Malutka czterometrowa łazienka nie musi oznaczać rezygnacji z pięknego wnętrza, konieczności przestawiania ścian czy wreszcie ciasnego niefunkcjonalnego pomieszczenia. Łazienka 4m2 to malutka przestrzeń, której aranżacja wymaga zupełnie nowego spojrzenia, odrobiny kreatywności. Zobacz, jak urządzić malutką łazienkę?
Mała łazienka to zmora większości mieszkań w blokach, zupełnie jakby architekci zapomnieli, że jest to jedno z tych pomieszczeń, które spełnia szereg różnych funkcji. A jego swobodne użytkowanie wymaga odpowiedniego metrażu. Dekoratorzy wnętrz od dziesięcioleci zmagają się deficytem metrażu w polskich łazienkach i znaleźli nie jeden sposób na piękne i funkcjonalne urządzenie tego wnętrza. Pierwszym najważniejszym krokiem jest zerwanie z niewygodnym ustawieniem sprzętu i z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Niestety bez kompromisów też się nie obędzie, jednak czegóż się nie robi, że cieszyć się pięknym i ergonomicznym wystrojem.
Organizacja przestrzeni w łazience 4m2, zacznijmy od zmiany nawyków
- Łazienka to wnętrze wielofunkcyjne, a to oznacza, że musimy w nim wygospodarować miejsce na sedes, wannę lub prysznic, umywalkę, lustro, miejsce na kosmetyki, chemię domową, pralkę, kosz na pranie. A jak to wszystko musimy zmieścić na zaledwie 4 m2? Zacznijmy od zmiany nawyków. Kupujesz chemię, nie rób zapasów, wszystkie produkty możesz kupować na bieżąco. A jeśli dla swojego komfortu chcesz mieć więcej niż jedno opakowanie papieru toaletowego czy proszku do prania, wygospodaruj miejsce na mały schowek na te produkty poza łazienką, np. w szafie na korytarzu lub w kuchni pod zlewozmywakiem.
- Zastanów się, czy obecność pralni w twojej łazience jest absolutnie konieczna. A może uda Ci się zmieścić ją w szafie na korytarzu lub w zabudowie kuchennej. W Polsce stoi ona w większości łazienek małych i dużych, nawet jeśli dostęp do niej jest utrudniony ze względu na brak miejsca. Tymczasem w krajach Europy Zachodniej i za oceanem pralka jest częścią zabudowy kuchennej. Plusem tego rozwiązania jest ''odciążenie'' przestrzeni łazienkowej, ponieważ nie tylko pralka z niej znika, ale też cała chemia do prania. Kolejny plus to możliwość robienia prania w czasie, kiedy gotujesz obiad. Swobodny dostęp do pralki to dobrodziejstwo, które sprawi, że na tą czynność spojrzysz zupełnie innym okiem.
- Jeśli w domu masz pomieszczenie gospodarcze z możliwością zrobienia w nim zaworu z wodą i odpływu np. w garderobie, na ganku czy nawet w piwnicy, tam również możesz przenieść swoją pralkę. Jednak takie rozwiązanie będzie znacznie mniej funkcjonalne, ponieważ będzie kursować z kuchni do pralni.
- Kosmetyki i ich ilość oraz sposób przechowywania to kolejna bardzo ważna kwestia, którą musisz rozwiązać, zanim zaczniesz remont. 4m2 to metraż, na którym każdy centymetr ma znaczenie. Zastanów się, czy wszystkich kosmetyków, które masz w łazience, naprawdę potrzebujesz, oraz w jaki sposób je przechowujesz. Często wystarczy zmienić nawyki, żeby zaoszczędzić sporo przestrzeni. Jeśli wszystkie akcesoria i produkty do make-upu ustawiasz na półce, zajmują one sporo miejsca. W sprzedaży dostępne są dedykowane organizery, dzięki którym oszczędzasz przestrzeń. Ponadto szafka na kosmetyki jest niepraktyczna, więcej zmieścisz w nowoczesnej szufladzie i będziesz mieć do nich lepszy dostęp.
Kompromisy na miarę 4m2 - urządzenie łazienki funkcjonalnej i pięknej
Zanim zaczniesz remont, zastanów się nad tym, czy każde zastosowane rozwiązanie w twoim dotychczasowym wnętrzu jest optymalne. Czy możesz coś zmienić na lepsze, w jaki sposób można w nim zaoszczędzić choć trochę powierzchni? Wanna czy prysznic? Swobodne przejście i przestronna aranżacja? Czy przeciskanie się między sprzętami? Wiele osób uparcie broni wanny nawet w łazienkach, w których nie ma nią miejsca. Jednak dobrze dobrana kabina, będzie równie funkcjonalna i sprawi, że pomieszczenie to stanie się mniej ciasne. I jest to jeden z pierwszych kompromisów, który spędza sen z powiek inwestorom, choć zupełnie nie słusznie.
A jeśli wanna to czy koniecznie musi być prostokątna?
W sprzedaży dostępne są modele narożne i asymetryczne, dedykowane na mały metraż i zajmują one znacznie mniej miejsca, a są równie komfortowe. Czy warto zatem się upierać przy rozwiązaniach, które nie sprawdziły w dotychczasowym układzie? Zanim przejdziesz do projektowania nowego wnętrza, pamiętaj że nie można mieć wszystkiego, czasem niewielki kompromis może zmienić wnętrze nie do poznania.
Tradycyjna kabina prysznicowa z brodzikiem czy nowoczesna walk in z odpływem liniowym?
Pierwsze rozwiązanie ''na stałe'' zajmuje cenną powierzchnię. Drugie tylko podczas kąpieli, więc to kolejny kompromis warty przemyślenia. Przy prawidłowo zamontowanym odpływie liniowym, woda nie przedostaje się poza ruchome ścianki kabiny, a pomieszczenie wydaje się dużo większe.
Łazienka z odpływem liniowym
Następny kompromis to temperatura barw. Wiele osób niepotrzebnie się upiera przy ciepłych, ciemnych kolorach, które wizualnie zmniejszają wnętrza. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zrób zdjęcie całego pomieszczenia. Potem w jakimkolwiek programie do obróbki zdjęć przemaluj kolor ścian na ciepły beż, brąz, a potem na szaro, chłodny brąz lub biało. Każde ze zdjęć zapisz, a potem porówna. Już na pierwszy rzut oka zobaczysz różnicę. Czynność tą możesz wykonać nawet w swoim telefonie. Nie chodzi o dokładne pokolorowanie wszystkich mebli i ścian z zachowaniem każdego szczegółu, tylko o roboczą wersję twojej wizji łazienki. O dostrzeżenie tego, jak zmienia się wnętrze pod wpływem kolorów.
Świeże spojrzenie na łazienkę 4m2. Spójrz na nią jak na pustą kartkę papieru i…
Zacznij projektować swoją przestrzeń od nowa. Spójrz na nią jak na pustą kartkę papieru, na której możesz zrobić dosłownie wszystko, co się na niej zmieści. Jeśli to możliwe pozbądź się z niej wszystkich mebli i sprzętów i puść wodze fantazji. Doskonałym pomysłem jest pozbycie się wszystkiego z pomieszczenia i wyprawa do sklepów ze sprzętem łazienkowym. Odwiedzaj te sklepy, w których znajdują się ekspozycje. Szukaj metrażu i układu drzwi podobnego do tego, który znajduje się u ciebie. Zrób kilka zdjęć i wróć do domu i na spokojnie zastanów się, które rozwiązania możesz wprowadzić w swoim domu. Na tak małym metrażu nawet przeprowadzenie odpływu lub wody w inne miejsce, nie powinno być problemem.
Narysuj na podłodze wannę i inne meble w kilku różnych ułożeniach, potem zrób to samo z prysznicem zamiast wanny. Pamiętaj, że przed remontem możesz nanosić rysunki bezpośrednio na ścianach i podłodze, potem i tak ich nie będzie widać. Inną możliwością jest wyklejenie zarysu mebli i sprzętów taśmą malarską. Zawsze dokładnie odwzorowuje wymiary poszczególnych sprzętów na podłodze i sprawdzaj ile miejsca, pozostanie do przemieszczenia się po łazience. Spróbuj naśladować czynności, jakie normalnie wykonujesz w tym pomieszczeniu, lawirując pomiędzy naniesionymi liniami i znajdź układ najbardziej odpowiadający twoim potrzebom.
Nie tylko układ sprzętów i dostęp do nich jest ważny, każdy z nich musi być tak ustawiony, żeby zmieściły się również meble oraz żeby mieć możliwość otworzenia szafki lub odsunięcia szuflady.
Kolory do łazienki o powierzchni 4m2 - powiększające odcienie
Barwy to twój największy sprzymierzeniec i wróg, a wszystko zależy od tego, które z nich wybierzesz. Zacznij od ustalenie ich temperatury, pamiętając, że ciepłe kolory sprawiają, iż wnętrze staje się przytulne, ale też wizualnie mniejsze i ciemniejsze. Jeśli koniecznie chcesz urządzić to wnętrze w ciepłych kolorach, zainwestuj w połyskujące płytki, dekoracyjną mozaikę mieniącą się niczym diamenty, złote lub srebrne dodatki i kryształowe oświetlenie. Przezroczyste szkło i blask mają powiększającą moc, rozpraszają światło i załamują obrys pomieszczenia. To jedyny ratunek dla właścicieli małych wnętrz, którzy kochają przytulną kolorystykę. Warto jednak pamiętać, że nawet mieniące się tysiącem diamentów dekoracje w 100% nie zneutralizują zmniejszającej mocy ciepłych kolorów.
Łazienka w jasnych barwach
Zatem na tak małym metrażu zdecydowanie lepiej sprawdzają się chłodne kolory, nowoczesne eleganckie i optycznie powiększające metraż. A do wyboru mamy wszystkie odcienie bieli, szarości, a nawet ciemny antracyt, grafit i czerń. Każda z nich ma swój urok i każda z nich sprawi, że łazienka będzie wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości. O ile w przypadku jasnych odcieni sprawa jest prosta, zawsze wizualnie ''oddalają'' one ściany, to już ciemne chłodne barwy wymagają zastosowania kilku dodatkowych trików.
- Biel i jasne szarości możemy łączyć, ze srebrem i złotem, po dodaniu kilku połyskujących elementów, uzyskujemy piękne przestronne wnętrze. Grafitowy i antracytowy to kolory, które są bardzo neutralne i potrzebują towarzystwa, w którym rozkwitają, stają się eleganckie i piękne. Decydując się na takie kolory, warto pamiętać, że najlepiej prezentują się one jako barwa dominująca, ale dobrze komponują się czernią, która je podbija, ze złotem, które sprawia, że te najciemniejsze odcienie szarości stają się dystyngowane i ekstrawaganckie. Z bielą, która je łagodzi i udomawia. A jak prezentują się we wnętrzach łazienkowych? To zależy od ich otoczenia, w tym wypadku każdy detal ma znaczenie, od rodzaju i stylu armatury i ceramiki, po dobór dodatków. Antracytowe ściany i podłoga pasują do stylowej czarnej lub złotej umywalki i czarnej wanny ze złotą armaturą oraz kryształowego oświetlenia, a także dużego lustra i kryształowych lub ze złotych dodatków. Warunek jest jeden, wnętrze musi być perfekcyjnie oświetlone, posiadać więcej niż jedno źródło światła i koniecznie mieć podświetlaną podłogę i dwie ściany znajdujące się po przekątnej. To właśnie blask światła, kryształowe oprawy i złote dodatki oraz ich odbicie w dużym lustrze sprawią, że przestrzeń zostanie zakłamana, nikt nie zwróci uwagi na rzeczywisty rozmiar tego pomieszczenia. Tak klimatyczna aranżacja może być urządzona w stylu klasycznym, nowoczesnym, glamour, a nawet loftowym, pod warunkiem, że zmienimy dodatki, zachowując ich kolorystykę.
- Czarna łazienka to kolejna propozycja, której obawiają się właściciele ciasnych pomieszczeń. Jednak odpowiednie oświetlenie, połyskujące dodatki jak czarna drobna mozaika np. na ścianie z deszczownicą. A także duże lustro sprawią, że aranżacja będzie, na tyle zachwycają, żeby nie zauważyć małego metrażu. W tym wypadku mamy wybór między złotą, miedzianą lub srebrną armaturą, ceramika może mieć klasyczny kolor biały, czarny lub być kompozycją czerni ze złotem, rdzawy brązem, kolorom morskim lub innym. To kolejna już kolorystyka, która rozkwita w połączeniu z lustrami i dużymi przeszklonymi powierzchniami, dlatego nie żałujcie na lustra. A jeśli prysznic to koniecznie z kabiną z czystego transparentnego szkła, które będzie się mienić oświetlone listwami Led i kryształowym żyrandolem lub kinkietami.
- Imitacja drewna w łazience 4m2, czyli mini domowe SPA, to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że drewnopodobne płytki będą miały ciemną głęboką barwę i zestawimy je z tymi imitującymi naturalny kamień. Na podłodze i ścianach powinien gościć dokładnie ten sam wzór i kolor, w ten sposób unikniemy tworzenia obrysu małej podłogi. Natomiast drugi kolor np. imitację naturalnego kamienia, wprowadzamy pod postacią dodatków np. blatu, półek czy szafek, możemy też wyłożyć nim fragment ściany. Zaczynając na połowie jej wysokości i wjechać z betonowym lub kamiennym pasem na sufit, mniej więcej do ⅓ jego szerokości lub długości. Optymalnym miejscem na kontrastujące płytki będzie ściana z prysznicem, ale tylko pod warunkiem, że zdecydujemy się na kabinę typu walk in.
- Perłowa łazienka 4m2 to propozycja dla tych, którzy marzą o ciepłym wnętrzu, ale nie chcą optycznie zmniejszać i tak niewielkiej powierzchni. Kafelki w perłowych połyskujących odcieniach są bardzo dekoracyjne, a dodatkowo mogą być ozdobione oszronionymi, brokatowymi lub złotymi motywami. Takie ściany i podłoga w połączeniu z lustrami i chromowanymi dodatkami to strzał w dziesiątkę. Nie tylko nie zmniejszą one wizualnie aranżacji, ale sprawią, że będzie magiczna i tak piękna, że nikt nawet nie zwróci uwagi na powierzchnię, w jakiej została stworzona.
Różne formy jeden kolor, pomysł na łazienkę 4m2 w stylu glamour
Zastosowanie kilku różnych rodzajów płytek utrzymanych w tym samym lub zbliżonym kolorze, ale utrzymanym w tej samej tonacji, oraz koniecznie połyskujących to kolejny już sposób na oszukanie zmysłów. Biel, perła, a nawet jasne odcienie popielu nie wprowadzają chaosu, nawet jeśli występują w kilku różnych wzorach. Ich zadaniem jest odwrócenie uwagi od małego metrażu, maksymalne rozświetlenie wnętrza i wprowadzenie tylu subtelnych motywów i form, żeby powierzchnia stała się drugorzędną, wprost niezauważalną kwestią. W tej aranżacji oprócz płytek w stylu glamour na ścianach i podłodze bardzo ważną rolę odgrywają lustra i oświetlenie. To one sprawią, że wnętrze stanie się piękne i bardzo ekskluzywne oraz przyjemne dla oka.
Jak wykorzystać kilka różnych wzorów i form w tym samym pomieszczeniu?
Po pierwsze zawsze wybieramy barwy o tej samej temperaturze, po drugie w zbliżonej tonacji. Takie wnętrze musi być monochromatyczne i mono kolorystyczne. A więc biel i kilka jej odcieni, po drugie unikamy nawet subtelnych kontrastów. Zatem białe, popielate lub perłowe płytki z chromowanymi dodatkami, złoto tak, ale czyste, jasne nigdy miedziane, różowe lub mosiężne. Pamiętajmy, że taka aranżacja ma być kwintesencją eleganckiej subtelności, ma być jak muśnięcie luksusu. Nie obawiajcie się natomiast kryształowego oświetlenia, które w takim wnętrzu jest jedynym rozwiązaniem, każde inne będzie zbyt skromne i zbyt kontrastujące.
Jakie wyposażenie do łazienki 4m2?
Wyposażenie na 4m2 powinno być kompaktowe, ale też ładne, porządne i eleganckie takie, które dodaje uroku, w pewnym sensie ''usprawiedliwia'' swoją obecność na tak małej powierzchni. Kolejna kwestia to jego montaż. Nasze oczy tak interpretują i zapamiętują wnętrze, takim, jakim je widzą. O tym, jak duże jest dane pomieszczenie, decyduje powierzchnia podłogi, którą widzimy. Zatem ustawianie na 4m2 wanny, kabiny prysznicowej, sedesu, mebli i pralki będzie sporym błędem. W ten sposób zmniejszamy widoczny metraż podłogi. Nasze oczy widzą zamiast 4m2 zaledwie od 1 do 1,5 m2, wysyłając do mózgu prosty przekaz, ''widzę ciasne wnętrze''.
Dlatego na tak mały metraż warto wybrać podwieszany sedes, podwieszane meble i jeśli możliwe zrezygnować z pralki w łazience. Wanna w tym pomieszczeniu również nie będzie najlepszym rozwiązaniem, zdecydowanie lepszym będzie natomiast prysznic z kabiną walk in. Taki, który nie zasłania podłogi, a transparentne szyby kabiny, nie zasłaniają ścian. Jeśli pralka musi pozostać to koniecznie ustaw ją pod blatem, a nad nim przyklej ogromne lustro. Jeśli to możliwe i ustawienie sprzętów oraz mebli na to pozwala, pociągnij je na również na ścianę obok. Nawet jeśli zmieści się tylko 20-30 cm, lustrzane narożniki są jak czarodziejska różdżka, które kreuje dodatkową przestrzeń.
Jakie meble do łazienki o powierzchni 4m2?
Na wymiar i jest to rozwiązanie absolutnie nieuniknione, ponieważ tylko meble ''szyte na miarę'', pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zakładając, że inwestor zdecydował się na najkorzystniejsze wizualnie rozwiązanie i podwieszaną zabudowę, pusta przestrzeń pod szafkami została stracona. Jednak nie oznacza, że nieodwracalnie, ponieważ w takim pomieszczeniu, od którego wchodzimy w określonym celu i nie przesiadujemy godzinami, doskonale sprawdzą się pawlacze. Ściany pod sufitem to niewykorzystana przestrzeń, którą można zagospodarować na dodatkowe szafki. Minimalistyczne, proste w formie, głębokie pawlacze, pomieszczą zapasową chemię, kosmetyki, duże paczki papieru toaletowe itp. Wykonane z płyty w kolorze płytek lub farby, którą zostały pomalowane ściany i sufit nie zepsują aranżacji, a rozwiążą problem przechowywania i organizację w małej przestrzeni.
Meble na wymiar w kolorystyce łazienki
Kolor mebli powinien być utrzymany w tonacji barw, jakie zostały zastosowane na ścianach i podłodze. Wyjątkiem jest długi, jednolity ciąg mebli podwieszanych z blatem, nad którym wisi lustro zamontowane na całej długości ściany. W czarnej łazience stosujemy meble w tym samym kolorze, ale z kontrastującą fakturą. Zatem do płytek w połysku, matowe i odwrotnie. Elementem kontrastującym niech będą delikatne wąskie, ale szerokie na całą szerokość mebli uchwyty w kolorze srebrnym lub złotym, zamontowanie poziomo, najlepiej na jednej wysokości. Jeśli chcemy wprowadzić do małego wnętrza kontrastujący kolor za pomocą mebli, koniecznie powinny być utrzymane w chłodnej, a przynajmniej chłodniejsze tonacji niż ściany i podłoga. Taka kolorystyka sprawi, że zabudowa meblowa wizualnie powiększy przestrzeń.
Proste i minimalistyczne meble, nie przestraszą małego wnętrza, nie zdominują go i nie zagracą. Już na etapie projektu, warto pamiętać, że w przypadku zabudowy na wymiar, szerokość, wysokość i głębokość szafek szuflad, a nawet blatu to indywidualna kwestia. Nie musimy mieć tak dużych i głębokich mebli jak nasi sądzie, lecz takie, które idealnie pasują do naszej aranżacji, warunków technicznych pomieszczenia i naszych potrzeb.
Szafki czy szuflady w łazience 4m2?
Szuflady, szuflady i jeszcze raz szuflady, wprawdzie są droższe niż szafka z półkami, ale komfort ich użytkowania i funkcjonalność są znacznie większe. Szuflada wysuwa się w całości, a Ty masz swobodny dostęp nawet do przedmiotów umieszczonych przy jej tylnej ściance. Ponadto możesz do niej dokupić dedykowany organizer, a wówczas zmieścisz w niej nieporównywalnie więcej kosmetyków i akcesoriów. A co najważniejsze wszystko będzie na wyciągnięcie ręki i ''na oczach''.
Kosz na pranie wolnostojący czy w zabudowie?
Kosz na pranie to zmora każdej łazienki, często się przepełnia i psuje je wystrój. Jednak nowoczesnych aranżacjach coraz częściej jest on chowany w zabudowie meblowej. Doczekał się nawet dedykowanej szafki, do której łatwo się wkłada brudną odzież i równie łatwo wyjmuje ją do prania. Jeśli pod blatem znajduje się pralka, kosz najczęściej jest usytuowany tuż obok niej.
Pralka pod blatem czy wolnostojąca?
Wiele osób ze względu na wysokość pralki rezygnuje z umieszczania jej pod blatem. Tymczasem skrócenie blatu nawet o 50-60 cm optycznie zmniejsza pomieszczenie, po drugie biały lub szary blat pralki nie zawsze pasuje do naszej zabudowy. Wiele osób decyduje się na blat ze ''schodkiem'', nad pralką, czyli zastosowanie dwóch różnych wysokości, dla tego samego elementu. Jest to bardzo modne i estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu pralka jest ukryta i nie szpeci wystroju, a aranżacja wygląda bardzo estetycznie.
Pralka w zabudowie
Urządzenie łazienki 4m2 - porady aranżacyjne
- Jasne chłodne barwy wizualnie powiększają wnętrze.
- Ciemne chłodne barwy nie zmniejszą wnętrza, jeśli je odpowiednio wyświetlisz.
- Wnętrze z podwieszanymi meblami wydaje się większe.
- Sufit to też ściana, możesz ją nie tylko oświetlić, ale też, zapożycz niewielki fragment sufitu, żeby oszukać przestrzeń.
- Pokochaj lustra, a powiększą powierzchnię twojej łazienki.
- Nie obawiaj się łączenia różnych faktur tego samego koloru w jednym pomieszczeniu, to trik, który często wykorzystują zawodowi dekoratorzy wnętrz.
- Małe powierzchnie kochają kryształy, perły, srebro i złoto, nie żałuj ich, aranżując małe pomieszczenie.
Komentarze