Malutka kawalerka to jednopokojowe mieszkanie, którego powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych. Rynek takich właśnie mieszkań jest w Polsce całkiem duży i cieszą się one popularnością ze względu na przystępne ceny. Wśród Polaków rośnie też z roku na rok liczba gospodarstw domowych składających się z jednej lub dwóch osób. Między innymi stąd spore zainteresowanie mieszkaniami tego typu. Dowiedz się jakie są zalety i wady mikrokawalerek oraz jak urządzić takie mieszkanie.
Najmniejsze kawalerki w Polsce mają powierzchnię zaledwie 12 metrów kwadratowych. Na małej powierzchni w jednym pomieszczeniu najczęściej trzeba zmieścić sypialnię, salon, jadalnię i kuchnię. Łazienka stanowi oddzielne także bardzo małe pomieszczenie. Choć na pierwszy rzut oka sensowne umeblowanie takiego mieszkania wydaje się prawie niemożliwe, to jednak nawet tutaj da się osiągnąć wiele, dzięki zastosowaniu sprytnych aranżacyjnych trików oraz nowoczesnych lekkich i wielofunkcyjnych mebli.
Malutka kawalerka - czy warto ją kupić?
Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Zakup malutkiej kawalerki ma sens, jeśli naprawdę potrzebujemy własnego lokum, a nie mamy środków na nieco większy metraż. Takie mieszkanie drobnych rozmiarów może okazać się całkiem wygodne. Jest to bardzo dobry wybór dla młodych osób. Niewielkie koszty utrzymania dają szansę nauczenia się samodzielnego życia i efektywnego zarządzania czasem oraz finansami.
Zalety i wady malutkich kawalerek
Oczywiście mikrokawalerki mają zarówno zalety, jak i wady. Warto się z nimi zapoznać, zanim podejmiemy decyzję o zakupie takiego mieszkania.
Zalety mikrokawalerek
- Lokalizacja - takie maleńkie mieszkania są często umiejscowione w bardzo atrakcyjnych miejscach w centrach miast, gdzie wszędzie jest blisko. Nie ma problemu z komunikacją miejską, a na pieszo można łatwo i szybko dotrzeć w wiele miejsc. Jest to szczególnie ważne dla studentów oraz osób pracujących w ścisłym centrum. Dzięki mieszkaniu w takiej lokalizacji nie będziemy musieli codziennie tracić mnóstwa czasu na dojazdy;
- Niski koszt utrzymania - opłaty czynszowe ze względu na mały metraż są bardzo niskie. Koszty za energię elektryczną, gaz czy wodę są już co prawda ściśle uzależnione od zużycia tych mediów, jednak w przypadku singla, który spędza w domu niewiele czasu, również one są relatywnie niskie. Ponadto małe mieszkanka dosyć łatwo ogrzać zimą - nie trzeba więc też obawiać się wysokich opłat za centralne ogrzewanie. Łatwo je też utrzymać w czystości, a sprzątanie zajmuje naprawdę niewiele czasu;
- Mała kawalerka jest dobrą inwestycją na przyszłość - prawdopodobnie nie spędzimy w tak małym mieszkaniu całego życia. Kiedy przeprowadzimy się do innego lokalu, naszą kawalerkę możemy sprzedać i zyskać zastrzyk gotówki, co pomoże ładnie urządzić następne mieszkanie lub wynająć, co sprawi, że zyskamy pewny dochód pasywny na wiele lat;
- Takie pomieszczenia potrafią być ładne i funkcjonalne - mały metraż nie wyklucza przecież ciekawych architektonicznie rozwiązań. Wiele z nich można znaleźć szczególnie w kawalerkach w starszych budynkach - na przykład w kamienicach w centrach miast oraz tych nowoczesnych w typie loftów lub w stylu industrialnym. Mogą to być na przykład wysokie sufity, duże okna, dzięki którym mieszkanie jest bardzo jasne czy piękne ściany z naturalnej cegły lub kamienia. Choć metraż mieszkania jest bardzo mały, to przy odpowiednim rozplanowaniu, można je bardzo ładnie i funkcjonalnie urządzić.
Malutka kawalerka
Wady mikrokawalerek
Mieszkania wielkości poniżej 25 metrów kwadratowych mają również sporo wad.
- Niewielka przestrzeń - na dłuższą metę nawet jednej osobie trudno jest funkcjonować na tak małej powierzchni - jest to dosyć przytłaczające. Trudno też wyobrazić sobie życie rodziny z dziećmi na tak małym metrażu;
- Nie jesteśmy w stanie także umieścić w mieszkaniu wszystkich mebli, o jakich marzymy i zrealizować aranżacji (remontu) w każdym stylu, który nam się podoba - trzeba tutaj pójść na wiele kompromisów i czasami zrezygnować z wymarzonych mebli, na rzecz tych bardziej praktycznych, pełniących kilka funkcji jednocześnie;
- Możliwość łatwego przeładowania - trzeba więc bardzo pragmatycznie podchodzić do zakupów. Nie mamy bowiem zbyt wiele miejsca na przechowywanie odzieży, książek, sprzętów sportowego czy innych gadżetów.
- Bardzo mała łazienka - nie ma tutaj mowy na przykład o montażu wanny. Musimy zadowolić się małych rozmiarów kabiną prysznicową.
Trzeba tu też wspomnieć o kosztach zakupu kawalerki. Choć oczywiście zapłacimy za nią sumarycznie mniej niż za większe mieszkanie, to jednak często po przeliczeniu kosztów na cenę za metr, okazuje się, że w przypadku naszych mini-pomieszczeń jest drożej - szczególnie jeśli dotyczy to mieszkania usytuowanego w ścisłym centrum miasta. Często wystarczyłoby dopłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby kupić wygodniejsze mieszkanie dwupokojowe. Warto więc dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe, zanim zdecydujemy o zakupie mikrokawalerki. Choć oczywiście nadal jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli potrzebne jest nam własne niezależne mieszkanie, a dysponujemy tylko pewną określoną kwotą lub nie jesteśmy w obecnej sytuacji zawodowej w stanie osiągnąć większej zdolności kredytowej.
Remont malutkiej kawalerki, czyli jak urządzić mikrokawalerkę?
Remont malutkiej kawalerki w gruncie rzeczy nie jest bardzo trudny, jednakże taką aranżację trzeba dobrze przemyśleć. Wystarczy zastosować kilka sprytnych trików, które optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że będziemy się w niej czuć naprawdę dobrze. Urządzając takie pomieszczenie zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:
- kolorystyka,
- oświetlenie,
- meble,
- dodatki.
1. Kolorystyka w malutkiej kawalerce
Niestety, nie wszystkie kolory będą odpowiednie do małych kawalerek. Trzeba zrezygnować podczas remontu (bądź też pierwszej aranżacji) z bardzo ciemnych oraz mocno nasyconych i jaskrawych barw na dużych powierzchniach, takich jak ściany czy podłogi.
Zdecydowanie najkorzystniej będą wyglądać białe ściany, które ładnie odbijają światło i powiększają wnętrze. Dobrą opcją są również jasne pastele na ścianach oraz biały sufit.
Również podłoga powinna być jasna. Do wyboru mamy całkiem sporo ciekawych rozwiązań. Możemy zdecydować się na podłogę z naturalnego jasnego drewna, jak:
- klon,
- jodła,
- jesion.
Sprawdzą się też jasne winylowe wykładziny oraz płytki ceramiczne średnich rozmiarów w kolorze écru, beżowym czy jasnoszarym, bądź takie imitujące naturalny kamień w jasnym odcieniu.
2. Oświetlenie do malutkiej kawalerki
W małych pomieszczeniach dobre oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Pamiętajmy, by uwzględnić kilka różnych źródeł światła. Mogą to być na przykład kinkiety, lampa stojąca oraz niewielkie punkty świetlne, takie jak: LED-y lub reflektorki. Wielopunktowe oświetlenie ładnie powiększy optycznie przestrzeń i zapewni nam komfort użytkowania mieszkania o każdej porze dnia i nocy.
Jeśli do naszego mieszkanie wpada mało naturalnego światła dziennego (na przykład ma ono wystawę północną lub znajduje się w gęstej zabudowie miejskiej), wówczas koniecznie oprócz dobrego oświetlenia, umieśćmy w nim duże lustro. Najlepiej, aby znajdowało się ono naprzeciwko okna. Może wisieć na ścianie, być przyklejone na drzwiach lub stanowić drzwi szafy na ubrania. Lustro będzie odbijać zarówno naturalne światło słoneczne, jak i sztuczne oświetlenie, co zdecydowanie rozjaśni wnętrze.
Aranżacja malutkiej kawalerki
3. Meble do malutkiej kawalerki
Również meble w takich pomieszczeniach powinny być jasne. Najlepiej sprawdzą się takie z błyszczącymi frontami, które będą odbijać światło. Pięknie prezentują się meble w różnych odcieniach bieli, pastelowe oraz z jasnego lakierowanego drewna.
Pamiętajmy również o tym, że ich konstrukcja powinna być lekka i osadzona na nóżkach. Unikajmy ciężkich masywnych mebli zajmujących bardzo dużo miejsca. Poszukajmy sprytnych rozwiązań wielofunkcyjnych, takich jak: składane stoły i biurka czy rozkładane sofy lub kanapy, bądź też wygodne fotele z funkcją spania.
Jeśli nasza malutka kawalerka jest wysoka, warto to wykorzystać i zbudować łóżko na antresoli. Taki remont jest bardzo wygodny, atrakcyjnie wygląda i pozwoli zaoszczędzić naprawdę sporo powierzchni użytkowej mieszkania. Miejsce pod antresolą może być bez przeszkód normalnie użytkowane - możemy tam na przykład urządzić wygodny kącik do pracy czy nauki.
4. Dodatki do malutkich kawalerek
Mikrokawalerkę łatwo przeładować i zagracić, dlatego nie możemy przesadzać z dodatkami, ale też nie oznacza to, że musimy całkowicie z nich zrezygnować. Wybierzmy po prostu kilka stylowych rzeczy - najlepiej maksymalnie w jednym lub dwóch kolorach. Mogą to być na przykład dekoracyjny wazon oraz poduszki na sofę.
Nie zapominajmy też o tym, że świetnymi naturalnymi dodatkami upiększającymi wnętrza są żywe rośliny doniczkowe. Na parapecie lub stoliku możemy na przykład postawić pięknie kwitnące storczyki, które niewątpliwie dodadzą uroku wnętrzu.
Pamiętajmy, że dodatki to nie tylko różnego rodzaju gadżety i przedmioty czysto dekoracyjne, ale również użytkowe elementy wyposażenia wnętrz, takie jak:
- rolety okienne,
- zasłonki,
- dywany,
- podkładki itd., które mogą stanowić bardzo ciekawy element wystroju mieszkania.
Rolę dekoracyjnych dodatków mogą również pełnić ładne i stylowe sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak toster, gofrownica, robot kuchenny, ekspres do kawy czy sokowirówka. Obecnie wybór takich sprzętów o naprawdę pięknym designie jest bardzo duży. Zachwycające są przykładowo sprzęty kuchenne w stylu retro. Rozejrzyjmy się więc za ciekawymi modelami.
Podczas urządzania malutkich kawalerek zachowajmy proste linie - postarajmy się ustawić większość mebli przy ścianach, tak aby nie utrudniały nam poruszania się po niewielkim mieszkaniu. Unikajmy też mebli o skomplikowanych kształtach, a także nie przesadzajmy z ilością kolorów. Proste i funkcjonalne meble oraz stonowane barwy z kilkoma niewielkimi dodatkami w intensywniejszych barwach to idealna opcja. Tak zaaranżowane wnętrze mieszkania będzie wyglądać jasno i przestronnie.
Komentarze