Na balkony i tarasy wychodzące na północ oraz wschód dociera znacznie mniej słońca niż na te o wystawie południowej. Nie oznacza to jednak wcale, że nie można posadzić tam pięknie kwitnących roślin. Również zacieniony balkon może tonąć w kwiatach, pod warunkiem, że dobrze dobierzemy ich gatunki. Dowiedz się, jakie balkonowe rośliny cieniolubne wybrać na swój balkon lub taras.
Choć większość popularnych balkonowych kwitnących roślin letnich preferuje stanowiska słoneczne, to jednak są też takie, które zdecydowanie lepiej czują się w półcieniu, a nawet w cieniu. Znajdziemy wśród nich zarówno gatunki o bardzo dekoracyjnych i okazałych kwiatach, jak i rośliny o ozdobnych liściach. Nawet na najmniej nasłonecznionym balkonie o wystawie północnej możemy zaaranżować przepiękną wielobarwną kompozycję kwiatową.
Czy słabo nasłoneczniony balkon może tonąć w kwiatach?
Gatunków roślin balkonowych, które bardzo dobrze rosną właśnie w półcieniu lub nawet cieniu jest co najmniej kilkadziesiąt. Z pewnością więc uda nam się wybrać, takie, które będą odpowiadać naszym gustom i naszej wizji aranżacji letniego balkonu.
Najmniej światła słonecznego dociera w ciągu dnia na balkony i tarasy o wystawie północnej. Tutaj słońce operuje bezpośrednio tylko przez krótki czas wczesnym rankiem, a następnie późnym popołudniem. Natomiast w ciągu dnia na takim balkonie mamy światło rozproszone.
Zaletą takiej wystawy jest to, że oświetlenie jest równomierne. W związku z tym nie występują znaczne wahania temperatury w ciągu dnia, a także praktycznie nie ma ryzyka poparzenia czy przypalenia liści roślin przez silnie operujące letnie słońce. Niestety, na balkonach wychodzących na północ często pojawiają się silne wiatry, a zimą ryzyko przemarznięcia roślin całorocznych jest zwiększone.
Z kolei za balkon półcienisty uznajemy taki, który wychodzi na wchód. Na balkon wschodni promienie słoneczne padają przez kilka godzin dziennie od wczesnych godzin porannych mniej więcej do południa. Z kolei po południu dociera tam już wyłącznie światło rozproszone. Tutaj będą świetnie rosły gatunki lubiące umiarkowane natężenie światła, ale można również z powodzeniem uprawiać wiele popularnych gatunków światłolubnych jak na przykład pelargonie czy surfinie. Ogromne zalety balkonów o wystawie wschodniej to również brak silnych wiatrów i o wiele mniejsze ryzyko przemarznięcia w zimie roślin całorocznych.
Piękny kwitnący letni zakątek możemy urządzić praktycznie na każdym balkonie. Wystarczy tylko dobrze wybrać gatunki roślin i prawidłowo je pielęgnować.
Jakie gatunki kwiatów posadzić na zacienionym balkonie?
Gatunków roślin ozdobnych, które lubią cieniste stanowiska, jest całkiem sporo. Są wśród nich zarówno takie kwitnące wiosną, jak i latem oraz wczesną jesienią. Do dyspozycji mamy także rośliny ozdobne z liści.
Na balkonie o wystawie północnej, wschodniej lub południowo-wschodniej sprawdzą się takie gatunki jak:
1. Begonia bulwiasta Begonia x tuberhybrida
Jest to zjawiskowy gatunek, który urzeka pięknymi kwiatami w różnych kolorach. W zależności od odmiany mogą one mieć kolor biały, żółty, pomarańczowy, czerwony lub różowy. Kwiaty są duże i mogą mieć różny układ płatków. Szczególnie ozdobne są odmiany pełne. Begonia obficie kwitnie od czerwca aż do października. Również liście tego gatunku mają walory dekoracyjne ze względu na swój nietypowy sercowato-lancetowaty kształt.
Begonie lubią żyzne i przepuszczalne gleby, umiarkowane podlewanie i regularne dokarmianie nawozami mineralnymi przeznaczonymi do roślin kwitnących.
Na stanowiskach półcienistych świetnie będą rosły:
- begonie bulwiaste należące do grupy wielkokwiatowych (grandiflora) o okazałych kwiatach;
- te z grupy pendula flore pleno, czyli o zwisających pędach.
Z kolei begonie bulwiaste drobnokwiatowe (multifolra) preferują bardziej słoneczne stanowiska, dlatego odradza się ich sadzenie na balkonie o wystawie północnej. Powinny jednak w miarę dobrze rosnąć na stanowisku wschodnim lub południowo-wschodnim.
2. Bluszcz pospolity Hedera helix
Ta roślina nie jest ozdobna z kwiatów, a z bardzo ładnych zimozielonych liści, które u podstawowego gatunku mają kolor ciemnozielony i są opatrzone oryginalnym marmurkowym wzorem. To długowieczne samochwytne pnącze jest mało wymagające i bardzo łatwe w uprawie. Odnajduje się doskonale na wielu stanowiskach. Świetnie rośnie w cieniu oraz półcieniu. Starsze egzemplarze bluszczu pospolitego bardzo obficie kwitną. Wytwarzają one liczne żółto-zielone miododajne kwiaty o średnicy do 4 cm, które przyciągają pszczoły i inne owady.
Bluszcz najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnej, żyznej glebie o odczynie lekko zasadowym. Roślina będzie bardzo ładnie wyglądać zarówno samodzielnie, jak i w kompozycjach z kwitnącymi gatunkami sezonowymi.
Odmiany bluszczu
- Glacier o srebrzystoszarych liściach,
- Spetchley - odmiana miniaturowa o interesujących ciemnozielonych strzałkowatych liściach,
- Goldgeard o liściach w kolorze złocistozielonym.
3. Fuksja Fuchsia
Fuksja, nazywana również ułanką, to prawdziwa królowa zacienionych balkonów. Jest to roślina bardzo obficie kwitnąca o wyjątkowo pięknych kwiatach. Mogą one być pojedyncze lub pełne, jedno lub wielobarwne. Występują w kolorach białym, różowym, fioletowym, purpurowym oraz czerwonym. Jest to tym cenniejsza roślina, że kwitnienie trwa bardzo długo, bo już od wiosny aż do października.
Trzeba jednak pamiętać, że fuksja nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego wiosną wystawiajmy ją na balkon, dopiero gdy minie ryzyko przymrozków, a jesienią zabierzmy odpowiednio wcześnie do mieszkania, jeśli chcemy przechować roślinę do następnego sezonu.
Pędy fuksji są zwisające i mogą osiągać od 25 cm aż do 1 metra długości.
Rośliny lubią próchniczną glebę o odczynie 6-6,5, umiarkowane podlewanie i regularne nawożenie odżywkami przeznaczonymi do balkonowych roślin kwitnących.
Odmiany fuksji
- Cascade o piennych długich zwisających pędach ciemnoróżowych lub różowo-białych kwiatach,
- Ting - aling o kwiatach w kolorze białym,
- Lady Thumb, której kwiaty są biało-czerwone,
- South Gate o pełnych bladoróżowych kwiatach,
- Diana Princess of Wales, której kwiaty są za zewnątrz jasnoróżowe, a w środku liliowe.
4. Funkia Hosta
Ten gatunek jest ozdobny zarówno z liści, jak i kwiatów. Jest to duża roślina, która nie nadaje się do tradycyjnych niewielkich skrzynek balkonowych. Możemy ją za to posadzić w większej donicy lub w skrzyni do uprawy roślin zrobionej z drewnianych palet.
Kwiaty funkii mogą być białe lub jasnofioletowe i pojawiają się od czerwca do września. Nie są one jednak bardzo okazałe. Uwagę skupiają na sobie za to duże ozdobne liście rośliny, które mogą być zielone, biało-zielone, zielono-żółte, zielono-niebieskawe lub limonkowe.
Odmiany funkii
- Elegans o zielono-niebieskawych liściach,
- Sun Power o liściach w kolorze limonkowym,
- Marginata Alba o liściach zielonych z białym obrzeżeniem,
- Golden Tiara o liściach ze złocistym obrzeżeniem,
- Blue Cadet - odmiana o wyjątkowo pięknych fioletowych kwiatach.
5. Niecierpek Waleriana Impatiens walleriana
Tego pięknie kwitnącego gatunku nie może zabraknąć na zacienionym balkonie. Niecierpek to bardzo dekoracyjna roślina, która w dodatku kwitnie od maja aż do października i jest łatwa w uprawie. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne i występować w kolorze białym, kremowym, pomarańczowym, beżowym, różowym lub czerwonym, a nawet mogą być dwu oraz trójbarwne.
Niecierpki preferują przepuszczalne próchniczne podłoże o umiarkowanej wilgotności. Konieczne jest ich regularne podlewanie, zwłaszcza na stanowisku o wystawie wschodniej lub południowo-wschodniej. Warto także przez cały sezon stosować nawóz do balkonowych roślin kwitnących.
Odmiany niecierpków
- Blaze o kwiatach pomarańczowych,
- Lachs - Baby o różowo-łososiowej barwie kwiatów,
- Blackberry Ice o purpurowych kwiatach i zielono-kremowych liściach.
6. Niezapominajka Myosotis sylvatica
Ten dobrze znany kwitnący wiosną gatunek najlepiej czuje się właśnie na stanowiskach półcienistych. U podstawowego gatunku kwiaty są niebieskie, a u odmian spotyka się także różowe oraz białe. Pojawiają się one od kwietnia do czerwca.
Niezapominajki lubią próchniczne wilgotne gleby. Wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Postarajmy się ustawić donice lub skrzynki z niezapominajkami w zacisznym osłoniętym od wiatru miejscu.
Odmiany niezapominajki leśnej
- Blue Basket o ciemnoniebieskich kwiatach,
- Musik o wyjątkowo dużych również niebieskich kwiatach,
- Snow Ball w kolorze białym,
- Bryza, które kwiaty także są białe,
- Victoria Rose o subtelnych różowych kwiatkach,
- Rosylva, która też kwitnie na różowo.
7. Żurawka Heuchera
Jej główną ozdobą są liście, jednak wytwarza również niewielkie urocze kwiaty. Liście żurawki są przepiękne i w zależności od odmiany mogą one mieć kolor zielony, żółto-zielony, różowy, purpurowy, wiśniowy, brązowy czy pomarańczowy. Blaszka liściowa często jest także wzorzysta. Drobne kwiaty mogą być zebrane w grona lub wiechy i występują w kolorze białym oraz różnych odcieniach czerwieni.
Żurawka to roślina zimozielona i bardzo odporna o niewielkich wymaganiach. Preferuje przepuszczalną umiarkowanie wilgotną glebę i jest bardzo tolerancyjna co do stanowiska.
Do wyboru mamy kilka gatunków żurawek. Najpopularniejszą jest niewątpliwie żurawka drobnokwiatowa Heuchera micrantha. Piękne są także żurawka krwista Heuchera sanguinea, żurawka amerykańska Heuchera americana oraz żurawka drżączkowata Heuchera x brizoides.
Odmiany żurawek
- Electric Lime o limonkowych liściach,
- Ruby Bells o intensywnie zielonych liściach,
- Midnight Rose, której liście są bordowe z różowym nakrapianiem,
- Sugar Plum o liściach śliwkowych,
- Creme Brule o wyjątkowej urody brzoskwiniowo-karminowych liściach,
- Amber Waves, której liście są złocisto-bursztynowe.
Większość z tych gatunków ma niewielkie wymagania, a ich uprawa jest prosta. Wystarczy regularne podlewanie i w przypadku roślin kwitnących usuwanie na bieżąco przekwitniętych kwiatów. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki, wówczas kwiaty będą pięknie rosły. Sama pielęgnacja roślin na zacienionym balkonie w środku upalnego lata jest znacznie łatwiejsza niż na balkonie, na którym słońce silnie operuje przez większość dnia. Ziemia w doniczkach będzie bowiem wolniej przesychać, rośliny nie powinny więdnąć, a na podlewanie zużyjemy znacznie mniej wody. Zamiast więc martwić się, że na naszym balkonie jest mało słońca, posadźmy na nim cieniolubne gatunki i cieszmy się pięknym kwiecistym zakątkiem przez całe lato.
Komentarze