Mieszkanie w stylu boho - porady aranżacyjne

Mieszkanie w stylu bohoBoho jest stylem dość popularnym, a przy tym sięgającym końcówki XVIII wieku, a więc obecnym we wnętrzach mieszkalnych od dawna. Dowiedz się, czym jest boho i czym się kierować przy urządzaniu mieszkania w stylu boho?

Geneza stylu boho

Styl boho ma pochodzenie francuskie i wywodzi się bezpośrednio od wyrażenia "la bohème", oznaczającego cyganerię, a ściślej nieujarzmionych, chadzających własnymi ścieżkami artystów. Z racji wywodzenia się z Francji, tak i w tym kraju boho ma swój początek zastosowania, a jest to powiązane z końcówką Rewolucji Francuskiej 1789-1799 roku. Był to czas, w którym bardzo wielu ludzi, w tym także artystów utraciło cały swój dorobek, a to w konsekwencji zmusiło ich do życia z minimalnymi wymaganiami. Odbiło się to na wszystkim, począwszy od pożywienia i ubrań, po urządzanie własnych kątów mieszkalnych, w których zamiast jednolitych aranżacji zapanował twórczy chaos. Związane to było z upychaniem w swoich mieszkaniach wszystkiego, co zdołano odzyskać albo wytworzyć z konieczności samodzielnie, a co mogło się przydać, bez zwracania większej uwagi na dopasowanie ich do siebie pod względem aranżacyjnym. Wnętrza były więc urządzane na "chybił trafił", co jednakże zostało docenione najpierw w okresie romantyzmu, a na nowo w latach sześćdziesiątych XX wieku - głównie za sprawą hippisów.

Styl boho - czym się wyróżniają takie wnętrza?

Styl boho jest stylem wywodzącym się z biedy, ale który w rzeczywistości stał się stylem przepychu. Jednocześnie przepych ten charakteryzuje się twórczym galimatiasem, ponieważ w jego założeniu leży połączenie ze sobą wielu, pozornie niepasujących do siebie elementów. W stylu boho nie ma mowy o powściągliwości, jak ma to miejsce w nowoczesnych stylach minimalistycznych. Tutaj mamy do czynienia ze swobodą aranżacji i polem do popisu dla fantazji, z odwagą i... z ryzykiem popadnięcia w przesadę.

Styl jest niełatwy do realizacji, ponieważ dochodzi do nagromadzenia różnokolorowych i w najróżniejszym wzornictwie tkanin oraz dodatków i pozornych rupieci. Z reguły powinny tu rządzić materiały naturalne, ale trudno tu o reguły jakiekolwiek. Barwy nawiązujące do natury mieszają się wszak z przepychem złota oraz ze wzornictwem etnicznym i jeśli nie wystąpi przeładowanie, we wnętrzu będzie przytulnie i ciepło.

Jak scharakteryzować w jednym zdaniu boho? Nie ma w nim obowiązku ułożenia dywanu, ale styl bez dywanu to nie boho. Taki dywan powinien być pulchny i wzorzysty oraz dodatkowo komponować się ze staroświecką kanapą z wielką ilością poukładanych na niej poduszek. Ściany trzeba ozdobić:

  • kilimami,
  • obrazami,
  • plecionymi koszami
  • lampami w złocie.

Na stole lub komodzie bibeloty z kolorowego szkła, metalowe naczynia czy szkatułki. Meble mogą być zbieraniną stylów, a nawet wypada, aby nie pochodziły z jednej kolekcji. Niezbędne są kształty oraz faktury rozmaite.

Na czym się skupić przy urządzeniu mieszkania w stylu boho?

Tekstylia
To właśnie tekstylia nadają stylowi boho przytulności. Kolorowe i wzorzyste dywany, dużo równie kolorowych poduszek, narzut i miękkich koców. Kolory żywe, w etniczne wzory, jednak trzeba na pewien aspekt zwrócić uwagę. Indywidualnie może występować u każdego z nas niechęć do jakiegoś koloru, jeżeli więc jakaś barwa nas drażni, to nie możemy jej używać w swoich pomieszczeniach, nawet wówczas, gdy taki kolor do wnętrza pasuje.

Elementy z naturalnych materiałów
Takie dekoracje jak kosze wiklinowe, kamienny bibelot na komodzie lub donica na podłodze, zarówno kamienne, jak i gliniane oddają charakter stylu boho. Materiały do boho powinny być pobierane z natury, a więc ma to być ziemia, kamień, drewno, ale i metale.

Meble w stylu boho
Powinny one być meblami z historią. Nie chodzi jednak o starocie, ale o rupiecie odrestaurowane. Nowoczesności należy powiedzieć do widzenia, a zająć się poszukiwaniem staroci odrestaurowanych albo nadających się do recyklingu. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak bardzo trudne, jak by się mogło wydawać. Zarówno w Internecie, jak i na targach staroci można z powodzeniem odkryć oferty mebli vintage.

Roślinność
Tej brakować we wnętrzach w stylu boho nie może. Boho wymaga roślin, a ponadto w każdej możliwej formie. Kwiaty suszone lub cięte w wazonach oraz kwiaty rosnące w doniczkach, także na ścianach w formie zwisającej. Aranżujący domek jednorodzinny w stylu boho starają się nawet tak organizować przestrzeń mieszkalną, aby poprzez duże płaszczyzny oszklone dom mógł się integrować z ogrodem.

Pomieszczenia w mieszkaniu w stylu boho

Urządzanie całego domu lub mieszkania w jednym stylu jest jak najbardziej sensowne. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji kuchni z jadalnią, salonu oraz sypialni boho?

Kuchnia i jadalnia w stylu boho
Kuchnia jest miejscem, w którym często dochodzi do przeprowadzania eksperymentów kulinarnych, wypróbowywania wyczytanych przepisów czy własnych fantazji. W takim miejscu ważna jest kreatywność i odpowiednia aranżacja wnętrza może tę kreatywność pobudzać. Boho to bogactwo barw nieograniczające wyobraźni, a dodatkowo miksowanie tych barw i faktur. Chłód i ascetyzm są boho obce, dzięki czemu potrawy powstające w takim wnętrzu raczej nigdy nie będą wyglądały mdło. W takiej kuchni będzie się chciało przebywać, a jej urządzanie należy rozpocząć od wyeksponowania na wierzchu ukrytych naczyń dekoracyjnych czy drewnianych łyżek i łopatek. Przydadzą się otwarte regały i półki, na których nie może zabraknąć kolorowych talerzy i dzbanków - nie jednolitych, ale pochodzących z różnych kolekcji. Stół kuchenny powinien być obowiązkowo drewniany i surowy, ale do kuchni boho można nawet przenieść elementy klasyczne dla salonu. Rzucenie na drewniany taboret w kącie barwnej poduszki jest jak najbardziej wskazane, chociaż wszelkie dodatki należy eksponować tak, aby nie wytworzyły permanentnego bałaganu.

Salon boho
Podobnie do innych pomieszczeń - salon boho to dominacja materiałów naturalnych: wszechobecność drewna, najlepiej u mebli i podłóg oraz mnóstwo bawełnianych płócien. Kanapa w tym stylu powinna mieć geometryczne albo etniczne wzornictwo, ale można efekt etniczny uzyskać również z drewnianej gładkiej sofy z narzuconymi na nią dekoracjami, pledem lub poduszkami. Na podłodze koniecznie pulchny wzorzysty dywan, a na ścianach obrazy, które nie będą miały nic wspólnego ze sztuką nowoczesną.

Sypialnia w stylu boho
Dla sypialni styl ten jest wręcz idealny, ponieważ pozwala na łatwe stworzenie przytulnego klimatu. W sypialni boho można popuścić wodze fantazji i ubrać okna w ciężkie zasłony, a łóżko dla kontrastu w mnóstwo miękkich poduszek. Taka sypialnia może być wzbogacana etnicznie, a meble mogą być z drewna ciemnego, ale za to tekstylia i pościel muszą być jasne, przełamujące twardość drewna.

Podsumowując, boho jest stylem, w którym nie ma mowy o sterylności i poczuciu nietykalności pomieszczenia. W takich wnętrzach nie trzeba się obawiać o popsucie efektu wizualnego jakimś z pozoru niepotrzebnym bibelotem.

Komentarze