Miętowy - modny kolor do sypialni

Miętowa sypialnia Spokojne delikatne kolory są zdecydowanie najlepszym wyborem do sypialni. Jedną z najmodniejszych w tym sezonie barw do sypialni jest miętowa zieleń. Ta świeża, ale bardzo subtelna barwa będzie działać uspokajająco i kojąco, co pomoże nam się wyciszyć i korzystnie wpłynie na jakość naszego snu. Miętowy kolor jest także bardzo uniwersalny. Pasują do niego meble i dodatki w różnych stylach i kolorach. Wybór koloru miętowego na ściany w sypialni daje nam więc ogromne możliwości aranżacyjne.

Miętowa sypialnia doskonale wpisuje się w topowe trendy w aranżacji wnętrz. Kolor ten będzie pasował zarówno do wnetrza w stylu:

  • romantycznym,
  • prowansalskim,
  • shabby chic,
  • minimalistycznym,
  • skandynawskim
  • czy ekologicznym.

Sprawdź, jakie meble i dodatki wybrać do sypialni w kolorze miętowym.

Miętowa zieleń w sypialni

Delikatne pastele królują w aranżacjach sypialnianych od lat. Te spokojne barwy sprzyjają wypoczynkowi i pasują zarówno do niewielkich wnętrz, jak i do tych bardziej przestronnych. Po kilkuletniej modzie na jasne błękity obecnie najpopularniejsza jest właśnie miętowa zieleń. Ta jasna lekka barwa powiększa optycznie i rozjaśnia wnętrza, dlatego jest wręcz idealna do sypialni o niedużym metrażu. Jest to dobry wybór dla zwolenników jasnych barw. Kolor ten najczęściej wybierany jest na ściany. Choć interesującym pomysłem jest także wykorzystanie tego go w postaci bazy kolorystycznej pomieszczenia, a jedynie w formie dodatków, które ożywią i rozjaśnią wnętrze urządzone w ciemniejszych kolorach.

Miętowy to kolor, z którym możemy stworzyć bardzo wiele interesujących połączeń kolorystycznych.

Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym z nich:

1. Neutralna miętowa sypialnia

Do klasycznych i minimalistycznych wnętrz wybierzmy miętę połączoną ze spokojnymi neutralnymi barwami takimi jak różne odcienie bieli, beżu czy szarości.

  • Biało-miętowa sypialnia będzie lekka i świeża. Na kolor miętowy możemy pomalować ściany w pomieszczeniu i wybrać drewniane lub metalowe pomalowane na biało meble. Nieco odważniejszy i bardziej niecodzienny jest wariant odwrotny, to znaczy pomalowanie ścian na biało, a mebli na kolor miętowy. Możemy poszukać gotowych mebli w tym kolorze lub pomalować farbą meble białe albo z surowego drewna.
  • Jeśli połączenie bieli i mięty jest dla nas zbyt chłodne, to zaaranżujmy wnętrze w miętowo-beżowym kolorze. Chłodna mięta i ciepły delikatny beż będą się świetnie równoważyć. Dzięki temu wnętrze będzie bardzo przytulne. Taki zestaw kolorów będzie idealnym dopełnieniem dla stylów skandynawskiego, boho scandi, art deco czy hampton. Beżowo-miętowy wystrój możemy też nieco przełamać dodatkami w nieco bardziej nasyconym brązowym kolorze.
  • Również mięta i szarość to świetne połączenie do sypialni. Jest ono klasyczne, eleganckie i ponadczasowe. Będzie pasować zarówno do modernistycznych mebli, jak i do tych w stylu retro. Jednak decydując się na miętowo-szarą aranżację sypialni, pamiętajmy, że obie te barwy są chłodne. Warto wiec ocieplić nieco wnętrze przy pomocy mebli i dodatków na przykład takich wykonanych z naturalnego drewna, rattanu czy wikliny.
Biało-miętowa sypialnia
Biało-miętowa sypialnia

2. Romantyczna miętowa sypialnia

Miętowy kolor bardzo ładnie komponuje się z innymi delikatnymi pastelami. Z ich wykorzystaniem możemy stworzyć naprawdę piękną sypialnię w stylu romantycznym. Mięta plus odrobina błękitu, zgaszony róż, delikatny liliowy fiolet czy rozbielona brzoskwinia to idealne kolory do takiego wnętrza. Do bazy pomieszczenia w postaci ścian pomalowanych na ten kolor możemy dopasować pastelowe dodatki jak na przykład pościel, narzutę na łóżko, poduszki dekoracyjne, miękki dywanik na podłogę czy zasłonki. Możemy także zrobić odwrotnie, czyli do pastelowych ścian dobrać miętowe dodatki. Ta wersja w połączeniu z cieplejszymi barwami jest szczególnie polecana osobom, które lubią ciepłe i nastrojowe wnętrza.
Miętowo-błękitna sypialnia będzie chłodniejsza, natomiast miętowo-różowa czy miętowo-brzoskwiniowa będzie cieplejsza i bardziej przytulna.

3. Wyrazista miętowa sypialnia

Kolor miętowy stworzy także świetny duet z ciemniejszymi barwami jak na przykład:

  • fuksja,
  • granat,
  • antracyt,
  • grafit
  • oraz czerń.

Takie połączenie kolorów będzie dobrym wyborem dla osób lubiących zdecydowane barwy. Wnętrze możemy zaaranżować w dowolny sposób. Mięta w sąsiedztwie ciemniejszych barw będzie idealnie pasować do sypialni urządzonej w stylu modenie na przykład do takie inspirowanej orientem czy do wnętrza eklektycznego. Pamiętajmy jedynie, aby nie przesadzać z ciemnymi barwami w małych wnętrzach. Pomieszczenie o niewielkim metrażu nie będzie wyglądać korzystnie z przewagą ciemnych kolorów, ponieważ zaciemnią one wnętrze i optycznie je zmniejszą.

Meble i dodatki do sypialni w kolorze miętowym

To, jakie meble sprawdzą się w miętowej sypialni, zależy od wielkości wnętrza i stylu, w jakim chcemy je urządzić. Możliwości jest sporo. Kolor ten jest na tyle uniwersalnym, że będzie dobrze współgrać zarówno z nowoczesnymi meblami, jak i ze starymi meblami z duszą lub meblami stylizowanymi na epokowe. Masywne i solidne lub lekkie i ażurowe meble - obie wersje są świetne - pierwsza bardzo ładnie dopełni wystrój dużej sypialni, a druga tej niewielkiej.

Dwie najbardziej klasyczne wersje mebli do miętowej sypialni, to meble białe lub ciemne.

  • Białe meble sprawią, że miętowa sypialnia będzie lekka, jasna i przestronna. Ponadto pasują one do każdego koloru ścian, nie będzie więc trzeba ich wymieniać, jeśli postanowimy zmienić wystrój pomieszczenia. Wybierzmy stylowe łóżko z białą metalową ramą lub z taką z bielonego drewna, a także funkcjonalną szafę, komodę i szafki nocne. Przyda się również wygodne siedzisko w postaci fotela - może to być klasyczny mebel tapicerowany lub nowoczesna wersja fotela bujanego, czy bardzo modny fotel podwieszany. Jeśli chcemy, aby wnętrze było bardziej przytulne, to zamiast bieli wybierzmy meble z naturalnego bardzo jasnego drewna na przykład sosnowe czy klonowe.
  • Niezwykle eleganckie jest także połączenie miętowego koloru ścian z ciemnymi meblami. Tutaj jednak najlepiej wybrać meble o lekkiej konstrukcji, aby pomieszczenie nie wyglądało przytłaczająco. Może to być na przykład łóżko w lekkiej metalowej czarnej ozdobnej ramie, delikatne stoliki nocne, szafa w zabudowie z lustrzanymi drzwiami oraz lekka komódka. Do miętowych ścian pasują także solidniejsze drewniane meble w pięknych nasyconych ciemnych odcieniach na przykład dębowe lub bukowe. Możemy się także zdecydować na wersję hybrydową na przykład w postaci białych mebli oraz ciemnej podłogi z egzotycznego drewna.

Oczywiście możemy wybrać także meble do miętowej sypialni w innych kolorach. Pamiętajmy, że w sypialni mamy czuć się przede wszystkim dobrze. Wybierzmy więc taką wersję mebli, jaka nam się najbardziej podoba. Jeśli na przykład uwielbiamy cukierkowe bardzo kobiece wnętrza, to meble możemy pomalować na delikatnie różowy, liliowy lub brzoskwiniowy kolor.

Na charakter wnętrza ogromny wpływ mają także dodatki. Ciekawym pomysłem, który będzie pasować do wielu stylów w aranżacji wnętrz, jest wykorzystanie dodatków w kolorze złotym. W wersji bardzo eleganckiej wybierzmy takie w żółtym odcieniu złota, do romantycznej będzie pasować różowe złoto, natomiast do klasycznej i bardzo eleganckiej postarzane lub miedziane złoto. Mogą to być dodatki w postaci lampek nocnych lub stojącej lampy ze złotym korpusem, osłonek na doniczki, ozdobnego wazonu czy okuć meblowych. Świetnym pomysłem jest także powieszenie na ścianie lub postawienie na toaletce lustra w złotej ramie. Taka dekoracja jest bardzo wskazana zwłaszcza w małej sypialni, ponieważ lustro pięknie odbijając światło, będzie rozjaśniać i powiększać pomieszczenie.

Miętowe dodatki w sypialni
Miętowe dodatki w sypialni

Miętowa sypialnia może mieć wiele odsłon, ale warto wiedzieć, że są także połączenia, które się nie sprawdzą. Niezbyt dobrym pomysłem jest na przykład wykorzystanie ścianami mebli w bardzo intensywnych energetycznych kolorach takich jak czerwień, pomarańcz czy, neonowa zieleń, czy intensywnie żółty. Takie wnętrze będzie zbyt silne kolorystyczne. Zamiast wyciszać, będzie nas pobudzać, co spowoduje problemy z zasypianiem i rozdrażnienie. Dlatego w połączeniu z miętowym, lepiej postawić na jasne lub ciemne, ale spokojniejsze i bardziej stonowane kolory.

Uważajmy także na łączenie koloru miętowego na jednej ścianie z tapetą lub fototapetą na drugiej ścianie. O ile delikatna jasna tapeta na przykład biała w błyszczące pasy będzie się dobrze komponować z miętą, to już na przykład bardzo wzorzyste ciężkie tapety zupełnie się nie sprawdzą. Uważajmy także na fototapety, które już same w sobie stanowią silny akcent we wnętrzu i najlepiej komponują się ze ścianami w neutralnych kolorach takich jak na przykład biel czy szarość. W praktyce ciężko nam będzie dobrać kolor fototapety tak, by tworzyła ładną i harmonijną całość z sąsiadującą miętową ścianą. Jedyną bezpieczną stylistycznie i atrakcyjną opcją jest tutaj fototapeta czarno-biała.

Komentarze