Wymiana starej podłogi na nowe, eleganckie deski w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym jest działaniem w pełni zrozumiałym. W niektórych przypadkach jest to podyktowane naturalnym zużyciem się parkietu na przestrzeni lat, a w innych - po prostu tym, że stara podłoga nie pasuje do nowego wystroju pokojów. Jednak usuwanie parkietu nie zawsze jest zadaniem prostym - zwłaszcza wtedy, gdy pod nim znajdujemy resztki zaschniętego kleju. Jak się ich pozbyć i na co należy uważać, usuwając klej spod parkietu?
Usuwanie kleju spod parkietu - ogólne zasady
W celu usuwania kleju spod parkietu można wykorzystać metodę ręczną, która polega na usuwaniu kleju szpachelką. Jednak ze względu na to, że często resztek jest dużo i skrobanie jest czaso- i pracochłonne, powszechnie wykorzystuje się metodę chemiczną. Polega ona po prostu na stosowaniu specjalnych środków chemicznych, które rozpuszczają klej.
Tutaj dochodzimy do pierwszego błędu, który często popełniają osoby samodzielnie podejmujące się usuwania kleju, a mianowicie: wyboru nieodpowiedniego środka rozpuszczającego. Trzeba bowiem zorientować się, jaki rodzaj kleju został użyty do mocowania parkietu, a następnie określić, czy jest on wyprodukowany na bazie wody czy rozpuszczalnika. Na podstawie tej wiedzy konieczne jest wybranie odpowiedniego preparatu chemicznego: środki do usuwania kleju różnią się bowiem składem w zależności od tego, czy służą do usuwania kleju na bazie wody, czy na bazie rozpuszczalników.
Jednak rozpoznanie rodzaju kleju przez osoby niedoświadczone może być trudne. Z tego względu poleca się skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Usuwanie subitu - dlaczego jest problematyczne?
Usuwając klej spod starego parkietu, koniecznie trzeba uważać na to, czy nie mamy do czynienia ze subitem. Środek ten jest mieszaniną asfaltów, rozpuszczalników i plastyfikatorów z wypełniaczami (którymi może być mączka lub włókna). Preparat ten powszechnie był stosowany w latach 80. i 90. XX wieku, przede wszystkim do mocowania klepki parkietowej, ale także zwykłych parkietów. Popularny w latach 80. i pierwszej połowie lat 90. środek wycofano ze sprzedaży w roku 1996. Uznano go wówczas za substancję szkodliwą.
Niestety subit nadal znajduje się w wielu mieszkaniach i domach, w których od kilkudziesięciu lat nie wymieniano podłóg. I chociaż jego toksyczność zmniejsza się wraz z upływem lat, specjaliści alarmują, że nawet w trzeciej dekadzie XXI wieku nie należy go ignorować. Potwierdzone działanie toksyczne i chorobotwórcze subitu powoduje także, że problematyczne staje się jego usuwanie, którego należy podejmować się z odpowiednim zabezpieczeniem.
Jeżeli zatem przygotowujemy się do usuwania kleju i mamy podejrzenie, że klepka czy parkiet mogły być mocowane przy użyciu subitu, nie powinniśmy rozpoczynać prac samodzielnie. Stary subit można rozpoznać po ciemnej, czarno-brunatnej barwie oraz specyficznym zapachu.
Jak usuwać subit spod parkietu?
A zatem, podsumowując: na subit należy uważać, a jego usuwanie zlecić wyspecjalizowanej firmie, której pracownicy będą odpowiednio przygotowani do pracy - czyli wyposażenie w okulary ochronne, maseczki i specjalne kombinezony. Korzystając z usług profesjonalistów, mamy też pewność, że subit zostanie usunięty w stu procentach.
Subit - w zależności od jego ilości - można usunąć na różne sposoby. W większości przypadków, gdy kleju nie ma zbyt dużo, stosuje się metodę chemiczną (polegającą na stosowaniu rozpuszczalników chemicznych) lub mechaniczną z wykorzystaniem specjalnych urządzeń o dużej mocy. W niektórych przypadkach konieczne może być frezowanie powierzchni, podczas którego pozbywamy się nie tylko subitu, ale też pewnej warstwy podłogi.
Skorzystaj z usług profesjonalistów: wybierz usuwanie-subitu.pl
W tym miejscu podkreślmy raz jeszcze: subit jest substancją szkodliwą i usuwania go nie należy podejmować się samodzielnie. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, takiej jak Usuwanie Subitu. Firma w swojej ofercie ma także takie usługi jak usuwanie kleju po płytkach PCV, usuwanie lepiku, a także wykonanie posadzek samopoziomujących czy bezpyłowe szlifowanie wylewek. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.usuwanie-subitu.pl.
Komentarze