Inspirujące wnętrza w stylu shabby chic

Styl shabby chicZdezelowana elegancja, czyli inspirujące wnętrza w stylu shabby chic. Wyobraźcie sobie romantyczne wnętrze tonące w bieli, dekorowane bukietami pastelowych kwiatów, figurkami aniołków i poduszkami z kwiatowym nadrukiem. Poczujcie zapach świeżo mielonej kawy parującej w porcelanowym imbryku i wsłuchajcie się szelest świeżo wykrochmalonej pościeli.

Spójrzcie w okno i podziwiajcie promienie wschodzącego słońca prześwitujące przez białą, muślinową firankę. Brzmi interesująco? W takim razie aranżacje w stylu shabby chic są stworzone właśnie dla Was. Doskonale wpisują się w klimat domku letniskowego, znajdującego się w leśnej głuszy, jak i mieszkania w miejskiej dżungli, które pozwoli Wam zapomnieć o zgiełku metropolii, gdy tylko przestąpicie jego próg.

Z zamiłowania do tego, co piękne

Shabby chic w dosłownym tłumaczeniu oznacza… Sfatygowany szyk. Zgodzicie się chyba, że brzmi to trochę przewrotnie. Przekonujemy Was jednak, że efekt końcowy, jaki uzyskacie urządzając przestrzeń w tym właśnie stylu przerośnie Wasze oczekiwania. Ale powróćmy na chwilę do korzeni, czyli momentu, w którym narodził się shabby chic. Wszystko zaczęło się blisko 40 lat temu w Santa Monica w Kalifornii, kiedy Rachel Ashwell, profesjonalistka w zakresie wykańczania wnętrz, opisała stworzony przez siebie styl w jednej z książek dotyczących aranżacji. Zamiłowanie do pięknych rzeczy nadgryzionych zębem czasu, Rachel odziedziczyła po rodzicach. Jej matka restaurowała porcelanowe lalki, z kolei ojciec zajmował się starodrukami. Projektantka postanowiła więc połączyć starocie z tym, co nowoczesne. Rezultat - oceńcie sami.

Kolory w stylu shabby chic

Shabby chic został po raz pierwszy oficjalnie nazwany w 1980 roku w magazynie "The World of Interiors". Jest on jednak często mylony ze stylem prowansalskim. Oba trendy nawiązują bowiem swoją stylistyką do słonecznej francuskiej prowincji. O ile jednak w klimatach Prowansji biel występuje w roli głównej, a jej dopełnieniem są najczęściej odcienie fioletu, o tyle we wnętrzach shabby chic nie może zabraknąć innych pastelowych tonacji, szczególnie pudrowego różu, rozbielonego błękitu oraz delikatnych odcieni żółtej barwy. Często pojawiają się także wyblakłe brązy, szarości. Być może właśnie z tego względu styl ten uważany jest za bardzo romantyczny i kobiecy, chociaż mężczyźni czują się w nim równie komfortowo.

Na ścianach najczęściej goszczą tapety. Świetnie sprawdzają się te przedstawiające kwiatowe lub zwierzęce motywy. Dobrym pomysłem są ponadto klasyczne tapety w pasy. W przypadku malowanych ścian, możecie pokusić się o kunsztowne sztukaterie, które nadadzą wnętrzu jeszcze ciekawszy i bardziej oryginalny charakter. Podłoga w stylu shabby chic powinna być wykonana z naturalnego drewna, które swoim wyglądem opowiada historię sprzed kilkudziesięciu lat. Idealnym rozwiązaniem jest ponadto wyeksponowane sklepienie dachu w postaci surowych desek, na których można zawiesić bukiety suszonych kwiatów oraz ziół roztaczających zapach w całym pomieszczeniu.

Stl shabby chic

Nowe życie starych mebli

Najważniejszym elementem stylu shabby chic są oczywiście meble. Tutaj na prowadzenie wysuwają się wiekowe modele znalezione na babcinym strychu, czy kupione na pchlim targu, które przykuwają wzrok pęknięciami, przetartymi krawędziami czy łuszczącą się farbą. Jeśli jednak Wasz dostęp do nich jest mocno ograniczony, możecie poszukać starzonych mebli w sklepach internetowych lub pokusić się o ich własnoręczne wykonanie. Najlepiej wybierać te w ciemnych kolorach, które pokryjecie białą farbą. W procesie postarzania mebli farbę nakłada się kilkakrotnie w taki sposób, aby prześwitywały jej poprzednie warstwy. Następnie możecie wykonać drobne przetarcia używając do tego celu papieru ściernego. Świetnie sprawdzi się ten o gramaturze 120. Aby spotęgować efekt, możecie zamontować w nich mosiężne, stylowe gałki oraz uchwyty. Wybierając meble do salonu, postawcie przede wszystkim na designerskie komody. Świetnie sprawdzą się modele na kabriolowych nóżkach.

Nie zapominajcie też o niewielkim stoliku kawowym i etażerce, na której ustawicie ulubione bibeloty. W jadalni z kolei idealnym rozwiązaniem jest przeszklona witryna, prezentująca kolekcję pięknie dekorowanej ceramiki. W centralnej części pomieszczenia ustawcie duży stół oraz krzesła, które możecie ozdobić tekstylnymi pokrowcami oraz miękkimi poduszkami. Chwilom odpoczynku będzie z kolei sprzyjać sypialnia urządzona w stylu shabby chic. Jej nieodłącznym elementem jest oczywiście duże, wygodne łóżko. Świetnie prezentują się modele z rzeźbionym i bielonym wezgłowiem lub warianty wykonane z metalu pokrytego patyną. Możecie też pokusić się o stoliki nocne przypominające swoim wyglądem meble sprzed dziesiątek lat oraz dużą bieliźniarkę, w której pomieścicie pościel oraz ubrania. Kobietom szczególnie spodoba się także toaletka z niewielkimi szufladami oraz lustrem w ozdobnej ramie.

Stl shabby chic

Stl shabby chic

Dodatki tworzące klimat wnętrza

Shabby chic to także dodatki. Najlepiej sprawdzają się porcelanowe figurki, aniołki oraz serduszka. Ważnym elementem są także kwiaty - najlepiej świeże, ustawione niekoniecznie w wazonach lecz w starych butelkach, puszkach, czy bańkach na mleko. Nie zapominajcie ponadto o obrazkach w postarzonych ramach czy lustrach, w których odbija się upływający czas. Na komodach, czy etażerkach możecie też ustawić szkatułki na biżuterię wykonane techniką decoupage’u, mosiężne świeczniki oraz lampiony, które zadbają o atmosferę panującą we wnętrzu po zapadnięciu zmroku. Urządzając wnętrze w tym stylu, przyjrzyjcie się także dekoracjom stołu. Ręcznie haftowane, lniane obrusy oraz bieżniki zdobione koronką, serwetki robione na szydełku i oczywiście zastawa stołowa z wyrazistymi deseniami vintage znakomicie podkreślą charakter wnętrza. Jeśli mowa o tekstyliach, pamiętajcie także o kolorowych poduszkach obszytych falbanami, ażurowych narzutach na łóżko i śnieżnobiałych, muślinowych firanach.

Komentarze