Stare płytki ceramiczne często blakną, pojawiają się na nich różne plamy i przebarwienia, a powierzchnia bywa porysowana lub matowa. Nie wygląda to zbyt estetycznie, jednak nie zawsze możliwa jest wymiana płytek w kuchni czy łazience na nowe. Niestety, taki remont jest bardzo kosztowny, długotrwały i kłopotliwy. Skuwanie płytek jest bardzo uciążliwe i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu.
Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest metamorfoza łazienki poprzez pomalowanie płytek ceramicznych specjalną farbą. W ten sposób możemy całkowicie zmienić ich kolor oraz ukryć drobne mankamenty takie jak zmatowienie czy niewielkie pęknięcia. Taki remont nie tylko nie będzie drogi, ale możemy przeprowadzić go samodzielnie bez konieczności wynajmowania fachowca i to w krótkim czasie na przykład podczas wolnego weekendu.
Kiedy skuwanie starych płytek ceramicznych nie jest konieczne?
Dobrze położone płytki ceramiczne będą zdobić naszą łazienkę przez długie lata. Naturalnym procesem jest jednak ich blaknięcie czy matowienie z upływem czasu. W wyniku codziennego użytkowania na powierzchni płytek mogą pojawić się również drobne uszczerbki w postaci odpryśnięć lakieru lub porysowanej powierzchni. Zużyciu ulegają również fugi. Najczęściej czernieją lub żółkną i stają się mało estetyczne. Wymiana płytek jest kosztowna i bardzo kłopotliwa. Ich skuwanie to ogromny hałas, kurz i bałagan. Pamiętajmy, że jeśli płytki dobrze trzymają się ściany, a w ich powierzchni nie ma dużych i licznych wyrw, wówczas nie musimy wymieniać glazury na nową.
Nie jest to konieczne również wtedy, gdy poważniejsze uszkodzenia występują w wielu miejscach. Można je naprawić poprzez wypełnienie specjalną masą cementową przeznaczoną właśnie do naprawy takich uszkodzeń, a następnie całą powierzchnię płytek wraz z fugami przemalować farbą.
Malowanie płytek jest łatwe, nie zajmuje wiele czasu i nie jest bardzo kosztowne, a efekty przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania. Łazienka będzie całkowicie odmieniona.
Jak farbę wybrać do malowania płytek ceramicznych?
Płytek ceramicznych nie można malować zwykłą farbą do ścian. Taka praca jest z reguły skazana na niepowodzenie, ponieważ farba będzie masowo spływać ze śliskiej powierzchni płytek ceramicznych. Będziemy potrzebować specjalnego preparatu przeznaczonego do renowacji płytek o dobrej przyczepności oraz środka do zagruntowania płytek lub podkładu.
Oferta farb do malowania płytek jest bardzo szeroka. Są one dostępne praktycznie w nieograniczonej gamie kolorystycznej. Pamiętajmy, aby wybierając farbę, dobrze zapoznać się z informacją na jej opakowaniu. Musi tam być wyraźnie zaznaczone, że jest to preparat, który nadaje się do malowania płytek ceramicznych. Zwróćmy też uwagę na to, czy jest on dedykowany tylko do malowania płytek ściennych, czy można go również zastosować na płytki podłogowe. To niezwykle istotne, ponieważ farby przeznaczone na powierzchnie ścienne zupełnie nie nadają się na posadzki. Są zbyt mało wytrzymałe i będą szybko ulegać zużyciu, wycieraniu się, a nawet pękaniu.
Farby do malowania płytek ceramicznych znajdziemy w takich grupach jak:
- farby akrylowe,
- farby epoksydowe jedno i dwuskładnikowe,
- farby alkidowo-uretanowe.
Po uprzednim dobrym zagruntowaniu powierzchni płytek ceramicznych dopuszczalne jest również ich pomalowanie jedną z popularnych farb olejnych, akrylowych lub lateksowych przeznaczonych do malowania sufitów i ścian.
Jak samodzielnie pomalować płytki ceramiczne?
Szybkie i sprawne malowanie płytek ceramicznych w trzech prostych krokach przeprowadzimy poprzez:
- przygotowanie płytek;
- gruntowanie podłoża;
- malowanie płytek.
1. Przygotowanie płytek do malowania
Płytki przed rozpoczęciem malowania należy porządnie umyć ciepłą wodą z detergentem i odtłuścić. Konieczne jest również naprawienie wszelkich ubytków w fugach oraz w samej powierzchni płytek. Zrobimy to za pomocą zaprawy do fugowania oraz zaprawy szpachlowej przeznaczonej do naprawy ubytków w płytkach ceramicznych.
Na matowej powierzchni płytek farba trzyma się zdecydowanie lepiej niż na takiej mocno lakierowanej i błyszczącej. Z tego względu o wiele łatwiej pomalować płytki terakotowe niż glazurę szkliwioną.
Przed przystąpieniem do gruntowania, a następnie malowania bardzo śliskich błyszczących płytek zaleca się więc zmatowienie ich powierzchni papierem ściernym.
2. Gruntowanie podłoża
Następnym krokiem jest nałożenie na płytki preparatu gruntującego albo farby podkładowej. Robimy to według zaleceń producenta widniejących na opakowaniu. Najczęściej konieczne jest nałożenie jednej lub dwóch warstw środka.
Teraz trzeba poczekać, aż grunt całkowicie wyschnie, co trwa zwykle do 2 do 4 godzin i można przystąpić do właściwego malowania.
3. Malowanie płytek ceramicznych
Przed przystąpieniem do pracy, farbę należy porządnie wymieszać, aby była jednolita pod względem koloru oraz struktury.
Najlepsze efekty daje natryskowe malowanie płytek ceramicznych. Nie jest to jednak proste i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, co wiąże się z koniecznością wynajęcia specjalisty budowlanego.
We własnym zakresie możemy bardzo ładnie pomalować płytki w łazience czy kuchni przy użyciu niewielkiego wałka z gąbki. Tworzy on estetyczną równą powłokę o strukturze skórki pomarańczy.
Drugą warstwę farby nakładamy dopiero wtedy, gdy pierwsza całkowicie przeschnie. W praktyce najlepiej po prostu poczekać do następnego dnia.
Pamiętajmy, że preparaty specjalnego przeznaczenia takie jak farby do malowania płytek ceramicznych potrzebują sporo czasu, aby dojrzeć. Będą one miały pełną trwałość i odporność na ścieranie dopiero po kilku lub nawet kilkunastu dniach od pomalowania. Dlatego wcale nie myjmy pomalowanych ścian lub podłogi dzień czy dwa po malowaniu, a w kolejnych dniach róbmy to tylko w razie absolutnej konieczności i bardzo delikatnie używając samej wody, bardzo łagodnego detergentu i miękkiej myjki. Kiedy farba w pełni dojrzeje, możemy sprzątać łazienkę normalnie.
Takie odświeżenie starych i nieco zużytych płytek w łazience czy kuchni sprawi, że znowu będą wyglądać atrakcyjnie. Warto skorzystać z tego prostego i niedrogiego sposobu na renowację płytek. Jeśli wykonamy pracę rzetelnie i będziemy dbać o płytki, to będą wyglądały bardzo ładnie jeszcze przez wiele lat.
Malowanie płytek sprawdzi się, gdy dysponujemy niewielkim budżetem na remont dopiero co zakupionego mieszkania lub chcemy zmienić wystrój lokalu, w którym żyjemy od lat. Jest to także świetne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy szybko odświeżyć pomieszczenie. Taką renowację możemy z powodzeniem wykonać w weekend, bez konieczności brania urlopu w pracy.
Komentarze