Mały pokój dla dwójki dzieci - jak urządzić?

Pokój dla rodzeństwaUrządzanie niewielkiego pokoju nawet dla jednego dziecka to już nie lada wyzwanie. W przypadku rodzeństwa sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Dobre rozplanowanie przestrzeni jest podstawą sukcesu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jak stworzyć pokój, w którym dzieci będą czuły się komfortowo?

Pokój dla dwójki dzieci - na co zwrócić uwagę?

Zanim zaczniemy aranżować pokój dla naszych pociech, warto odbyć z nimi wspólną rozmowę. Co łączy nasze dzieci? Być może mają wspólne zainteresowania, lubią te same bajki, a może mają ulubiony kolor? Dzieci są niezwykle kreatywne, zatem z pewnością podpowiedzą swoim rodzicom, czego potrzebują w swoim pokoju. Równie istotne będzie wypunktowanie dzielących je różnic. Szczególnie gdy między rodzeństwem jest duża różnica wieku. Znając ich upodobania, znacznie łatwiej będzie dobrać elementy wyposażenia wnętrza. Pamiętaj, że każda wizja czy pomysł powinny być na bieżąco konsultowane właśnie z nimi – w końcu to będzie ich przestrzeń.

Niewielkie pokoje, najczęściej spotykane w blokach, mogą wydać się kłopotliwe w urządzaniu. Nic bardziej mylnego! Współczesne rozwiązania sprawiają, że nawet małe pomieszczenie może stać się przytulnym miejscem do zabaw, nauki i odpoczynku.

Jakie kolory do pokoju dla dwójki dzieci?

Nawet niewielka przestrzeń zyska, jeśli jej stylistyka będzie spójna. Aby tak się stało, doskonałym rozwiązaniem będzie postawienie na jasne ściany, które będą stanowiły doskonałe tło pod dalsze aranżacje. Twoje dzieci pragną odrobiny koloru? Przemalowanie jednej lub dwóch ścian na ulubiony kolor Twoich pociech z pewnością ożywi pomieszczenie.

Również wzorzysta tapeta może sprawić, że w pokoju zagości dużo optymizmu. Wyraźne kontrasty warto wprowadzić w niektórych dodatkach, takich jak tekstylia. W takim przypadku wybierz przedmioty wykonane z tego samego materiału (np. ten sam wzór dywaników, ale w innym kolorze). Dla zachowania równowagi warto zdecydować się na wszystkie meble wykonane z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Takie rozwiązanie pozwoli zachować harmonię, nawet jeśli nasze dzieci całkowicie się od siebie różnią i mają różne upodobania i gusta.

Pokój dla rodzeństwa - podział na strefy

Niewielki pokój wymaga od nas dużej dozy wyobraźni, by odpowiednio go rozplanować. Przede wszystkim warto wyznaczyć przestrzeń na strefę odpoczynku, nauki oraz zabawy. Aby każda z nich spełniała swoje funkcje, warto rozmieścić je w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać wolne miejsce.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno na to, gdzie te strefy będą się znajdowały. Ciemny kącik blisko drzwi wejściowych sprawdzi się doskonale jako miejsce, w którym postawimy łóżko lub łóżka. Strefa pod oknem będzie natomiast idealną przestrzenią do nauki, zapewniając dostateczną ilość naturalnego światła.

Jakie meble do małego pokoju dla 2 dzieci?

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest możliwe, jeśli postawimy na meble i dodatki, które są wielofunkcyjne – takie elementy wyposażenie ułatwią utrzymanie porządku w pokoju.

Łóżko - dwa osobne czy jedno piętrowe? Niezależnie od wyboru, najlepiej, aby było wyposażone w dodatkową przestrzeń do przechowywania. Sklepy meblarskie oferują niezwykle funkcjonalne rozwiązania. Modele wyposażone w szuflady lub pojemniki na pościel sprawdzą się tutaj idealnie, umożliwiając przechowywanie nie tylko akcesoriów sypialnianych, ale i np. rzadziej używanych zabawek.

W niewielkich pokojach idealnie sprawdzi się łóżko piętrowe dla dzieci. Jeśli natomiast zależy nam na dwóch osobnych modelach, warto ustawić je blisko siebie, by zachować proporcje pomieszczenia, a także nie wprowadzać zbędnego chaosu. W takim przypadku dobrze jest oddzielić meble np. parawanem, regałem lub wysoką rośliną doniczkową. Takie rozwiązanie pozwoli rodzeństwu zachować nieco więcej prywatności. Dwa osobne łóżka sprawdzą się także, jeśli np. jedno z dzieci jest bardziej aktywne lub też często przebudza się w nocy. Jakie inne meble dobrać do pokoju dla rodzeństwa?

Biurko - w niewielkim pokoju może sprawdzić się model dwuosobowy. Jednolity, szeroki blat to doskonałe rozwiązanie, gdy liczy się każdy metr przestrzeni. Warto rozejrzeć się za biurkiem, które posiada schowki pod blatem (np. w formie szuflad czy zamykanych na kluczyk szafek), gdzie dzieci będą mogły nie tylko przechowywać np. artykuły biurowe, ale także przedmioty osobiste.

Fotele - wygodne, ergonomiczne fotele to niezbędny element do każdego pokoju dziecięcego. Ważne, aby posiadały odpowiedni kształt, zapewniający pełny komfort nawet podczas wielogodzinnej nauki. Aby nieco ożywić wnętrze, dobrze jest zdecydować się na dwa egzemplarze tego samego modelu, ale w różnych wariantach kolorystycznych.

Szafa - w pokoju dla dwójki dzieci warto zadbać o osobne strefy do przechowywania zarówno rzeczy osobistych, jak i ubrań. Z tego powodu warto wygospodarować nieco więcej miejsca, by ustawić dwie szafy. Unikniemy w ten sposób konfliktów o przestrzeń.

Regały - wspólny regał to fantastyczny pomysł na osłonięcie którejś ze stref pokoju – może spełniać funkcję ścianki działowej. Liczne półki pozwolą na przechowywanie ulubionych przedmiotów dzieci, takich jak książki czy zabawki. To także więcej intymności i przestrzeni osobistej, dlatego z pewnością docenią je dzieci, szczególnie te w wieku szkolnym.

Choć aranżacja pokoju dla dwójki dzieci może wydawać się trudnym zadaniem, może przynieść dużo satysfakcji. Odpowiednio zaaranżowane, może pozytywnie wpłynąć na relacje rodzeństwa i zachęcić je do wspólnych aktywności. Warto pamiętać, że współcześnie branża meblowa odpowiada niemalże wszystkim potrzebom, pomagając rozwiązać różne problemy aranżacyjne, szczególnie przy niewielkim metrażu. Wystarczy nieco wyobraźni, przemyślane rozplanowanie przestrzeni, a także… akceptacja projektu przez nasze pociechy. Bo przecież ich zadowolenie jest w tym wszystkim najważniejsze!

Komentarze