Na przydomowym tarasie często spędzamy niezapomniane chwile w gronie rodziny i przyjaciół, ale i odpoczywamy w pojedynkę. Aby uprzyjemnić sobie zarówno czas zabawy, jak i relaksu warto zadbać o odpowiednią aranżację. Podczas urządzania tarasu z reguły największą wagę przywiązujemy do wyboru mebli. Są one oczywiście bardzo ważne, ale warto zadbać także o ozdoby na taras, które pomogą nam stworzyć pięknie udekorowany taras, będący miejscem o wyjątkowym wystroju.
Wystarczy kilka ozdób, aby taras stał się piękny i nastrojowy. To, jakie dodatki się sprawdzą, zależy w dużej mierze stylu, w jakim zdecydujemy się go urządzić. Jednak na każdym tarasie bez wyjątku warto postawić choćby kilka żywych roślin ozdobnych oraz zadbać o oświetlenie, które będzie pełnić funkcję ozdobną, ale również zapewni nam bezpieczne i wygodne korzystanie z niego po zmroku. Podpowiadamy, jakie dekoracje wybrać na taras.
Modne dekoracje na taras
1. Rośliny na taras
Trudno wyobrazić sobie taras lub balkon bez zieleni. Rośliny działają kojąco na system nerwowy, pomagają się zrelaksować i poprawiają nastrój. Nie do przecenienia jest także ich funkcja dekoracyjna. Możliwości dekoracji roślinami jest nieskończenie wiele. Przyjrzyjmy się kilku interesującym i modnym dekoracjom roślinnym. Możemy posadzić je w donicach, klasycznych skrzynkach balkonowych albo dużych skrzyniach drewnianych. Nie wychodzącym z mody od lat rozwiązaniem jest obsadzenie balkonu kwitnącymi roślinami sezonowymi. Mogą to być popularne gatunki, których sadzonki kupujemy wiosną i sadzimy jak na przykład pelargonie, petunie, surfinie czy fuksje. Świetnie prezentować się będą także kwitnące gatunki jednoroczne, które możemy samodzielnie posiać w donicach lub skrzyniach takie jak nagietki, cynie, astry, aksamitki czy nasturcje. Jeśli nasz taras urządzony jest w stylu wiejskim, sielskim, rustykalnym, romantycznym czy eklektycznym, to pięknie będą się na nim prezentować połacie kwiatów w różnych kolorach.
Rośliny na tarasie
Natomiast jeśli urządzamy taras w klasycznym eleganckim stylu, to raczej unikajmy szalonej mozaiki kolorystycznej i skupmy się na kwiatach w jednym kolorze, w różnych odcieniach tego samego koloru lub w maksymalnie 2-3 kolorach komplementarnych. Świetnym pomysłem jest posadzenie kwiatów pachnących, których aromat uprzyjemni nam wypoczynek. Może to być, chociażby maciejka, rezeda wonna, dziwaczek jalapa albo lewkonia. Często uprawiane są także byliny. Mogą to być zarówno byliny kwitnące, jak i na przykład krzewy ozdobne. W dużej donicy lub skrzyni możemy posadzić magnolię, forsycję czy różę pienną. W sezonie letnim mogą stać na nim także drzewka oliwne, drzewka cytrusowe czy oleandry. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny te nie są w stanie przezimować na dworze w naszym klimacie. Dlatego konieczne jest ich zabranie jesienią do pomieszczenia. Bardzo ładnie będą się prezentować też iglaki - żywotniki, cyprysiki czy jałowce. Ich ogromną zaletą jest to, że są dekoracyjne przez cały rok, również zimą.
Kolejnym ciekawym pomysłem są trawy ozdobne. Trawa pampasowa, różne gatunki rozplenic, kostrzewa sina, proso rózgowate, trzcinnik ostrokwiatowy, ostnica mocna czy wydmuchrzyca piaskowa. Romantycznie szumiące trawy sprawią, że będziemy czuć się naprawdę wyjątkowo. Kolejna grupa roślin, którą z powodzeniem możemy uprawiać na tarasie to zioła. Bazylia, oregano, szałwia, lawenda, mięta czy melisa będą pięknie rosły w donicach lub skrzyniach, a dodatkowo możemy je wykorzystać do celów kulinarnych na przykład podczas grillowania przed domem czy spożywania posiłków. Przydomowy taras to także bardzo dobre miejsce do doniczkowej uprawy warzyw. W dużych donicach lub drewnianych skrzyniach możemy posadzić pomidory - zarówno odmiany koktajlowe, jak i tradycyjne, paprykę, fasolkę szparagową, zielony groszek, sałatę, rukolę czy rzodkiewkę.
2. Ozdobne doniczki
Wybór pięknych dekoracyjnych doniczek jest ogromny. Mają one różne wielkości, kolory, są wykonane z różnych materiałów i w różnych stylach.
Jakie doniczki będą najlepsze na taras?
Przede wszystkim powinny być one dobrej jakości i trwałe. Unikajmy więc najtańszych plastikowych doniczek, które nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale również nie są odporne na działanie słońca i zmiennych temperatur. Będą więc dosyć szybko blaknąć, a tworzywo po prostu skruszeje. Z tych lepszej jakości donic z droższych tworzyw sztucznych, które prezentują się naprawdę elegancko, możemy skorzystać sezonie wiosenno- letnim. Sadzenie w nich roślin zimozielonych, takich jak na przykład iglaki, które stoją na dworze przez cały rok, nie jest najlepszym pomysłem. Tworzywo sztuczne po prostu nie jest odporne na mróz, dlatego doniczki mogą popękać. Świetnym rozwiązaniem są dobrej jakości doniczki ceramiczne i gliniane oraz drewniane skrzynie do roślin.
Ozdobne doniczki
Oczywiście pojemniki do sadzenia roślin możemy kupić, ale jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, to warto pomyśleć o własnoręcznym odnowieniu doniczek z drugiej ręki - można je po prostu ładnie pomalować. Samodzielnie możemy również wykonać drewnianą skrzynię do uprawy roślin, która sprawdzi się idealnie na przykład do warzyw, czy wtedy, jeśli chcemy stworzyć na naszym tarasie mini łąkę kwietną. Nie bójmy się kolorowych doniczek. Jeśli urządzamy przestrzeń w radosnym, kolorowym stylu na przykład boho czy wiejskim, to idealnie sprawdzą się różnokolorowe doniczki. Możemy kupić takie w kilku kolorach lub pomalować stare doniczki farbką. Mogą one być jednokolorowe, tęczowe lub we fantazyjne wzory. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
3. Oświetlenie tarasu
Ozdoba tarasu to nie tylko piękne rośliny w dekoracyjnych pojemnikach, czy ładne meble. Funkcję dekoracyjną może pełnić także oświetlenie. Oczywiście ma ono też znaczenie praktyczne - zapewnia nam bezpieczeństwo i wygodę korzystania z balkonu po zmroku, ale nie sposób przecenić walorów ozdobnych oświetlenia.
Oświetlenie tarasu
Do wyboru mamy takie rodzaje oświetlenia tarasowego jak:
- podwieszane girlandy z punktami świetlnymi, które mogą mieć różne kształty i kolory,
- oświetlenie przypodłogowe LED,
- lampy stojące,
- lampki solarne,
- dekoracyjne romantyczne lampiony papierowe lub tkaninowe,
- punktowe oświetlenie sufitowe - w przypadku tarasów z zabudowanym dachem,
- świece.
Warto skorzystać z co najmniej dwóch opcji jednocześnie. Jedno źródło światła powinno być nieco jaśniejsze, aby skutecznie rozświetlać mrok, a drugie może być słabsze - będzie ono pełnić głównie funkcję dekoracyjną, sprawi, że nasz taras będzie romantyczny i nastrojowy.
4. Dywan na taras
Czy dywan na tarasie to dobry pomysł?
Zdecydowanie tak! Miękki dywan o ciekawym wzorze nada przestrzeni charakteru i sprawi, że będzie ona bardziej przytulna. Dzięki dywanowi przejście z salonu na balkon będzie bardziej naturalne. To właśnie dywan może stanowić estetyczny łącznik pomiędzy wnętrzem domu a tarasem.
Dywan na tarasie
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania dywanu na taras?
Oczywiście powinien on odzwierciedlać nasze gusta i pasować do kolorystyki oraz stylu, w jakim urządzony jest taras. Nie możemy jednak zapominać także o tym, że jest on terenem zewnętrznym, w związku z tym leżący nam nim dywan będzie narażony na działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie słoneczne czy wilgoć. Ponadto na dworze będzie on też bardziej podatny na zabrudzenia. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej jakości dywanu. Po pierwsze zrezygnujmy z modeli z długim włosiem, ponieważ trudno będzie taki dywan utrzymać w czystości. Niezwykle istotne jest również to, z czego wykonany jest dywan. Powinien to być materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych jak na przykład winyl, polietylen czy polipropylen. Jeśli mamy wątpliwości czy dywan, który nam się podoba, nadaje się na taras, to poszukajmy na jego etykiecie informacji, czy może być używany na terenach zewnętrznych lub zapytajmy o to sprzedawcę.
5. Ozdoby ścienne na taras
Często ściana budynku, do której przylega taras, jest nudna i monotonna i negatywnie wpływa na estetykę naszej przestrzeni do wypoczynku i rekreacji. Dlatego również ścianę warto ładnie ozdobić. Jest na to mnóstwo ciekawych sposobów. Pierwszym z nich jest przymocowanie do ściany specjalnej kratki i posadzenie przy niej dekoracyjnych pnączy. Mogą to być na przykład przepięknie kwitnące klematisy w różnych kolorach, bluszcz pospolity, winobluszcz lub winorośl. Bardzo ładnie wyglądają też przymocowane do ściany uchwyty na doniczki lub kwietniki, w które wstawia się doniczki. W takich ściennych pojemnikach możemy uprawiać na przykład pelargonie bluszczolistne, pelargonie angielskie, surfinie, fuksje czy odmiany truskawek o zwisających pędach.
- Dekoracje na taras możemy kupić lub wykonać samodzielnie. Urządzenie ładnego i funkcjonalnego tarasu wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Sadzonki roślin możemy pozyskać z własnego ogrodu lub poprosić o nie sąsiada. Świetnym pomysłem jest także własnoręczny siew nasion ozdobnych roślin jednorocznych w dużych donicach. Nasiona kwiatów są niedrogie i łatwo dostępne, a wybierając na taras rośliny jednoroczne, możemy co roku tworzyć zupełnie inną aranżację. Świetną opcją jest także zdecydowanie się na posadzenie roślin wieloletnich - dzięki temu nie będzie trzeba co roku ponosić kosztów zakupu nowych roślin.
- Również doniczki możemy ozdobić samodzielnie. Jeśli lubimy majsterkować, to przyjemnością będzie dla nas także własnoręczne wykonanie takich tarasowych ozdób jak niewielki karmnik dla ptaków, czy domek dla owadów. Pamiętajmy, że zarówno ozdoby, jak i meble DIY są od kilku sezonów prawdziwym hitem w wystroju balkonów, tarasów i ogrodów. Ogromną popularnością cieszą się także meble wykonane we własnym zakresie z palet drewnianych oraz meble z odzysku w stylu vintage, które możemy samodzielnie odświeżyć.
Komentarze