Jak wykończyć ścianę za łóżkiem w sypialni - 7 pomysłów

Aranżacja ściany za łóżkiem Przytulna, ciepła i komfortowa - taka przede wszystkim powinna być nasza sypialnia. Duży wpływ na to, jak będziemy się w niej czuć, ma wystrój wnętrza. Liczy się tutaj każdy szczegół. Ważna jest kolorystyka i wykończenie ścian, a także meble i dodatki. Szczególne znaczenie ma aranżacja ściany bezpośrednio za łóżkiem. Jest ona bardzo widoczna, ponieważ stanowi tło dla głównego mebla w pomieszczeniu. Dlatego warto wykończyć ją w oryginalny, ładny, ale także praktyczny sposób.

Ściana za łóżkiem w sypialni może być spokojnym dopełnieniem wnętrza lub stanowić do niego interesujący kontrast, który będzie przyciągnąć wzrok od razu po wejściu do pomieszczenia. Oprócz funkcji czysto dekoracyjnej może ona pełnić również inne. Wykorzystując różne materiały wykończeniowe, a także meble, dodatki i dekoracje możemy sprawić, że ściana za łóżkiem będzie naprawdę funkcjonalna i ładna. Nie tylko możemy za jej pomocą skorygować proporcje pomieszczenia, nadać mu głębi i praktycznie je powiększyć, ale także może ona stanowić praktyczną przestrzeń do przechowywania na przykład książek. Przedstawiamy kilka interesujących sposobów zagospodarowania ściany za łóżkiem.

Wykończenie ściany za łóżkiem - 7 ciekawych sposobów

Szukasz oryginalnego sposoby wykończenia ściany za łóżkiem w sypialni?
Być może zainspiruje Cię któryś z tych pomysłów:

1. Drewniana ściana w sypialni

Boazeria wraca do łask. Przeżywa ona swój renesans już d kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, by niedługo miała wyjść z mody. Wyłożona drewnem ściana w sypialni doskonale wpisuje się w takie style w aranżacji wnętrz jak bardzo modny w sypialniach styl:

  • skandynawski,
  • scandi boho,
  • ekologiczny,
  • romantyczny,
  • wiejski.

Boazeria na ścianie za łóżkiem nie tylko będzie się doskonale prezentować, ale również skutecznie wyciszy pomieszczenie. Do niewielkiej sypialni wybierzmy jasne drewno naturalne lub pomalowane na biały kolor - dzięki temu powiększymy optycznie wnętrze. Jeśli natomiast chcemy, by ściana za łóżkiem była ciemniejsza, wówczas koniecznie wykończmy pozostałe ściany w pomieszczeniu w jasnym kolorze. Na małym metrażu doskonale będą wyglądać także jasne meble, w tym oczywiście łóżko, które będzie się świetnie prezentować zarówno na tle jasnej, jak i ciemnej ściany.

2. Ceglana ściana w sypialni

Ściany z cegieł to jednej z najgorętszych trendów w wystroju sypialni. Takie wykończenie idealnie pasuje nie tylko do wnętrz w stylu industrialnym czy loftowym, ale także do tych minimalistycznych, modernistycznych, romantycznych, w stylu prowansalskim czy rustykalnym. Ścianę za łóżkiem możemy wykończyć cegłą licową, trzeba jednak liczyć się z tym, że ten materiał wykończeniowy spowoduje zmniejszenie metrażu pomieszczenia o kilka centymetrów. Jest to więc dobre rozwiązanie do sypialni o większej powierzchni, ale odradza się tę okładzinę w małych pomieszczeniach.

Ceglana ściana za łóżkiem
Ceglana ściana za łóżkiem

Nie martwmy się, jednak jeśli metraż naszego wnętrza jest niewielki, a nam bardzo podobają się ceglane ściany. Dostępne są świetne alternatywy cegły licowej. Są nimi na przykład płytki ścienne imitujące naturalną cegłę albo doskonałej jakości tapety z ceglanym wzorem. Oba rozwiązania są dobre i bardzo estetyczne. Płytki są bardziej kosztowne i ich montaż jest trudniejszy, jednak są również trwalsze i odporniejsze. Tapeta to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponadto bardzo łatwo ją położyć, ale jest mniej trwała niż płytki.

3. Panele 3D na ścianie w sypialni

Tego rodzaju panele to przestrzenne dekoracyjne okładziny ścienne, które mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne kształty. Możliwości ich wykorzystania w sypialni są ogromne. Będą wyglądać świetnie zarówno na całej powierzchni ściany za łóżkiem, jak i na przykład tylko tuż nad jego ramą pełniąc funkcje oryginalnego zagłówka.

Interesującą opcją do sypialni są przestrzenne panele ścienne, wykonane z miękkich i przyjemnych materiałów jak na przykład filc czy flausz. Mogą one mieć formę geometrycznej układanki przypominającej plaster miodu, szachownicę czy puzzle. Takie panele są bardzo łatwe montażu i po prostu piękne. Pamiętajmy jednak, że są to formy przestrzenne o pewnej grubości więc mogą nieco zmniejszać naszą powierzchnię. Ponadto na panelach wykończonych materiałem może zbierać się sporo kurzu, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami.

4. Fototapeta do sypialni

Ściana za łóżkiem to również bardzo dobre miejsce na przyklejenie pięknej fototapety. Wybierzmy taką, która będzie wpisywać się w styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Powinna ona mieć stonowane spokojne barwy, aby podkreślić wyciszający i relaksujący nastrój w sypialni. Wybór fototapet jest naprawdę ogromny. Znajdziemy wzór nich rozmaite krajobrazy wiejskie oraz miejskie. Możemy także zlecić wykonanie fototapety na zamówienie ze zrobionym przez nas zdjęciem na przykład z wakacyjnego wyjazdu. Taka fototapeta będzie mieć szczególną wartość i z pewnością będzie nas wprowadzać w pozytywny nastrój.

5. Regał na książki w sypialni

Jeśli jesteśmy miłośnikami książek, to ścianę za łóżkiem możemy z powodzeniem wykorzystać do ich przechowywania. Doradzamy jednak umieszczanie półek z książkami bezpośrednio nad górną częścią łóżka, ponieważ książki mogłyby po prostu spaść nam na głowę. Znacznie lepszym pomysłem jest zabudowanie całej ściany za łóżkiem regałem na książki, z tym że w specjalnej formie - z przerwą na łóżko. Mebel będzie się wtedy znajdował niejako pomiędzy regałami książkowymi, co będzie sprawiało naprawdę niesamowite wrażanie i będzie także bardzo praktyczne, ponieważ sięgnięcie po książkę lub odłożenie jej często nie będzie wymagało nawet wstania z łóżka.

6. Tapeta do sypialni

Jeśli chcemy nieco urozmaicić i upiększyć ścianę za łóżkiem, możemy także wykończyć ją tapetą. Pozostałe ściany w pomieszczeniu pomalujmy, by wyeksponować ładnie i podkreślić oryginalnym wzorem tapety tylko tę jedną znajdującą się bezpośrednio za łóżkiem.

Tapeta do sypialni
Tapeta za lóżkiem do sypialni

Jaką tapetę wybrać do sypialni? To zależy od naszego gustu, wielkości pomieszczenia oraz stylu, w jakim jest ono zaaranżowane. Najbezpieczniej jest trzymać się jasnych delikatnych i sprzyjających wyciszeniu kolorów, ale na niewielkiej powierzchni ściany możemy również skusić się na tapetę o nieco intensywniejszych barwach.

Najmodniejsze wzory tapet do sypialni to:

  • jasna tapeta o połyskującej gładkiej powierzchni,
  • tapeta w połyskujące pionowe lub poziome pasy,
  • tapeta w motywy roślinne - kwiaty lub liście,
  • tapeta w geometryczne wzory.

7. Naklejki ścienne do sypialni

Ściana za wezgłowiem łóżka w sypialni to także doskonałe miejsce do przyklejenia dekoracyjnej naklejki ściennej. To prosty i niedrogi, lecz bardzo efektowny sposób na szybką odmianę wnętrza. Naklejki ścienne są bardzo łatwe w użyciu i dostępne w wielu ciekawych wzorach. Mogą to być motywy kwiatowe lub roślinne, postacie, elementy krajobrazu na przykład góra albo elementy architektury jak choćby odwzorowanie wierzy Eiffela. Naklejki ścienne w gotowych wzorach są bardzo łatwo dostępne - kupimy je w każdym markecie budowlanym. Możemy też bezpośrednio u producenta tych dekoracji ściennych zlecić wykonanie zaprojektowanego przez nas samych wzoru.

Każdej dobry spędzamy w naszej sypialni kilka godzin. Ma to być miejsce relaksu i odpoczynku, gdzie ładujemy baterie i dobrze się wysypiamy. Dlatego koniecznie zadbajmy o to, by jej wnętrze było przytulne, komfortowe i ładne, tak byśmy czuli się w pomieszczeniu jak najlepiej. Pamiętajmy, by kolorystykę i wystrój wnętrza dopasować do warunków nim panujących. Inne kolory, meble i dodatki sprawdzą się w bardzo małej pomieszczeniu, a inne w przestronnym pokoju. Niezależnie od metrażu naszej sypialni oraz stylu, w jakim zdecydujemy się ja zaaranżować, unikajmy zagracania pomieszczenia oraz stosowania w nim silnych jaskrawych i bardzo energetycznych kolorów na dużych powierzchniach, ponieważ nie będzie to sprzyjać odpoczynkowi, wyciszeniu i dobremu samopoczuciu.

Komentarze