Nowoczesny pokój bez względu na jego przeznaczenie powinien być połączeniem funkcjonalności, wygody i designu. We współczesnych wnętrzach nie ma miejsca na kompromisy i półśrodki. Nowoczesne domy lub mieszkania już na etapie projektu są dzielone na określonej strefy. Takie rozwiązanie jest kluczem i cenną wskazówką dla dekoratora wnętrz. Wydzielenie części dziennej i nocnej w domu pomaga określić funkcję, jaką mają pełnić poszczególne pomieszczenia.
Rewolucja kolorystyczna w polskich wnętrzach to kolejny wyznacznik nowoczesnych projektów. Po latach ciemnych ponurych domów pokochaliśmy biel, szarości, popiel i pastele. Ciężkie przytłaczające meble ustąpiły miejsca znacznie lżejszym. W nowoczesnych wnętrzach ogromną rolę odgrywa naturalne światło, które bardzo często decyduje o efekcie całej aranżacji.
Nowoczesne pokoje, czyli jakie?
Nowoczesny pokój to wnętrze dobrze doświetlone, w którym okna powinny zajmować minimum 10% całej powierzchni ścian. Projekt nowoczesnego pokoju charakteryzuje:
- Dbałość o każdy szczegół od koloru ścian i podłogi, po meble i dodatki.
- Zerwanie z przytłaczającymi, zagraconymi i bardzo pracochłonnymi wnętrzami.
Porzucenie "wypełnionych wnętrz" to ukłon w kierunku przestronnych i przejrzystych aranżacji, w których to człowiek i jego samopoczucie są najważniejsze. Nowoczesny pokój bez względu na powierzchnię i kształt pomieszczenia powinien być zorganizowany z myślą o potrzebach jego właściciela. Współczesne projekty pokoi charakteryzują się długimi ciągami, podziałem na funkcyjne strefy, które czasem są naprawdę niewielkie, ale sprawiają, że pomieszczenie staje się wygodne i lubiane. Tworzenie nowoczesnych, przestronnych wnętrz na niewielkim metrażu może wydać się zadaniem niemożliwym. W ciasnych pomieszczeniach niezbędna będzie sztuka iluzji, dzięki której wizualnie przesuniemy ściany i powiększymy podłogę. A jak wiadomo to, co oczy widzą, ludzki mózg analizuje, przypisując obrazom określone cechy, które mają wpływ na samopoczucie mieszkańców. Jeśli więc naszym oczom ukaże się przestronne wnętrze, to za takie będziemy je uważać, nawet jeśli mowa o zaledwie kilku metrach kwadratowych.
Nowoczesne pokoje - zasady projektowania
Funkcje i podział na strefy
Projekt nowoczesnego pokoju należy zacząć od określenia wszystkich funkcji, jakie pomieszczenie powinno spełniać. Kolejny krok to podział na strefy ułatwiające użytkowanie eliminujące powstanie chaosu i bałaganu.
Przestrzeń i światło
Bardzo ważną kwestią jest metraż, który pozwoli na stworzenie przestronnego wnętrza. Na dużej powierzchni zadanie jest proste, w przypadku mniejszych należy zastosować kilka iluzjonistycznych sztuczek, dzięki którym niewielkie pomieszczenie wizualnie zostanie powiększone o kilka metrów.
Barwy
Niezastąpionym narzędziem każdego dekoratora wnętrz są barwy i umiejętne ich wykorzystywanie. Za pomocą kolorów można wizualnie przesunąć ściany, podnieść lub opuścić sufit, a nawet zmienić kształt pomieszczenia. Nowoczesny pokój nie powinien być zbyt niski, ponownie modne są bardzo wysokie wnętrza jak w przedwojennym budownictwie. Pomieszczenie będzie się wydawało znacznie wyższe, jeśli sufit i ściany zostaną pomalowane na ten sam kolor. Jednak uwaga skupiamy się tylko i wyłącznie na wszystkich odcieniach bieli, écru, kremu i ultra jasnego popielu lub błękitu. Wszystkie mocne i ciepłe kolory pomniejszą pomieszczenie, tworząc efekt zamkniętego pudełka.
Iluzja
Jest to tajna broń projektantów wnętrz. Jak "zaczarować" wąskie długie i nieustawne pokoje, które często spotykamy blokach?. Jeśli nie można przestawić ściany lub połączyć dwóch prostokątnych pomieszczeń należy skorzystać z kilku sprawdzonych sztuczek. Efekt szerszego pomieszczenia zostanie uzyskany, jeśli sprawimy, że granica pomiędzy podłogą i poszczególnymi narożnikami ścian stanie się niewidzialna. W tym wypadku warto postawić na jasną podłogę w odcieniu zbliżonym do koloru ścian. Konieczna będzie również rezygnacja z dywanów i chodników. Kolejna możliwość to zrobienie nowych narożników ścian, jednak tym razem we właściwych miejscach. Namalowanie lub przyklejenie cienkiego paska (np. listwy ozdobnej) w kolorze o ton ciemniejszym od całego pomieszczenia na dwóch dłuższych ścianach w miejscu, w którym szerokość jest równa wysokości. W ten sposób stworzymy iluzję pomieszczenia w kształcie kwadratu. W praktyce pokój nie stanie się bardziej ustawny, ale komfort jego użytkowania będzie większy.
Przejrzyste wnętrze
Nowoczesny pokój powinien być przejrzysty i przestronny, co oznacza, że nie modny jest artystyczny chaos, zagracone wnętrza, w których każda ściana jest zastawiona meblami, a na półkach panuje istne szaleństwo ozdób i bibelotów zbierających kurz. Doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie jak najdłuższego ciągu prowadzącego od drzwi do strefy reprezentacyjnej w pokoju. Warto zainwestować w jeden kluczowy element wystroju, który powinien znajdować się w miejscu najbardziej oddalonym od drzwi i przyciągać uwagę. Może to być przepiękny mebel, pomalowany na kontrastujący kolor, obraz, wygodna sofa czy toaletka w sypialni. Jeśli w pierwszych sekundach po wejściu do pokoju oczy powędrują do najbardziej oddalonego punktu, podświadomie uznamy, że pomieszczenie jest duże i przestronne. Dodatkowo w celu optycznego powiększenia podłogi, zamiast tradycyjnych mebli stojących można wybrać te zawieszone kilkanaście centymetrów nad podłogą. Wówczas oczom ukaże się szersze podłoże, a pomieszczenie będzie wyglądało na większe.
Jak urządzić nowoczesny pokój dzienny z niskim sufitem?
Nowoczesny salon
W powyższej aranżacji wszystkie ściany, sufit, podłoga i meble mają kolor biały. To mono-kolorystyczne wnętrze nie jest efektem niechęci dekoratora do barw. To celowy zabieg, który sprawił, że zacierają się granice pokoju. Wysokość pomieszczenia odgrywa drugorzędną rolę, ponieważ nie widać jego konturów. W ten sposób dekorator odwrócił uwagę od niskiego sufitu. Biały lakier na meblach i połyskująca podłoga dodatkowo odbijają światło, sprawiając, że niewielka strefa wypoczynkowa w tym nowoczesnym salonie stała się przestronna. Na uwagę zasługują również meble, modna lekka bryła, ukrycie wszelkich drobiazgów odwracających uwagę od jasnego minimalistycznego wnętrza. W strefie wypoczynkowej najważniejszym punktem jest kominek, który skupia uwagę i odwraca ją od prostokątnego ułożenia mebli. Ogień w tym pomieszczeniu dodatkowo ociepla nowoczesny chłód całej aranżacji.
Aranżacja nowoczesnego salonu w kształcie wąskiego prostokąta
Nowoczesny pokój dzienny z otwartym planem
Kolejna aranżacja to nowoczesny pokój dzienny urządzony w mieszkaniu z otwartym planem. Na salon została wydzielona wąska i długa przestrzeń, w której ustawienie tradycyjnych mebli jest niemalże niemożliwe. Pomalowanie wąskiej ściany na kolor szary, ciemniejszy od reszty pomieszczenia wizualnie ją przybliża. Niestety taki zabieg obniża sufit i jest możliwy tylko na dużej otwartej przestrzeni. Przedstawione zdjęcie obrazuje różnice pomiędzy aranżacją z wizualnie przybliżoną szarą ścianą i oddalonym sufitem. Przedstawiony salon to ultranowoczesny pokój, w którym postawiono na zabudowę meblową zintegrowaną ze ścianami, dzięki której pomieszczenie wydaje się większe bardziej uporządkowane i bardzo przestronne. Efekt przejrzystości dodatkowo podkreślają wiszące nad podłogą meble, proste bryły, a także modny biały lakier dodatkowo rozświetlający salon.
Nowoczesny pokój młodzieżowy - wnętrze DIY
Nowoczesny pokój młodzieżowy - dla chłopca lub dziewczynki
Przedstawiona aranżacja to nowoczesny dynamiczny pokój nastolatka. Główna ściana została pokryta tynkiem dekoracyjnym, który kolorem przypomina modny beton, ale jest materiałem znacznie subtelniejszym. Zastosowana kolorystyka i różnorodność faktur podkreślają nowoczesny styl pomieszczenia. Ściana z sofą została ozdobiona ramkami z surowego drewna oraz kolorowymi kwadratami dodającymi dynamiki. Na uwagę zasługuje fakt, że w ramkach nie umieszczono żadnych obrazków czy zdjęć, podkreślając otwarty ultranowoczesny charakter pokoju. Regał został wykonany własnoręcznie ze skrzynek po owocach i nawiązuje do stylu Eco. Pozostałe meble to prosta rozkładana sofa z sieciówki i wyszukane nowoczesne krzesło, które dodaje lekkości całej aranżacji. Prosty stolik kawowy i trzy identyczne kaktusy w metalowych doniczkach to nawiązanie do modnego minimalizmu. Biała donica na wysoki połysk koresponduje z nowoczesnym krzesłem, te dwa elementy tworzą równowagę pomiędzy DiY i współczesnym luksusem, które ocieplono roślinami. Pokój jest bardzo nowoczesny, dynamiczny i spójny.
Komentarze