Naklejki na ścianę to oryginalny sposób na dekorację ściany w domu. Największą popularnością cieszą się naklejki 3d na ścianę w salonie, naklejki dekoracyjne w kuchni oraz bajkowe naklejki do pokoju dziecięcego. Zobacz jaki wzór i kolor wybrać, jak przykleić i odkleić naklejki ścienne.
Naklejki 3d na ścianę w salonie i pokoju młodzieżowym, a także naklejki do kuchni i bajkowe pastelowe do pokoju dziecięcego to bardzo modny akcent dekoracyjny, którego nie powinno zabraknąć w żadnym nowoczesnym i modnym domu.
Dlaczego taka forma dekoracji ścian zyskuje coraz większą popularność? Naklejki samoprzylepne na ścianę to szybki i prosty sposób na odmianę każdego wnętrza w zaledwie kilkadziesiąt minut. Kolejnym plusem naklejek na ścianę łatwy montaż, który każdy może wykonać samodzielnie. Ponadto naklejka nie pozostawia na ścianie żadnych śladów, łatwo można ją odkleić, kiedy nam się znudzi.
Rodzaje naklejek na ścianę
Rozróżniamy dwa rodzaje naklejek na ścianę:
Naklejki winylowe
Są bardzo cienkie do złudzenia imitujące szablon na ścianie. W przypadku naklejek winylowych dopiero z bardzo bliskiej odległości widać, że wzór na ścianie został naklejony. Nawet z bliska nowoczesne naklejki winylowe wyglądają stylowo i porządnie. Naklejki winylowe powstają z folii PCV, która występuje w macie lub połysku i składa się z trzech warstw: papieru, samoprzylepnej folii oraz folii transportowej.
Naklejki welurowe
Są nieco grubsze od winylowych, miłe w dotyku i odstają od ściany. Jednobarwna welurowa naklejka naklejona na ścianę w tym samym kolorze tworzy wyjątkowy efekt wizualny fakturowanej, żłobionej ściany. Ten rodzaj naklejek jest nieco droższy, ale za to łatwiejszy do przyklejenia. Welurowe naklejki na ścianę powstają z folii welurowej, która składa się z papieru, naklejki welurowej i folii transportowej.
W obu przypadkach folia transportowa pełni funkcję ochronną na czas transportu i po przyklejeniu dekoracji należy ją usunąć.
Jaki wzór i kolor naklejki na ścianę wybrać?
W zależności od pomieszczenia i efektu, jaki chcemy uzyskać do wyboru mamy całą gamę wzorów naklejek ściennych. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, jaką funkcję ma pełnić naklejka na ścianie. W małych wnętrzach doskonale sprawdzają się naklejki 3d, które optycznie powiększają przestrzeń, "odsuwają" ściany tworząc złudzenie większej przestrzeni. Naklejki ścienne 3d z przestrzennym lub geometrycznym wzorem doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach na poddaszu. Umiejętnie dopasowany wzór można również przykleić na skosach i optycznie podnieść sufit lub wizualnie zmienić kształt pomieszczenia.
W kuchni czy jadalni naklejki na ścianę mogą zwiększać apetyt lub wręcz przeciwnie. W tym wypadku ważniejsza od wzoru jest kolorystyka. Czerwona naklejka znajdującej się najbliżej stołu zwiększa apetyt, pobudza wszystkie zmysły. Naklejki w odcieniach szarości i błękitu to doskonały wybór dla osób, które są na diecie. Naklejki ścienne do kuchni bardzo często spotykamy na drzwiach lodówki, jest to doskonały sposób na "odnowienie" drzwi lodówki lub dopasowanie wolnostojącej do nowoczesnej zabudowy kuchennej.
Naklejki dla dzieci to alternatywa dla klasycznych tapet i fototapet. W pokoju dziecięcym szybkie rozwiązania są najlepsze, ponieważ dzieci szybko zmieniają swoje zainteresowania. Naklejka dla chłopca czteroletniego prawdopodobnie nie będzie się podobać już pięciolatkowi. Dlatego dekorując pokój dziecinny, warto zamiast fototapety czy tapety wybrać naklejki ścienne, które łatwo można przykleić, a kiedy dziecko zmieni zdanie równie łatwo odkleić bez konieczności remontowania ścian.
Naklejki ścienne - najpopularniejsze wzory
- Piwonie - to obecnie najmodniejsze wzory naklejek do sypialni, na ścianę z łóżkiem, a także do przestronnego salonu.
- Dmuchawce - to kolejny mocny trend, często spotykany w nowoczesnych wnętrzach. Dmuchawce na ścianie to subtelna, minimalistyczna ozdoba, która sprawia, że wnętrze salonu staje się stylowe.
- Florystyczne naklejki 3d cieszą się niesłabnącą popularnością w nowoczesnych salonach i sypialniach.
- Geometryczne naklejki 3d w ciasnym salonie czy w niewielkim pokoju nastolatka są nie tylko oryginalną ozdobą. Przestrzenne naklejki na ścianę optycznie powiększają przestrzeń, umiejętnie dopasowane do aranżacji sprawiają, że wnętrze staje przestronne i przyjemne.
- Naklejki na ścianę z graficznym wzorem zwierzęcym np. rysunkiem sowy, kota lub słonia to kolejna propozycja do nowoczesnych wnętrz w stonowanych neutralnych barwach.
- Jednobarwne florystyczne welurowe naklejki to propozycja do klasycznych wnętrz np. do salonu, jadalni i do sypialni, w których dodatkowe barwy mogłyby wprowadzić chaos kolorystyczny.
- Sentencje i żartobliwe powiedzonka - najlepiej prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, w których zastępują miejsce klasycznych ozdób i dzieł sztuki. Ponadto sentencje są oryginalną dekoracją ścian w nowoczesnej kuchni, w pokoju nastolatka i na korytarzu.
Na jakie ściany można przyklejać naklejki ścienne?
Naklejki na ścianę można przyklejać na:
Pomalowane ściany każdym rodzajem farby
Jednak w przypadku ścian pomalowanych farbą lateksową - warto sprawdzić, czy dana naklejka jest przystosowana do klejenia na tym rodzaju farby, ponieważ nie wszystkie dobrze się "trzymają" ścian lateksowych.
Płytki i kafelki ceramiczne
Pamiętajmy jednak, że w tym, przypadku będzie widoczna faktura płytek.
Tapety i fototapety
Można je również przyklejać na wszystkich rodzajach tapet i fototapet, ale pod warunkiem, że te są dobrze trzymają się ściany. Podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych naklejka na tapecie z fakturą prawdopodobnie również stanie się fakturowana. Ciekawostką jest to, że większość naklejek ściennych można przykleić również na lodówkę lub na drzwi wewnętrzne. W przypadku nietypowego wykorzystania naklejek na ściany należy sprawdzić w instrukcji czy klej będzie się trzymał takiego podłoża.
Nie przyklejamy naklejek ściennych
- Na świeżo pomalowane ściany, bez względu na rodzaj farby, ściany po malowaniu schną około 2-3 tygodni. Naklejki na ścianę można przyklejać dopiero upływie 3 tygodni od malowania.
- Na ściany, z których obsypuje się tynk lub farba, podłoże pod naklejkę ścienną powinno być zwarte, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że naklejka nie utrzyma się długo.
- Na tłustą ścianę, w przypadku ścian zabrudzonych tłuszczem lub z tłustym osadem, najpierw ścianę należy odtłuścić, umyć, osuszyć i dopiero przyklejać naklejkę ścienną.
- Na brudne i zakurzone ściany, przed oklejaniem najpierw należy dokładnie odkurzyć ścianę.
- Na mokre ściany z niedoschniętą szpachlą lub świeżo umyte, podłoże pod naklejkę ścienną powinno być suche.
- Na dziurawe ściany, jeśli na ścianach są głębokie dziury i odpryski, najlepiej jest najpierw wyrównać powierzchnię i poczekać aż wyschnie.
- Na gołe nieotynkowane cegły.
- Na deski.
- Na ścianie w pobliżu źródeł ciepła czy na ścianach narażonych na zmienne temperatury. Nie przyklejamy naklejek na ścianę w pobliżu kaloryfera, kominka, na "ciepłych" ścianach z kominem. Pod wpływem ciepła klej szybciej wyschnie i może stracić właściwości.
Jak nakleić naklejkę na ścianę?
Odpowiedź na poniższe pytania uzyskasz poniżej.
Jak dopasować wymiar naklejki ściennej?
Większość naklejek na ścianę można kupić w gotowych arkuszach, których wymiar jest podany na opakowaniu. Jednak coraz więcej producentów naklejek ściennych drukuje naklejki na wymiar. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia idealne dopasowanie do ściany nawet o nietypowych wymiarach. Naklejki ścienne są drukowane w arkuszach o wielkości kilkudziesięciu centymetrów, co ułatwia samodzielną aplikację na ścianie. Na jedną naklejkę ścienną składa się kilka lub kilkanaście arkuszy, które najczęściej są ponumerowane od lewego górnego arkusza do prawego górnego. Jeśli kupiona naklejka nie posiada takiego oznaczenia, warto wykonać je samodzielnie, to ułatwi wybór właściwego arkusza podczas przyklejania dekoracji.
Jak przygotować ścianę pod naklejkę ścienną?
Następnie należy właściwe przygotować ściany. W tym celu należy dokładnie odkurzyć ścianę, usunąć resztki starego kleju. Jeśli ściana jest tłusta, należy ją umyć specjalnym mydłem do ścian lub wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Ściana po myciu powinna dobrze wyschnąć, dlatego też z oklejaniem należy odczekać około 24 godzin. W przypadku ścian dziurawych, osypujących się najpierw należy wyrównać i naprawić podłoże, poczekać aż ściana wyschnie i dopiero można przystąpić do aplikowania na ścianę naklejki.
Jak przygotować naklejkę na ścianę do klejenia?
Większość naklejek na ścianę jest zwinięta w rulon i sprzedawana w opakowaniu typu tuba, dlatego też naklejki należy rozprostować. Przygotowanie naklejki ściennej należy rozpocząć 24 godziny przed aplikacją. W tym celu rozwijamy rulon, układamy na podłodze ze wszystkich arkuszy cały wzór i przygniatamy na 24 godziny naklejkę czymś ciężkim. Pod ciężarem naklejka ścienna szybciej się rozprostuje. Jest to również doskonały moment na ponumerowanie poszczególnych arkuszy, oznaczenie można zrobić z tyłu (z lewej strony) naklejki.
Przyklejanie naklejki na ścianę
Naklejki na ścianę najłatwiej jest przykleić stosując się do instrukcji zamieszczonej poniżej. W celu prawidłowego przyklejenia naklejki samoprzylepnej:
- Zacznij aplikację naklejki od lewego górnego rogu i kierować się do prawego narożnika, potem przyklej kolejny rząd arkuszy.
- Usuń papier zabezpieczający klej na szerokości około 15 cm.
- Ostrożnie przyłóż naklejkę do ściany.
- Dociśnij naklejkę.
- Dokładnie wygładź ewentualne zagniecenia i "zmarszczki".
- Wypuść powietrze - w tym celu można użyć suchej flanelowej ściereczki, którą należy dociskać i wygładzać naklejkę, kierując się do brzegu, arkusza. Czynność powtarzamy, naklejając każdy kolejny arkusz.
- Odsłoń kolejny fragment kleju na naklejce, przyklej, czynność powtarzaj aż do naklejenia całego arkusza.
- Zdejmij folię transportową - po naklejeniu całości odklejamy folię transportową, która chroniła właściwą naklejkę przed uszkodzeniem. Czynność tą należy wykonywać ostrożnie, żeby nie uszkodzić naklejki.
Wyklejanie ściany zajmuje od 45 do 90 minut w zależności od wymiarów ściany i nie wymaga zatrudniania fachowca.
Jak zerwać naklejkę ze ściany i nie uszkodzić farby?
Zerwanie naklejki ściennej zajmuje około 15 minut i jest bardzo proste. Wystarczy podgrzać suszarką do włosów każdy z arkuszy i naklejka bez problemu zejdzie ze ściany. Pamiętaj, żeby pracę wykonywać w następującej kolejności: Podgrzewamy jeden arkusz, następnie wolnym, zdecydowany i równomierny ruchem ręki zrywamy go ze ściany, jeśli napotkasz mocno przyklejony fragment, należy ponownie podgrzać naklejkę w tym miejscu. Czynność powtarzamy do usunięcia całej naklejki. W większości przypadków ściana nie wymaga nawet mycia po zerwaniu naklejki.
Naklejki ścienne są modną alternatywą dla fototapet i popularnych niegdyś oklein. Ich zaletą jest łatwy i szybki montaż oraz równie łatwy demontaż. Ściana po zerwaniu naklejki wygląda dokładnie tak samo, jak przed jej przyklejeniem, więc nie trzeba malować czy od razu zasłaniać miejsca po naklejce kolejną.
Komentarze