Jak urządzić mieszkanie w stylu włoskim?

Mieszkanie we włoskim styluWłochy to kraj, który inspiruje świat swoją historią oraz sztuką. Wiele osób docenia również architekturę wnętrz proponowaną nam przez mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Pomieszczenia urządzone zgodnie ze stylem włoskim cechuje bowiem niezwykła prostota i elegancja. Warto zatem poznać cenne wskazówki, dzięki którym metamorfoza mieszkania będzie przebiegać zgodnie z regułami tego trendu.

Czym charakteryzuje się styl włoski?

Styl włoski w urządzaniu wnętrz zaczął rozwijać się już w XX wieku. Kolebką jego rozkwitu był Mediolan, czyli miasto powszechnie uznawane za stolicę mody. Projektowanie wnętrz według zasad tego trendu kojarzone jest przede wszystkim z wysoką jakością, niepowtarzalnym wzornictwem oraz połączeniem emocjonalności ze zmysłowością. Mieszkania w tym przypadku wyróżniają się idealną harmonią i elegancją. Bez problemu znajdziemy w nich nowoczesne meble, funkcjonalne akcesoria czy efektownie prezentujące się oświetlenie. Włoskie wnętrza są pełne nieoczywistych rozwiązań oraz innowacyjnych pomysłów. Można uznać je za nieco prowokacyjne, ponieważ zmuszają nas, aby zatrzymać się na chwilę i podziwiać użyte kształty czy kolory. Ze względu na to, że takie mieszkania łączą w sobie luksus, praktyczność oraz niecodzienne formy, najlepiej w nich będą czuły się osoby odważne, które wiedzą czego chcą.

Jadalnia we włoskim stylu
Jadalnia we włoskim stylu

Ciekawa propozycja to jedna z odmian stylu włoskiego, jaką jest styl toskański. Jego cechą charakterystyczną są wnętrza, w których panuje typowo sielski klimat i wszechobecna natura. Tym samym znacznie różni się on od tradycyjnego stylu włoskiego, gdzie góruje luksus oraz elegancja.

Ciepła, jasna kolorystyka i wysokiej jakości meble

Włoskie mieszkania to prostota i minimalizm. Z tego powodu styl włoski we wnętrzach wymaga od nas zastosowania palety barw złożonej głównie z ciepłych, jasnych odcieni. Idealnym rozwiązaniem będą zatem kremowe oraz pastelowe kolory pozwalające wyeksponować charakterystyczne dla Włoch wzornictwo na meblach. Niekiedy możemy także nieco przełamać ciepłe odcienie bardziej intensywnymi barwami takimi jak np.:

  • niebieski,
  • żółty,
  • czerwony,
  • zielony.

Meble we włoskich wnętrzach stanowią najważniejszy komponent. Istotne w tym przypadku jest, aby charakteryzowały się one przede wszystkim wysoką jakością materiałów, a także ciekawą formą. Warto więc wyposażyć pomieszczenia w tapicerowane i bardzo wygodne sofy, wytrzymałe, drewniane komody przyozdobione rzeźbieniami oraz duży stół. Te elementy z pewnością wprowadzą do naszego mieszkania piękno, szyk i odwagę. Należy jednak pamiętać, że pomimo swojej elegancji włoskie meble powinny być również bardzo praktyczne oraz funkcjonalne.

Aranżacja poszczególnych pomieszczeń w stylu włoskim

Mieszkania zaprojektowane zgodnie z zasadami stylu włoskiego są przepełnione śmiałymi rozwiązaniami i odważnym wzornictwem. Stanowią one zatem swego rodzaju połączenie nowoczesności z kreatywnością, co czyni z nich doskonałe miejsce do nieustannych eksperymentów. Chcąc jednak zaaranżować swoje pomieszczenia we włoskim stylu, musimy pamiętać o trzymaniu się niektórych zasad.

Włoska kuchnia

Żeby z powodzeniem wprowadzić styl włoski w kuchni, należy postarać się, aby to pomieszczenie było jasne i przestronne. W tym celu warto zastosować elegancką oraz uniwersalną biel, brąz, a także beż. Oprócz kolorów dobrym pomysłem będą naturalne materiały takie jak np. ceramika, drewno czy kamień. Dzięki nim nadamy wnętrzu niezwykle przytulnego klimatu, co od razu kojarzy się z rodzinną, przyjazną atmosferą. Ważną częścią kuchni jest odpowiednie wzornictwo. Urządzając ją, nie zapominajmy zatem o licznych ornamentach, ozdobnych kolumnach oraz wnękach. Ciekawie prezentować się mogą również połyskujące fronty, a także różne akcesoria wytworzone z porcelany czy szkła. Oczywiście włoska kuchnia to także praktyczne rozwiązania. Zadbajmy zatem, aby wszelkie walory estetyczne nie przeważały zbyt mocno nad funkcjonalnością tego pomieszczenia.

Kuchnia we włoskim stylu
Kuchnia we włoskim stylu

Włoska sypialnia

Sypialnia we włoskich mieszkaniach to zestawienie ze sobą luksusowych elementów ze stonowanymi barwami nawiązującymi do kolorów ziemi. Takie połączenie pozwala nam stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat oraz uzyskać kompromis pomiędzy elegancją i przytulnością. Oczywiście najistotniejszym komponentem sypialni powinno być wygodne łóżko. Tutaj najlepiej zdecydować się na mebel wykonany z wysokiej jakości materiałów oraz wyposażony w ozdobny zagłówek. Poza tym możemy również dodać do tego pomieszczenia fototapety z kwiatami, dzięki którym nadamy mu sielskiej atmosfery.

Elegancki salon w stylu włoskim

Aranżacja salonu w stylu włoskim wymaga od nas umiejętnego łączenia poszczególnych kolorów oraz faktur. Ważne jest bowiem, aby to pomieszczenie prezentowało się ładnie i harmonijnie. Dobrze zatem zrezygnować ze zbyt dużej liczby akcesoriów czy dodatków, które mogą przysłaniać proste, ale perfekcyjne wzornictwo stanowiące istotę włoskiego stylu. Ten trend cechuje się bowiem odpowiednim połączeniem fantazyjnych detali i faktur, dzięki którym we wnętrzu panuje luksus oraz elegancja. Stosowana w pokoju dziennym zabudowa musi charakteryzować się oryginalnym kształtem i niespotykanym designem. Dlatego warto zdecydować się na komfortową, tapicerowaną kanapę czy finezyjny stolik kawowy. Oprócz tego pamiętajmy, że salon w tym stylu to również wysokiej jakości materiały takie jak skóra, ceramika, marmur oraz drewno.

Salon w stylu włoskim
Elegancki salon w stylu włoskim

Elementy pozwalające poczuć klimat Włoch

Świetną metodą na wprowadzenie włoskiego klimatu do mieszkania jest zastosowanie w pomieszczeniach różnego rodzaju obrazów, plakatów czy fototapet. Dzięki nim mamy szansę poczuć atmosferę Półwyspu Apenińskiego bez konieczności przeprowadzania radykalnych zmian wystroju. Warto zdecydować się, chociażby na subtelne, ale eleganckie motywy kwiatowe. Najlepiej sprawdzą się tapety przedstawiające kwiaty w stonowanych, pastelowych kolorach, które nadadzą wnętrzom świeżość oraz odrobinę romantycznego klimatu. Oprócz nich ciekawą opcją będą również tapety imitujące pikowaną skórę.

Idealne do włoskich wnętrz są również plakaty i obrazy prezentujące panoramy najbardziej znanych włoskich miast takich jak np. Wenecja czy Rzym. Dobrze w mieszkaniu będą wyglądać także prace na płótnie przedstawiające wytworną architekturę (Koloseum, Katedra Santa Maria del Fiore oraz budynki charakterystyczne dla Wenecji). Z kolei w przestrzeni kuchennej możemy powiesić obrazy ukazujące specyficzne dla kuchni śródziemnomorskiej produkty lub postawić na plakat prezentujący przepis na włoską kawę.

Włoski styl aranżacji wnętrz to świetne rozwiązanie dla osób lubiących klimatyczne pomieszczenia przepełnione elegancją, niecodziennymi kształtami i kolorami. Żeby jednak skutecznie odmienić swoje mieszkanie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli zatem potrzebny jest nam doświadczony projektant wnętrz cena takiej usługi, będzie zależeć od metrażu czy poziomu trudności przeprowadzenia metamorfozy. Decydując się jednak na tego typu współpracę, możemy liczyć, że wykonany projekt spełni wszystkie nasze wymagania.

Komentarze