Jak urządzić pokój nastolatka? Projekty pokoju młodzieżowego

Pokój dla nastolatkaSzukasz inspiracji do pokoju nastolatka? Zacznij od wykonania projektu, pokój młodzieżowy to bardzo wymagające pomieszczenie. Sprawdź, jakie funkcje powinien spełniać pokój młodzieżowy i jak w jednym pomieszczeniu zmieścić aż 5 różnych stref.

W pokoju dorastającego dziecka powinny się znaleźć wszystkie dotychczasowe strefy z pokoju dziecięcego i jedna dodatkowa "dorosła", którą jest mini salon. Nastolatek to jeszcze dziecko i już prawie dorosły, młody człowiek z bardzo różnorodnymi potrzebami i zainteresowaniami. Taki też powinien być pokój dorastającego dziecka.

Aranżując pokój nastolatka, pamiętaj że młody człowiek powinien uczestniczyć w doborze kolorów i sprzętów do swojego pokoju. Projekt pokoju młodzieżowego powinien być wspólnie wypracowanym kompromisem pomiędzy twoim możliwościami finansowymi, oczekiwaniami i gustem nastolatka. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad tym, jak będzie wyglądał pokój dorastającego dziecka, zacznij od wykonania projektu. Podziel pomieszczenie na funkcjonalne strefy, potem, jasno określ jakie sprzęty są niezbędne w każdej ze stref i pozwól nastolatkowi je wybrać. Ustalcie wspólnie kolorystykę wnętrza, na koniec przeznacz niewielką kwotę na dodatki i zabierz nastolatka na zakupy. Pozwól mu wykończyć aranżację samodzielnie wybranymi dodatkami. Pokój młodzieżowy to wnętrze, które powinno być jak najbardziej spersonalizowane, funkcjonalne i dopasowane do potrzeb dziecka. Już wkrótce twoje nastoletnie dziecko będzie spędzać w nim całe dnie, warto zadbać o właściwe warunki do nauki i rozwijania pasji.

Projekt pokoju młodzieżowego - jak zaprojektować pokój nastolatka?

Projektowanie pokoju nastolatka zacznij od podziału pomieszczenia na strefy, a tych w pokoju młodzieżowym powinno być aż pięć. Potem postaraj się umieścić każdą ze stref w innej części pomieszczenia, tworząc wielofunkcyjny mini apartament. Wykonując projekt pokoju młodzieżowego, pamiętaj że dla twojego dziecka strefa do spania i nauki nie jest już najważniejsza. Nastolatek to młody człowiek, dla którego najważniejsze jest miejsce do przyjmowania gości i rozwijania pasji. Nie oznacza to, że nie potrzebuje wygodnego łóżka do spania czy funkcjonalnego biurka. Jednak te dwie strefy nie powinny wysuwać się na pierwszy plan po wejściu do pokoju.

Pokój nastolatka

Idealny projekt pokoju nastolatka to w rzeczywistości multifunkcyjne mini studio, w którym dorastające dziecko tworzy swój własny świat.

Strefy w pokoju młodzieżowym

W pokoju młodzieżowym powinno znaleźć się aż pięć różnych stref, a każda z nich powinna być równie funkcjonalna co piękna. W małych pomieszczeniach niektóre strefy możesz spróbować połączyć np. zamiast typowego łóżka z materacem wybrać rozkładaną sofę. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić odrobinę przestrzeni, połączyć strefę wypoczynku z reprezentacyjną.

Podział na strefy w pokoju nastolatka - 5 stref w pokoju młodzieżowym

  • Strefa reprezentacyjna, w której nastolatek będzie gościć rówieśników, w tej części pokoju nie powinno zabraknąć wygodnego siedziska niewielkiej ławy i bibelotów, które spersonalizują wnętrze. Jest to część pokoju, która nie musi zajmować wiele miejsca i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Najważniejszy jest efekt, który powinien być zgodny z gustem nastolatka.
  • Strefa zabawy i rozwijania pasji to kolejna bardzo ważna część pokoju dla twojego dziecka. Postaraj się, żeby w tej strefie dziecko spędzało czas w komfortowych warunkach, ponieważ nastoletnie dzieci potrafią spędzić wiele godzin na rozwijaniu swoich pasji. Jest to również część pokoju, która określa osobowość dziecka, którą nastolatek lubi się chwalić, podkreślając swój indywidualizm.
  • Strefa nauki, dla Ciebie jest to pewnie najważniejsza część pokoju, ale nie dla twojego nastolatka. W tej kwestii musicie wypracować kompromis. Rodzic zapewnia dziecku komfortowe warunki do nauki, wprowadza odpowiednią kolorystykę wspierająca kreatywność dziecka, ale to nastolatek wybiera wzór mebli. Bardzo ważne jest, żeby strefa nauki była oddalona lub odseparowana od pozostałych, wówczas dziecko nie będzie się rozpraszać podczas odrabiania lekcji. Nie musisz od razu budować ścian działowych, wystarczy oddzielenie biurka półką na książki, bambusowymi rurkami lub zwykłym parawanem. W tej strefie powinno znaleźć się wygodne biurko, krzesło obrotowe, miejsce na książki i wszystkie przybory. Biurko z nadstawką sprawdzi się idealnie i nie zajmuje wiele miejsca.
  • Strefa wypoczynku, czyli miejsce do spania to przestrzeń, która powinna znajdować się w zacisznym miejscu pokoju. W idealnym pokoju nastolatka powinno się znaleźć wygodne łóżko z materacem, na którym nastolatek nie tylko śpi, ale też prostuje kręgosłup i regeneruje cały organizm. Takie rozwiązanie w pokoju dorastającego dziecka sprawdza się tylko wówczas jeśli w strefie reprezentacyjnej znajduje się inne siedzisko. Na małej powierzchni można połączyć strefę reprezentacyjną z wypoczynkową, kupując dziecku wygodną rozkładaną sofę. Pamiętaj jednak, że taki mebel powinien posiadać skrzynię na pościel, w przeciwnym razie w pokoju nastolatka cały czas będzie panował bałagan.
  • Strefa do przechowywania to ważna część pokoju, która niestety zajmuje sporo miejsca i w przypadku nastolatka powinna być bardzo funkcjonalna i prosta w obsłudze. W przeciwnym razie cały pokój zamieni się w strefę do przechowywania. Wygospodaruj w pokoju przestrzeń na szafę wnękową z wieszakami i kilkoma szufladami. Dodatkowo możesz ustawić kilka ozdobnych skrzyń w każdej ze stref na drobiazgi, z których najczęściej korzysta twoje dziecko. Zrezygnuj natomiast z odkrytych półek, na których będzie panował chaos i szafek, które już po kilku tygodniach nie będą się domykały i zaczną grozić lawiną. W kwestii przechowania nastolatek to 100% dziecko więc ta strefa powinna być jak najprostsza w obsłudze.

Projekt pokoju młodzieżowego - kolorystyka, wzory, dodatki

Projekt pokoju młodzieżowego warto wykonać trochę na wyrost pod względem kolorystyki i wzornictwa, ponieważ gust nastolatka zmienia się bardzo szybko. W praktyce, jeśli twoja trzynastoletnia córka marzy o różowym pokoju, prawdopodobnie już za pół roku oznajmi, że jej pokój wymaga malowania lub wymiany mebli. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór koloru ścian i mebli w neutralnych kolorach (biel, szarości) i zabawa kolorami podczas wyboru dodatków. Wyjaśnij dziecku, że taką aranżacją będzie mogło częściej zmieniać i dostosowywać do swojego gustu w przyszłości.

Jeśli chcesz, żeby pokój młodzieżowy stał się ulubionym miejscem twojego dziecka, pozwól mu wybrać kolor dodatków i zdecydować o kolorze ścian i mebli, oczywiście spośród wybranej przez ciebie palety barw. W ten sposób nadal będziesz mieć kontrolę nad przyszłą aranżacją, a twoje nastoletnie dziecko poczuje się dorosłe i docenione.

Dywan w pokoju młodzieżowym i jego ukryte funkcje

Dywan w pokoju młodzieżowym to nie tylko nakrycie podłogi i walory estetyczne. Za pomocą jednego, a nawet kilku mniejszych dywanów możesz wprowadzić podział na strefy w bardzo małym pokoju lub na dużej przestrzeni. Dywan w okolicach sofy, na którym stoi niewielka ława może wyznaczać strefę reprezentacyjną. Miękki ciepły dywanik przy łóżku wyznaczy strefę wypoczynku, a w pokoju dorastającego sportowca strefę do ćwiczeń.

Wybierając dywan do pokoju młodzieżowego, pamiętaj że większość nastolatków nie lubi odkurzać, a dywan może mieć wiele przygód. Najlepszym wyborem do pokoju dorastającego dziecka będzie zatem dywan zewnętrzny odporny na plamy i łatwy w utrzymaniu w czystości.

Tekstylia w pokoju nastolatka

W projekcie pokoju młodzieżowego tekstylia stanowią bardzo ważny element, to właśnie za pomocą zasłon, koca czy ozdobnych poduszek możesz wprowadzić do aranżacji kolory, które wybrało twoje nastoletnie dziecko. Wymiana tych tekstyliów jest prosta i nie wymaga kosztownego remontu.

Ściany w pokoju nastolatka

Do pokoju nastolatka wybierz uniwersalny kolor ścian i zainwestuj w dobrą zmywalną farbę, która jest odporna na szorowanie i uszkodzenia. Ponadto jedną ze ścian pomaluj czarną tablicowo magnetyczną farbą, np. ścianę w strefie rozwijania pasji, to dodatkowe miejsce, które nastolatek będzie mógł samodzielnie zagospodarować w nieinwazyjny sposób.

Zainwestuj w antyramy, które ochronią ściany przed plamami i dziurami po nieumiejętnym przyklejaniu plakatów. Antyrama to wydatek na lata, który pozwoli uniknąć częstego "łatania" i malowania ścian w pokoju nastolatka.

Cztery projekty pokoju młodzieżowego

Mały pokój młodzieżowy z antresolą - projekt nr 1

Pierwszy projekt pokoju młodzieżowego to wprost mistrzowskie wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. W przedstawionej aranżacji kluczową rolę odgrywa gotowa antresola do samodzielnego montażu. Dwupoziomowy pokój nastolatka pozwoli na stworzenie wszystkich pięciu stref i zachowanie funkcjonalności. W widocznej na zdjęciu części pokoju znajduje się wygodne nowoczesne biurko do pracy, które równie dobrze sprawdzi się w roku biurka do nauki, jeśli nad biurkiem zamontujemy nadstawkę. Wygodna sofa, okrągła sztywna sznurkowa pufa to część reprezentacyjna pokoju młodzieżowego. Pufa zamienia się w wygodny stolik kawowy po ustawieniu na niej dużej okrągłej tacy. Huśtawka, roślinność i zasłony z naturalnego lnu podkreślają styl boho i tworzą na tej niewielkiej przestrzeni wielofunkcyjny pokój młodzieżowy w stylu miejskiej dżungli. Łóżko na antresoli zabezpieczonej miękką, ale trwałą siatką chroni dziecko przed upadkiem z wysokości i umożliwia nieścielenie łóżka w dzień.

Pokój młodzieżowy z antresolą

Na prostopadłej do biurka ścianie (niewidocznej na zdjęciu) znajduje się pojemna szafa wnękowa oraz mini drabinki do ćwiczeń. Montaż antresoli w pokoju młodzieżowym pozwolił na stworzenie spójnej i funkcjonalnej aranżacji pokoju na niewielkiej przestrzeni.

W zastępstwie antresoli można wstawić do pokoju młodzieżowego wielofunkcyjne łóżko z materacem na piętrze i pustą przestrzenią na parterze. Zarówno sofa jak łóżko są funkcjonalne na połowie wysokości pokoju. Sufit nad łóżkiem powinien znajdować się na wysokości umożliwiającej siedzenie podobnie jak wysokość strefy, w której znajduje się sofa.

Umieszczenie aż 3 stref przy dwóch ścianach pozwoliło na budowę przestronnej szafy na ubrania i skarby nastolatka oraz wygospodarowanie przestrzeni do ćwiczeń. Zamiast drabinek we wnęce między szafą a ścianą może znajdować się kącik z maszyną do szycia, worek treningowy lub mini laboratorium mechaniczne.

Wielofunkcyjny pokój nastolatka z sofą zamiast łóżka - projekt nr 2

W przedstawionym projekcie pokoju młodzieżowego strefa wypoczynku została połączona ze strefą do przyjmowania gości. Do pokoju została wstawiona wygodna rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel. Strefę nauki wyodrębniono za pomocą koloru i loftowego designu. Biurko i szafki wokół niego mają charakter lekki, klasyczny i elegancki. W pokoju znajdują się liczne schowki na skarby nastolatki. Przy sofie znajdują się dwa niewielkie stoliki kawowe w modny lekkim stylu. Na ścianie, na której znajdują się drzwi, zmieściła się również pojemna szafa na ubrania. Dywan wyznacza centralną część pokoju i jednocześnie przestrzeń do tańca, który jest pasją nastolatki zamieszkującej pokój. Duży dywan to również przestrzeń do układania puzzli i spędzania czasu na graniu w planszówki.

Pokój nastolatka z sofą zamiast łóżka

Nowoczesny wielofunkcyjny projekt pokoju młodzieżowego - projekt nr 3

Projekt pokoju młodzieżowego nr 3 to płynne przejście ze sfery nauki i wypoczynku do strefy reprezentacyjnej. W pierwszej części pokoju znajdują się modne lekkie meble z otwartymi półkami na bibeloty i czasopisma, rattanowe skrzynie na drobiazgi ozdobna drabina i komody. Na kolejnej ścianie ustawiono nowoczesne biurko. Na środku pokoju projektant umieścił materac, który w dzień pełni funkcję nowoczesnej młodzieżowej sofy, a w nocy zamienia się w wygodne łóżko do spania. Materac jest skierowany na przeciwległą ścianę, na której znajduje się telewizor. Niewielki stolik kawowy w nowoczesnym stylu dodaje smaczku całej aranżacji i sprawia, że pokój nabiera lekkiego młodzieżowego charakteru. Po prawej stronie materaca stoją sztalugi, a tuż za nimi półki, na których ustawiono ozdobne pudełka i kosze na malarskie akcesoria.

Wielofunkcyjny pokój młodzieżowy

Po obu stronach telewizora znajdują się przestronne szafy wnękowe na ubrania bez uchwytów w kolorze ścian. Taka zabudowa w żaden sposób nie wpływa na aranżację i wtapia się w ściany. Głównym elementem tej aranżacji jest sofa (materac), który stanowi granicę pomiędzy "dziecięcą" strefą zabawy i nauki, a "dorosłą" strefą telewizyjną. Strefa do przechowywania podobnie jak strefa wypoczynku zostały w tej aranżacji skrzętnie ukryte i mają znaczenie wyłącznie funkcjonalne.

Przestronny pokój nastolatka na poddaszu - projekt nr 4

Projekt pokoju młodzieżowego nr 4 to adaptacja niewykorzystanego dotąd poddasza. Projektant podzielił przestrzeń na pięć ultranowoczesnych stref. W tym projekcie szafka RTV znajduje się na wprost ogromnej kanapy narożnej, która w nocy zamienia się w wygodne miejsce do spania dla ewentualnych gości. Gładkie meble na wysoki połysk podkreślają ultranowoczesny charakter pomieszczenia.

Na środku przestronnego poddasza znajduje się eleganckie minimalistyczne biurko, które otwiera strefę do nauki i rozwijania pasji. Pierwsza części tej strefy to miejsce do nauki w dalszej urządzono domową mini siłownię. Wnęka znajdująca się za domową siłownią to zaciszne miejsce do spania i przechowywania. We wnęce zmieściła się duża szafa na ubrania, szafka nocna i wygodny materac do spania.

Pokój młodzieżowy na poddaszu

Duża powierzchnia poddasza została podzielona mini ściankami działowymi oraz biurkiem, każda ze stref jest na pół otwarta i bardzo funkcjonalna. Warto zauważyć, że przestrzeń pod skosami została maksymalnie wykorzystana. Szafka RTV oraz przestrzeń do nauki nie wymagają wysokiego sufitu, podobnie jak miejsce, w którym znajduje się materac do spania. Na pełnej wysokości pomieszczenia znajduje się narożna kanapa i domowa siłownia.

Projektowanie pokoju nastolatka, czyli nie taki diabeł straszny jak go…

Projekt pokoju nastolatka, choć wydaje się bardzo wymagającym przedsięwzięciem przy odrobinie pomysłowości, może zamienić się w dobrą zabawę i pole do popisu dla dekoratora wnętrz. Czy warto inwestować w funkcjonalne rozwiązania w pokoju młodzieżowym? Tak i jeszcze raz tak! Większość nastolatków wcześniej lub później zaczyna walczyć o swoje prawa, jeśli więc dorastające dziecko nie znajdzie przestrzeni w swoim pokoju do przyjmowania gości lub rozwijania swojej pasji, prawdopodobnie będzie próbowało przejąć salon lub inne pomieszczenie w domu. Kompleksowe urządzanie pokoju młodzieżowego pozwala uniknąć bałaganu w domu i sporów, które nastolatek toczy nieustannie z całą rodziną i przy każdej okazji.

Aranżacja pokoju nastolatka jest w głównej mierze uzależniona od zainteresowań i potrzeb dorastającego dziecka. Jeśli nastoletnie dziecko ma w zwyczaju składnie łóżka, antresolę można zastąpić rozkładaną sofą. W przypadku dorastających dzieci, które mają problem z codziennymi obowiązkami, znacznie lepiej sprawdza się "sztywny podział" na strefy, który pozwoli uniknąć bałaganu i niepotrzebnych kłótni z nastolatkiem.

Komentarze