się nie tylko na ścianie czy podłodze w łazience, ale również w eleganckim salonie, gabinecie czy sypialni. Onyksowe płytki będą ładnie współgrać z takimi stylami wnętrzarskimi jak:

  • skandynawski,
  • marynistyczny,
  • minimalistyczny,
  • modernistyczny,
  • romantyczny,
  • industrialny.

4. Gres industrialny o wyglądzie surowego betonu lub cementu

Gres wielkoformatowy w kuchni
Gres wielkoformatowy w kuchni

Źródło zdjęcia: https://miradalfa.pl/pl/c/Plytki-Ceramiczne/70

Wykonany jest w odcieniach szarości - od jasnej gołębiej szarości, po ciemną niemalże grafitową szarość. Stonowane surowe tło o betonowym wyglądzie najczęściej kojarzy nam się z wnętrzami urządzonymi w stylu industrialnym. Jednak gres o wyglądzie betonu będzie bardzo ładnym dopełnieniem także takich stylów jak:

  • skandynawski,
  • japandi,
  • modernistyczny,
  • minimalistyczny,
  • urban jungle.

Szarość imitujących beton płytek gresowych możemy nieco przełamać kilkoma dodatkami w żywszych kolorach. Na tle szarej podłogi czy ścian niesamowicie prezentują się także meble w nasyconych soczystych kolorach jak na przykład cytrynowy, czy fuksja. Szarości dają też niesamowity efekt w połączeniu z soczystą zielenią żywych roślin doniczkowych. Dlatego właśnie po gres o wyglądzie surowego betonu często sięgają miłośnicy miejskiej dżungli.

Ich elegancja, trwałość i ponadczasowość są nie do przecenienia.

Gresowe płytki wielkoformatowe kupimy u producentów oraz w dobrych marketach budowlanych. Ich ceny zależą od wielkości płytek, rodzaju ich powierzchni oraz wzoru. Zaczynają się one mniej więcej od 130 złotych za metr kwadratowy. Do najdroższych należy ekskluzywny i bardzo dekoracyjny gres szkliwiony.

Źródła:

Komentarze