Dom z małymi dziećmi - praktyczne rozwiązania

Zabrudzone meble przez małe dzieckoJak dobrać meble i dodatki do domu, by codzienne obowiązki nie przyprawiały o zawrót głowy? Podobno domy, w których mieszkają małe dzieci, dzielimy na dwie grupy. Takie, w których panuje absolutny porządek, a mali domownicy nie mogą się swobodnie po nim poruszać, obawiając się gniewu rodziców. Druga kategoria to domy przypominające poligon doświadczalny, na którym panuje nieustanny chaos trudny do opanowania. Życie w takim domu stanowi wyzwanie dla wszystkich domowników bez względu na wiek.

Meble, które jeszcze do niedawna wydawały się nie tylko piękne, ale też funkcjonalne, po narodzinach dziecka z uporem "zdobione" malutkimi odciskami palców i kropelkami soków, mleka oraz wody stają się problematyczne i pracochłonne.

Wczesne dzieciństwo przez wiele osób jest uważane za stan przejściowy, jednak doświadczeni rodzice wiedzą, że nawet nastolatek potrafi bałaganić za nawet kilku dorosłych, a ślady jego obecności widać od drzwi wejściowych po najdalsze zakątki domu. W wielu domostwach taki "stan przejściowy" trwa nawet kilkanaście lat. Zamiast walczyć każdego dnia z wciąż narastającym bałaganem, warto postawić na nowoczesne i praktyczne rozwiązania.

Jak nie stać się niewolnikiem własnego domu?

Meble i sprzęty najczęściej są dobierane do gustu i potrzeb dorosłych domowników. Jednak, jak pokazuje praktyka, jest to dużych błąd. Dorosłe osoby z reguły dbają o swoje otoczenie. My dorośli mamy świadomość, że każdy sprzęt znajdujący się w domu to spory wydatek. Dzieci uważają, że meble, ściany, RTV czy wreszcie AGD są w każdym domu, ponieważ tak jest urządzony świat, nie zastanawiając się, skąd to wszystko się wzięło. Jest to jeden z powodów, dla którego dzieci w mniejszym stopniu dbają o wyposażenie domu, starsze pokolenie natomiast robi najczęściej konieczne minimum, więc okruchy na blacie czy oblane szafki też im nie przeszkadzają. Część rodziców biega z odkurzaczem i szmatką całymi dniami, strofując dzieci na każdym kroku. Inni stawiają na sztukę kompromisu, wybierając rozwiązania praktyczne.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Aranżując dom, w którym mieszkają dzieci, należy w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo. Wybierając meble, warto postawić na nowoczesne minimalistyczne modele pozbawione ostrych krawędzi i narożników. W sprzedaży dostępna jest również cała gama osłonek na meble, jednak większość z nich to rozwiązanie tymczasowe, które niekoniecznie wpisuje się w całą aranżację.

Kolejna kwestia to stabilność - krzesła fotele, stołki i stołki, które łatwo można przewrócić, będą w domu z małymi dziećmi powodem ciągłych awantur. Ponadto takie sprzęty stanowią realne zagrożenie dla małych domowników.

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych?

Duże, połyskujące powierzchnie w mocnych barwach to zmora każdej pani domu, szczególnie jeśli mieszkają w nim dzieci. Modne czarne, niebieskie, zielone czy fioletowe lakierowane lub szklane meble na wysoki połysk mogą przyprawiać o zawrót głowy. Na takiej powierzchni widoczna jest każda nawet najmniejsza plamka, zaciek i oczywiście każdy palec, który miał kontakt z lakierowanym lub szklanym frontem. Co ciekawe, większość dzieci z zamiłowaniem i niezwykłą starannością pozostawia na takich meblach odciski małych rączek i całusów przesyłanych mamie lub tacie. Jeśli chcecie uniknąć ciągłego sprzątania i strofowania pociech, warto postawić na jasne meble.

Biały lakier lub wanilia na wysoki połysk prezentują się równie pięknie, a co najważniejsze nie widać na nich żadnych odcisków, zacieków, a nawet kurzu. Białe meble to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań w domu z małymi dziećmi. Są nie tylko piękne i eleganckie, dzięki białym frontom kuchennym czy lakierowanym meblom w salonie wnętrze wygląda na schludne i przejrzyste. Jasne meble sprawiają również że sprawia wrażenie uporządkowanego i czystego, nawet jeśli po bliższych oględzinach lakierowana płyta wymaga już mycia. Nie obawiajcie się również śladów po kredkach, mazakach czy długopisie na białych lakierowanych meblach. Kredki (również pastele), mazaki i farby można zmyć płynem do naczyń a długopis perfumami, wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci (uwaga nie używamy czystego acetonu) lub zimnym mlekiem.

Meble z płyty drewnopodobnej foliowane w kolorze ciemnym, okażą się równie pracochłonne, jak ciemny lakier. Natomiast fakturowana płyta w kolorze bielonego drewna sosnowego, dębowego itp. to propozycja dla osób lubiących estetyczne i czyste wnętrza przy niewielkim nakładzie pracy. Jest to również jedno z tańszych rozwiązań na rynku meblowym. Laminowane fronty są tańsze od lakierowanych i foliowanych, a wyglądają równie estetycznie. Płyty w odcieniach bielonego drewna nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie, dzięki delikatnie chropowatej fakturze i połączeniu bieli, szarości i beżu są niezwykle praktyczne, gdyż drobne zabrudzenia i zacieki są na nich niewidoczne.

Gładkie połyskujące blaty, to bardzo pracochłonne powierzchnie, na których najdrobniejszy pyłek jest widoczny. Wśród blatów również te fakturowane o niejednolitym kolorze sprawdzają się najlepiej, nasza propozycja to fakturowany blat przypominający naruszone zębem czasu i pogryzione przez korniki drewno, a także imitujący surowy porowaty beton, oraz wszelkie nakrapiane blaty "udające" naturalny kamienia.

Duże lustrzane powierzchnie. Wiele osób decyduje się na szafy z lustrzanymi drzwiami, które optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli jednak nie chcecie polerować szafy kilka razy dziennie warto lustro zamienić na jasny lacobel np. biały lub mleczny, dzięki którym również pomieszczenie wizualnie zyska kilka centymetrów, ale nie wymaga ciągłego mycia i polerowania.

Ekoskóra, alcantara i inne plamoodporne tkaniny

Na rynku jest bardzo duży wybór plamoodpornych i łatwych do czyszczenie tkanin obiciowych. Wybierając meble wypoczynkowe, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Czy tkanina jest rzeczywiście plamoodporna, czy łatwa do czyszczenia. Na rynku są bowiem takie tkaniny, które bardzo łatwo wyczyścić wilgotną szmatką bez żadnych detergentów, ale ich minusem są mokre ślady, które pozostają na meblu aż do następnego czyszczenia. Najlepszym zatem rozwiązaniem wydaje się skóra, niestety ta ekologiczna szybko się wyciera i pęka, naturalna natomiast jest sporym wydatkiem. Najlepsze meble wypoczynkowe to te wykonane z plamoodpornej tkaniny, które nie będą wymagały ciągłego prania i czyszczenia.

Komentarze