Jak umeblować home office? 4 ciekawe pomysły

Home office -umeblowanieBiuro w domu (home office) to praca z domu, która od kilku lat staje się coraz powszechniejsza. Dotyczy ona już nie tylko freelancerów, których rzesza stale się powiększa, ale również wielu pracowników etatowych wykonujących swoje obowiązki w trybie hybrydowym lub home office. Na wydajność oraz komfort naszej pracy w domu wpływa wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest sposób aranżacji, przestrzeni roboczej oraz wybór odpowiednich ergonomicznych mebli, które będą wspierać nasze dobre samopoczucie podczas wykonywania obowiązków zawodowych w domu.

Absolutną podstawą jest dobre biurko oraz krzesło. Ważne jest także zadbanie o miejsce do przechowywania dokumentów i akcesoriów biurowych. Mogą to być szafki, półki czy wiszące lub stojące organizery.

Wybór mebli biurowych, które możemy wykorzystać podczas aranżowania domowego biura, jest ogromny. Znajdziemy modele na każdą kieszeń w i w każdym stylu, z łatwością więc najdziemy coś odpowiadającego naszym potrzebom oraz możliwościom finansowym.

Przyjrzyjmy się bliżej meblom i dodatkom, które sprawią, że praca w domu będzie nie tylko efektywna, ale też przyjemna.

4 pomysły na umeblowanie pokoju do pracy w domu

Umeblowanie pokoju do pracy w domu
Umeblowanie pokoju do pracy (home office)

Niezależnie od wielkości przestrzeni do pracy w mieszkaniu powinny się w niej znaleźć pewne podstawowe elementy w postaci biurka, krzesła oraz mebli do przechowywania.

Pamiętajmy jednak, że domowe biuro wcale nie musi być monotonne i nudne. Możemy urządzić je w atrakcyjny sposób nawiązujący do wystroju całego naszego mieszkania, tak aby stanowiło ono integralną jego część.

Często zdarza się też, że ze względu na niewielki metraż mieszkania przestrzeń home office musimy wygospodarować w salonie bądź sypialni. Również to jest możliwe. Do wyboru mamy wiele ciekawych rozwiązań wielofunkcyjnych kompaktowych mebli w różnych stylach. Poniżej podpowiadamy, jak ładnie i funkcjonalnie urządzić home office.

1. Domowe biuro z akcentem vintage

Jeśli przestrzeń naszego domowego biura jest na tyle duża, aby pomieścić masywniejsze meble, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę urządzenie go w staromodnym i klimatycznym stylu vintage.

Podstawą aranżacji takiego wnętrza będą solidne drewniane krzesło z obiciem oraz masywne biurko. Z kolei do przechowywania dokumentów oraz akcesoriów biurowych posłużą epokowe lub stylizowane na stare komody bądź regały.

Całości tej wyjątkowej klimatycznej aranżacji dopełnią elementy dekoracyjno - użytkowe w postaci stylowej lampy biurkowej z mosiądzu, czy dużego drewnianego zegara ściennego, który będzie odmierzał czas naszej pracy. W takim domowym biurze z pewnością będziemy czuć się komfortowo.

2. Home office w stylu skandynawskim

Funkcjonalny, jasny i elegancki styl skandynawski idealnie sprawdzi się w domowej przestrzeni biurowej. Nienachalne ciepłe wnętrze o neutralnej kolorystyce będzie sprzyjać koncentracji uwagi, a praca w nim z pewnością będzie przebiegać szybko i sprawnie.

Doskonałym wyborem do home office w stylu skandynawskim będzie biurko, krzesło oraz meble do przechowywania z jasnego naturalnego drewna.

Drugą równie atrakcyjną opcją są eleganckie białe meble biurowe. Dzięki nim stworzymy jasne i przestronne miejsce do pracy wypełnione pozytywną energią.

Wnętrza w stylu skandynawskim cechuje prostota i minimalizm, ale nie oznacza to, że są one chłodne i nieprzystępne. Wręcz przeciwnie - skandynawski home office powinien wręcz emanować ciepłem i przytulnością.

Dlatego nie może w nim zabraknąć takich elementów jak wykonane z naturalnych tkanin jasne zasłonki, miękki naturalny dywan, czy kilka żywych roślin w glinianych lub ceramicznych doniczkach.

3. Minimalistyczne domowe biuro

Minimalistyczne biuro w domu
Minimalistyczne biuro w domu

Uniwersalnym biurowym stylem, który możemy wykorzystać również podczas urządzania miejsca do pracy w domu, jest klasyczny minimalizm, który jest stylem nieco bardziej surowym i formalnym aniżeli styl skandynawski.

Tutaj liczy się przede wszystkim prostota i maksymalna funkcjonalność, które będą przekładać się na sprawny przebieg pracy. Brak elementów dekoracyjnych z pewnością będzie korzystny dla osób mających trudności z koncentracją. Kiedy w naszym otoczeniu nie ma elementów rozpraszających, znacznie łatwiej jest skupić się na pracy czy nauce.

Minimalistyczne home office to proste geometryczne biurko lub stół biurowy w neutralnych barwach. Przy czym wcale nie muszą one być jasne, jak ma to miejsce w stylu skandynawskim. Sprawdzą się też takie barwy jak czerń, grafit, nasycone szarości czy neutralny surowe odcienie metalu.

Niezwykle istotne jest też oczywiście ergonomiczne krzesło. Standardem biurowym, z którego warto skorzystać również w przypadku home office, jest regulowane krzesło obrotowe. Jest ono bardzo praktyczne i wygodne.

Możemy dostosować nachylenie, oparcia, wysokość siedziska oraz podłokietników do swoich potrzeb. Ponadto na ścianie warto powiesić proste półki na dokumenty i akcesoria. W tej roli sprawdzi się też oczywiście prosta szafka biurowa.

4. Pracownia artystyczna w domu

Jeśli wykonujesz zawód artystyczny, wówczas w Twoim home office nie sprawdzi się typowe biurowe wyposażenie. Będziesz potrzebować przestrzeni twórczej, w której można komfortowo tworzyć i przechowywać prace artystyczne.

W tego rodzaju pokoju do pracy niezbędne będą takie elementy wyposażenia wnętrza jak:

  • duży solidny stół do pracy nad projektami artystycznymi. Jego charakter będzie zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb. Może to być stół o klasycznej formie lub taki z regulowaną płaszczyzną nachylenia blatu roboczego, który umożliwi tworzenie zarówno w poziomie, jak i w pionie.
  • jeśli malujesz, rysujesz lub tworzysz grafiki, niezbędny będzie także zakup różnego rodzaju sztalug i stojaków.
  • będziesz potrzebować także przestrzeni do wygodnego przechowywania środków artystycznego wyrazu takich jak farby, pastele, kredki, tusze i inne media, a także pędzle, szpachle i inne akcesoria artystyczne. Mogą to być po prostu półki, ale i różnego rodzaju skrzynie, duże pudła czy inne praktyczne pojemniki.

W domu możesz oczywiście urządzić też artystyczną przestrzeń do pracy twórczej dedykowaną fotografii czy krótkim formatom video. Tutaj wyposażenie będzie inne. Potrzebna będzie profesjonalna lampa fotograficzna, różnego rodzaju stojaki, a także zestaw statywów i tripodów fotograficznych. Zastanów się, czego będziesz używać w codziennej pracy i skompletuj potrzebny sprzęt.

Urządzenie funkcjonalnego i ładnego home office nie jest trudne, ale wymaga dobrej analizy swoich potrzeb. Zanim przystąpimy do aranżacji pomieszczenia, warto więc zrobić dokładną listę wszystkich mebli, sprzętów i dodatków, jakie będą nam potrzebne w pracy.

Urządzając pokój do pracy, pamiętaj nie tylko o zakupie dobrej jakości wygodnych i sprzyjających zachowaniu prawidłowej pastwy mebli. Koniecznie zwróć też uwagę na oświetlenie, które jest ważne dla zdrowia oczu i komfortu wykonywania obowiązków zawodowych nie tylko wczesnym rankiem czy wieczorem, ale często także w ciągu dnia.

W pochmurne dni ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia może okazać się zbyt mała - zwłaszcza jeśli nasz pokój do pracy wychodzi na północ lub północy - zachód. Niezbędne jest więc zainstalowanie dwóch rodzajów oświetlenia.

Pierwsze to dobra dająca jasne, ale naturalne światło -  główna lampa sufitowa, a drugie to oświetlenie biurowe, dzięki któremu doświetlimy bezpośrednio pole robocze na naszym biurku. Pamiętaj, że oświetlenie robocze powinno być jasne, ale z pewnością nie za bardzo rażące. Najlepiej sprawdzą się lampy wyposażone w żarówki energooszczędne o neutralnym ciepłym świetle, przypominającym ja najbardziej naturalne światło dzienne.

W swoim home office postaraj się unikać oświetlenia typu LED, które przy dłuższym stosowaniu negatywnie wpływa na wzrok i może powodować nie tylko szybsze męczenie się oczu, ale nawet ich podrażnienie czy łzawienie.

Komentarze