Od dawna wszyscy wiedzą, że kuchnia to najczęściej odwiedzane miejsce w Twoim mieszkaniu czy domu. Tutaj znajdujemy się rano i wieczorem, gotujemy i jemy, spędzamy dużo czasu na rozmowach z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego projekt lokalu, a także ogólne wnętrze kuchni, powinno maksymalnie odpowiadać nie tylko własnym parametrom komfortu, ale także sprzyjającemu środowisku psychologicznemu.
Pod wieloma względami wpływają na to nie tylko meble i sprzęty, inne artykuły gospodarstwa domowego i wystrój, ale także ich kolorystyka i odcienie, zewnętrzne właściwości powierzchni - matowe i błyszczące, gładkie lub tłoczone.
Zwykle, wybierając kolor kuchni, osoba zatrzymuje się na pewnych opcjach projektowania pokoju, które spodobały jej się w czasopiśmie, na stronie internetowej, w salonie meblowym, a nawet na imprezie u znajomych. Bardzo rzadko pierwsza opinia staje się ostateczna. Opcji są dziesiątki i setki, wizja zmienia się każdego dnia i wpływa na to wiele czynników. Ważne jest, aby przejść tą ścieżką i zatrzymać się na jednej kombinacji kolorów i odcieni, które będą w harmonii ze sobą i Twoim poczuciem estetyki. Dlatego przeczytaj poniższe informacje, z pewnością okażą się dla Ciebie przydatne!
Jakie wybrać kolory do kuchni? - zalecenia projektowe
- Podstawowa kolorystyka zawiera w standardzie tylko dwa lub trzy kolory, a także ich odcienie, ciemniejsze lub jaśniejsze. Ponadto umieszczone są akcenty, które nadają wnętrzu spójny wygląd;
- W przypadku małych pomieszczeń odpowiednia jest kuchnia w delikatnych odcieniach, pastelowych kolorach. Istotne jest dążenie do zmaksymalizowania przestrzeni bez zaśmiecania jej masywnymi meblami. Wskazane jest stosowanie materiałów błyszczących, szklanych i przezroczystych, a także powierzchni lustrzanych;
Wielu ekspertów twierdzi, że punktem wyjścia w dopasowaniu kolorów jest zestaw mebli kuchennych. I słusznie, ponieważ wnętrze pokoju jest zbudowane wokół głównych mebli. Zestaw ogólny składa się z cokołów i szuflad, blatu do pracy, szafek wiszących i półek oraz dodatkowych elementów funkcjonalnych. Jest to jest najważniejszy zakup do kuchni. Średni okres użytkowania zestawu kuchennego to około 12-15 lat, przy remoncie w kuchni co 3-5 lat. W związku z tym właściwą decyzją byłoby dopasowanie pomieszczenia do zestawu kuchennego, a nie odwrotnie!
Racjonalną rozwiązaniem jest stworzenie projektu, który jest początkowo tworzony na podstawie podstawowych wymagań i osobistych życzeń, a następnie jest w pełni wizualizowany i finalizowany aż do całkowitego uzgodnienia. Dziś każdy szkic można ożywić, niezależnie od palety i głębi kolorów. Gama producentów zawiera materiały do montażu kuchni i wykończenia powierzchni w tysiącach opcji!
Zestawienie kolorów i odcieni do kuchni
Poniżej znajduje się zestawienie kolorów i odcieni w kuchni. Dopasowanie kolorystyczne wywiera określony wpływ na człowieka, jego nastrój, stan psychiczny.
Biała kuchnia
Pasuje do niemal każdego asortymentu, ale przede wszystkim idealnie komponuje się z czernią, czerwienią i błękitem w różnych odcieniach, a także w kolorach eko i metalik. Dobrze łączy się z drewnem, ciemnymi i jasnymi, naturalnymi odcieniami kamienia, jasnym koralem, delikatnymi szarościami i głębszymi odcieniami. Biel pomaga rozszerzyć przestrzeń, a także zmiękczyć inne, nawet najjaśniejsze odcienie. Równoważy projekt, czyni go spokojniejszym. To prawda, że ważne jest, aby nie przesadzać, ponieważ całkowicie biała kuchnia jest niepraktyczna, a także może mieć negatywny wpływ na osobę, aż do zawrotów głowy i bólów głowy, szczególnie w jasnym naturalnym świetle.
Beżowa kuchnia
Beżowy kolor można łączyć z delikatnymi odcieniami szarości i bieli, brązu i błękitu. Beżowa kuchnia z odcieniami naturalnego drewna i kamienia wygląda dobrze, zarówno błyszcząca, jak i matowa!
Szara kuchnia
Uważana jest za kolor neutralny, harmonizujący z pastelami, kremowymi odcieniami, różami i błękitami. Może być używana z brązami, fioletami i czerwieniami, a także może być łączona z kolorami metalicznymi. W zależności od odcieni szarości możliwe są najbardziej nieoczekiwane kompozycje. Dlatego szarość w kuchni jest bardzo praktyczna i wszechstronna! Podstawowa szarość z głębokim metalikiem i beżem wygląda dobrze, jasnoszary odcień świetnie komponuje się z marmurowymi elementami kuchennymi, jasnym grafitem i betonem, standardowa szarość z eko-tonami - naturalne kolory drewna i kamienia. Ale w kuchni można połączyć szarość z zielenią, bielą i kolorem mlecznym. Szary jest praktyczny i popularny, niezależnie od odcieni i kombinacji. Świetnie wygląda w ciemnych kuchniach i pomieszczeniach z dobrym naturalnym oświetleniem. Działa uspokajająco. Ale trzeba uważać, bo przesycenie szarości może sprawić, że kuchnia będzie nudna!
Różowa kuchnia
Wygląda dobrze z bielą, oliwką, brązem, turkusem, szarością i błękitem. Oryginalny efekt tworzy różowy koral, głęboki róż z połyskiem lub masa perłowa. Różowy uważany jest za kolor delikatności i kobiecości. Kolor ten jest wybierany przez projektantów do pomieszczeń o słabym naturalnym oświetleniu. Kiedy myślimy o różu we wnętrzu, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, jest "brudny róż" i jest to zrozumiałe. Doskonale współgra ze złotem, ciemną zielenią, marmurem, a także z wieloma innymi pastelowymi paletami.
Brązowa kuchnia, ciemne drewno
Łączy się z białymi, jasnymi eko-odcieniami, kremowymi pastelowymi odcieniami. Całkiem dobre kompozycje tworzy z zielenią i różem, jasnoniebieskim, beżowym. Wygląda dobrze z marmurem, kamieniem, betonem i ich odcieniami. Do tego idealnie pasują czarne i błyszczące metaliczne akcenty. Brązowy kolor kuchni jest spokojny i pewny, ciepły i stabilny. Wpływa na dobry nastrój, komunikację, jest uważany za najbardziej harmonijny i jeden z najbardziej kompatybilnych z innymi kolorami i odcieniami kuchni.
Czerwona kuchnia
Odpowiednia do bieli, czerni i błękitu, a także zieleni, dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach ze sztucznym oświetleniem. Czerwony kolor kuchni jest ciekawy i oryginalny, dynamiczny i stwarza wyraźny impuls. Ale nie jest najpopularniejszy ze względu na możliwość negatywnego wpływu na człowieka i jego samopoczucie. Kolor może powodować wahania nastroju, stres, agresję, ból głowy i znacznie zwiększać apetyt. Niezależnie od tego czerwoną kuchnię częściej wybiera młodsze pokolenie, które pragnie wyrazistych emocji. Fakt, że kolor czerwony we wnętrzu kuchni nie jest popularny i niesie ze sobą wiele sprzeczności, nie oznacza, że kolor w ogóle nie ma swoich fanów.
Liliowa, fioletowa kuchnia
Pasuje do tego jasnozielonego i żółtego, a także beżowego i brązowego, oryginalnie w kompozycji z czarno-białą, kremową i złotą kolorystyką. Jedną z popularnych technik jest liliowe oświetlenie kuchni. Kuchnia liliowa lub fioletowa to raczej oryginalna, a nawet odważna opcja, dla większości niezwykła. Fiolet jest uważany za kolor mocy i bogactwa, ale jego jaśniejsze odcienie pozostają wystarczająco subtelne. Niektóre odcienie bzu nadają kuchni zmysłowości i romantyczności. Kolor nie wpływa negatywnie na samopoczucie i nastrój!
Granatowa kuchnia
Pozostaje w harmonii z czerwonymi, pomarańczowymi, żółtymi i dodatkowo zielonymi i fioletowymi kolorami, naturalnymi odcieniami, metalikami i wyraźnym złotem lub brązem Granatowy kolor daje lekki relaksujący, uspokajający efekt. Zdaniem ekspertów jest w stanie korzystnie wpływać na ciśnienie i apetyt, stabilizując je. Oryginalne, praktyczne i bardzo efektowne w głębokich kolorach z metalicznymi akcentami. Ciemniejsze odcienie wymagają dobrego naturalnego lub sztucznego oświetlenia w pomieszczeniu!
Niebieska kuchnia
W dobrze oświetlonej kuchni niebieski można łączyć z pomarańczowo-szarymi, czerwono-żółtymi oraz biało-różowymi. Pozostaje w harmonii z jasnym drewnem. Kolor jest dość delikatny, ale nadmierne osłabienie tonu może sprawić, że będzie nudny. Bezpośredni wpływ na stan emocjonalny osoby jest neutralny i uspokajający. W związku z tym niebieski kolor kuchni pasuje do ludzi mało impulsywnych, romantycznych i spokojnych!
Żółta kuchnia
Żółty i jego odcienie są kompatybilne z liliowym, niebieskim, czarnym i szarym. Żółta kuchnia dobrze prezentuje się z akcentami i dekorami w metalicznym kolorze. Taka kuchnia jest spokojna i ciepła, bardzo przytulna i zachęcająca, co sprzyja dobremu nastrojowi i samopoczuciu. Ma istotny wpływ na pozytywne nastawienie psychiczne osób kreatywnych, a także na talenty i nastroje gastronomiczne. Z drugiej strony, niektóre odcienie żółci, jak jasna cytryna, mają ściśle indywidualny wpływ na psychikę człowieka, aż do niepokoju i bólów głowy. Dlatego nie przesycaj pomieszczenia żółcią w kompozycji z jasnym oświetleniem!
Pomarańczowa kuchnia
Wygląda dobrze z soczystymi odcieniami zieleni, fioletu i niebieskiego. Oryginalne kompozycje są możliwe z czernią i szarością. Kuchnia pomarańczowa aktywnie wpływa na dobry nastrój i apetyt, a także komunikację. Jasny pomarańczowy to kolor dynamiki i pozytywnego impulsu, ciemniejszy a spokojniejszy to kolor ciepła i komfortu.
Czarna kuchnia
Klasyczny, uniwersalny kolor pasujący do niemal każdego ze wskazanych wcześniej, a także do ich odcieni. Ciekawe opcje matowej czerni w harmonii z eko-kolorami, a także błyszczącej czerni w grupie jasnych kolorów, takich jak czerwony, żółty, pomarańczowy. Świetnie prezentuje się w kompozycji z metalicznymi kolorami o dowolnym odcieniu! Czarny kolor we wnętrzu kuchni jest zastosowany kompozycyjnie, ponieważ całkowicie czarna kuchnia nie wywołuje najlepszych nastrojów, a na pewno nie będzie przytulna. Prawidłowe rozcieńczenie kolorami i odcieniami w połączeniu z czernią to doskonała opcja dla zwiększenia rygoru, prezencji i wysokiego poziomu stylu. Czarna kuchnia to klasyka, która pozostaje modna i aktualna. Wpływ na ludzi jest bardzo kontrowersyjny i zależy bezpośrednio od odcienia, jasności, nasycenia kolorów, a także oświetlenia kuchni!
Kuchnia w kolorze jasnego drewna
Doskonale łączy się z czernią, bielą, stalowym metalikiem, szarością w niemal każdym odcieniu. Kuchnia z jasnego drewna jest klasyczna, konserwatywna, bardzo spokojna i często przytulna. O oryginalności kuchni decyduje faktura drewna, jego gatunek, a także zestawienie kolorów elementów mebli i akcentów. Jasne drewno uwielbia dobre naturalne światło i organiczne wnętrze, które przyczynia się do przytulności. Dlatego ważne jest, aby kierować się bliżej stylu ekologicznego i standardowych naturalnych kolorów. Taka kuchnia wywiera pozytywny wpływ na nastrój.
Zielona kuchnia
W kuchni zieleń łączy się z bielą, ciemnym brązem, piaskiem, beżem, czernią oraz innymi jasnymi kolorami, w tym żółtym, czerwonym i pomarańczowym.Kolor zielony wpływa pozytywnie na człowieka, jego nastrój i samopoczucie, wywołuje pozytywne emocje i radość, a także działa przeciwstresowo, sprzyja relaksacji. Jedna z najbardziej udanych opcji do kuchni, ponieważ ma pozytywny wpływ na apetyt i chęć gotowania.Kuchnia zielona jest dobra, bo pierwsze skojarzenia kojarzą się ze świeżością, naturą, wiosną, witalnością!
Porady aranżacyjne do kuchni
Wybierając projekt, a także kolory i odcienie kuchni, należy wziąć pod uwagę ogólny asortyment zastosowany w pomieszczeniu - główny zestaw kuchenny, jego kompletne półki i szafki, wyspa kuchenna i inne detale znajdujące się w pomieszczeniu, a także meble w jadalni, sprzęt AGD, wystrój produktu i hydraulika. Ważne jest, aby zacząć od harmonii kształtów, rozmiarów, kolorów i odcieni, biorąc pod uwagę całą ich różnorodność. Aby lepiej zrozumieć obraz, możesz skorzystać z gotowych szkiców i projektów, zdjęć w Internecie i czasopism, jeśli trudno jest Ci samemu dokonać wyboru. To nieco uprości zadanie, jeśli będziesz działać konsekwentnie!
Duży nacisk należy położyć na głębię koloru, odcień koloru, zintegrowaną teksturę i połysk powierzchni. Nawet jeśli masz przed sobą tabelę kombinacji kolorów, która mówi o umiejętności komponowania błękitu i szarości, nie oznacza to, że idealną opcję uzyskasz wybierając tylko kolory. Każdy z nich ma setki odcieni... Oto przykład:
- Odcienie niebieskiego: jasnoniebieski i granatowy, perłowy niebieski, kolor falowy, błękit pruski, bławatek, błękit królewski i inne;
- Odcienie szarości: podstawowy szary, jasnoszary, asfalt, grafit, srebro, ołów, stal i inne...
Połączenie szarości z niebieskim wcale nie oznacza możliwości absolutnie harmonijnego łączenia dowolnego odcienia szarości z dowolnym odcieniem niebieskiego. To ważne i wymaga uwagi!
Drugim znaczącym momentem w projektowaniu kuchni jest wybór wyposażenia i hydrauliki. Tak, rozwiązań w kolorze i odcieniu jest nieco mniej i możesz skupić się na popularnych podstawowych opcjach. Ale należy je również poprawnie połączyć z głównymi kolorami kuchni, zwracając uwagę na kolor cokołów i szafek, powierzchnię roboczą. Częściej rozważane jest bezpośrednie połączenie kuchni i technologii, a także elementów hydraulicznych, w tym przypadku płyty, lodówki, zlewu, piekarnika.
Akcenty mogą być jasne i chwytliwe lub różnić się tylko odcieniem od koloru ścian i zestawu kuchennego, ale prawie zawsze są identyczne! Dodatkowo rozważ różne opcje elementów dekoracyjnych. Ważną rolę odgrywają obrazy, wazony, podstawy i odcienie urządzeń oświetleniowych, wiklinowe skrzynki na otwartych półkach, duże słoiki na zboża, zegary, wieszaki na ręczniki, doniczki, a co najważniejsze wyposażenie kuchni. Warto trzymać się jednego stylu ogólnego zestawu produktów dekoracyjnych, zawsze zwracając uwagę na kolor i odcień.
Pracuj nie tylko z kolorem, ale także z kształtami mebli i elementów dekoracyjnych, wielkością pomieszczenia i percepcją wizualną, układem mebli, oświetleniem kuchni. Postaraj się podejść do projektu kompleksowo, a wtedy będziesz zadowolony z wykonanej pracy i efektu!
Komentarze