Las, ogród w słoiku - Jak zrobić? Jak podlewać rośliny w szkle, w słoiku?

rośliny w słoiku Las w słoiku jest bardzo modną dekoracją, która idealnie wpisuje się w aranżacje nowoczesnych minimalistycznych wnętrz. Jest to idealny pomysł na uprawę roślin w domach, w których mieszkają alergicy, a także zapominalscy, którzy potrafią zasuszyć nawet kaktusa. Zobacz jak zrobić, jak dbać o rośliny zamknięte w szklanym pojemniku i jak to się stało, że zaczęliśmy uprawiać żywe rośliny w szkle - w słoiku, a nawet butelce.

Rośliny w słoiku, czyli wardian case to hodowla roślin w szczelnie zamkniętym szkle, który umożliwia uprawę nawet najbardziej egzotycznych gatunków roślinności w dosłownie każdym klimacie.

Wiele osób zastanawia się jakim cudem rośliny nie usychają bez dostępu do powietrza. Okazuje się, że rośliny potrafią wyprodukować sobie tlen i wszystko, co jest i potrzebne do życia. Jedyne, w czym musimy im pomóc to nawadnianie, ale tylko raz na kilka tygodni. Kwiaty, krzewy i mini drzewka są prawie samowystarczalne. W zamkniętym szklanym naczyniu tworzą najlepszy dla siebie mikroklimat, czyli taki mały idealny niezanieczyszczony przez człowieka, wystarczający dla ich rozwoju. Co ciekawe nie jest to żadna nowość ale praktyka stosowana już dwa wieku temu.

Las w szkle, czyli początki wardian case

Nazwa wardian case pochodzi od nazwiska botanika Bagshawe Warda, który jako pierwszy umieścił egzotyczne pędy roślin i owadów w szklanych pojemnikach. Zrobił to podczas jednej ze swoich podróży, szukając sposobu na przetransportowanie natury z odległych zakątków świata. W XIX wieku dalekie podróże odbywały się na szlakach morskich, a podróż zabijała roślinność, zanim ta dotarła do celu. To wówczas ów botanik odkrył, że flora jest w stanie wytworzyć sobie niezbędne do życia warunki w zamkniętych szklanych naczyniach. Szkło chroniło je przed niszczycielskim działaniem słonej wody, a przezroczyste ścianki zapewniały dostęp światła. Szczelnie zamknięte rośliny nie tylko produkują sobie tlen, ale też w mniejszym stopniu tracą wilgoć. W ten sposób zaczęto przewozić egzotyczne kwiaty, drzewa, krzewy, a także zioła z odległych zakątków świata, po to, by zapoczątkować ich uprawę w zupełnie innym miejscu, często oddalonym od naturalnego środowiska o tysiące kilometrów.

Słoiki z roślinami
Rośliny w słoikach

Małe jest piękne, czyli pierwsze dekoracyjne wardian case

Ojczyzną pierwszych miniaturowych roślin w słoiku jest Azja, to tam zaczęto umieszczać pierwsze drzewka bonsai, tworząc dekoracyjne mini krajobrazy. Miniatury lasów i ogrodów powstały z azjatyckiego umiłowania do miniatury. Obecnie las w słoiku gości w domach nie tylko w kraju kwitnącej wiśni, stał się bardzo modną dekoracją w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach w całej Europie i za oceanem. Jak podkreślają twórcy tych pięknych żywych miniatur, sztuka ta nie jest trudna i każdy z nas może wykonać swój własny las w słoiku. Zobaczcie jak to zrobić.

Jak zrobić las, ogród w słoiku?

Zrobienie lasu w słoiku nie jest tak trudne, jakby mogło się wydawać pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku zasad. Równie ważne, jak samo sadzenie roślinek jest zaplanowanie tego, jak nasz las lub ogród ma wyglądać. Najlepiej jest zacząć od wyboru właściwego pojemnika, który powinien być szklany ze szkła transparentnego z pokrywą. Bardzo ważne jest, żeby ścianki były cienkie, a zamykanie, było na tyle szczelne, żeby nie przepuszczało powietrza z pomieszczenia, to warunek konieczny, żeby wewnątrz pojemnika wytworzył się mikroklimat.

Kolejna kwestia to jego rozmiar, idealnie, jeśli naczynie będzie miało szerszą podstawę i węższą górę. Im szersza podstawa, tym więcej roślin i detali możemy na niej zmieścić. Oczywiście możemy się ograniczyć do posadzenia jednej roślinki, ale istnieje możliwość stworzenia mikro ogrodu lub lasu składającego się z kilku gatunków i dekoracji.

Jakie naczynie jest najlepsze na las w słoiku i gdzie je kupić?

Praktycznie każde szklane naczynie jest odpowiednie do zasadzenia w nim lasu. Może to być uroczy słoik na ciasteczka, waza, duży słoik na ogórki lub ogromna żarówka, pod warunkiem, że potrafimy zdemontować jej gwint i ponownie zamontować. W tym wypadku warto zdać się na wyobraźnię, ponieważ jedyne warunki, jakie musi spełnić taki pojemnik to być zamykany, przezroczysty i szklany.

Rośliny w szkle
Rośliny w szkle

Prawdziwe perełki znajdziemy na pchlich targach, w sklepach ze starociami, a także na babcinym strychu. A jeśli nie macie żadnego zabytkowego szkła, to warto zerknąć na portale aukcyjne i wybrać się do sklepów "wszystko po pięć złotych". Wprawdzie za takie naczynie zapłacimy zapewne kilka razy więcej.

Zanim wybierzecie się na takie zakupy, warto mieć już na kartce lub w głowie projekt swojej miniaturowej aranżacji. Doskonałym pomysłem jest przeniesienie jej na kartkę i przeanalizowanie rozmiarów każdego z elementów, wówczas będzie wiadomo jaką średnicę powinna mieć podstawa naczynia.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze musimy aranżację robić na dnie naczynia, możemy też posadzić wszystko na pokrywie, a potem zakrywamy ją naczyniem. Warto zaznaczyć, że w tym wypadku naczynie od szyjki do przynajmniej ⅓ wysokości powinno mieć taką średnicę, w przeciwnym razie kiedy roślinność rozrośnie się na boki, nie uda nam się odkryć słoja np. do podlewania.

Co jest potrzebne do zrobienia lasu w słoiku?

  1. Ozdobne szkło z pokrywą, czyli to, w którym wykonanymi naszą zieloną miniaturę
  2. Ziemia ze sklepu ogrodniczego, w niej nie będzie chwastów, jak weźmiecie z ogródka, mogą się w trafić nasiona lub korzenie chwastów, lub traw i jaja szkodników. Ziemię dopasowujemy do wymagań roślin, które będziemy sadzić. Jeśli chcesz, żeby twój ogród w słoiku przez wiele lat wyglądał nieskazitelnie, a rośliny nie chorowały, koniecznie wysterylizuj ziemię. W tym celu należy ją umieścić w piekarniku w maksymalnej temperaturze na około 30 minut. W ten sposób pozbędziesz się z niej ewentualnych bakterii, jaj szkodników i chwastów. Potem odstaw ją do wystygnięcia, a kiedy będzie już zupełnie zimna można zacząć pracę nad mikro ogródkiem.
  3. Żwirek drenażowy, czyli taki przez który będzie przepływać nadmiar wody na dno, żeby roślinki nie miały za mokro. Bardzo ważne jest, żeby nie zmieniał on odczynu pH ziemi, więc należy go kupić w sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni. Wprawdzie w ogrodzie możemy zastosować prawie każde kruszywo, ale jest to duża powierzchnia, więc nawet zmienione pH nie zaszkodzi roślinności. W ogródku nawet obfite deszcze wnikają w głębokie warstwy ziemi, a woda rozlewa się na duży obszar. W zależności od tego, jak duże jest nasze naczynie, będziemy go potrzebować od 200 ml do 500 ml.
  4. Węgiel aktywny, który będzie filtrem dla naszego ekosystemu, to dzięki niemu rośliny nie będą pleśnieć i nie chorują na różnego rodzaju grzybice.
  5. Konar, a raczej konarek drewna o ciekawym kształcie, ale uwaga, jeśli się na niego zdecydujemy, musi to być zdrowe, specjalnie impregnowane drewno, bez żadnych szkodników, plam i nie próchniejące.
  6. Kamień dekoracyjny, który możemy zastosować zamiast drewna. Przetrwa on znacznie dłużej i nie musimy się martwić, że pojawi się na nim pleśń, która przejdzie na inne rośliny.
  7. Mech, żywy może być popularny chrobotek o pięknym odcieniu zieleni
  8. Rośliny, ale uwaga na tak małej powierzchni nie uda nam się zestawić dwóch rodzajów ziemi, dlatego powinny one mieć dokładnie takie same wymagania co do gleby.
  9. Zestaw narzędzi, mała łopatka, łyżka stołowa, drewniany, ale mocny patyczek, który posłuży nam do przesuwania roślin w głębokim słoiku, pęseta najlepiej jak najdłuższa, dzięki niej ustawimy wszystko precyzyjnie. Nożyczki, strzykawka i sznurek, to nim możemy, nadać roślinom określony kształt. Zanim umieścimy je w słoiku, możemy zakręcić gałązkę dookoła łodygi lub skierować w górę lub na dół.

Jakie rośliny wybrać do żywej zielonej kompozycji w szkle, czyli co posadzić w lesie w słoiku?

Teoretycznie każdy gatunek roślin nadaje się do uprawy w szkle, ale niektóre z nich najpierw musisz specjalnie przygotować (zminiaturyzować je), czyli uniemożliwić im rozrost. Mistrzami tworzenie mikro roślin są Japończycy, ale samodzielnie też można je utworzyć, niestety będzie to długotrwały proces. Jeśli natomiast szukasz okazów, które od razu możesz wsadzić do słoika, to wybierz jedne z listy poniżej.

  • Rośliny owadożerne takie jak rosiczka, które z natury są niewielkie i pięknie wyglądają zestawione z chrobotkiem i mini paprocią.
  • Skrzydłokwiat, ale niewielki, najlepiej sadzonka.
  • Małe paprocie jak orliczka.
  • Fitonia, czyli kolorowe liście dekoracyjne, które możesz posadzić w kilku różnych barwach lub wybrać jedną z nich i zestawić z zielenią.
  • Gasteria.
  • Większość niskich i drobnych sukulentów jak haworcja.
  • Miniaturki kaktusów.
  • Selaginella, ale uwaga ta roślina ma barwę zbliżoną do mchu, więc najlepiej wyglądać będzie z innym gatunkiem w kontrastującym kolorze.
  • Skrytokwiat, który również warto zestawić z kontrastującym gatunkiem.
  • Marata, piękny motyw na liściach sprawi, że nie będziemy mogli oderwać od niej wzroku.
  • Małe drzewko szczęścia.
  • Episcia.

Jak widzicie, w słoiku można sadzić popularne rośliny doniczkowe, takie, które goszczą na parapetach w większości domów. Ułożone w mikro kompozycję i zamknięte w szklanym słoiku wyglądają zjawiskowo.

Jak przygotować drzewko do posadzenia w słoiku?

Jeśli nie chcesz tworzyć kompozycji z kwiatów domowych, możesz zminiaturyzować prawdziwe drzewo, a nawet nadać mu fantazyjny kształt. Jednak uwaga jest to proces, który zajmuje od kilku do kilkunastu miesięcy, wymaga cierpliwości. Zacznij od posadzenia sadzonki, jeśli nie posiadasz takiej ukorzenionej, odetnij małą gałązkę z drzewa, które Ci się podoba. Potem zanurz ją w ukorzeniaczu i wsadź do ziemi. Gałązka powinna puścić korzenie. Poczekaj kilka miesięcy, żeby się przyjęła i zaczęła rosnąć. W tym czasie możesz za pomocą sznurka lub drutu do mocowania gałązek (znajdziesz go w sklepie ogrodniczym) wyginać dowolnie gałęzie. Kiedy zacznie ona przypominać malutkie drzewko, delikatnie wyjmij je z ziemi. Obejrzyj dokładnie korzenie i odetnij tylko te po bokach, ale pozostał główny. Będzie on największy i najstarszy, to z niego wyrastają pozostałe korzenie. Tym razem posadź drzewko do płytkiej i niewielkiej doniczki. Powinna mieć taki rozmiar, żeby zmieścić w niej tylko korzeń główny. Podlej i poczekaj kilka dni, jeśli roślinka nie choruje, możesz zacząć ją przycinać, nadając jej odpowiedni kształt. Potem ponownie odczekaj, tym razem kilkanaście dni, jeśli twoje mini drzewko nie choruje po podcinaniu, możesz posadzić je w słoiku.

Las w słoiku
Las w słoiku

W ten sposób powstają drzewka bonsai, które zachwycił cały świat, teraz i Ty możesz wyhodować swoje własne miniaturowe drzewo, zamknąć je w słoiku i podziwiać.

Jak szybko rośnie las w słoiku?

Przez pierwsze kilka tygodni rośnie bardzo szybko, dopóki nie spadnie poziom dwutlenku węgla. Początkowo (zanim wytworzy się mikroklimat w naczyniu) proces fotosyntezy przebiega bardzo szybko i obserwujemy wprost rekordowy wzrost roślin. Po kilku tygodniach nasz las tworzy w słoiku mikroklimat, poziom dwutlenku węgla spada i wzrost roślin wyhamowuje. Jednak mając na uwadze początkowe tempo wzrostu i to, że nasz las wolno, ale systematycznie będzie rósł, należy posadzić w nim naprawdę malutkie sadzonki.

Ile roślin do lasu w słoiku posadzić?

Maksymalnie trzy plus mech, ale nie jest to regułą, równie dobrze a może nawet lepiej będzie się prezentować pojedyncza sadzonka, jeśli zadbamy o dodatkowe dekoracje. Do minimalistycznego nowoczesnego wnętrza lepiej będzie pasować pojedyncze miniaturowe drzewko. A jeśli chcesz stworzyć kolorową kompozycję, posadź trzy rośliny, każda w innym kolorze.

Jak przygotować rośliny do posadzenia w szkle?

Jeśli chcesz uzyskać prawdziwie miniaturowe roślinki, pobaw się w botanika już na kilka tygodni przed sadzeniem lasu w doniczce. Każdą z zakupionych sadzonek podziel na trzy części. Korzenie starannie oddziel i razem z ziemią wsadź do malutkiej i płytkiej doniczki. Już po 7 dniach będziesz wiedzieć, czy się przyjęły po podziale. Teraz wyjmij je z doniczki, znajdź główny korzeń, starannie oddziel od niego nowe korzenie, które rozrastają się na boki. Obetnij je ostrymi nożyczkami, ale uważaj, żeby nie uszkodzić głównego korzenia. Wsadź ponownie do doniczki, ale znowu mniejszej. Możesz jeszcze podciąć gałązki i pędy, nadając roślince wymarzony kształt. Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy sądzisz roślinę do ziemi, należy ją podlać, ale proporcjonalnie do wielkości doniczki. Po kolejnych dwóch tygodniach, jeśli liście są zdrowe, możesz ją sadzić w słoiku. Jest to pracochłonny, ale profesjonalny sposób uzyskiwania miniaturowych roślin. Możesz tak postępować zarówno z kwiatami (wszystkimi oprócz cebulowych), krzewami i drzewami.

Jak zrobić las w słoiku. Instrukcja krok po kroku

  1. Naczynie musi być sterylne, więc wyparz je, pokrywkę też.
  2. Ziemię sterylizujemy w piekarniku.
  3. Wszystkie dekoracje wyparzamy.
  4. Czekamy, aż wszystko dokładnie wyschnie (nawet jednak niewielka kropla wody może spowodować, że pojawi nam się w słoiku pleśń).
  5. Najpierw dno wykładamy drobniutkim 2-3 mm żwirkiem drenażowym, powinna to być warstwa na wysokość około 2 cm. Grubość tej warstwy jest bardzo ważna, ponieważ absorbuje ona wilgoć i nasze roślinki nie będą miały zbyt mokrego podłoża. Ta warstwa pełni też funkcję dekoracyjną, więc na brzegach możemy z niej usypać fale albo inne dekoracyjne kształty.
  6. Pierwszą warstwę ziemi dokładnie mieszamy z węglem aktywnym. W tym celu wydziela około ¼ ziemi i zalecaną przez producenta ilość węgla aktywnego. Do tej czynności możesz potrzebować naczynia z miarką lub wagi kuchennej.
  7. Wsypujemy cienką 1-centymetrową warstwę ziemi, następnie ugniatamy ją przy brzegach.
  8. Ziemię przy ściankach przykrywamy żwirem, ale już tylko cienką warstwą.
  9. Dosypujemy resztę ziemi, w sumie powinna być to warstwa około 5-7 centymetrów. Na brzegach ugniatamy ją palcem, żeby na zewnątrz szkła był widoczny równy pasek.
  10. Ścianki naczynia oczyszczamy pędzelkiem i możemy przystąpić do sadzenia naszego lasu.
  11. Sadzenie roślin w słoiku jest jedną z najłatwiejszych czynność. Wyjmujemy nasze sadzonki z doniczek, robimy otwory w ziemi na korzenie i sadzimy roślinę. Na koniec ugniatamy ziemię wokół rośliny, żeby ją ustabilizować. Dopiero teraz możemy przystąpić do sadzenia kolejnej. Po wyjęciu należy delikatnie rozluźnić korzenie i dopiero umieścić je w ziemi.
  12. Ponownie oczyszczamy ścianki naczynia.
  13. Układamy mech, najlepiej, jeśli jest on wilgotny, jeśli nie zanurzamy go w wodzie, odsączamy i układamy na powierzchni ziemi. Nie robimy na niego zagłębień, ponieważ nie ma on typowych korzeni, wrastających w glebę. Na tym etapie możemy pozostawić puste miejsca na skały lub malutkie konary.
  14. Dekoracje, czyli wspomniane powyżej skały i konary możemy układać na dwa sposoby, bezpośrednio na ziemi lub na mchu. W pierwszym przypadku będą one cały czas widoczne, w drugim po pewnym czasie pokryje je mech, tworząc zielone pagórki. Uwaga pionowe skały należy częściowo zakopać w ziemi, żeby były stabilne, poziome wystarczy położyć.
  15. Posypujemy brzegi żwirem, ostatnią wartę bardzo cienką dajemy wokół ścianek naczynia, wówczas spływająca w pierwszym etapie hodowli woda nie będzie mieszać się z ziemią i brudzić naczynia. Wystarczy około 0,5 cm kruszywa, żeby zabezpieczyć ścianki.
  16. Podlewanie i stabilizacja podłoża to już ostatni etap tworzenia lasu w słoiku. Za pomocą czystej strzykawki, podlewamy podłoże. Jednak uwaga nie wstrzykujemy wody bezpośrednio pod roślinki, ale na mech i żwir, który umieściliśmy na brzegach. Nie lej wody po ściankach, ponieważ powstaną nieestetyczne zacieki. Pierwsze podlewanie powinno być obfite, do słoika o średnicy 30 cm wlewamy około 30 ml wody. Przez pierwsze dwa trzy tygodnie, nie zakrywamy naszego lasu od razu po podlaniu, lecz czekamy, aż część wody wsiąknie w podłoże, a reszta odparuje. Po około dwóch tygodniach zacznie się w nim tworzyć mikroklimat, a las się ustabilizuje, więc nie będzie potrzeby odkrywania po podlaniu.

Dlaczego mój las w słoiku pleśnieje?

Przyczyn może być kilka, po pierwsze zbyt obfite i częste podlewanie, co rozpoznać można, kiedy po podlaniu ścianki naczynia zaparują, a skroplona para zacznie po nich spływać. W takiej sytuacji należy zdjąć pokrywę i poczekać aż nadmiar odparuje. Kolejna przyczyna to nieprawidłowe podlewanie, wodę zawsze wprowadzamy za pomocą strzykawki i lejemy do gruntu, jeśli podlewasz z góry, mocząc liście, pojawi się na nich pleśń, ponieważ w naczyniu panuje podwyższona wilgotność powietrza. Inna przyczyna to zastosowanie niewłaściwych dekoracji np. drewna, które nie było zaimpregnowane. Ostatni, ale równie istotny powód, to zła jakość wody, którą podlewane są rośliny. Do podlewania plantacji zamkniętych w słoiku zawsze stosujemy wodę filtrowaną i odstaną, żeby ewentualne zanieczyszczenia opadły na dno.

Jak podlewać las, ogród w słoiku?

  1. Las w słoiku powinien być ustawiony z daleka od źródeł ciepła i słońca. Wprawdzie musi mieć dostęp do światła dziennego, ale nie może być wyeksponowany na jego promieni, ponieważ woda zacznie parować. Warto pamiętać, że w słoiku jest temperatura zbliżona do tej w cieplarni, więc dodatkowa ekspozycja na promienie słoneczne lub inne źródła ciepła sprawi, że rośliny się przegrzewają i zaczną marnieć.
  2. Podlewanie można wykonywać systematycznie co 2-3 tygodnie lub wtedy kiedy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba. Drugi sposób jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszej uprawy. Zastanawialiście się, dlaczego mech jest w prawie każdej zielonej kompozycji zamkniętej w szkle? To on pokazuje nam, że nadeszła pora na podlewanie. Kiedy wilgotność powietrza spada w naszym małym ekosystemie, mech zmienia barwę. W zależności od gatunku może z pięknej zieleni zmienić kolor na żółty, srebrny lub brązowy. To znak, że rośliny potrzebują wody.
  3. W pierwszych kilku tygodniach po posadzeniu roślin bacznie obserwujemy ścianki słoika, jeśli pojawią się na nich krople wody lub będą one zaparowane, należy przewietrzyć nasz las. Jednak uwaga nie przy otwartym oknie, wystarczy w miejscu w którym stoi otworzyć pokrywę.
  4. Ustabilizowanie lasu, czyli d 5-6 tygodni po posadzeniu nie wietrzymy i odkrywamy tylko na czas podlewania.

Powodzenia!

Komentarze