Przepiękne intensywnie niebieskie kwiaty storczyka Phalenopsis, jakie czasami widujemy w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych, wyglądają bardzo oryginalnie i efektownie. Nie jest to jednak naturalna dla tych roślin barwa. Takie zabarwienie płatków kwiatów uzyskuje się w wyniku specjalistycznego zabiegu podczas uprawy rośliny. Odmiana o błękitnych kwiatach, jaką mamy okazje podziwiać, nosi nazwę Royal Blue i została po raz pierwszy zaprezentowana przez hodowców na Florydzie.
Choć błękitne niczym bezchmurne sierpniowe niebo kwiaty przyciągają spojrzenie i budzą zachwyt w momencie zakupu, to jednak musimy liczyć się z tym, że kiedy zabierzemy roślinę do domu, po upływie jakiegoś czasu jej kwiaty zaczną blednąć. Z czasem staną się niemal zupełnie białe, a niebieskiego koloru nie uzyskamy ponownie domowymi metodami. Sprawdź, w jaki sposób powstaje błękitna odmiana storczyka, jak pielęgnować niebieskie storczyki i czy istnieje alternatywa dla sztucznie barwionych kwiatów.
Jak zabarwić storczyki na niebiesko?
W naturze storczyk ćmówka, powszechnie znany pod nazwą Phalenopsis nigdy nie ma niebieskich kwiatów. Efekt błękitnych płatków uzyskuje się za sprawą specjalnego zabiegu z użyciem barwnika, który podaje się roślinom w trakcie uprawy. Podczas wzrostu pędu kwiatostanowego podaje się do niego metodą wstrzyknięcia specjalny intensywnie niebieski barwnik, który dalej transportowany jest w roślinie do pąków oraz kwiatów. Zabieg podania barwnika wykonywany jest w niemal sterylnych warunkach, aby zminimalizować ryzyko zaszkodzenia delikatnej rośliny.
Pamiętajmy, że najintensywniej wybarwione będą te kwiaty, które były już w fazie pełnego rozkwitu w momencie zakupu storczyka. Kwiaty rozwijające się z następnych pąków, mogą być już jedynie lekko podbarwione na niebiesko lub zupełnie białe. Niektórzy klienci byli mocno rozczarowani takim obrotem sprawy, dlatego wielu sprzedawców umieszcza na etykiecie niebieskich storczyków Phalenopsis informację, o tym, że barwa kwiatów podczas domowej uprawy ulega zmianie.
Choć błękitne kwiaty są niezwykłe i fascynujące to jednak nie będą pasowały do każdego wnętrza. Ich specyficzny charakter czyni je idealnymi roślinami przykładowo do bardzo nowoczesnych wnętrz z przewagą metalu i szkła, czy w pomieszczeniach monochromatycznych z prostymi meblami. Odmiana storczyka Royal Blue świetnie prezentuje się również w łazienkach. Nie sprawdzi się z kolei w rustykalnych wnętrzach, pokoju pełnym antyków, czy w salonach z pluszowymi kanapami. Przed zakupem trzeba więc zastanowić się, czy intensywna barwa kwiatów pasuje do kolorów naszych mebli i ścian. Jeśli po przyniesieniu do domu okaże się, że błękitny Phalenopsis Royal Blue u nas nie pasuje, to nie wyrzucajmy ani nie oddawajmy rośliny. Ustawmy ją po prostu na parapecie w kuchni i poczekajmy, aż barwnik zaniknie, a wtedy kwiaty będą białe i roślina będzie pięknie wyglądała właściwie w każdym wnętrzu.
Pielęgnacja niebieskich storczyków
Uprawa niebieskiego storczyka nie różni się szczególnie od uprawy innych odmian kolorystycznych. Podstawowe zasady pielęgnacji storczyków to:
1. Odpowiednie podłoże i doniczka
W momencie zakupu roślina znajduje się już w idealnie dobranym do jej potrzeb specjalnym podłożu do storczyków. Jest ono bardzo lekkie i przepuszczalne z dużym udziałem kory. Również doniczka jest specyficzna - przezroczysta z wyraźnymi otworami odpływowymi w dnie. W celach dekoracyjnych możemy ją oczywiście dodatkowo wstawić do ozdobnej osłonki. Przez dłuższy czas po zakupie przesadzanie storczyka nie będzie konieczne. Po jakimś czasie, gdy roślina mocno się rozrośnie, możemy ją przesadzić do większego pojemnika. Koniecznie powinien on być również przezroczysty. Specjalne doniczki do storczyków w różnych rozmiarach znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy także o zakupie specjalistycznego podłoża do uprawy storczyków. Nigdy nie przesadzajmy Phalenopsisa do zwykłej ziemi ogrodniczej, ponieważ jest ona dla tej rośliny zbyt ciężka i zbita, co może powodować gnicie korzeni ze względu na ich słabą wentylację. Przesadzając storczyki, zachowajmy szczególną ostrożność, aby nie połamać ich delikatnych korzeni.
2. Podlewanie
Tutaj najważniejsze jest zachowanie umiaru. Storczyki nie znoszą zalewania. Kiedy podłoże jest zbyt mokre, korzenie łatwo gniją, a na fragmentach kory w podłożu może pojawić się pleśń. Nigdy nie wlewajmy wody bezpośrednio do doniczki ze storczykiem. Rośliny te podlewamy bowiem w zupełnie inny sposób. Raz w tygodniu wystarczy po prostu umieścić doniczkę ze storczykiem w pojemniku z wodą maksymalnie do ¾ jej wysokości, przykładowo w misce, czy garnku, na około 15 minut. W tym czasie roślina pobierze wodę, a podłoże nabierze odpowiedniej wilgotności. Po wyjęciu doniczki z wody należy chwilę poczekać, aż odcieknie z niej nadmiar wody i dopiero wtedy wstawić ją powrotem do osłonki.
3. Stanowisko
Storczyków nie powinniśmy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jednak musimy im zapewnić widne stanowisko. W zupełnym cieniu nie będą dobrze rosły. Phalenopsis to roślina egzotyczna, która w naturze występuje w klimacie ciepłym i wilgotnym, dlatego w mieszkaniu najlepiej będzie się czuć ciepłym miejscu osłoniętym od przeciągu. Korzystnie na jej wzrost wpłynie też umieszczenie w pomieszczeniu ceramicznych nawilżaczy powietrza wypełnionych wodą.
Jeśli marzymy o posiadaniu storczyka o naturalnie niebieskich kwiatach to, zamiast kupować sztucznie barwiony Phalenopsis Royal Blue, lepiej zainteresować się jednym z następujących storczyków:
- Vadna Coereulea, której kwiaty są niemalże niebieskie, bardzo duże i o pięknym zapachu,
- Thelymitra Crinita pochodząca z Australii o barwie kwiatów zbliżonej do koloru niebieskiego,
- Aganisia Cyanea wywodząca się z Ameryki Południowej, której kwiaty mają piękny metalicznie niebieskawy odcień.
Oczywiście żadna z tych roślin nie ma tak intensywnie niebieskich kwiatów, jak sztucznie barwiony Phalenopsis Royal Blue, za to są one całkowicie naturalne, a odcień ich kwiatów jest trwały i nie będzie się zmieniał przez lata.
Komentarze