Kalia ogrodowa, doniczkowa - kwiaty, odmiany, uprawa

Kalia ogrodowa etiopskaKalie kojarzą się wielu z nas wyłącznie z roślinami na kwiat cięty, wykorzystywanymi w bukietach okolicznościowych. Tymczasem są to również piękne rośliny doniczkowe oraz ogrodowe, które możemy uprawiać na domowym parapecie lub w przydomowym ogródku. Najbardziej znane są kalie kwitnące na biało, jednak dostępnych jest też sporo ciekawych odmian o kolorowych kwiatach. Są wśród nich zarówno takie o tradycyjnym zimowym terminie kwitnienia, jak i takie wytwarzające kwiaty latem. Sprawdź, jakie są odmiany kalii ogrodowych i doniczkowych oraz jak zadbać o optymalne warunki uprawy tej rośliny.

Choć kalia uchodzi za roślinę wymagającą i kapryśną, to jej uprawa wcale nie jest trudna. Wymaga ona jedynie odrobiny zaangażowania i zapewnienia roślinie odpowiednich warunków wzrostu. Rośliny możemy przez cały rok uprawiać w mieszkaniu, ale możne je również wystawić w lecie na balkon, taras czy do ogrodu.

Kalia - pięknie kwitnąca roślina domowa i ogrodowa

Cantedeskia (Zantedeschia), znana powszechnie jak kalia lub kalla to roślina kłączowa występująca naturalnie w Afryce. Kalie mają strzałkowate lub jajowato-sercowate duże liście, które w zależności od gatunku i odmiany mogą być intensywnie zielone lub zielone z białym nakrapianiem. Pędy rośliny wyrastają z mięsistych kłączy korzeniowych określanych jako bulwy pędowe.

Kwiaty kalii

Kwiatostany kalii wyrastają na szczycie pędu i stanowią kolby kwiatowe otoczone pochwą, która najczęściej ma kolor biały lub kremowy, ale jest też sporo odmian o kolorowych kwiatach na przykład:

  • żółtych,
  • różowych,
  • fioletowych,
  • bordowych,
  • zielonkawych,
  • czerwonych.

Są też takie, których kwiaty są dwubarwne na przykład żółto-pomarańczowe.

Kwiaty kalii

Kwiaty kalii

Gatunki i odmiany kalii

Wśród kalii do uprawy doniczkowej w domu oraz do uprawy ogrodowej wyróżniamy takie gatunki jak:

  • kalia etiopska,
  • kalia Elliotta,
  • kalia Rehmanna.

1. Kalia etiopska (Zantedeschia aethiopoca)

Jest to najbardziej okazała z kalii. Wytwarza ona żółte kolby kwiatowe otoczone dużą białą pochwą kwiatową (do 25 cm długości). Jej liście są duże i zielone. Gatunek ten czuje się dobrze zarówno na stanowisku jasnym, jak i w półcieniu.

Ciekawe odmiany kalii etiopskiej

  • Albomaculata - odmiana o ciemnozielonych liściach z drobnymi białymi plamkami. Kwitnie na biało, a jej kwiaty wydzielają delikatny waniliowy zapach;
  • Ametyst - wysoka odmiana przybierająca formę krzewiastą. Jej kwiaty są ciemnofioletowe i pachnące;
  • Childsiana o dużych śnieżnobiałych kwiatach;
  • Kapitan Chelsea - liście tej odmiany mają kolor ciemnozielony z małymi srebrzystymi plamkami, a kwiaty są bordowe z jasnożółtą obwódką;
  • Perła - odmiana wysoka o dużych kwiatostanach, które wewnątrz są białe, a na zewnątrz zielone. Liście mają kolor jasnozielony;
  • Zielona bogini - odmiana o pięknych biało-zielonych kwiatach i żółtej kolbie.

2. Kalia Elliotta (Zantedeschia Elliotiana)

Jest to gatunek o dużych zielonych liściach pokrytych białymi plamkami i żółtych kolbach kwiatowych. Jest to gatunek wybitnie światłolubny, który najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i ciepłych.

Godne polecenia odmiany kalii Elliotta

  • Czarnooka piękność - liście tej odmiany mają barwę ciemnozieloną i są obficie usiane białymi plamkami różnych kształtów. Nazwa odmiany wywodzi się od charakterystycznego wyglądu kwiatów, u których kolba kwiatostanowa u podstawy jest bordowo-fioletowa, a w środkowej i górnej części żółta, co sprawia wrażenie, jakby w kwiecie znajdowało się czarne oczko;
  • Żółty Róg - odmiana o dużych zielonych nakrapianych na biało liściach i ciekawych dekoracyjnych łodygach, które początkowo są zielone, a później przybierają żółtawy odcień. Kwiaty mają ciepłą cytrynowo-żółtą barwę;
  • Vermeer - odmiana o silnym wzroście i krzewiastym pokroju. Jej zielone liście z białymi plamkami mają lekko pofalowane brzegi. Wewnętrzna część kwiatów jest ciemnofioletowa, a im bliżej do ich krawędzi, tym są jaśniejsze, aby w górnej części przybrać czysto białą barwę.

3. Kalia Rehmanna (Zantedeschia rehmanii)

Jest to niski gatunek dorastający maksymalnie do wysokości 50 cm o wąskich zielonych liściach.

Interesujące odmiany kalii Rehmanna

  • Anneke - liście tej odmiany są jasnozielone z podłużnymi białymi plamkami, a kwiaty mają kolor fuksjowy;
  • Babie Lato - rzadka odmian o bordowo-wiśniowych kwiatach;
  • Czarny Las - odmiana o wyjątkowo dużych kwiatostanach w kolorze wiśniowo-liliowym;
  • Kamaeleon - odmiana o dużych zielonych liściach z białym nakrapianiem i falowanymi brzegami. Uwagę przykuwają jej wyjątkowo piękne kwiaty - zabarwione nierównomiernie na jasnożółty i jasnopomarańczowy kolor;
  • Wieczór - jej przepiękne bardzo nasycone wiśniowo-bordowe kwiatostany sprawiają wrażenie niemalże czarnych.

Odmiana kalii doniczkowej

Odmiana kalii doniczkowej

Kalia - uprawa i pielęgnacja

Kalie nie są bardzo trudne w uprawie, ale wymagają odpowiedniego stanowiska, dobrego podłoża i systematycznej pielęgnacji. Warunki wzrostu, jakie powinniśmy zapewnić roślinom, aby ładnie rosły i obficie kwitły to:

Stanowisko dla kalii
Kalie preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Wyjątkiem jest tutaj tylko kalia etiopska, która poradzi sobie doskonale również w półcieniu.

Podłoże dla Cantedeskii
Ziemia do uprawy kalii powinna być lekka, próchniczna, przepuszczalna i dosyć wilgotna, ponieważ w naturze roślina ta rośnie na wilgotnych terenach nadrzecznych. Jeśli chodzi o odczyn podłoża, to kalia etiopska preferuje ziemię o pH neutralnym lub lekko zasadowym, natomiast pozostałe gatunki najlepiej rosną w podłożu obojętnym lub lekko kwaśnym.

Kalia - podlewanie i nawożenie
Kalia to roślina o dosyć dużych wymaganiach wodnych, ze względu na to, że wywodzi się ona ze stanowisk bardzo wilgotnych. Należy więc zadbać o jej regularne podlewanie. Latem podlewamy rośliny co 3-4 dni, natomiast zimą raz na 7 dni. Woda do podlewania kalii powinna być miękka i mieć temperaturę pokojową. Świetna jest woda deszczowa, ale doskonale sprawdzi się również odstana przez co najmniej kilka godzin woda wodociągowa. W okresie kwitnienia warto zasilać kalie nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.

Przesadzanie i przycinanie kalii
Kalie to rośliny, które wyjątkowo szybko rosną. Najczęściej konieczne jest ich przesadzanie do większej doniczki raz na 1-2 lata. Możemy to zrobić wiosną lub jesienią. Kalia nie wymaga formowania i przycinania. Regularnie należy obcinać jedynie uszkodzone lub uschnięte liście. Warto także na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany, co będzie pobudzać roślinę do związywania nowych pąków kwiatowych.

Zdarza się, że w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji kalie nie kwitną. Przyczyny mogą tkwić w:

  • braku zimowego spoczynku,
  • nadmiernym podlewaniu (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym),
  • niewłaściwym nawożeniu.

Pamiętajmy, że aby rośliny ładnie kwitły, muszą zimą przejść okres spoczynku w obniżonej temperaturze ze znacznym ograniczeniem podlewania oraz zaniechaniem nawożenia.

Komentarze