Urządzasz kuchnię i zastanawiasz się nad wyborem siedziska do wyspy, stołu albo barku? Podobają Ci się hokery, ale nie wiesz, czy będą spójne z Twoją wizją i metrażem pomieszczenia? Pomożemy!
Kuchnia to "centrum dowodzenia" wielu domów i mieszkań. To tu, poza przygotowywaniem posiłków rzecz jasna, raczymy się kawą czy znajdujemy chwilkę wytchnienia od harmideru domowników. Jasne jest więc, że musi być nie tylko estetyczna, ale i praktyczna. Te cechy charakteryzują właśnie hokery do kuchni!
Hoker, półhoker, stołek?
Nazwa „hoker”, to spolszczenie niemieckiego rzeczownika hocker, który oznacza po prostu... stołek. Hokerami przyjęło się jednak nazywać meble z siedziskiem umiejscowionym wysoko, czyli tak, jak popularne w gastronomii stołki barowe.
Hokery barowe mają przeciętnie od 75 do 82 cm wysokości, pierwotnie wykonywane były oczywiście z drewna, nie miały oparcia, a siedzisko podpierały trzy nogi. Z biegiem czasu hokery do kuchni (i nie tylko) zaczęto wykonywać z różnego rodzaju materiałów, a także dodano im nowych funkcjonalności, jak na przykład możliwość obracania siedziska o 360 stopni.
Choć hokery swoją popularność zdobyły już na początku lat XX, to właśnie ostatnie sezony pokazują, że coraz częściej goszczą w projektach nowoczesnych domów i mieszkań.
Na rynku można znaleźć również tzw. półhokery, czyli stołki o podobnej konstrukcji, jednak o nieco niższym umiejscowieniu siedziska. Półhokery mierzą zazwyczaj około 65 cm.
Dlaczego warto wybrać hoker do kuchni?
Co sprawiło, że hokery kuchenne stały się bardziej popularne, niż klasyczne, niskie krzesła? Wiąże się to oczywiście z designem - hokery są po prostu modne i wpisują się w trend projektowania minimalistycznego (choć bez problemu znajdziemy modele, które perfekcyjnie pasują do stylu rustykalnego czy glamour). Najważniejszą cechą hokerów jest jednak ich niesamowita wygoda i praktyczność.
Hoker do kuchni, w przeciwieństwie do krzesła, nie potrzebuje wiele miejsca. Hokery kuchenne mają niewielkie siedziska i dzięki temu zgrabnie przylegają do blatów. Małe siedzisko sprawia też, że nie trzeba ich wsuwać i wysuwać spod blatu za każdym razem, kiedy mamy ochotę na chwilkę usiąść lub np. mamy zajęte ręce.
Hoker może być umiejscowiony nawet przy zwykłym blacie roboczym i będzie to wciąż wyglądało spójnie i estetycznie.
Poza tym hoker to idealne rozwiązanie do bardzo popularnych w ostatnich latach barków, które oddzielają aneks kuchenny od salonu.
Hoker idealny?
Podobno ideałów nie ma, choć, patrząc na ogromny wybór hokerów na rynku, praktycznie nie ma możliwości, aby nie znaleźć mebla dla siebie. Postaramy się przybliżyć Ci kilka najczęściej wybieranych modeli.
Hokery drewniane
Hokery z drewna pasują do każdej kuchni. Drewniane stołki są bardzo wytrzymałe i eleganckie, a ich barwę z łatwością dobierzemy do szafek i blatów. Są szczególnie polecane do kuchni w stylu klasycznym, rustykalnym czy vinatge. Jasne drewno doda kuchni przytulnego klimatu.
Hoker do wyspy
Hokery do wyspy powinny cechować się niewielkimi rozmiarami i wygodą użytkowania. Tu sprawdzą się stołki obrotowe, na przykład metalowe albo plastikowe hokery z niewielkim oparciem. Warto, aby hoker do wyspy miał zamontowany podnóżek na odpowiedniej wysokości.
Hokery loftowe
Kuchnia w stylu loft, czyli surowa, wymaga odpowiedniej oprawy dodatkami. Nasz wybór to minimalistyczne hokery na metalowej ramie, „podkręcone” drewnianym siedziskiem.
Hokery glamour
Kuchnia w stylu glamour? Czemu nie! Glamour to jednak błysk i miękkie materiały, a to może niespecjalnie sprawdzić się w warunkach kuchennych.
Nie musimy jednak rezygnować z wymarzonego stylu - hoker glamour, ale obity w błyszczącą, zmywalną tkaninę (np. ekoskórę), załatwi sprawę. Polecamy raczej do kuchni przestronnej.
Hoker do małej kuchni
Do małej kuchni idealnie sprawdzi się prosty hoker na trzech lub czterech nogach, bez oparcia. Jest niewielki, wąski, łatwo go też ukryć. Jeśli w domu są dzieci, zamiast dodatkowych, niskich stołeczków, można zakupić hokery z regulacją wysokości siedziska i dopasowywać ją według potrzeb.
Pozostaje wybór kolorów – tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Przyjmuje się jednak, że jeśli kuchnia obfituje w barwne elementy, warto, aby dodatek taki jak hoker pozostał neutralny, na przykład drewniany bądź metalowy.
Biała, czarna lub monochromatyczna kuchnia "ożyje" zaś dzięki wyrazistej barwie obicia hokera. Decydując się na hoker w jasnych kolorach, należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj materiału tak, aby łatwo było go utrzymać w czystości.
Gdzie szukać hokerów do kuchni?
Gdzie najlepiej kupić hoker? Naszym zdaniem w sieci – dzięki temu mamy dostęp do setek modeli bez wychodzenia z domu. Postaw na zaufany sklep, na przykład prężnie rozwijający się ExitoDesign, który specjalizuje się w designerskich dodatkach do wnętrz.
Znajdziesz tu ogromny wybór nowoczesnych hokerów kuchennych i wyjątkowo pomocną obsługę. Zamówienia można składać też telefonicznie i - co ważne - sklep oferuje dogodne raty.
Komentarze