Malutka kuchnia - aranżacje. Jak urządzić malutką kuchnię?

Jak urządzić malutką kuchnię?Malutka kuchnia to trudna przestrzeń do aranżacji nawet dla doświadczonego dekoratora wnętrz. Tym bardziej że kuchnia to pomieszczenie, które powinno być nie tylko piękne, ale też - a może przede wszystkim - funkcjonalne. Zastanawiasz się jak urządzić swoją malutką kuchnię, nie rezygnując ze wszystkich sprzętów i stworzyć zachwycające wnętrze? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym Twoja malutka kuchnia będzie w pełni wyposażonym, praktycznym i pięknym wnętrzem.

Malutka kuchnia to pomieszczenie, którego aranżacja wymaga wielu kompromisów i zastosowania elastycznych wielofunkcyjnych i sprytnych rozwiązań. Aranżacja takiego pomieszczenia powinna być przemyślana w najdrobniejszym szczególe, a każdy błąd może oznaczać utratę cennej przestrzeni. Podczas doboru kolorystyki, sprzętów i mebli warto pamiętać, że kuchnia jest sercem domu, a więc powinna być piękna, praktyczna i komfortowa.

Od czego zacząć aranżację malutkiej kuchni?

Aranżację malutki kuchni zacznij od wyniesienia z niej absolutnie wszystkich sprzętów i mebli. Jeśli w Twojej kuchni znajdują się na ścianach kafelki z minionej epoki, koniecznie się ich pozbądź, prawdopodobnie były przyklejane na grubą warstwę zaprawy, a to oznacza, że zostało stracone kilka dodatkowych centymetrów. Po wyniesieniu mebli i skuciu płytek dokładnie zmierz całe pomieszczenie. Jeśli w Twojej kuchni znajduje się parapet, również się go pozbądź, najczęściej jest to niewykorzystana przestrzeń, którą można znacznie lepiej zagospodarować.

Malutka kuchnia

Jakie kolory do malutkiej kuchni?

Malutka kuchnia nie powinna być ciemna, ponieważ ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń. Zrezygnuj również z ciepłych barw, które sprawiają, że duże pomieszczenia są przytulne, ale optycznie pomniejszają małe. Żywe kolory również nie są wskazane do malutkiej kuchni, ponieważ zbyt intensywna kolorystyka dominuje i przytłoczy pomieszczenie. Optymalnym wyborem będą zatem jasne kolory od bieli przez chłodną wanilię i bardzo jasny popielaty. Detale w małej kuchni mogą mieć mocny, soczysty, a nawet neonowy kolor, ale pod warunkiem, że maksymalnie znajdą się na 5-10% procentach całej powierzchni i zdecydujemy się na jedną lub takie dwie barwy.

W malutkiej otwartej lub półotwartej kuchni możesz już nieco popuścić wodze fantazji w doborze kolorów, ale nadal unikaj ciepłych barw. Malutki aneks kuchenny może być urządzony w ciemnych barwach, poczynając od szarości, przez modny antracyt po głęboką czerń, na otwartej przestrzeni doskonale sprawdzą się również dodatki w mocnych kolorach jak soczysta zieleń, fuksja czy pomarańczowy. W tym wypadku również nie powinny zajmować więcej niż 10% całej powierzchni. W przeciwnym razie w malutkiej kuchni zapanuje chaos.

Jaki kolor ścian do malutkiej kuchni?

Ściany w malutkiej samodzielnej kuchni, czyli w zamkniętym pomieszczeniu, powinny mieć jasny kolor, np.:

  • zimny odcień bieli, który optycznie powiększa niewielkie pomieszczenie,
  • bardzo jasny popiel,
  • złamaną biel w chłodnym odcieniu.

Jeśli biel i szarości nie przemawia do Was, inną możliwością jest pomalowanie ścian w samodzielnej malutkiej kuchni na lodowy błękit, czyli zimny i bardzo jasny odcień niebieskiego. Barwa ta doskonale komponuje się bielą oraz połyskującymi powierzchniami i sprawia, że pomieszczenie wygląda na sterylne i czyste.

W malutkim aneksie kuchennym, który jest dobrze doświetlony, możesz postawić na nowoczesny ciemny kolor ścian. Jeśli salon, z którym jest połączony aneks kuchenny, ma jasne ściany białe lub w odcieniu jasnej szarości, ściany w malutkiej kuchni mogą być czarne lub grafitowe, podobnie jak zabudowa kuchenna. W pomieszczeniu z czarnymi ścianami koniecznie powinny znaleźć się dodatki w kontrastującym żywym kolorze, który sprawi, że przestrzeń nie będzie ponura.

Jaka podłoga do malutkiej kuchni?

Podłoga w malutkiej kuchni nie powinna się odznaczać, a ściany nie powinny jej obrysowywać. Zapomnijmy zatem o kontrastującej ze ścianami i meblami podłodze, która podkreśli mikroskopijny rozmiar pomieszczenia. Doskonałym wyborem do malutkiej kuchni jest podłoga w kolorze o ton ciemniejszym niż ściany i meble. Ponadto podłogę można optycznie powiększyć, "wchodząc" na ścianę z płytkami podłogowymi. Taki zabieg sprawi, że podłoga będzie wydawała się większa, co w przypadku wąskich pomieszczeń jest jedynym sposobem na uniknięcie wrażenia tunelu w kuchni. Podłogę w malutkiej kuchni można wykończyć jasnymi płytkami np. białymi, popielatymi lub jasnymi panelami podłogowymi, w tym wypadku warto postawić na imitację bielonych desek lub jasne panele podłogowe w zimnej barwie. Kolor naturalnego drewna, choć prezentuje się pięknie, jest ciepły i optycznie zmniejszy powierzchnię podłogi. Wybierając podłogę warto również zwrócić uwagę na rozmiar płytek podłogowych, które nie powinny być zbyt duże. Na małym metrażu najlepiej sprawdzą takie kafelki, których jak najwięcej zmieścisz na podłodze. Wybór modnych, ale dużych płytek np. 60 × 60 cm, podkreśli niewielką powierzchnię podłogi, gdyż w malutkiej kuchni zmieścisz ich nie więcej niż 3 do 5 płytek.

Jakie oświetlenie do malutkiej kuchni?

W malutkiej kuchni warto zdecydować się na kilka różnych źródeł światła, a wszystkie abażury i klosze powinny być jasne, błyszczące i najlepiej szklane, czyli takie, które dodatkowo będą rozpraszać światło i rozświetlą pomieszczenie. Nawet jeśli Twoja kuchnia ma zaledwie kilka metrów kwadratowych i z praktycznego punktu widzenia jedno centralne światło jest wystarczające. To kilka źródeł światła sprawi, że Twoja malutka kuchnia będzie wydawała się większa i przestronna. Zanim wybierzesz i rozmieścisz oświetlenie, dokładnie zaplanuj przyszłą aranżację kuchni. Na małej przestrzeni każdy szczegół ma znaczenie. Zacznij od doboru głównego światła, do którego dopasujesz kolejne, mogą to być malutkie halogeny, czyli popularne punktowe oświetlenie, które włączasz zaraz po wejściu do kuchni. Wówczas oświetleniem pomocniczym będzie listwa LED nad blatem kuchennym, która podkreśli zabudowę meblową i dobrze doświetli blat roboczy. Jeśli w Twojej kuchni znajduje się, choć niewielki stolik lub mini barek to zawieś nad nim piękną i dopasowaną rozmiarem lampę sufitową, która będzie rozświetlać tę część kuchni. W pomieszczeniach, w których nie ma stolika, doskonałym pomysłem będzie dodatkowe boczne oświetlenie, które możesz umieścić w najbardziej reprezentacyjnej części kuchni. Na niewielkim metrażu oświetlenie jest Twoim sprzymierzeńcem, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Jak urządzić malutką kuchnię?

W małych pomieszczeniach łatwo jest wprowadzić chaos i artystyczny nieład, które sprawiają, że pomieszczenie wydawać się będzie ciasne, a przebywanie w nim będzie męczące. Aranżując malutką kuchnię, warto zatem postawić na proste linie i minimalizm. Nowoczesna zabudowa kuchenna w stylu skandynawskim lub loftowym to idealna propozycja do mikroskopijnej kuchni. Minimalizm jest również wskazany w dodatkach, a to oznacza, że należy zrezygnować z fantazyjnych uchwytów meblowych na rzecz prostych podłużnych uchwytów montowanych poziomo. Taki montaż uchwytów utworzy na meblach poziome linie, które optycznie powiększą kuchnię. Inną możliwością jest rezygnacja z uchwytów na rzecz frontów meblowych z estetycznym podłużnym frezem (wgłębieniem) lub szafki i szuflady otwierane na dotyk, za pomocą systemu klik. Zamawiając meble do malutkiej kuchni, zrezygnuj z obłych kształtów i fantazyjnych zdobień, które wprowadzą "zamieszanie" na małej przestrzeni. Motyw prostych linii powtarzaj konsekwentnie w doborze rolet lub firanek do kuchni, a także dodatków.

Malutka kuchnia w bloku

Szkło stal nierdzewna i wysoki połysk

Błyszczące powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń, dlatego wykańczając malutką kuchnię postaw na szkło np.:

  • szklane klosze,
  • przeszklone szafki górne,
  • szklany panel nad blatem kuchennym,
  • szklaną płytę do gotowania.

Meble na wysoki połysk lakierowane, foliowane lub szklane, które pięknie będą odbijać światło i optycznie powiększą kuchnię. Stal nierdzewna powinna pojawić się pod postacią dodatków - kolor srebrny doda lekkości całej aranżacji i sprawi, że błyszcząca i sterylna jasna kuchnia zamieni się w elegancką przestrzeń roboczą, czyli funkcjonalną kuchnię.

W naprawdę malutkiej kuchni szkło można zamienić na grafitowe lustro, które jest nieco ciemniejsze od klasycznego i jest pozbawione zielonych refleksów. Lustro zamiast przezroczystego szkła w górnych szafkach oraz zamiast szklanego panela ponad blatem kuchennym to trik, dzięki któremu malutka kuchnia może wydać się znacznie większa. Montując lustra w kuchni, warto jednak zadbać o to, co będzie się w nich odbijać. Jeśli zabudowa kuchenna jest na jednej ścianie, na drugiej przyklej przestrzenną fototapetę, która będzie tworzyć iluzję dali. Takie odbicie w lustrze sprawi, że malutka kuchnia stanie się przestronnym, pomieszczeniem, którego nie ograniczają ściany.

Jak udekorować malutką kuchnię?

W malutkiej kuchni postaw na minimalizm w czystej postaci. Postaraj się ograniczyć ilość otwartych półek i przedmiotów, które stoją na blacie. Im więcej pustego blatu pozostawisz, tym większa będzie się wydawała kuchnia. Wybierając dodatki do malutkiej kuchni postaw na prostą formę, przedmioty ładne, ale takie, które nie będą odwracały uwagi od frontów na wysoki połysk. Zrezygnuj natomiast z bibelotów, które w małym pomieszczeniu wprowadzają chaos i mogą je przytłoczyć. Świeże zioła i pojemniki na kawę, herbatę i cukier to wystarczająca ilość dodatków do malutkiej kuchni.

Jaki wzór i kolor mebli do malutkiej kuchni?

Najlepsze meble do malutkiej kuchni to meble szyte na miarę, czyli robione na zamówienie do konkretnego pomieszczenia. Takie rozwiązanie pozwoli wykorzystać maksymalnie przestrzeń. Prosta oszczędna w formie i kolorze minimalistyczna zabudowa kuchenna to idealne rozwiązanie na małej przestrzeni. Polecanym kolorem do malutkiej kuchni jest ponadczasowa biel, najlepiej w połysku, czyli meble, które nie tylko optycznie powiększą kuchnię, ale też będą odbijać światło. Wybierając mebel do malutkiej kuchni, zrezygnuj z modnych wiszących szafek jamników otwieranych do góry, na rzecz klasycznych dwudrzwiowych szafek, które są znacznie wyższe i bardziej pojemne. Jeśli pod sufitem nadal pozostanie wolna przestrzeń, koniecznie ją wykorzystaj na głębokie schowki, dzięki którym nawet w naprawdę małej kuchni zmieścisz wszystkie niezbędne sprzęty. Nie rezygnuj w malutkiej kuchni ze zmywarki i piekarnika, potrzebną przestrzeń do przechowywania znajdziesz w szafkach górnych i podsufitowych.

Biel niejedno ma imię, kolor mebli możesz wybrać spośród kilku możliwości, nasza propozycja to kolory od klasycznej szpitalnej bieli, przez wanilię i sosnę bieloną, która jest alternatywną dla mebli na wysoki połysk.

Meble do malutkiej kuchni

Szukasz mebli do malutkiej kuchni? Jeśli chcesz stworzyć naprawdę funkcjonalne i piękne pomieszczenie postaw na meble na wymiar. W malutkiej kuchni warto zdecydować się na szafki na trzech poziomach: dolne, górne i podsufitowe. Te ostatnie mogą być takiej głębokości jak dolne lub głębsze. Głębokie szafki podsufitowe nie będą nikomu przeszkadzały, a są doskonałym schowkiem na wszystkie rzadziej używane sprzęty i inne niezbędne w kuchni przedmioty. Dolne szafki na talerze, garnki i żywność zamień na głębokie szuflady, które są prawdziwą oszczędnością przestrzeni. W jednej szufladzie zmieścisz tyle talerzy co na dwóch półkach w dwudrzwiowej szafce. Przechowywanie żywności w głębokich szufladach to również maksymalne wykorzystanie każdego cm tych szuflad. Jeśli w twojej kuchni będzie szafka narożna, zainwestuj w specjalne systemy do szafek narożnych takie jak kosze i karuzele, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz całą szafkę. Zrezygnuj z wąskich półek na rzecz funkcjonalnego cargo, czyli wąskiej, ale głębokiej szuflady na wysokość dolnych szafek. W cargo zmieścisz sporo żywności lub przetworów. Ta niepozorna szuflada zamontowana od sufitu do podłogi, może pełnić również rolę domowej spiżarni, funkcjonalnej i jedynej, na jaką możesz sobie pozwolić w malutkiej kuchni.

Ciąg kuchenny w malutkiej kuchni, czyli funkcjonalność przede wszystkim

Bez względu, na jakich to rozmiarów kuchnię aranżujemy, warto zadbać o funkcjonalność tego pomieszczenia. Podczas urządzania kuchni bardzo ważne jest zachowanie prawidłowego ciągu kuchennego, czyli takie ustawienie mebli i sprzętów, które odzwierciedla kolejność wykonanych w kuchni czynności. Przygotowując posiłek, najpierw wyjmujemy pożywienie z lodówki lub szafki, następnie, otwieramy opakowanie, obieramy i płuczemy, potem osuszamy, kroimy, siekamy i gotujemy lub pieczemy. Zatem w funkcjonalnej kuchni sprzęty należy ustawić w następującej kolejności:

  1. lodówka,
  2. zlewozmywak,
  3. płyta do gotowania.

W idealnej kuchni każdy sprzęt powinien być rozdzielony niewielkim blatem, na którym przygotowujemy żywność na poszczególnych etapach. W malutkiej kuchni blat roboczy może znajdować się tylko w jednym miejscu, najlepiej na środku ciągu kuchennego. Pomocna może również być również mobilna wyspa kuchenna na kółkach, która podczas gotowania pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, w czasie spożywanie posiłków jest mini stolikiem. Jedno jest pewne w malutkiej kuchni, każdy szczegół powinien być przemyślany, wówczas pomieszczenie będzie funkcjonalne i piękne.

Systemy do przechowywania w malutkiej kuchni

Jeśli Twoja malutka kuchnia mierzy zaledwie kilka metrów, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy takie pomieszczenie w ogóle może być funkcjonalne. Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja przestrzeni, gdyż na małej przestrzeni nawet niewielki bałagan tworzy chaos, który psuje całą aranżację i utrudnia pracę w kuchni. Postaw na organizery, maty antypoślizgowe do szuflad i plastikowe pojemniki.

Kosze do szafek wiszących górnych i podsufitowych. W jednej szafce kuchennej o szerokości 80 cm i wysokości pozwalającej na zamontowanie dwóch półek oraz głębokości 30-40 cm zmieścisz całe mnóstwo produktów spożywczych. Na każdej półce mieszczą się przynajmniej 3 plastikowe prostokątne kosze (wymiar koszy dopasuj do półki), w których ułożysz dwa razy więcej produktów spożywczych niż gołych na półkach. A co najważniejsze w Twojej szafce zawsze będzie panował porządek.

Organizery i maty antypoślizgowe do szuflad to akcesoria, dzięki którym nie zmarnujesz nawet centymetra cennej przestrzeni.

Otwórz kuchnię na dom - uroczy aneks kuchenny zamiast malutkiej kuchni

Nawet najlepiej zaprojektowana malutka kuchnia jest ciasna i brakuje w niej przestrzeni. W tym wypadku nawet jasne kolory dużo światła i połysk nie sprawią, że w takiej kuchni będzie nam się komfortowo gotować. Jeśli więc malutka kuchnia graniczy z salonem, warto otworzyć ją na pokój dzienny. Pozbawiona tylko jednej ściany malutka kuchnia będzie jasna, przestanie być ciasna, a pięknie urządzona stanie się uroczym aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie pozwoli nam powiększyć przestrzeń dzienną i sprawi, że malutka kuchnia stanie się przestronna i bardziej funkcjonalna. W domach, w których nie można całkowicie wyburzyć ściany, można tylko częściowo otworzyć malutką kuchnię na salon np., pozostawiając filary lub część ściany działowej. W tym wypadku warto zamienić malutką kuchnię na całkiem spory aneks kuchenny z częścią jadalnianą, która może znajdować się w salonie. Jak to możliwe, że malutka kuchnia może być dużym aneksem kuchennym? Aneks kuchenny najczęściej zajmuje tylko część jednej ze ścian lub całą jedną, ale najwęższą ścianę, zatem malutka kuchnia z zabudową na dwóch lub trzech ścianach to duży komfortowy aneks kuchenny.

Sprytne rozwiązania do malutkiej kuchni

W malutkiej kuchni warto postawić na sprytne rozwiązania, które sprawią, że ciasne pomieszczenie będzie bardziej funkcjonalne.

  • Jednym z takich rozwiązań jest składany mini barek lub stół kuchenny, który podczas gotowania wygląda jak modny panel ścienny, a kiedy posiłek jest gotowy, można go rozłożyć i wygodnie przy nim jeść.
  • Mobilna wyspa kuchenna to kolejne sprytne rozwiązanie, które sprawi, że malutka kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna. Wyspa kuchenna na kółkach w czasie gotowania jest dodatkowym blatem roboczym, a w czasie posiłków stołem.
  • Blat kuchenny zamiast parapetu - montaż blatu kuchennego zamiast parapetu pozwala uzyskać więcej przestrzeni roboczej, może również pełnić funkcję wąskiego stołu kuchennego.
  • Wysuwana z blatu deska do krojenia - w malutkiej kuchni każde rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić przestrzeń jest na wagę złota. Deska do krojenia wysuwana z blatu roboczego to dodatkowa przestrzeń robocza, które nie zabiera nam przestrzeni ani w szafkach, ani na blacie roboczym.
  • Lustra nad blatem roboczym tworzą iluzję większej kuchni, połączone z przestrzenną tapetą na przeciwległej ścianie, mogą stworzyć iluzję przestronnej kuchni.

Aranżacja malutkiej kuchni - przykładowe pomysły

Aranżacja małej kuchni z lustrem

Aranżacja malutkiej kuchni z lustrem
Malutka kuchnia przedstawiona na zdjęciu wygląda na przestronną, gdyż została otworzona na przestrzeń dzienną. Drewniana podłoga to faktyczny rozmiar dawnej samodzielnej kuchni, w której nie było okna, a ściany działowe ograniczały przestrzeń, tworząc ciasne i niewygodne pomieszczenie. Kuchnia właściwa kończyła się na linii lodówka. Projektant po wyburzeniu ścian nieco wydłużył aneks kuchenny o kilkadziesiąt cm, dzięki czemu w malutkiej kuchni znalazło się miejsce na niewielki okrągły stolik. Biała lakierowana zabudowa kuchenna sprawia, że aneks kuchenny zdaje się większy. W pomieszczeniu dodatkowo zamontowano duże lustro, na ściance działowej między kuchnią i korytarzem. Niewielki półwysep kuchenny stanowi granicę pomiędzy kuchnią a salonem. Gdyby ponownie obuwać kuchnię ścianami działowymi, stałaby się ciasnym, ciemnym pomieszczeniem i niefunkcjonalnym pomieszczeniem.

Malutka kuchnia - pomysły na aranżację

Nowoczesna aranżacja malutkiej kuchni
Aranżacja malutkiej kuchni przedstawiona na zdjęciu to prawdziwy majstersztyk. Projektant na niewielkiej przestrzeni zmieścił wszystkie niezbędne sprzęty oraz całe mnóstwo szafek. Białe lakierowane fronty kuchenne na wysoki połysk oraz stal nierdzewna sprawiły, że zabudowa kuchenna zdaje się nie mieć końca. Zabudowa kuchni w literę U umożliwiła, umieszczenie na malutkiej powierzchni wszystkich sprzętów. Minusem tej aranżacji jest brak stolika oraz bardzo wąski parapet, który z pewnością nie zastąpi stołu czy mini barku śniadaniowego. Ta piękna i na pozór funkcjonalna kuchnia jest bardzo wąska, przez co mieści się w niej tylko jedna osoba, a prace utrudnia wąskie przejście. Aranżując malutką kuchnię, czasem lepiej jest zrezygnować z dodatkowego blatu lub wybrać nieco węższy blat roboczy po jednej stronie. Zwężenie blatu roboczego na jednej ze ścian sprawi, że przejście przez kuchnię nie będzie przypominać przeciskania się przez wąski tunel.

Źródła:

Komentarze