Jak urządzić mały korytarz? Sposoby na aranżacje małego przedpokoju

Mały korytarzKorytarz / przedpokój to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Jest ono pierwszym miejscem, które widzą nasi goście, czyli stanowi niejako wizytówkę mieszkania. Dlatego tak ważne jest to, by przedpokój sprawiał dobre wrażenie. Niestety najczęściej korytarz to małe pomieszczenie bez okien, którego ładne i funkcjonalne urządzenie może sprawiać trudności.

Nawet bardzo mały przedpokój można pięknie urządzić. Ważny jest odpowiedni dobór kolorów oraz mebli, a także skorzystanie z materiałów wykończeniowych i dodatków, które pomogą optycznie powiększyć wnętrze. Sprawdź, jak umeblować mały korytarz.

Jak optycznie powiększyć mały korytarz?

W typowych mieszkaniach w blokach przedpokój to niewielkie i dosyć ciemne pomieszczenie. Niestety często ma on również kiepskie proporcje na przykład jest wąski i długi. Takie wnętrza nie są łatwe w aranżacji, jednak każdy przedpokój można urządzić ładnie i wygodnie. Wystarczy zastosować kilka prostych trików.

Zanim przystąpimy do meblowania pomieszczenia, wykończmy je tak, aby wyglądało na jaśniejsze i przestronniejsze.

Oto kilka niezawodnych sposobów na rozjaśnienie i optyczne powiększenie małego i ciemnego przedpokoju:

- zastosuj jasne kolory - sprawdzą się one zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Ściany w przedpokoju możemy pomalować na klasyczny śnieżnobiały kolor lub na jeden z jego pięknych odcieni na przykład kremowy albo écru. Sprawdzą się także delikatne rozbielone pastele takie jak miętowy, błękit, blada brzoskwinia czy róż, a także kolor cytrynowy.

  • Na ściany w przedpokoju świetna jest również tapeta. Sprawdzi się taka w jasnych barwach - może być gładka lub na przykład w połyskujące poziome bądź pionowe pasy - za ich pomocą możemy bardzo ładnie skorygować niekorzystne proporcje pomieszczenia. Na korytarzu najlepiej sprawdzi się tapeta zmywalna, która jest trwała i łatwo ją utrzymać w czystości.
  • Na podłogę do przedpokoju wybierzmy płytki lub panele w jasnych barwach. Mogą być białe, beżowe, szare, czy w kolorze naturalnego drewna. Przedpokój to pomieszczenie, w którym podłoga dosyć szybko się brudzi. Jest ona też często narażona na wilgoć, kiedy wracamy do domu w czasie deszczowej czy śnieżnej pogody. Dlatego bardzo ważne jest, by była ona odporna na wodę i łatwa do utrzymania w czystości, a także odporna na ścieranie, ponieważ będzie intensywnie eksploatowana. Sprawdzą się więc dobrej jakości płytki podłogowe w jasnych barwach - mogą to być klasyczne płytki ceramiczne lub bardzo odporny gres, który dostępny jest w coraz szerszej gamie kolorystycznej. Idealne będą także panele podłogowe. Do wyboru mamy mnóstwo ciekawych wzorów na przykład takie, których powierzchnia imituje naturalne drewno, kamień lub glazurę. Na przedpokój najlepsze będą panele winylowe, które są w pełni odporne na działanie wilgoci i trwałe, ale sprawdzą się także dobrej jakości panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności.

- skorzystaj z luster - lustro to must have w małym ciemnym przedpokoju. Najczęściej wybieramy lustro ścienne lub lustrzane drzwi szafy w zabudowie. Jeśli pozwala na to metraż, to świetnym pomysłem jest także ustawienie w przedpokoju dużego stojącego lustra. Lustra świetnie poszerzają przestrzeń i nadają jej perspektywę, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe, niż jest rzeczywistości. Lustro będzie też pięknie odbijać zarówno sztuczne, jak i naturalne światło, co rozświetli i optycznie powiększy nasz korytarz.

- zadbaj o dobre oświetlenie -  efektywne jasne oświetlenie do przedpokoju jest bardzo ważne - szczególnie jeśli jest on ciemny i ciasny. Dzięki niemu bez względu na porę dnia będziemy mogli wygodnie przygotować się do wyjścia z domu, ale także z łatwością dokładnie posprzątamy pomieszczenie. Wybierzmy jeden jasny centralny punkt świetlny w środkowej części sufitu. To, na jaki model lampy się zdecydujemy, jest kwestią gustu.

Jeśli na ścianie w przedpokoju wisi lustro, to warto pomyśleć także o zainstalowaniu przy nim dodatkowego oświetlenia w postaci kinkietu lub reflektorków. Świetnym rozwiązaniem do przedpokoju jest też przypodłogowe oświetlenie typu LED, które ułatwi nam poruszanie się po pomieszczeniu po zmroku bez konieczności zapalania dużego światła. Jest to bardzo praktyczna opcja na przykład, gdy w nocy idziemy do łazienki - dzięki oświetleniu przypodłogowemu nie obudzimy wtedy reszty domowników.

Meble do małego przedpokoju

Najtrudniejszym zadaniem podczas urządzania niewielkiego przedpokoju zawsze wydaje się wybór mebli. Może to być nie lada sztuka, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest bardzo wąskie, a my musimy w nim zmieścić szafę na ubrania. Tak dzieje się często w kawalerkach oraz małych mieszkaniach dwupokojowych, gdzie brakuje miejsca na przechowywanie i cenny jest każdy centymetr powierzchni. Nie martwmy się jednak, ponieważ istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ładne i funkcjonalne umeblowanie małego przedpokoju.

Przedstawiamy kilka ciekawych opcji:

1. Szafa do przedpokoju

W długich i wąskich przedpokojach najlepszym rozwiązaniem jest montaż szafy robionej na wymiar, którą umiejscowimy na jednej z krótkich ścian pomieszczenia. Warto zdecydować się na mebel wysoki aż do sufitu, dzięki czemu bez problemu zmieścimy w nim wszystkie potrzebne rzeczy. Nowoczesna szafa w zabudowie z drzwiami przesuwnymi nie tylko nie zagraci pomieszczenia, ale jeszcze optycznie nieco je skróci, dzięki czemu poprawią się jego proporcje. W niewielkim, lecz szerszym przedpokoju możemy zdecydować się zarówno na szafę w zabudowie, jak i na model wolnostojący. Ważne, aby mebel nie był bardzo masywny i nie zajmował połowy dużej części pomieszczenia. Pamiętajmy też o jego odpowiednim ustawianiu. Szafa nie może stać w takim miejscu, by zakłócać otwieranie drzwi wejściowych do mieszkania bądź drzwi do poszczególnych pomieszczeń.

Szafa w zabudowie
Szafa w zabudowie

Mebel powinien też być jasny. Może na przykład mieć kolor biały lub barwę naturalnego jasnego drewna. Jeśli lubisz kolorowe meble, a ściany w przedpokoju są białe, wówczas możesz zdecydować się na szafę w pastelowym kolorze. Uniwersalne kolory szaf na przedpokój to również beżowy i szary, które pasują do każdej aranżacji i świetnie łączą się z wieloma kolorami. Bardzo dobrym rozwiązaniem są szafy z lustrzanymi drzwiami na przedpokój. Dzięki takiemu wariantowi mebla nie musimy już zaprzątać sobie głowy na znalezienie odpowiedniego miejsca na powieszenie lustra w korytarzu.

2. Siedzisko w korytarzu

W przedpokoju przyda się także miejsce do siedzenia, dzięki któremu wygodnie założymy czy zdejmiemy obuwie i przygotujemy się do wyjścia. W tej roli w małym przedpokoju najlepiej sprawdzi się mebel wielofunkcyjny na przykład w postaci niewielkiej ławeczki ze skrzynią do przechowywania lub ławeczka połączona z szafką na buty. Jeśli metraż na to pozwala, to możemy także zdecydować się na typowo dekoracyjny wolnostojący kompaktowy fotel bez dodatkowej przestrzeni przechowalniczej. Wybierzmy lekki model w jasnym kolorze.

3. Wieszaki na ubrania w korytarzu

W przedpokoju koniecznie powinny znaleźć się również wieszaki na odzież wierzchnią. Powiesimy na nich kurtki i płaszcze, a także parasole. Nawet jeśli w przedpokoju jest pojemna szafa, to wieszaki są konieczne - przydadzą się do powieszenia odzieży wierzchniej od razu po powrocie do domu na przykład w deszczowe dni, gdy ubrania są wilgotne i przed schowaniem do szafy muszą przeschnąć.

Wieszak na ubrania w formie stojącej
Wieszak na ubrania w formie stojącej

Wieszaki możemy zamontować na ścianie - ta opcja będzie idealna do bardzo małego bądź niezwykle wąskiego przedpokoju. Wybór wieszaków przyklejanych bądź przykręcanych do ściany jest bardzo dużo. Warto zamontować je na naprzemiennie na dwóch wysokościach. Z kolei, jeżeli nasz przedpokój jest kwadratowy lub ma kształt prostokąta, lecz nie bardzo wąskiego, to możemy zdecydować się na wieszak na ubrania w formie stojącej. Do wyboru mamy sporo ciekawych i funkcjonalnych modeli. Największą popularnością cieszą się niewielkich rozmiarów wieszaki pojedyncze, które idealne pasują do małych pomieszczeń, ale bez trudu najdziemy również bardziej rozbudowane modele. Wybierzmy taki, który kolorem i stylistyką będzie pasował do wystroju naszego wnętrza.

W małym korytarzu odpowiednia kolorystyka ścian i podłogi, a także dobrze dobrane meble naprawdę potrafią zdziałać cuda. Przemyślany projekt to podstawa sukcesu. Zastanówmy się więc, jakie meble są nam najbardziej potrzebne i wybierzmy ich odpowiednie wersje kolorystyczne oraz wielkości, tak, aby nasz przedpokój był funkcjonalny, ale także ładny. Pamiętajmy, że upychanie nadmiernej ilości mebli w małym przedpokoju nie ma sensu. Sprawi to nie tylko, że pomieszczenie będzie zagracone, nieestetyczne, a korzystanie z niego niekomfortowe.

Komentarze