Kuchnia w stylu wiejskim, kuchnia rustykalna. Brak pomysłu na kuchnię? Z pomocą przychodzi styl rustykalny, pozwalający na ciekawe zaaranżowanie kuchni na każdą kieszeń. Istotą stylu rustykalnego, zwanego również wiejskim, jest prostota.
Istnieje tak wiele jego odmian, że z pewnością każdy znajdzie ten, który najbardziej pasuje do jego oczekiwań oraz upodobań. Klasyczna kuchnia wiejska to kuchnia prosta, a materiałem dominującym jest drewno. Pojawiają się naturalne dodatki. Kolorystyka jest jasna, a pomieszczenie wydaje się jednocześnie przestronne i przytulne. Takie kuchnie znakomicie wpisują się w klimat domów, jak i mieszkań. Inspirowanie się stylem wiejskim pozwala nam na zaaranżowanie prostej, ale przyjemnej kuchni.
Meble kuchenne dla stylu rustykalnego
Meble kuchenne powinny być wykonane z drewna, zarówno ciemnego, jak i jasnego. Można zdecydować się na meble z kolorowego drewna. Takie wiejskie retro również jest bardzo modne.
Co jeszcze jest typowe dla kuchni rustykalnej?
Inspirując się typową, kuchnia wiejską, powinniśmy czerpać z natury. Takie aranżacje lubią meble z naturalnego drewna, proste formy, jasne kolory oraz dużo naturalnych dodatków, w tym świeżych roślin i ziół. Kafelki również wybierajmy jasne, najlepiej duże. Ciekawie prezentują się kuchnie z drewnianymi elementami, w tym z drewnianą podłogą oraz sufitem. Kuchnia wiejska jest prosta, ale meble mogą być również stylizowane. Jeśli szukamy inspiracji, warto przejrzeć stare albumy ze zdjęciami. Może na którejś fotografii zachował się widok kuchni z rodzinnego domu dziadków?
Styl wiejski, czyli rustykalny może i jest prosty, ale z pewnością nie nudny. Jego liczne odmiany dają nam ogromną swobodę aranżacyjną. Można bowiem zdecydować się na styl polskiej wsi, amerykańskiej farmy lub wsi angielskiej: spokojnej i sielankowej. Nie zapominajmy o dodatkach, typowych dla każdego z tych typów kuchni. W typowych, polskich kuchniach wiejskich i ludowych doskonale sprawdzą się ludowe wzory, kratka na obrusach i serwetach, stylizowane serwisy. Wszystko dla utrzymania spójnej całości.
Piec kaflowy
Ciekawym elementem kuchni w stylu wiejskim jest również piec kaflowy. Może być prawdziwy lub atrapą, ważne, aby zajmował centralne miejsce w pomieszczeniu i nadawał mu odpowiedniego charakteru. A może postawimy na stylowe zestawienie tradycji z nowoczesnością? W tym wypadku doskonale będą prezentowały się stylizowane meble w połączeniu z nowoczesnymi sprzętami kuchennymi.
A może jeszcze odważniej? W takim razie ustawmy obok siebie kuchenkę, stylizowaną na antyk i nowoczesną zmywarkę. Szokujące? Być może, ale właśnie takie kontrasty są modne i sprawiają, że pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru.
Czy styl wiejski pasuje do każdej kuchni?
Teoretycznie tak, ale lepiej w takich aranżacjach wyglądają kuchnie przestronne, stanowiące odrębne pomieszczenie. Jeśli dysponujemy jedynie aneksem otwartym na jadalnię lub salon, zdecydujmy się na rustykalną aranżację wszystkich tych pomieszczeń, zwłaszcza jadalni. W poszukiwaniu inspiracji w stylu wiejskim, warto przeglądać zdjęcia w Internecie, przedstawiające kuchnie właśnie w takiej stylistyce. Z pewnością zaskoczy nas fakt, jak różnorodne są takie projekty i z jak wielu różnych form możemy skorzystać, decydując się na kuchnię w stylu wiejskim.
Czy można więc wyróżnić cechy wspólne kuchni wiejskich, które je charakteryzują?
Na pewno jest to prostota, która jednocześnie przekłada się na uniwersalność oraz ponadczasowość takich projektów. Ponadto, kuchnie wiejskie są naturalne, ciepłe i przytulne. Pozwalają nam poczuć się we własnym domu swojsko, przyjemnie i bezpiecznie, a to chyba najważniejszy argument, przemawiający za wybraniem tego właśnie stylu w swojej kuchni.
Komentarze