Lambrekiny - rodzaje, tkaniny, aranżacje

LambrekinyTrendy w dekoracji okien na przełomie lat uległy całkowitej transformacji. Bogato zdobione okna to jeden z elementów rozpoznawczych starych pałacowych wnętrz, który przetrwał przez stulecia, aż do końca lat 90. Wytworne, fantazyjnie upinane zasłonki i firanki mogliśmy spotkać niemalże w każdym salonie i kuchni. A wśród nich niekwestionowanego króla zasłon, czyli lambrekiny, które powracają do łask w nieco odmłodzonej wersji.

Przez lata okna pełniły funkcję reprezentacyjną każdego pomieszczenia, a kobiety prześcigały się w coraz to ciekawszych barwach, fakturach, a także tworzeniu wymyślnych upięć lambrekinów. Niekiedy nawet zbyt wytworne okna nie pasowały do reszty aranżacji, ale dawały poczucie luksusu mieszkańcom, podwyższając rangę domu.

Co to jest lambrekin?

Lambrekin to długi pas tkaniny zawieszonej poprzecznie w oknie, tworzącej krótką i bardzo elegancką dekorację okna. Pierwsze lambrekiny pojawiły się w aranżacji wnętrz już w XVI wieku, jako ozdoba gzymsu, w zastępstwie klasycznych baldachimów, element dekoracyjny ołtarzy oraz gustowne wykończenie zasłon. Lambrekiny są również doskonałym elementem wizualnie powiększającym okno. W pomieszczeniach z małym otworem okiennym lambrekiny wieszano na całej szerokości okna, zaś długie gęsto marszczone zasłony na ścianach wokół niego. W ten sposób małe okno stawało się okazałe i eleganckie, a pomieszczenie wytworne. Lambrekiny można zrobić samodzielnie lub kupić gotowe wycięte w fale, ząbki, galon, zdobione frędzlami, chwostami lub koronką. Na przełomie wieków lambrekiny tworzono z tkanin, drewna, kamienia, a nawet stiuku.

Rodzaje lambrekinów

Ukochane przez stulecia lambrekiny doczekały się wielu odmian, jedne były wytworem pracy wielu projektantów i zdobiły wytworne salonowe wnętrza, inne powstały z potrzeby chwili. Jedno jest pewne, wszystkie zachwycają, do najczęściej spotykanych rodzajów lambrekinów zaliczamy:

  • Svagi - to lambrekiny wykonane z miękkich lejących tkanin, z których bez problemu za pomocą żabek do karnisza można ułożyć fantazyjne fale i drapania. Najczęściej spotykany lambrekin to fale, które można wykonać samodzielnie. Uzupełnieniem svagi są ozdobne zasłony po obu stronach okna. Jak samodzielnie wykonać lambrekin typu svagi? Zasłona, z której powstanie lambrekin w kształcie fali, powinna być nieco dłuższa niż szerokość karnisza. Efektowne, marszczone fale uzyskamy, dzieląc tkaninę na kilka równych części, w miejscu granic pomiędzy kolejnymi partiami materiał ściągamy nitką (szef wykonany ręcznie, typu fastryga). Zabieg ten można wykonać przed powieszeniem lub bezpośrednio na oknie. Profesjonalne lambrekiny to fale ściągane specjalną taśmą lub tkanina wycięta we wspomniane fale.

Lambrekiny svagi

  • Bando - to dość ciężkie, wykonane z twardego materiału lambrekiny, zawieszane nad oknem, tak by ukryć gzyms. Ten rodzaj lambrekinu dodatkowo obija się identyczną tkaniną jak ta występująca na zasłonach. Ten typ powrócił w nietypowej formie, jako ozdoba i element oddzielający przestrzeń kuchenną, w otwartej strefie dziennej, w której aneks kuchenny umieszczono za stylowym barem. Sztywna konstrukcja przymocowana do sufitu w tej samej linii co blat mini bufetu ogranicza strefę gotowania oraz zatrzymuje opary z gotowania przed resztą otwartej przestrzeni. Tkaninę ozdabiającą lambrekin bando w nowoczesnych wnętrzach zamienia się ze względów praktycznych na listwy LED lub farbę w kolorze tkanin obiciowych występujących w pomieszczeniu. Ten rodzaj lambrekinu najlepiej sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, angielskich, glamour. Bando w nowej odsłonie doskonale wpisuje się we wnętrza nowoczesne.

Lambrekiny bando

  • Perekidy - jest to tkanina przewieszona przez karnisz lub drążek, której zadaniem jest przyozdobienie górnej części gzymsu. W tym wypadku nie stosujemy zasłon. Perekidy często wieszane są w kuchniach i pokojach dziecięcych jako efektowne zastępstwo długich i niepraktycznych firanek oraz zasłon. Perekidów nie łączymy z firankami i zasłonami, występują samodzielnie. Ten rodzaj ozdoby okiennej często jest stosowany przez osoby, które nie lubią tak zwanych "gołych okien" a długa firanka i zasłona w danym pomieszczeniu jest zwyczajnie niepraktyczna.

Lambrekiny perekidy

  • Lambrekiny asymetryczne - to ten rodzaj ozdób okiennych, który najczęściej wybieramy w nowoczesnych aranżacjach. Dzięki zastosowaniu zasłony lub firanki zawieszonej asymetrycznie ocieplamy wnętrze, nie tracąc minimalistycznego charakteru aranżacji. Jak samodzielnie wykonać lambrekin asymetryczny? Można go samodzielnie upiąć z długiego pasa zasłonki. W tym celu należy zaczepić na karniszu węższą część tkaniny, a następnie fragment z dłuższym bokiem zasłony lub firany, nie zapominając o zakładkach, czyli o stworzeniu estetycznych drapań. Na koniec należy upiąć klamerkami do zasłon lub chwostem dłuższy, zwisający fragment tkaniny. Ten rodzaj lambrekinów najlepiej prezentuje się z lekkich półprzezroczystych tkanin tiulowych lub ciężkich o jednolitej barwie, które podkreślają nowoczesną aranżację.

Lambrekiny asymetryczne

Jak wybrać tkaninę na lambrekiny?

Lambrekiny podobnie jak zasłony i firanki powinny być praktyczne, dlatego też wybór tkaniny jest bardzo ważny i to od niego będzie zależało czy lambrekiny zagoszczą w naszym domu na dłużej, czy też zawiesimy je raz i uznamy za pracochłonne i niefunkcjonalne. Najlepsze tkaniny to te zawierające przynajmniej 75% naturalnej bawełny i domieszkę poliestru. Zdaniem ekspertów od dekoracji okien, tylko takie połączenie składników tkaniny może zagwarantować bezproblemowe użytkowanie lambrekinów. Po pierwsze takiego materiału nie musimy oddawać do pralni, a co więcej mając program ręcznego prania, spokojnie możemy odświeżyć go w pralce. Kolejny plus to prasowanie, które nie jest pracochłonne, z takim lambrekinem powinien również poradzić sobie dobry streamer. Za pomocą parownicy możemy nie tylko wyprostować lambrekiny po praniu, ale też parą te zawieszonych na oknie.

Aranżacje z lambrekinami w roli głównej

Aranżacja salonu z lambrekinem

Aranżacja salonu z lambrekinem

Przedstawiona aranżacja to romantyczny salon w nadmorskim domu. Zamysłem architekta było połączenie przestrzeni dziennej z niebiańskim widokiem nabrzeża rozciągającym się za oknem. Dlatego też jedna ze ścian salonu, będąca jednocześnie centralnym punktem części wypoczynkowej, została przeszklona. Jak można się domyślić, w letnie miesiące ogromne okna salonu są otwarte, a granica pomiędzy wnętrzem domu i tym, co na zewnątrz niemalże niewidoczna. Nie można oprzeć się wrażeniu, że aranżacja całego pomieszczenia nawiązuje do otaczającej dom przyrody. Opływowy kształt wygodnych i stylowych mebli tapicerowanych, a także fale na lambrekinach nawiązują do morskich fal, które można obserwować przez okno. Utrzymanie aranżacji w jasnym kolorze antycznej bieli idealnie kontrastuje z błękitem morza widocznym za oknem. Ciemne drewno niewielkiego stylowego stolika koresponduje z ramami okiennymi i pomostem na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest w tej aranżacji dobór tkanin. Skórzane fotele i kanapa błyszczą niczym spokojne morze, miękkie matowe zasłony można porównać do spienionych fal. Dekoracja okna w tym salonie ma kluczowe znacznie. Svagi to idealne rozwiązanie, dzięki któremu dodajemy elegancji pomieszczeniu i możemy obserwować może. Kolejny plus tego rozwiązania to możliwość stworzenia niezwykle ciepłej aranżacji po zasłonięciu firanek i zasłon. Punktowe oświetlenie na suficie nawiązuje do rozgwieżdżonego nieba. Jest to typowy przykład aranżacji wnętrza inspirowanej przyrodą.

Aranżacja nowoczesnej kuchni ze skośnym lambrekinem

Aranżacja kuchni z lambrekinem

Aranżacja nowoczesnej kuchni głównie kojarzy nam się z zabudową kuchenną i wyborem sprzętów AGD. W większości polskich domów od kilku lat niezmiennie króluje biały, szary i czarny lakier uzupełniony kamiennym lub betonowym blatem. Jeśli dodać do tego szklany lub stalowy panel ścienny w przestrzeni ponad blatem otrzymujemy chłodne, a nawet lodowate wnętrze. W tym wypadku diabeł tkwi w szczegółach, tak urządzoną kuchnię możemy ocieplić za pomocą dodatków. W przedstawionej aranżacji lambrekin ukośny z połyskującej tkaniny nie tylko udomawia zimne wnętrze, ale też sprawia, że otwarta przestrzeń dzienna staje się spójna.

Komentarze