W niewielkim mieszkaniach w blokach często stajemy przed wyzwaniem, jakim jest urządzenie małego pokoju dla dwójki dzieci. Niestety metraż mieszkania oraz ilość pomieszczeń nie zawsze pozwalają na to, by rodzeństwo miało osobne pomieszczenie. Nie oznacza to jednak wcale, że wspólny pokój będzie zagracony i niewygodny. Wręcz przeciwnie, pokój dla dwójki dzieci można urządzić pięknie i funkcjonalnie. Mało tego da się to zrobić tak, by każda z naszych pociech miała odrobinę prywatności.
Pokoje w blokach często bywają nie tylko małe, ale także nieproporcjonalne. Zdarza się na przykład, że pomieszczenia są wąskie i długie. Nie martwmy się jednak. Dzięki kilku prostym trikom aranżacyjnym, a także odpowiednim meblom i dodatkom, z pewnością uda nam się urządzić piękny wnętrze dla rodzeństwa. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dwójki dzieci.
Jak podzielić pokój dla dwójki dzieci?
W przypadku, gdy rodzeństwo zajmuje wspólny pokój, musimy zadbać o to, by każde z dzieci miało w nim swoją przestrzeń do zabawy i nauki. Nie chodzi o to, by dzielić pomieszczenie ściankami działowymi czy innymi trwałymi przegrodami, a raczej o wizualne zaznaczenie odrębności poszczególnych stref. Warto podzielić pomieszczenie dla rodzeństwa na dwie wyraźne strefy. Możemy je wyznaczyć na przykład za pomocą kolorystki ścian czy dodatków. Po prostu wybierzmy ulubione kolory każdego z dzieci. Świetnym pomysłem jest również wykorzystanie dekoracji tematycznych na przykład w postaci fototapety, posterów, obrazków, naklejek czy zabawek. Z pewnością każda z pociech ma swoją ulubioną postać bajkową lub ulubiony wzór. To właśnie je powinniśmy wykorzystać do podzielenia przestrzeni dla dwójki dzieci. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku młodszych dzieci.
Z kolei starsze rodzeństwo często potrzebuje więcej prywatności i marzy o wyraźniejszym oddzieleniu wspólnej przestrzeni. Możemy to zrobić na przykład za pomocą wyższych mebli na przykład regału na książki czy komody. Ciekawym pomysłem jest także ustawienie dekoracyjnego parawanu, który będzie oddzielać od siebie na przykład łóżka.
Meble do pokoju dla dwójki dzieci
W podstawowej wersji umeblowania pokoju dziecięcego będziemy potrzebować łóżek, biurek, krzeseł oraz mebli do przechowywania. Często rodzice decydują się na zakup identycznych mebli dla obojga rodzeństwa. Choć niewątpliwie pozwala to zbudować estetyczną i spójną stylizację wnętrza, to jednak najczęściej nie jest dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, jeśli zaaprobują je nasze pociechy, ponieważ po prostu podobają im się takie same meble. W praktyce jednak jest to raczej rzadka sytuacja. Postarajmy się więc uwzględnić upodobania i marzenia meblowe każdego z dzieci, choć jeśli przestrzeń jest niewielka, to z pewnością trzeba będzie pójść na jakieś kompromisy.
Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze meble dla dwójki rodzeństwa:
1. Łóżko
Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni dzieci. Powinno być w pełni komfortowe, ale także funkcjonalne. Świetnym rozwiązaniem są łóżka, które rosną razem z dziećmi. Dzięki prostemu mechanizmowi można je na bieżąco dostosowywać do zmieniającego się wzrostu dzieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu sporo zaoszczędzimy, ponieważ nie będziemy musieli co roku wymieniać łóżek na nowe. Jeśli pozwala na to metraż, wówczas najlepszym rozwiązaniem są dwa osobne wolnostojące łóżka pojedyncze dla dzieci. Postarajmy się postawić je w pewnej odległości od siebie, aby zapewnić pociechom, choć odrobinę prywatności.
Łóżko piętrowe
Niestety czasami w niewielkich mieszkaniach w blokach pomieszczenia są tak małe, że po prostu nie da się w nich ustawić dwóch pojedynczych łóżek. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe. Nie obawiajmy się tego rodzaju mebli - są one naprawę bezpieczne i ładne. Trzeba jednak pamiętać, że rekomendowany wiek dzieci, które mogą spać na tego typu łóżkach to minimum 5 lat, choć oczywiście zdarza się, że już w młodszym wieku maluchy są tak rozwinięte motorycznie, że potrafią bezpiecznie korzystać z drabinki łóżka.
W przypadku dzieci w różnym wieku, ze względów bezpieczeństwa na górze łóżka piętrowego powinno spać to starsze. Łóżka piętrowe dla dzieci z reguły nie są wysokie, a ich producenci dokładają wszelkich starań, aby meble były w pełni ergonomiczne i bezpieczne. Są one także bardzo ładne. Mogą na przykład mieć postać samolotów, samochodów czy domków. Dzieci wręcz uwielbiają łóżka piętrowe.
2. Biurko
W biurka trzeba wyposażyć nie tylko pokój dla uczniów, ale także dla młodszych dzieci, którym meble będą służyć do zabawy, malowania, rysowania czy lepienia z plasteliny. Koniecznie kupmy dwa osobne meble, aby każde z dzieci miało swój wygodny kącik. Oferta biurek dla dzieci jest bardzo szeroka. Często trudno się zdecydować, jakie wybrać. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej sprawdzą się meble o regulowanej wysokości, które będą rosnąć razem z dziećmi. Warto też poszukać modeli z mechanizmem regulacji nachylenia blatu, dzięki czemu korzystanie z mebla będzie bardzo komfortowe, ponieważ będzie można dostosować położenie blatu do charakteru wykonywanej na nim czynności.
Biurka dla dzieci
Pamiętajmy też o tym, że dzieci zwykle mają mnóstwo różnych przyborów kreatywnych oraz szkolnych na przykład kredki, mazaki, farbki, linijki, ale i zeszyty oraz książki. Wybierając biurko z nadstawką, znacznie ułatwimy dziecku codziennego korzystanie z niego. Wszystkie rzeczy będzie można usystematyzować i poukładać w osobnych przegródkach, tak by maluch mógł je szybko i bez trudu znaleźć w razie potrzeby. Biurka dla rodzeństwa oczywiście nie muszą być identyczne. Nie muszą też stać bezpośrednio obok siebie, a nawet w przypadku dzieci szklonych czasem dobrym pomysłem jest ustawienie ich w innych częściach pokoju, tak by każda z naszych pociech miała spokojne i ciche miejsce do nauki.
3. Krzesła
Krzesła do biurek są bardzo ważne. Powinny one być ergonomiczne i wygodne. Lepiej zrezygnować ze zwykłych krzeseł drewnianych na rzecz dobrej jakości krzeseł komputerowych do biurka. Takie meble są dostosowane do potrzeb kręgosłupa i zapewniają u odpowiednie podparcie. Ponadto mają one regulowaną wysokość, dzięki czemu można z łatwością dostosować je do wzrostu dziecka. Często rodzice decydują się na zakup takich ergonomicznych krzeseł dopiero dla nastolatków, które spędzają naprawdę dużo czasu w pozycji siedzącej nad książkami i przy komputerze. Jednak warto zainwestować w takie meble już dla młodszych dzieci, aby nie narażać ich na wady postawy.
4. Meble do przechowywania
W pokoju dla dzieci potrzebne będą oczywiście także szafy i komody do przechowywania ubrań, a także półki na książki, zeszyty, zabawki i inne akcesoria. Jeśli metraż jest niewielki, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wspólna duża szafa - podzielimy w niej po prostu miejsce na pół. Jeżeli pokój jest większy, to oczywiście warto wybrać osobny mebel dla każdego z dzieci. Podobnie zróbmy z komodą oraz regałem z półkami. Półki możemy także zmontować w pobliżu łóżek dzieci na ścianach. Idealnie będzie też, jeśli każde z dzieci będzie miało swoją choćby niewielką szafkę nocną lub stoliczek nocny przy łóżku.
Meble do przechowywania
Podczas meblowania małego pokoju dla dwójki dzieci sięgnijmy po sprytne triki, które pozwolą nam zaoszczędzić trochę wolnej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się praktyczne wielofunkcyjne meble, których wybór jest naprawdę duży - od łóżek po biurka. W przypadku mebli do przechowywania warto zdecydować się na takie na wymiar, które dopasujemy idealnie do potrzeb dzieci oraz do możliwości metrażowych. Pamiętajmy również o tym, by nie zagracać niepotrzebnie wnętrza. Wstawmy do niego tylko te meble, które są naprawdę niezbędne, aby dzieci miały trochę wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Jeśli je przeładujemy, wówczas stanie się przytłaczające i nasze pociechy nie będą się w nim czuć dobrze.
Dodatki do pokoju dla dwójki dzieci
Również w kwestii dodatków do pokoju dla dwójki dzieci mniej znaczy więcej. Ponownie zwróćmy uwagę na to, by nie przeładować pomieszczenia.
- Niezbędne jest oczywiście dobre oświetlenie - zarówno w postaci lampy sufitowej, jak i lampek biurkowych. Warto też kupić dla dzieci ładne i praktyczne lampki nocne - mogą mieć postać lamp stojących na stoliki nocne lub na przykład ozdobnych kinkietów powieszonych na ścianach przy łóżkach.
- Dodatki dekoracyjne możemy przemycić do wnętrza także w postaci atrakcyjnej oprawy okna na przykład jako ładne kolorowe zasłonki lub rolety z postaciami z bajek.
- Ciekawym i bardzo praktycznym pomysłem jest również położenie na podłodze jednego lub dwóch choćby niewielkich dywaników, które będą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale posłużą także jako miękkie i ciepłe miejsce do zabawy na podłodze. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci, które spędzają sporo czasu właśnie na tego typu zabawach.
- Funkcjonalnym dodatkiem dekoracyjnym może być także ładny parawan lub zasłona na szynie przymocowanej do sufitu, za pomocą której będzie można tymczasowo wyraźnieć osłonić od siebie dwie strefy w pokoju, dzięki czemu dzieci w razie potrzeby będą miały więcej prywatności.
Podczas urządzania pokoju dla dwójki dzieci pamiętajmy o indywidualności każdej z naszych pociech. Dzieci mogą być w różnym wieku lub mieć różne zainteresowania i upodobania. Ich pokój ma to odzwierciedlać. Oczywiście pomieszczenie powinno być spójne stylistycznie, ponieważ w chaotycznym i zbyt eklektycznym dzieci nie będą czuły się dobrze. Jednak wcale nie oznacza to, że na przykład meble dla obu pociech muszą być identyczne. Łóżko czy biurko mogą się od siebie różnić i odzwierciedlać potrzeby oraz gusta każdego z dzieci.
Zanim przystąpimy do aranżacji pokoju dla rodzeństwa, bez względu na wiek dzieci, warto z nimi porozmawiać i spytać, jakie rozwiązania meblowe oraz kolorystyczne im się podobają. Pamiętajmy, że dzieci będą spędzać tam mnóstwo czasu i powinny czuć się tam dobrze i swobodnie. Błędem jest podejmowanie wszystkich decyzji za nie. To, co z naszego punktu widzenia może wydawać się atrakcyjne, dla naszej pociechy może być nudne lub niepożądane.