Linoleum jest jedną z najstarszych okładzin podłogowych. Powstało w Anglii w 1860 roku, od 1898 rozpoczęto masową produkcję linoleum. Do dziś posadzka jest wytwarzana według pierwotnej receptury. Co ciekawe, jest to jedna z najbardziej ekologicznych i najtrwalszych okładzin podłogowych. Szczyt popularności w Polsce linoleum przeżywało pod koniec lat 60 ubiegłego stulecia i przez całą kolejną dekadę, będąc alternatywą dla drogich i wymagających podłóg drewnianych.
U schyłku lat 80. XX wieku większość posadzek typu linoleum lądowała na śmietnikach jako symbol mijającej epoki i wnętrz aranżowanych w czasach PRL-u. Obecnie linoleum powraca w wielkim stylu, idealnie wpisując się w nowoczesne aranżacje, cenione za funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu. Bez wątpienia jest to wynalazek, który wyprzedził swoją epokę. W XIX dostrzegano głównie miękką, elastyczną i jednolitą formę okładziny. W XXI wieku linoleum doceniamy za design, długowieczność, naturalny skład, biodegradowalność, właściwości antybakteryjne i antystatyczne.
Czym jest linoleum?
Linoleum to w 100% naturalna ponadczasowa posadzka, pochodzenia organicznego. Powstaje z mieszanki oleju lnianego, żywicy, mączek roślinnych i tkaniny jutowej. Współczesne linoleum jest wzbogacone barwnikami i zabezpieczającymi kolor i fakturę naturalnymi woskami, wodnym akrylem a czasem polimerem. Nowoczesne linoleum różni się od pierwotnego głównie fakturą, wzornictwem i kolorystyką. Na rynku dostępne są posadzki imitujące kamienne, drewniane, korkowe i gładkie połyskujące podłogi z żywicy epoksydowej. Proces produkcji linoleum jest ekologiczny, zaś posadzki prawie w 100% ulegają biodegradacji, co sprawia, że są materiałem bardziej ekologicznym niż drewniane podłogi, które wymagają pokrycia lakierem. Wytrzymałość linoleum wynosi od 20 do 30 lat, choć w pomieszczeniach mało uczęszczanych okładzina może pozostać w początkowej jakości nawet dłużej. Ciekawostką jest fakt, że podłogi pokryte linoleum w mniejszym stopniu obciążają kręgosłup niż twarde deski czy płytki.
Jak powstało linoleum?
W 1860 roku angielski wynalazca i naukowiec, zaobserwował, że cyna zastygająca na puszce z farbą zamieniła się w gumową powłokę. Fredrick Weltin zainspirowany tym zjawiskiem zaczął poszukiwać idealnych składników, które pozwoliłyby na stworzenie trwałej, elastycznej i odpornej na zabrudzenia okładziny podłogowej. Organiczne surowce, które naukowiec uznał za najodpowiedniejsze do stworzenia idealnej jego zdaniem podłogi, nadal są używane w procesie produkcyjnym linoleum. Od 1898 roku do dzisiaj trwa produkcja tej posadzki według niemalże niezmienionej receptury. Nazwa linoleum pochodzi od dwóch łacińskich słów lnu i oleju, które są głównymi surowcami posadzki.
Zalety linoleum
Linoleum ma szereg właściwości, których brakuje współczesnym podłogą, jest:
- doskonałym izolatorem termicznym, idealnie sprawdza się w pomieszczeniach ze słabą izolacją podłogi;
- wygłusza pomieszczenia;
- wierzchnia warstwa linoleum jest ciepła w dotyku i znacznie przyjemniejsza niż deski, kamień, czy płytki ceramiczne;
- podłoga z linoleum jest sprężysta i nie obciąża kręgosłupa;
- ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga kurzu i brudu, jest doskonałą posadzką do pokoju alergika;
- ma właściwości antybakteryjne, powierzchnia linoleum nie jest sprzyjającym środowiskiem dla drobnoustrojów i bakterii;
- ma właściwości plamoodporne, współczesne posadzki nie przyjmują plam, a wszelkie ewentualne zabrudzenia można usunąć wilgotną szmatką;
- jest łatwe w utrzymaniu w czystości, gładką powierzchnię pozbawioną szpar i szczelin można myć na mokro;
- jest powierzchnią antypoślizgową;
- mokra posadzka nie jest śliska, dlatego doskonale sprawdza się w kuchni, łazience, na korytarzu i w pokoju dziecięcym;
- wykazuje właściwości trudno zapalne, nie spełnia wprawdzie wszystkich parametrów tworzywa ogniotrwałego, jednak niezwykle trudno jest podpalić taką posadzkę;
- jest odporne na zarysowania, a ewentualne płytkie rysy stają się niewidocznie w procesie utleniania;
- jest odporne na chemiczne środki czyszczące, co sprawia, że posadzka doskonale sprawdza się w budynkach, w których należy zachować szczególny poziom higieny jak szpitale, przychodnie, czy gabinety zabiegowe;
- podłoga z linoleum twardnieje w procesie użytkowania, co wydłuża jej przydatności i zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne;
- można je stosować na wszystkich rodzaj podłoża, doskonale sprawdza się jako posadzka do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym;
- jest odporne na wysoką temperaturę;
- jest materiałem w 100% ekologicznym i biodegradowalnym, wszelkie odpady produkcyjne i zużyte linoleum są nieszkodliwe dla środowiska i ulegają naturalnej degradacji.
Wady Linoleum
- Cena - linoleum jest droższe od wykładzin PCV i innych sztucznych posadzek, chociaż biorąc pod uwagę czas użytkowania i trwałość posadzki koszt nie jest zbyt wygórowany.
- Podłoga pod linoleum musi być absolutnie gładka i równa, w przeciwnym razie większość dołków i dziur będzie się odznaczać na powierzchni linoleum, a niewielkie różnice poziomów mogą powodować pęknięcia.
Jak kupować linoleum?
Wybór odpowiedniej podłogi do domu zawsze budzi wiele wątpliwości i jest kłopotliwy. Bogate wzornictwo, różnorodność faktur i kolorystyki. Bogata gama dostępnych materiałów przyprawia o zawrót głowy. W przypadku linoleum mamy do wyboru jednolite posadzki o szerokości od 2 do 2,5 metrów, ponadto niektóre firmy oferują linoleum pod postacią niewielkich fragmentów przypominających deski lub płytki o wymiarach 50 × 50 cm, 33,5 x 33,5 cm. Kupując linoleum należy pamiętać, że taka posadzka "zmienia" kolor. Inną barwę ma materiał w zwiniętej belce lub w paczce, a inną na podłodze. Wybór pożądanej barwy posadzki jest możliwy tylko i wyłącznie oglądając rozciągniętą posadzkę na niewielkich platformach wystawowych lub na już użytkowanej podłodze. Docelowy kolor uzyskuje kilka godzin po rozłożeniu na podłodze. Kolejna kwestia to szerokość okładziny, jeśli jest węższa niż pomieszczenie konieczna będzie pomoc fachowca, ponieważ do połączenia części potrzebna jest specjalna zgrzewarka.
Cena linoleum
Ceny linoleów są bardo zróżnicowane, co jest skutkiem różnych formatów, klas ścieralności, grubości, różnych klas użytkowalności, faktur, wzorów, kolorów. Cena wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za m2.
Układanie linoleum
W XIX wieku większość posadzek była układana własnoręcznie domowymi sposobami. W XXI wieku kwestię rozłożenia posadzki warto oddać w ręce fachowców, którzy dysponują specjalistycznymi zgrzewarkami, wówczas ewentualne łączenia dwóch elementów posadzki będą niewidoczne. Samodzielne rozłożenie linoleum jest możliwe, ale tylko wówczas jeśli pomieszczenie nie jest szersze niż linoleum. Przed rozciągnięciem posadzki należy zadbać by podkład był absolutnie gładki i równy. Wszelkie nierówności będą widoczne po ułożeniu, na ewentualnych różnicach poziomów mogą powstać pęknięcia. Jeśli podłoże zostało już przygotowane i w razie potrzeby wyrównane można rozkładać linoleum. Warto wiedzieć, że posadzka musi się przystosować do temperatury i klimatu panującego w pomieszczeniu, dlatego przed ułożeniem powinno poleżeć w belce przez dwa dni w miejscu, w którym będzie układane. Ponadto materiał rozciąga się i kurczy, co jest bardzo ważne podczas rozkładania, by odpowiednio go dopasować.
Docinając linoleum należy na długość pozostawić zapas, ponieważ materiał się skurczy, na szerokość natomiast rozciąga się, co oznacza, że należy docinać posadzkę ciut węższą. Podobnie postępujemy podczas łączenia dwóch lub więcej kawałków. Na odwrocie linoleum znajdują się strzałki wskazujące kierunek rozkładania, jest to zasada, której należy się bezwzględnie trzymać, ponieważ posadzka podczas rozciągania pracuje i zmienia rozmiar. Po rozłożeniu i dopasowaniu i pierwszym skurczeniu linoleum trzyma wymiary przez cały okres użytkowania. Bardzo ważne jest dobre jej naciągnięcie. Dwa kawałki łączy się specjalnymi klejami a elementy są zespajane, dla uzyskania optymalnego efektu wizualnego warto zgrzać klejone brzegi dedykowaną zgrzewarką.
Linoleum w nowoczesnych wnętrzach
Linoleum od kilku lat przeżywa wielki renesans. Gładka połyskująca powierzchnia, ogromna różnorodność faktur, wzorów i kolorów sprawiają, że posadzkę można dobrać niemalże do każdej aranżacji. Obecnie najchętniej kupowane linoleum to wzory imitujące modny szlifowany beton, który idealnie wpisuje się w aranżacje w stylu loftowym i nowoczesne i minimalistyczne. Na kolejnym miejscu są wzory imitujące postarzane deski, drogie kamienne płyty, a także cała gama deseni i faktur do złudzenia przypominających płytki podłogowe. Dekoratorzy wnętrz coraz częściej wybierają linoleum kierując się nie tylko względami estetycznymi, czas układania takiej podłogi jest krótszy niż w przypadku drewna, mniej skomplikowany niż ułożenie, płytek ceramicznych, drewnianego parkietu, mozaiki czy desek, a nawet laminowanych paneli. Kolejny aspekt to rosnąca świadomość ekologiczna. Za sprawą licznych kampanii informacyjnych Polacy stali się świadomą grupą konsumentów. Coraz częściej kupujemy kierując się nie tylko względami estetycznymi i ceną, chętniej niż kiedykolwiek wybieramy materiały i produkty ekologiczne.
Komentarze