Kwiaty, warzywa, zioła na mały balkon

Kwiaty na balkonBalkonowe mini ogrody cieszą się coraz większą popularnością. Piękną zieloną oazę spokoju, gdzie będziemy mogli odpocząć po pracy i zrelaksować się, możemy urządzić na każdym, nawet tym najmniejszym balkonie. Aby cieszyć się obficie kwitnącymi roślinami letnimi, aromatycznymi ziołami, a nawet własnoręcznie wyhodowanymi warzywami lub owocami, wcale nie potrzebujemy dużej powierzchni. Piękny efekt możemy uzyskać także na balkonie o bardzo małym metrażu.

Przy aranżacji niewielkiego balkonu kluczowe jest dobre wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Liczy się tutaj każdy wolny centymetr. Nie sprawdzą się typowe rozwiązania takie jak postawienie licznych donic czy skrzynek na posadzce balkonowej. Warto pozostawić tam możliwie jak najwięcej miejsca do siedzenia. Rośliny najlepiej posadzić w skrzynkach lub doniczkach wiszących na balustradzie, lub haczykach zamocowanych w ścianie budynku, a także w suficie, jeśli mamy do czynienia z balkonem w loggii. Sprawdź, jakie rośliny posadzić na małym balkonie.

Kwiaty na mały balkon

Balkon o niedużym metrażu wcale nie musi być smutny i nudny. Może on tonąć w obficie kwitnących kwiatach od wiosny aż do jesieni. Warto wykorzystać zwisające odmiany popularnych gatunków kwitnących roślin letnich oraz rośliny pnące, które ozdobią balkonowe balustrady.

Kwiaty na mały balkon

Idealne gatunki roślin ozdobnych na mały balkon to:

1. Pelargonie

Pelargonie to łatwe w uprawie i wyjątkowo wytrzymałe oraz długo i obficie kwitnące balkonowe rośliny letnie. Nic dziwnego, że cieszą się one niezmiennie od lat ogromną popularnością wśród Polaków.

Pelargonie będą się czuły najlepiej na bardzo słonecznym balkonie na przykład takim wychodzącym na południe, ale bardzo ładnie powinny rosnąć również na wystawie zachodniej oraz wschodniej. Natomiast, jeżeli nasz balkon wychodzi na północ, będzie na nim zbyt mało słońca dla tego gatunku.

Pelargonie preferują żyzne lekkie podłoże. Choć konieczne jest ich regularne podlewanie, to jednak są to rośliny dosyć odporne na przesuszenie. Sprawdzą się więc idealnie u osób zapominalskich, bardzo zapracowanych oraz takich, które często wyjeżdżają w okresie letnim.

Pelargonie bardzo obficie kwitną. Zarówno gatunki o wzniesionych pędach takie jak pelargonia angielska, jak i pelargonia bluszczolistna o długich zwisających łodygach będą wyglądać bardzo efektownie. Pamiętajmy, że aby ładnie kwitły, aż do późnej jesieni, musimy je systematycznie dokarmiać nawozami do balkonowych roślin kwitnących oraz na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, co będzie stymulować rośliny do wytwarzania większej ilości nowych pąków kwiatowych.

Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu naszego maleńkiego balkonu, wówczas warto zdecydować się na pelargonie bluszczolistne w jasnych kolorach takich jak:

  • biel - na przykład odmiana L’elegante,
  • delikatny róż - jak u odmian Sugar Baby, Temrano Butterfly i Gallilee,
  • fiołkowy - odmiana Lilac Gem i Royal Amethyst.

Rzadziej spotykane są pelargonie zwisające o kwiatach w kolorze łososiowym.

Piękne i bardzo lubiane są także tradycyjne czerwone pelargonie bluszczolistne na przykład: Rotte Mini Cascade, Rigi czy Rouletta.

2. Petunie i surfinie

Petunie mają wniesiony pokrój, natomiast surfinie zwisający. Jedne i drugie będą pięknie się prezentować w skrzynkach lub doniczkach zawieszonych na balustradzie niewielkiego balkonu lub w wiszących na haczykach donicach.

Petunie i surfinie będą dobrze rosły zarówno na stanowisku bardzo słonecznym, jak i w półcieniu. Lubią one żyzną próchniczną przepuszczalną glebę i w przeciwieństwie do pelargonii nie są wytrzymałe na niedobór wody. Konieczne jest ich codzienne dosyć obfite podlewanie - szczególnie w upalne letnie dni na balkonach o wystawie południowej, gdzie słońce silnie operuje przez niemal cały dzień.

Gatunki te bardzo obficie kwitną, wobec czego wymagają regularnego nawożenia odżywkami przeznaczonymi do sezonowych roślin kwitnących. Nie zapominajmy również o codziennym usuwaniu przekwitniętych kwiatów, dzięki czemu rośliny będą ciągle wytwarzać dużo nowych pąków.

Wybór odmian pelargonii i surfinii jest ogromny. Są one dostępne w takich kolorach jak:

  • biały - Table White i Bianca,
  • żółty - Victorian Yellow,
  • różowy - Pink Vein i Pastel,
  • fioletowy - Giant Blue czy Sky Blue,
  • czerwony - Deep Red oraz Table Dark Red.

Można nawet znaleźć odmiany w tak interesujących kolorach, jak ciemnogranatowy niemalże czarny, a także o wielokolorowych płatkach jak na przykład Celebration Karneval, której kwiaty są żółto-czerwono-niebieskie.

3. Fuksja

Fuksja, znana też jako ułanka, to zjawiskowo kwitnąca roślina, która najlepiej będzie się czuła w półcieniu lub cieniu. Nie nadaje się ona na balkony bardzo nasłonecznione (o wystawie południowej).

Rośliny preferują spokojne, osłonięte od wiatru stanowiska i żyzne próchnicze umiarkowanie wilgotne podłoże. Mają one duże potrzeby wodne i wymagają codziennego podlewania, szczególnie gdy lato jest wyjątkowo upalne. Warto je również nawozić raz na dwa tygodnie odżywkami do roślin kwitnących.

Fuksje najładniej wyglądają w wiszących donicach, które możemy umiejscowić na ścianie budynku lub powiesić na haczyku w suficie loggii balkonowej.

Odmiany fuksji na mały balkon

  • Blue Angel o kwiatach biało-liliowych,
  • Deep Purple o kwiatach kremowo-liliowych,
  • Improved Rosella w kolorze jasnoróżowym,
  • Red Spider o kwiatach w intensywnym czerwono-różowym kolorze,
  • Swing Time o kwiatach czerwono-białych.

4. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to zimozielona pnąca roślina o ozdobnych liściach, która sprawdzi się idealnie na niewielkim balkonie. Gatunek ten preferuje stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie także w cieniu. Nie lubi natomiast silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego. Nie powinniśmy sadzić go na balkonie bardzo mocno nasłonecznionym na przykład takim wychodzącym na południe.

Bluszcz to roślina pnąca o dekoracyjnych liściach. U podstawowego gatunku są one ciemnozielone z wyraźnym marmurkowym wzorem. Nie wszystkie liście są jednakowego kształtu - mogą one być sercowate, klapowane lub strzałkowate.

Roślina może piąć się po balustradzie balkonowej lub po murze budynku. Zakładanie dla niej specjalnych podpór nie jest konieczne, ponieważ doskonale radzi sobie sama. Bluszcz nie jest zbyt wymagający. Lubi próchniczą ziemię i umiarkowane podlewanie. Nie wymaga nawożenia.

Jest to gatunek długowieczny i wyjątkowo odporny na niskie temperatury, szkodniki i choroby. Warto go posadzić, jeśli chcemy, aby nasz balkon był zielony przez cały rok. Zimą będzie on stanowić piękny ciemnozielony akcent ożywiający nieco nasz balkon, a wiosną i latem może służyć za wyraziste tło dla obficie kwitnących roślin jednorocznych.

Odmiany bluszczu pospolitego na mały balkon

  • Baltica, która ma ciemnozielone liście z mocno zaznaczonym marmurkowym wzorem,
  • Goldheart o zielonych liściach z pięknym limonkowo-cytrynowym przebarwieniem w centralnej części blaszki liściowej,
  • Jessica o zielonych liściach z jaśniejszą obwódką,
  • Staggitifolia o zielonych klapowanych, głęboko powcinanych liściach,
  • Wonder, której liście są ciemnozielone, duże i zaokrąglone na końcach.

5. Groszek pachnący

Groszek pachnący to gatunek kojarzący się z sielskością wsi i babcinym rustykalnym ogródkiem. Jest to bardzo wdzięczna i pięknie kwitnąca roślina o słodko pachnących kwiatach. Możemy ją z powodzeniem uprawiać na balkonie w skrzynkach lub donicach. Groszek wysiewamy wprost do pojemnika w kwietniu lub maju. Rośliny preferują żyzną, ale lekką i przepuszczalną glebę, umiarkowane podlewanie oraz słoneczne stanowiska.

Pamiętajmy, że groszek jest gatunkiem pnącym, który rośnie w górę i chwyta się podpór za pomocą specjalnych wąsów czepnych. Nie jest on w stanie na przykład piąć się bezpośrednio po murze, jak ma to miejsce w przypadku bluszczu pospolitego, dlatego konieczne jest zapewnienie mu podpór. Mogą to być tyczki bambusów, specjalne metalowe lub drewniane stelaże do roślin pnących, lub gruby sznurek, jednak najlepiej będzie po prostu skrzynkę lub doniczkę z groszkiem postawić bezpośrednio przy balkonowej balustradzie, po której roślina będzie się ładnie piąć.

Odmiany groszku pachnącego na mały balkon

  • America o biało-czerwonych kwiatach osiągając nieco powyżej metra wysokości,
  • Kenneth - wysoka odmiana (do 2,5 metra) o kwiatach intensywnie czerwonych,
  • Matucana, której kwiaty mają kolor fioletowo-bordowy i dorasta ona do wysokości 1,2 metra,
  • Senator, który także osiąga maksymalnie 1,2 metra i ma wyjątkowo dekoracyjne kwiaty w kolorze białym z marmurkowym bordowym deseniem.

Warzywa i zioła na mały balkon

Dobrze aranżując przestrzeń na niewielkim balkonie, znajdziemy także miejsce na uprawę ziół i warzyw. Zioła mogą rosnąć w tradycyjnych skrzynkach stojących na posadzce lub powieszonych na balustradzie balkonowej, ale mogą również być uprawiane w niedużych doniczkach ustawionych na parapecie lub w rogach balkonu, czy wplecionych pomiędzy pojemniki z kwitnącymi roślinami letnimi.

Wiele gatunków ziół jest bardzo łatwych w uprawie. Są to rośliny odporne, mało wymagające i szybko rosnące, które nie tylko będą zdobić nasz balkon, ale również możemy je wykorzystać w kuchni.

Zioła na mały balkon

Jakie zioła posadzić na małym balkonie?

Najlepiej sprawdzą się takie gatunki jak:

  • pietruszka,
  • koperek,
  • oregano,
  • bazylia,
  • szałwia.

Wiele osób zastanowią się, czy uprawa warzyw na małym balkonie ma sens? Zdecydowanie tak. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre gatunki warzyw są nieco bardziej wymagające, więc musimy im zapewnić dobrej jakości podłoże, odpowiednie stanowisko, nawożenie i pielęgnację.

Gatunki warzyw na mały balkon

  • Pomidorki koktajlowe - polecane odmiany to przykładowo bardzo plenny Koralik o niewielkich czerwonych kulistych owocach czy również bardzo ładnie plonująca odmiana Mirabell o owocach w kolorze żółtym,
  • Szczypiorek - godne polecenia odmiany to choćby Fortel, Jowisz czy Wulkan,
  • Rzodkiewka odmian takich jak Fiest o czerwonych kulistych korzeniach, Mila o cylindrycznym kształcie i biało-czerwonym kolorze, Sopel Lodu o białych wydłużonych korzeniach czy Zlata, której korzenie są kuliste i mają rzadko spotykany żółty kolor.
  • Zielony groszek na przykład odmian Bajka, Oregon Sugar Pod oraz Premium.
  • Fasolka szparagowa - Polka - odmiana o żółtych strąkach, Esterka - odmiana o zielonych stronkach czy Purple Teepe o strąkach w pięknym ciemnofioletowym kolorze.

Szczypiorek i rzodkiewka to gatunki o małych wymaganiach i dosyć odporne na niskie temperatury. Ich nasiona można więc wysiać na balkonie już wczesną wiosną w niewielkiej doniczce lub skrzynce z lekką przepuszczalną ziemią.

Z kolei pomidorki koktajlowe, choć nie są trudne w uprawie, to jednak mają już nieco większe wymagania. Są one dosyć wrażliwe na niskie temperatury, dlatego na balkon najlepiej wystawić rośliny dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Pomidory lubią cieple, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska oraz żyzną przepuszczalną glebę. Wymagają one regularnego zasilania naturalnymi nawozami organicznymi jak na przykład biohumus lub nawozami mineralnymi do warzyw.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na uprawę fasolki szparagowej lub zielonego groszku, wówczas pamiętajmy, że są to rośliny pnące. Trzeba je więc ustawić przy balustradzie, aby mogły się po niej piąć lub zapewnić im inne podpory.

Na niewielkim balkonie możemy również z powodzeniem uprawiać poziomki oraz truskawki. Szczególnie godne uwagi są odmiany truskawek o zwisających pędach. Możemy się nimi cieszyć, nawet jeśli nie mamy miejsca na postawienie doniczek na balkonowej posadzce. Skrzynkę lub doniczkę z truskawkami można powiesić na balustradzie, na haczyku na ścianie tuż przy oknie, bądź postawić na parapecie.

Zarówno okwiaty, jak i warzyw, zioła i owoce możemy uprawiać z siewu nasion. W zależności od gatunku rośliny siewu dokonujemy zwykle między marcem a majem wprost do skrzynek balkonowych. Jednak zdecydowanie łatwiej jest kupić gotowe sadzonki wybranych roślin w kwiaciarni, na bazarku czy w centrum ogrodniczym.

Komentarze