Wybór odpowiedniego osprzętu elektrycznego może mieć duży wpływ na komfort, bezpieczeństwo i estetykę przestrzeni użytkowej.
Z tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie!
Osprzęt elektryczny - estetyka i funkcjonalność w jednym
Obecnie produkowany osprzęt elektroinstalacyjny łączy estetykę i funkcjonalność. Ta szeroka grupa produktów dzieli się na włączniki świateł oraz gniazdka (nazywane potocznie kontaktami). Aby instalacja sieciowa działała poprawnie i bezpiecznie, oba rodzaje produktów powinny być zgodne z pewnymi normami i wymaganiami technicznymi. W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe informacje o osprzęcie elektroinstalacyjnym, jego rodzajach, zastosowaniach oraz przedstawimy kwestie, które należy rozważyć przed zakupem. Zapraszamy do lektury!
Rodzaje włączników elektrycznych - jakie wybrać?
Włączniki elektryczne to nic innego jak urządzenia, które służą do włączania i wyłączania obwodów elektrycznych. Mogą być ręczne lub automatyczne, mechaniczne lub elektroniczne, jedno- lub wielobiegunowe, zwykłe lub specjalne. Wybór odpowiedniego typu włącznika zależy od wielu czynników, a poniżej przedstawiamy te najważniejsze.
Zastosowanie
Zastosowanie włączników elektrycznych zależy od tego, czym chcesz za ich pomocą sterować. W zależności od rodzaju i mocy odbiorników elektrycznych może wybrać osprzęt o różnych funkcjach i parametrach. Niektóre miejsca mogą wymagać specjalnych włączników, np. ściemniaczy do lamp LED, żaluzjowych do rolet, czy hotelowych do kart magnetycznych.
Liczba biegunów
Liczba biegunów określa stopień złożoności włącznika i jego możliwości sterowania. Im więcej ma biegunów, tym większą ilość obwodów może włączać lub wyłączać - jednocześnie lub sekwencyjnie. Pod tym względem wyróżnia się włączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe, trójbiegunowe lub czterobiegunowe.
Sposób montażu
Włączniki mogą być natynkowe lub podtynkowe. Te pierwsze montowane są na powierzchni ściany, drugie instalowane są wewnątrz niej, bezpośrednio w betonie, cegle czy płycie kartonowo-gipsowej. Wybór sposobu montażu włączników zależy od kilku czynników, takich jak:
- rodzaj i sposób wykonania instalacji elektrycznej - modele natynkowe są łatwiejsze i w montażu, ponieważ nie wymagają wycinania otworów w ścianie.
- estetyka elewacji lub styl wnętrza - włączniki podtynkowe są mniej widoczne i przez wielu mogą być uznane za bardziej eleganckie lub nowoczesne,
- konstrukcja włączników - warianty natynkowe są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w wymianie lub naprawie.
Kontakty i gniazda - na co zwrócić uwagę?
Gniazdka (kontakty) to osprzęt elektryczny, który jest niezbędny dla zapewnienia zasilania urządzeniom elektrycznym w domu, biurze, warsztacie, czy dowolnym innym miejscu. W zależności od lokalizacji stosuje się warianty podtynkowe, natynkowe, łazienkowe, podwójne, z uziemieniem, z zabezpieczeniem przed dziećmi, itp. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego osprzętu elektrycznego.
Napięcie i natężenie prądu
Napięcie i natężenie prądu znamionowego w gniazdkach powinno odpowiadać wymaganiom urządzeń, które chcesz podłączyć. W Polsce standardem jest napięcie 230 V i natężenie 16 A. Jeśli sprzęt jest kompatybilny z innymi parametrami, może być konieczne użycie adaptera, transformatora lub regulatora napięcia, aby uniknąć zwarcia czy przepięcia.
Typ wtyczki
Należy również sprawdzić, czy wtyczka urządzenia pasuje do kontaktu, ponieważ w różnych krajach stosuje się różne złącza. W Polsce najczęściej spotyka się typ E lub F, ale już np. w Wielkiej Brytanii czy na Cyprze standardem są gniazdka elektryczne typu G. Informacja ta może okazać się istotna, jeśli planujesz podróżować do tych krajów i zabrać ze sobą swoje urządzenia elektryczne.
Wzornictwo
Styl kontaktów i gniazdek powinien pasować do ogólnego wystroju domu. Możesz wybierać spośród różnych kolorów, kształtów, rozmiarów i materiałów, aby dopasować je do swojego gustu i preferencji oraz przeznaczenia. Na rynku dostępne są także warianty z podświetleniem, a nawet takie wyposażone w funkcje smart - można sterować nimi zdalnie lub za pomocą poleceń głosowych.
Jakość i trwałość
Warto wybierać osprzęt elektryczny wykonany z wytrzymałych materiałów, które są odporne na zużycie. Sprawdź, czy wybrane przez Ciebie gniazdko ma certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE lub UL. Jeśli chcesz zamontować je w łazience, w garażu czy bezpośrednio na elewacji upewnij się, że produkt spełnia standard IP na poziomie co najmniej 44 i jest wyposażony w specjalną osłonę chroniącą przed zachlapaniem.
Jak widzisz, wybór najlepszego osprzętu elektrycznego nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie ze wskazówkami opisanymi w niniejszym artykule. Jeśli chcesz zamówić gniazdka lub włączniki, już teraz odwiedź sklep internetowy Elektrozysk.pl. W jego ofercie znajdziesz produkty odpowiadające Twoim potrzebom, preferencjom i budżetowi. Odkryj najlepszy osprzęt elektroinstalacyjny takich marek jak Schneider Electric, Hager i Berker, JUNG czy Ospel.
Komentarze